Haber kanalımıza bu günlerde konuk ettiğimiz Toyota RAV4 (Recreational Active Vehicle with 4-Wheel-Drive) ilk defa 1994 yılında üretildiğinde, Toyota’ya kompakt SUV segmentinin yaratıcısı ünvanını kazandırdı. 5. neslinde ise Hybrid motoru ile karşımıza çıktı, haydi gelin bu modeli detaylandıralım.

RAV4 Hybrid Passion X-Pack

İç Tasarım
Toyota RAV4 Hybrid kaliteli malzemelerle üretilen iç mekanı, tasarımı ve üst düzey kalite algısıyla tamamen yeni bir dünyanın kapılarını aralıyor. Gösterişli ve futuristik yapısıyla ön konsol hemen dikkat çekiyor. Bünyesinde barındırdığı ileri teknolojiyi görselliğiyle vurgulayan yeni nesil Cockpit SUV dünyasında kokpit algısında tamamen yeni bir sayfa açıyor. Tamamen sürücü odaklı tasarlanan ve dikkat dağıtmadan keyifli bir sürüş gerçekleştirmesini sağlayan iç tasarımı kullanıcısını yüksek teknoloji ile baş başa bırakıyor. Daha kompakt bir boyuta sahip olan direksiyon tasarımıyla sürücüye optimum görüş alanı sunarken aynı zamanda maksimum diz mesafesi sağlıyor. RAV4, sürücü koltuk arkası yüksekliği 30 mm artırılan ve oturma bölgesi uzunluğu 20 mm artırılan RAV4’ün destekleri artırılarak ve geliştirilerek daha konforlu bir yolculuk garantileniyor. İç tasarımda ayrıca; 7 inç dokunmatik multimedya ekranı ve direksiyonun arkasında 7 inç TFT çoklu bilgi ekranı da yer alıyor. Bununla birlikte 8 inç dokunmatik ekran, akıllı giriş özelliği ile birlikte akıllı telefonlar için kablosuz şarj ünitesi de bulunuyor.

Toyota RAV4 Hybrid Test

Dış Tasarım
Toyota, ilk jenerasyonu 1994 yılında tanıttığı ve her jenerasyonda sınıfının öncüsü olan SUV modeli performans, tasarım, güvenlik ve sürüş özellikleri anlamında yeni bir seviyeye taşıyor. TNGA platformunu kullanan RAV4, zorlu arazi şartlarının yanında mükemmel bir şehir otomobili olarak dikkat çekiyor. Yerden yüksekliği artırılan ve daha da genişleyen yeni RAV4’ün sağlam duruşu hemen göze çarpıyor. Vazgeçilmez özelliği “çeviklikten” yeni tasarımda da ödün verilmiyor. 4600 mm uzunluğundaki yeni model, uzunluk olarak mevcut jenerasyondan farklılık gösteriyor olsa da, gövdenin ön ve arka uzantılarında yapılan eksiltmeye karşın aks mesafesinde yapılan 30 mm’lik artış ferah ve konforlu iç mekan sağlıyor. Bagaj hacmi 79 litre artırılarak 580 lt olan RAV4, katlanan arka koltuklarıyla 29 inç’lik bir dağ bisikletini bagajında taşıyabilecek kadar büyük bir hacme sahip. “Keskin Bakış” farları, “Under Priority” ön ızgara tasarımı ve gündüz yanan LED farları ile Toyota’nın yeni tasarım anlayışının ürün gamındaki en güncel yansıması olan RAV4, daha büyük ve gösterişli bir duruşa sahip. Müşteri beklentilerine göre geliştirilen RAV4, yeni neslinde de temel değerleri olan güvenlik, çok yönlü ve kolay kullanım, üstün manevra kabiliyeti, yola hakim sürüş hissi ve her koşulda yol alabilme kabiliyetini korumaya devam ediyor. Dinamik ve güçlü bir dış görünüme sahip olan RAV4, her türlü yolda dengeli yol tutuş ile güvenli, çevik ve keyifli sürüş deneyimini garantiliyor.

