Formula one 16. yarışı Japonya’nın Suzuka pistinde gerçekleşti. Bir önceki yarış turbo sorunu nedeniyle sıralama turlarına katılamayan ve en arka sıradan yarışa başlayan Sebastian Vettel 4.olarak yarışı bitirmiş ancak, puan farkının artmasına engel olamamıştı. Japonya ya geldiğimizde dünya şampiyonluğu için Hamilton-Vettel arasında 34 puanlık fark bulunuyor. Sebastian Vettel’in şampiyonluk mücadelesine girmesi için bu yarışı kazanmaktan başka çaresi bulunmuyor.

Lewis Hamilton

Renault Racing F1 pilotu Jolyon Palmer bu yarış ile takıma veda edeceğini açıkladı. Palmer’ın yerine Torro-Rosso pilotu Carlos Sainz geçecek. Yazıyı hazırladığım tarih itibariyle hala Fernando Alonso Mclaren ile sözleşme yenilemiş değil. Daha önce de bahsetmiş olduğumuz üzere Mclaren, Honda ile olan ortaklık anlaşmasını sona erdirdi ve önümüzdeki sezon Renault Motoru ile yarışacak. Alonso’nun rekabetçi motorla birlikte 2018 sezonunda da Mclaren ile yarışması bekleniyor. Antrenman turlarında özellikle Mercedes ve Ferrari takımının derecelerinin birbirine yakın olduğunu izledik. Bu pist hızlı virajları ile Mercedes aracına daha uygun olacağı şeklinde.

Sıralama turlarının ilk seansına başladığımızda Mercedes AMG F1 pilotu Lewis Hamilton’un 1.29,047 ile lider bitirdi. Ferrari pilotu Kimi Raikonnen ise 0.1 sn arkasında yer aldı. İkinci seansta 1.28 li dereceleri beklerken Mercedes pilotu Lewis Hamilton 1.27,819 luk harika bir derece ile seansı önde bitirdi. Bu seansta Sebastian Vettel liderin 0,4 sn geride kaldı. Son seansta Lewis Hamilton adeta uçarcasına 1.27,319 ile muhteşem bir tur atarak pole sahibi oldu. 2.sırada takım arkadaşı Valteri Bottas olurken, 3.sıra Ferrari pilotu Sebastian Vettel’in oldu. Mercedes pilotu Valteri Bottas vites kutusu değiştirdiğinden 5 sıra grid cezası aldı ve ilk çizgiye Lewis Hamilton’un yanına Ferrari pilotu Sebastian Vettel geçmiş oldu. Son turunda Kimi Raikonnen hata yapınca 6.sıranın sahibi olurken antrenman turlarında bariyerlere vurduğundan vites kutusu değiştirilmek zorunda kaldı ve yarışa 10.sıradan başladı. Lewis Hamilton ilk sıranın sahibi olarak 71.pole almış oldu.

Yarış..

Tüm pilotlar grid’de yerlerini aldılar. Scuderia-Ferrari pilotu Sebastian Vettel’in aracında tüm mekanikerlerin yoğun bir şekilde çalıştıklarını gördük. Formasyon turunun ardından kırmızı ışığın sönmesi ile birlikte tüm pilotlar gazlarına yüklendiler. Hamilton ve Vettel benzer kalkış sergileselerde, ilk viraj sonrası Vettel telsizden “Motorda güç olmadığı” mesajını geçti ve daha ilk turda 6.sıraya kadar gerilemiş oldu. Takım, Vettel’in aracını yarıştan çekmek zorunda kaldı. Torro-Rosso pilotu Carlos Sainz da ilk turda bariyerlere vurunca Torro-Rosso ile son yarışında erken veda etmek zorunda kaldı. Force-İndia pilotu Estaban Ocon, güzel bir start ile Red Bull pilotu Ricardoyu geçerek 3.sıranın sahibi oldu. 9.tura geldiğimizde Hamilton çok rahat bir şekilde arkasında bulunan Verstapen ile 4.350 sn fark açtı. Ocan, 10. turda Ricardoya, 12.turda Bottas’a geçilince 2 sıra geriye düştü. İlk pitstopların ardından sıralamalarda bir değişiklik olmadı. Valteri Bottas sarı logolu yumuşak lastik ile yarışa başlamıştı, uzun bir ilk bölüm atarak 2.pitstoplar ile Ricardoya yaklaştı. Yine Ferrari pilotu Kimi Raikonnen de uzun bir ilk bölüm ile birlikte 2.pitstoplarla birlikte 5.sıraya kadar yükselmiş oldu. Son turlarda lastiklerini daha iyi kullanan Red Bull pilotu Verstappen, Mercedes pilotu Lewis Hamilton ile aradaki farkı kapattı ve 1 sn altına düşürerek DRS mesafesine kadar geldi. 4.sırada giden Mercedes pilotu Valteri Bottas’ta

önünde bulunan Red Bull pilotu Ricardo ile arayı kapatmış olsa da Verstappen Hamilton’u, Bottas ta Ricardoyu geçemedi. Ferrari pilotu Kimi Raikonnen ise, 5.sıraya kadar hızlı bir şekilde yükselmiş ise de onunda performansı 5.sıraya geldikten sonra geriledi ve yarışı 5.sırada bitirmiş oldu. Lewis Hamilton şampiyonluk yolunda çok büyük bir galibiyet almış oldu. Ferrari sürücüsü Vettel ile puan farkını 4 yarış kala 59 puana çıkardı. Ferrari pilotu Sebastian Vettel için hayal kırıklığı ile geçen bir hafta daha olmuş oldu. Ferrarinin yarış temposu belki Mercedesi yakalayıp geçebilecek potansiyelde idi. Ferrari’nin sezonun ikinci yarısından bu yana geriye gidişi devam etti. Red Bull pilotları çifte podyum kazanmış oldular. Mercedes AMG F1 pilotu Lewis Hamilton ile Scuderia-Ferrari pilotu Sebastian Vettel arasında puan farkı 4 yarışta 59 puana çıkmış durumda. Önümüzde 4 yarış kaldı, Sebastian Vettel’in matematiksel olarak hala dünya şampiyonu olma olasılığı bulunurken, Mercedes pilotu Lewis Hamilton kusursuz ve hatasız bir şekilde galibiyetler almaya devam ediyor.

Önümüzde 22.10.2017 tarihinde Amerika Gp’si bulunuyor. Scuderia-Ferrari pilotu Sebastian Vettel artık kazanmak değil, Hamilton’un yarış dışı kalmasını beklemekten başka bir çaresi kalmadığını da belirtelim. Genel olarak değerlendirdiğimizde hiç kimse özellikle de Mercedes kendisine rakip olabilecek Ferrari takımını beklemiyordu. Sezonun yarısına kadar Sebastian Vettel dünya şampiyonluğunu kontrol altında götürür iken, özellikle Singapur Gp’sinde karıştığı kaza ve sonra gelen dayanıklılık sorunları muhtemel bir dünya şampiyonluğuna mal olmuş olabilir.

Amerika Gp’si Ferrari ve özellikle Sebastian Vettel için çok önem arzediyor. 22.10.2017 tarihinde sonucu bizler ve takipçiler sabırsızlıkla bekliyor olacağız.

Herkese keyifli ve sağlıklı haftalar diliyorum.

Hüseyin Büyükkalfa