Haber kanalımıza konuk ettiğimiz Toyota C-HR markasının C-Crossover SUV sınıfındaki modeli C-HR, ön ve arka kısımda görsel iyileştirmeler ile yenilenen ikinci jenerasyonunu bu günlerde deneyimledik, bu yazımızda yenilenen Toyota C-HR Hybrid ile test ettiğimiz sürede deneyimlediğimiz detayları paylaşacağız.

Dış Tasarım
Toyota C-HR Hybrid aracın neresine bakarsanız bakın, çok yoğun şekilde tasarım oyunları kullanıldığını görüyorsunuz. Tasarımın genel-geçerliği ve uzun dönem taze kalması konusunda oldukça riskli olan bu anlayış Toyota tasarımcıları tarafından, açıkçası benim hiç de beklemediğim bir başarıyla uygulanmış. Alışılageldik SUV siluetinin içinde, C-HR’nin rakiplerine hiç benzemeyen bambaşka bir otomobil olarak görülmesini sağlayan bu tasarım, aynı zamanda aracı günümüzün bir 15-20 yıl ilerisindeymiş gibi gösteriyor. Test aracının Hibrid olması da göz önüne alındığında ilerici teknolojili böyle bir araca bu kadar ilerici bir tasarım bence çok yakışmış. Gerek ön gerekse arka aydınlatmalarda kullanılan led teknolojisi de aracın bu ilerici tavrıyla çok uyumlu. Bakanı bir daha baktıran C-HR, sınıfı itibarıyla her ne kadar bir kadın otomobili gibi düşünülebilse de beylerin de bu otomobille mutlu olacaklarını düşünüyorum. Sokaktaki diğer araçların yanında park halindeyken, sanki başka bir galaksiden ya da gelecekten birileri ziyarete gelip arabasını oraya park etmiş gibi görünüyor desem çok da abartmış olmam. Türkiye’de “uzay kasa” olarak adlandırılan E36 kasa BMW 3 serisi ilk çıktığında nasıl şaşırtıcı geldiyse, Toyota C-HR de öyle bir etki yaratıyor. Özetlemem gerekirse, tüm dünyanın büyük ilgi gösterdiği Toyota C-HR Hybrid’in iç tasarımda bir Türk mühendisin de imzası bulunuyor. Coupe hatlarıyla sportifliğini öne çıkaran Toyota C-HR Hybrid, ön bölümdeki sert hatlar ve yan gövdedeki şişkin çamurluklarla güçlü ve kaslı bir görünüm sergiliyor. Heyecan uyandıran elmas şeklindeki dış tasarımı ile, C-crossover segmentinde yeni bir sayfa açan Toyota C-HR Hybrid’de ön tasarımında olduğu gibi arka bölümde de sert ve köşeli hatlara yer veriliyor. Arka cam ve stopların bir kısmı ile birlikte açılan bagaj kapağının ardında ise 5 kişinin bagajını alacak geniş bir alan bulunuyor. Toyota C-HR Hybrid, bu sayede crossover segmentinin en dinamik ve dikkat çekici modeli oldu diyebiliriz.

İç Tasarım
Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’nin Sakarya’daki fabrikasında üretilen yeni Toyota C-HR, sınıfının en iyi kalite algısını (SQ-Sensory Quality) hedefleyen Toyota C-HR Hybrid’in premium kokpit mimarisi yüksek kalite algısını karakteristik özelliklerle birleştirerek öne çıkarıyor. Böylece dış görünüm ile iç mekan arasında tasarım bütünlüğü hemen göze çarpıyor. Dış gövdede kullanılan elmas tasarımı; kapı döşemelerinde, tavan döşemesinde, JBL marka hoparlör kapaklarında ve analog göstergelerin ibresinde de kullanılıyor. Toyota ‘Sensual Tech’ adını verdiği yeni iç mekan tasarım konseptiyle teknoloji, fonksiyonellik ve görsel şöleni Toyota C-HR Hybrid’de bir araya getiriyor. Ergonomik koltukları başta olmak üzere sürücü ve yolcuları modern, çekici ve son derece ferah bir kabin karşılıyor. Ön konsol boyunca uzanan tasarım dizaynı kapı panellerinde de devam ederek tasarımda bütünlüğü sağlıyor ve sürücüyle beraberindeki yolcuyu çevreleyen bir bütünlük sunuyor. Sürücü odaklı orta konsolun üst kısmında, sürücünün göz hizasında olacak şekilde yüksekte konumlandırılan 8 inçlik dokunmatik ekran bulunuyor. İç ve dış tasarım arasındaki bağlantıyı güçlendirmek amacıyla “elmas tasarım çizgisi” kabin içinde de devam ediyor. Aynı elmas teması; kabin içi kontrol düğmelerinde, kapı içlerinde ve tavanda kullanılan desenlerde,  hoparlör kapaklarında ve hatta sürücü analog gösterge ekranının iğnelerinde bile bulunuyor.
Performans
Toyota’nın C-Crossover segmentine yeni bir soluk getiren otomobili Toyota C-HR, gelişmiş teknolojisi, üstün donanımı ve hibrit motor seçeneği ile benzerlerinden hemen ayrılıyor. Son jenerasyon 1,8 litrelik yeni hibrit motor ise ürettiği 122 HP güç ünitesi ile daha yüksek performans ve verimlilik sağlıyor. Toyota’nın son jenerasyon hibrit teknolojisi sayesinde Toyota C-HR, 90 g/km emisyonuyla da rakipsiz olmayı başarıyor. Önceki sistemden hem daha hafif hem de daha verimli olan yeni hibrit ünite, daha yüksek performans sunuyor. Toyota C-HR 3,9 lt/100 km ortalama yakıt tüketirken 86 gr/km ortalama CO2 emisyon salınımı gerçekleştiriyor. Sonuç olarak Segmentinde yeni bir çağın öncüsü olan Toyota C-HR, farklı olmak isteyen, yeni ürünleri deneyimlemekten hoşlanan ve görsel çekiciliğe önem veren dinamik kullanıcıları hedefliyorözellikle Toyota C-HR’ı yakından görmek ve ona dokunmak isteyen tüketicilerin en yakın Toyota showroomlarına gitmelerini öneririm.
Toyota C-HR Teknik Özellikler 
Motor özellikleri: 1798 4 silindir sıralı 16 supap DOHC VVT-İ
Maks. çıkış/bg/devir : 5200 dev/dak’da 98 HP
Maks. tork/devir : 3600 dev/dak’da 142 Nm
Vites kutusu: e-CVT
Son hız: 170 km
Hızlanma 0-100 km/sa: 11. sn
Yakıt tüketimi (şehir içi) 3.4 lt/100 km
Yakıt tüketimi (şehir dışı) 4.1 lt/100 km
Yakıt tüketimi (kombine) 3.8 lt/100 km
CO2 emisyonu: 86 gr/km Yakıt deposu:43 lt.
Toyota C-HR Elektrik Motoru;
Tip: Manyetik tip elektrik motoru- Hibrit aküsü; Nikel-metal hidrid (NiMH)
Maks. Güç kw: 53
Maks. tork/devir: 163