Toyota RAV4 Hybrid Test

Performans
RAV4 Hybrid baştan aşağı Toyota tarafından tasarlanan tamamen yeni, güncel bir model. Sadece yeni bir dinamizm yaklaşımı sergilemekle kalmayan RAV4 Hybrid aynı zamanda stil, konfor ve teknoloji bakımından da tamamen yeni ufuklara yelken açıyor ve bu yönüyle tasarım ve geliştirme ekibi için ilham verici bir ödül niteliğini taşıyan sürüş deneyimi bakımından kendini kanıtlamış köklü bir marka. Bugün dünyanın ilk hibrit SUV modeliyle de pazarda yer alan RAV4 Hybrid, dışarıdan şarj gerektirmemesi, yüksek peformans ve düşük yakıt tüketimi ile SUV segmentinde yeni bir sayfa açtı. RAV4 Hybrid, daha fazla gücü, daha sessiz bir sürüş deneyimini, yüksek konforu ve mükemmel bir sürüş keyfini de bir arada topluyor. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu dünyada 150’den fazla ülkede satışa sunulan RAV4’ün hibrit versiyonu sessizliğinin yanında sürüş konforu ve yol tutuşuyla öne çıkıyor. Hybrid motorun ürettiği 222 beygirlik güç ile Toyota’nın Türkiye’de satışa sunduğu hibrit modeller içinde en güçlü motora sahip olan 4×4 RAV4, 100 km’de ortalama sadece 4.4 litrelik yakıt tüketimi gerçekleştiriyor. e-CVT elektrik kontrollü sürekli değişken şanzımanı sayesinde 4.4 lt/100 km ortalama yakıt tüketimine ve 101 g/km CO2 emisyonuna sahip olarak ön plana çıkan RAV4 Hybrid Passion X-Pack, Toyota’nın yeni geliştirilen akıllı dört çeker sürüş teknolojisini de barındırıyor. Mekanik AWD sistemlerine göre daha hafif ve kompakt olan elektrikli AWD-i sistemi şehir içinde daha iyi yakıt ekonomisi sunarken, yüksek hızda daha sessiz sürüş ve kaygan koşullarda daha iyi çekiş sağlıyor. Hangi sınıfta olursa olsun, markanın mühendisleri tarafından geliştirilen otomobiller üstün sürüş keyfiyle haklı bir üne sahip. Elektrikli ve benzinli  hibrit model özellikle şehir hayatında yoğun trafikte devamlı dur kalk yaparak artan yakıt tüketimini düşük süratlerde çalışan elektrik motoruyla makul seviyeye getirmeye çalışmış, bu motora ihtiyaç olan enerjiyi enerji geri kazanımlı frenden alan model herhangi bir dışarıdan şarja ihtiyaç duymadan ilerleyebiliyor, 2,5 litrelik motor Hybrid enerjisi ile 100 km’de 4.4 litre yakıt tüketimi ile kendinden söz ediyor, dünyanın en çok tercih edilen SUV’u olan Toyota RAV4 zorlu arazi şartlarının üstesinden geldiği kadar, şehir yollarına da mükemmel uyum sağlıyor. Dört tekerlek çekiş sistemini sunan “Recreational Active Vehicle” (Eğlence Aktivite Aracı) RAV4, birinci neslinden beşinci nesline kadar olan süreçte “yeni trendlerin belirleyicisi” olma özelliğini de sürdürüyor. Mükemmel manevra kabiliyeti, yüksek sürüş konumu ile birleşen geniş görüş açısı, çok yönlülük ve her koşulda güvenlik özelliklerini maksimum seviyede sunan RAV4, off-road kabiliyetlerinden ödün vermeksizin aile kullanımına uygun bir otomobil olarak da öne çıkıyor. Hibrit teknolojisini yaşamak ve sessizce trafikte yol almak isteyenler için ideal bir seçim diyebiliriz. Daha detaylı bilgi için size en yakın Toyota bayisine giderek aracı test etmenizi öneririm.

Toyota RAV4 Hybrid Passion X-Pack Teknik özellikler

MOTOR

Hibrit sistem maksimum güç (HP) 222

Maksimum tork

Benzinli motor (Nm/dd): 221/ 3600-5200

Elektrikli motor (Nm): 202

Yakıt tüketimi* (l/100km) 4.4

CO2 emisyonu* (g/km) 101-102

PERFORMANS Hızlanma (0-100 km/sa) (sn) 8.1

Maksimum hız (km/sa) 180