Her şeyde yüksek kalite ve performans arayışında olan Toyota, Kaizen ( ‘Sürekli iyileştirme’) kültürü mutlak kaliteye ulaşma, sürekli iyileştirme felsefesiyle Corolla’dan sonra en çok satışını gerçekleştirdiği Auris modelini bu günlerde haber kanalımıza konuk ettik, bu yazımızda siz değerli okuyucularıma test süresince edindiğim izlenimlerimizi paylaşacağız.

Toyota Auris Touring Sports 1.6 Premium Multidrive S

Dış tasarım

Dışarıdan baktığımızda çok daha sportif bir görünüme kavuşan Yeni Auris, ön ve arka tasarımında yapılan değişikliklerle daha kaslı bir görünüme kavuştu. Toyota’nın “KeenLook–Keskin Bakış” gündüz yanan LED farları ile ön üst ızgaraya ve “Under Priority-Öncelikli” dizaynıyla da tasarımı sportif ve modern bir görünüm sunuyor, markanın fark edildiğinde güven duygusu veren amblemi dikkat çekiyor. Kaput üzerindeki keskin hatlar dışında otomobilin genelinde yuvarlak hatlar mevcut. Önden arkaya doğru paralel bir şekilde uzanan sportif çizgiler, daha geniş açılı tavan yapısı içerideki ferah kabinin habercisi oluyor. Arka bölüme geldiğimizde ise otomobil markalarının bazılarında görmeye yavaş yavaş alıştığımız büyük marka logosuna Auris’te de rastlıyoruz. İki yana yatay konumlandırılmış stop grubu arka bölüme farklı hava katarken, bagaj kapağının açma kapama tutamağının içine geri görüş kamerası entegre edilmiş, emsal sınıfındaki otomobillerin aksine fark edilmiyor olması ayrı bir detay unsuru olarak karşımıza çıkıyor. Otomobilin arkasındaki difüzör ve krom egzoz borusu, bu bölümün sportif özelliğini vurgularken ergonomisi daha da geliştirilen Auris, güçlü duruşunun detayları olarak öne çıkartıyor.

Toyota Auris Test

İç tasarım

Auris’in iç tasarım detayları sayesinde kabinde geliştirilmiş duyusal kalite ile birlikte iç mekanda renkleri birleştiren görsel bütünlük sunuluyor. Koyu rengin hakim olduğu kokpitte; beyzbol dikişli deri kaplama direksiyon simidi, kapı pervazları, panel üst yüzeyi ve kol destek dayama bölümünde kullanılan yumuşak malzeme kalite hissini güçlendiriyor. Parça deri kaplı kumaş koltukların genişliği çok iyi, yan destekleri tamamen vücudunuz sarmıyor ama genişlikleri ile çok rahatlar. Ayrıca sürüş pozisyonu çok güzel, uzun bir otomobil olmasına rağmen hakimiyetiniz başarılı. Arka koltuklarda ki baş mesafesi çok iyi, diz mesafesi çok uzun değil ama yeterli. Tavanı komple kaplayan skyview panoramik cam tavan ile ruhunuzu rahatlatan bir iç mekan ile karşı karşıyasınız. Cam o kadar büyük ve tek parça olduğu için açılmadığına üzülmüyoruz. Güneş, bulutlar, yağmur, kar her mevsim Auris’in içinde sizinle beraber seyahat ediyor. Bunun yanısıra geniş iç mekanı ve eğlenceli multimedya çözümleri ile gençlerin gönlünü fethederek, dinamizmi yaşatan bir şehir otomobili olarak öne çıkıyor.

Performans

Toyota Auris Touring Sports 1.6 Premium Multidrive S modeli olan test aracımız 7 ileri otomatik valvematic şanzımana sahip, manuel kullanım olanağını sağlamak amacı ile direksiyonun arkasına formula1 teknolojisinde iki kulakçık vasıtası ile vitesleri kolayca yükseltebilme düşürebilme imkanı sunuyor. Anahtar cebinizde olduğu halde çalıştırabildiğiniz otomobil gücünü 1,6 litre benzinli üniteden alıyor. Multidrive S şanzıman 7 ileri vites ile kombine edilen ünite 6400 d/d’da 132 beygir güç, 4400 d/d’da 160 Nm tork değeri üretiyor. Bu değerler ile 0-100 Km/s hızlanmasını 11,2 saniyede tamamlarken maksimum 190 Km/s’lik bir hız değerine sahip. Bu güçlü değerlere rağmen 100 Km’de 6,1’lik tüketim değeri ile dikkat çekiyor. Boyutlarına baktığımızda Auris 4330 mm uzunluğa, 1760 mm genişliğe ve 1475 mm yüksekliğe, sınıfında en az rüzgar sürtünme katsayısı olan 0.27 cd’lik değere ve 134 g/km karbondioksit emisyonuna sahip. Kullanım süresince ölçümlediğimiz yakıt tüketimi 100 km’de şehir içi yakıt tüketimi 8.5 litre civarında oldu, şehir dışı yakıt tüketimi 5.4 litre, ortalama 6.5 litre tüketim değerlere ulaştım, şehrin coğrafi konumu ve sizin kullanış tarzınız yakıt tüketim değerlerine çok fazla etki etmemekle beraber test sürüşümüzde ölçümlediğim değerlere sizde sakin kullanım, yüksek devirlere çıkmadan, sport tuşuna hiç basmadan rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Otomobili daha çok otoban temiz asfalt türü yerlerde sürüş tercih ettiğimden dolayı ölçümlediğim tüketim değerlerini sundum.

Toyota Auris Touring Sports Premium Multidrive S Test

Gayet zengin donanımı ile satışa sunulan Toyota Auris gerçekten sportmen görüntüsü ve geniş iç hacmi ile aileler için güzel bir tercih. Yolculuğu kolaylaştıran donanımları, konforlu sürüşü, cam tavanı, otomatik şanzımanın rahatlığı ile uzun yaz tatilleri için, ve ailecek haftasonları gezmeleriniz için sizleri bekliyor…

Toyota Auris Touring Sports 1.6 Premium Multidrive S Teknik Özellikler

Motor özellikleri: 1598 litre 4 silindir

Maks. çıkış/bg/devir : 6400 dev/dak’da 132 KW

Maks. tork/devir : 4400 dev/dak’da 160 Nm

Son hız: 190 km

Hızlanma 0-100 km/sa: 11,2 sn

Yakıt tüketimi (şehir içi) 7,8 lt/100 km

Yakıt tüketimi (şehir dışı) 5,2 lt/100 km

Yakıt tüketimi (kombine) 6,1 lt/100 km

CO2 emisyonu : 142 gr/km

Auris Touring Sports Premium Multidrive S