Formula one 17. raundu Japonya’nın Suzuka şehrinde gerçekleşti. Bu yarış Mercedes AMG F1 takım pilotları açısından son derece önemliydi, Nico Rosberg ve Lewis Hamilton arasında yarış öncesi 23 puanlık fark bulunuyordu. Lewis Hamilton’un aracı, hatırlanacağı üzere geçen hafta Malezya Gp’sinin bitimine 15 tur kala motoru patlamış ve yarış dışı kalmıştı. Hafta boyunca bu konu Mercedes takımının ve basının gündeminde kaldı. Mercedes Racing takımı sorunun ne olduğunu anlamak için sorunlu motoru İngiltere Silverstone da bulunan fabrikaya göndermiş ve yapılan tespitlerde motorun patlamasına, ani yağ basıncının sebep olduğu belirlendi. Lewis Hamilton önde gittiği yarışta böyle bir sorunla yarış dışı kalınca Nico Rosberg açısından harika bir durum oluşmuş oldu. Nico Rosberg Malezya Gp’si ilk virajda Ferrari pilotu S.Vettel ile temas yaşayınca 21. sıraya kadar gerilemiş fakat, iyi bir tempo ve strateji ile 3.olarak hem podyuma çıkmış hem de dünya şampiyonluğu adına önemli puanlar almıştı.

Suzuka

Suzuka pisti, Mclaren-Honda takımının kendi evi olması açısından önem arzediyordu. Mclaren takımı Japonya Grand prix’i için Fernando Alonso’ya güncelleştirilmiş motor ile geldiler. Bu arada Ferrari cephesinde sular durulmuyor, Sebastian Vettel Malezya da yaptığı kazanın ardından takım patronu Maurizio Arrivabene çok sert bir açıklama ile “takımdaki herkesin yerini hak etmesi gerektiğini söyledi.” Vettel’in gergin hareketleri ve kazalara karışması bize Ferrari takımında iken bu tarz sorunlar yaşayan Fernando Alonso dönemini hatırlattı.

İlk antremanlara geçtiğimizde, Haas pilotu Roman Grosjean fren sorunu nedeniyle virajı alamadı ve kendini bariyerlerde buldu. Yine Fernando Alonso’nun da spin attığını izledik. Jenson Button ise, araçta bir dizi parça değişikli sebebiyle yarışa en arka sıradan başlayacak. İlk Antreman turunu 1.32.431 derece ile Mercedes pilotu Nico Rosberg lider tamamladı. İkinci antremana başladığımızda düzlükte kısa süreli Alonso ve  Vettel’in çekişmesi izlenmeye değer anlardandı. Renault pilotu Kevin Mgnussen de bu seansta limitleri biraz aşınca kendini bariyerlerde bulmuş oldu. İkinci seansı Mercedes pilotu Nico Rosberg 1.32.250 derece ile lider tamamladı. Son antreman turlarına geçtiğimizde, pilotlar bu seansta derecelerini biraz daha geliştirdiler. Seans sonunda Mercedes pilotu Nico Rosberg 1.32.092 derece ile tüm antreman seanslarını lider olarak tamamlamış oldu. Son seansta Red Bull Racing pilotu Daniel Ricardo dan müthiş bir tur zamanı geldi, Ricardo 1.32.394 derece ile ikinci olarak son seansı bitirdi. Lewis Hamilton ise, son seansta 1.33.284 derece ile takım arkadaşının 1.192 sn gerisinde kalarak 8.sırasının sahibi oldu.

Sıralama turlarının ilk bölümünde (Q1) Ferrari pilotları sarı logolu soft (yumuşak) lastik ile başladılar. Mercedes pilotlarının ise sert lastik ile ilk seansa başladılar. ilk seans sonucunda yumuşak lastiğin daha da hızlı olması ile, 1.31.659 derece ile Ferrari pilotu S.Vettel ilk seansı lider tamamladı. Takım arkadaşı K.Raikonnen de 1.31.674 derece ile 2.sıranın sahibi oldu. Mercedes pilotları sert lastik ile 1.31.858 derece ile N.Rosberg 3 ve 1.32.218 derece ile L.Hamilton 4. sırasının sahibi oldular.Mclaren-Honda pilotu jenson buton 17.olarak ilk seans sonunda elenerek hayal kırıklığı yaşadı. Q2/ikinci seansa başladığımız da Nico Rosberg müthiş bir tur zamanı ile 1.30.714 derece ilk sıranın sahibi oldu. L.Hamilton ise +0.415 derece ile ikinci sıranın sahibi oldu.Mclaren pilotu Fernando Alonso Q3’e/son seansa kalamayarak elendi. Mclaren-honda cephesi, Malezya Gp’sinde gösterdiği başarıdan dolayı beklenti yüksekti, fakat takım her iki pilot ile birlikte elenince kendi evinde hayal kırıklığı yaşamış oldular. Son seans/Q3 ise pole için büyük bir mücadeleye sahne oldu. Mercedes pilotu Nico Rosberg takım arkadaşının sadece +0.013 farkla pole sahibi oldu.Kimi Raikonnen,  S.Vettel’den daha iyi bir tur atınca 3.lüğün sahibi oldu. Red Bull Racing pilotları bugün Ferrari takımının gerisinden kaldılar.Max Verstappen 5. Sıranın sahibi olurken, Daniel Ricardo ise 6. sıranın sahibi oldu. Günün kaybedeni şüphesiz Mclaren-Honda iken, günün kazanan takımı ise sessiz sedasız, antreman turlarında varlık gösteremeyen Haas takımı oldu. Haas her iki pilotu ile birlikte 8. ve 10. sıranın sahibi oldular. Nico Rosberg için pole başarı ise de, 2014 ve 2015 yıllarında da pole sahibi olmuş fakat yarışta takım arkadaşına geçilmişti. Bu yıl önceki yarışlarda da gördüğümüz üzere rekabetçi, mücadeleci ve dünya şampiyonu olmak isteyen bir Nico Rosberg var. Ferrari pilotu S.Vettel 4.olmasına rağmen Malezya Gp sonrası 3 sıra ceza almıştı ve yarışa 7. sıradan start alacak. Kimi Raikkonen de vites kutusu değişikliği ile yarışa 8.sıradan start alacak. Bu durum Redbull pilotlarının lehine oldu. Keza startta Red Bull Racing takımının etraflarında Ferrari aracı bulunmayacak.

Ve Start anı…..

Tüm pilotlar formasyon turunun ardından yerlerini aldılar. 5 kırmızı ışığın sönmesi ile birlikte pilotlar gaza yüklendiler. Startta Mercedes pilotu Lewis Hamilton aracı patinaja düşürünce etrafındaki araçlara geçilmiş oldular.İlk virajın ardından S virajlara geçildi. Sıralamaya baktığımızda startın kaybedeni L.Hamilton oldu, ve  hamilton 8.sıraya kadar geriledi. Ferrari Pilotu S.Vettel çok iyi bir startla 4.sıraya kadar yükseldiğini gördük. S.Vettel ilk turda Red Bull Racing pilotu Ricardo’yu, 2. turda da Sergio Perez’i geçerek 2. turun ardından 3. sıranın sahibi oldu. L.Hamilton 7. turda Force-İndia pilotu Nico Hulkenberg’e atak yaparak geçiyor ve Kimi Raikonnen’in arkasına geliyor. Ferrari pilotu  Kimi Raikonnen,Force İndia pilotu Sergio Perez’e atak yaptığı sırada dışta bulunan Renault pilotu Jolyon Palmer’ı da aynı anda geçerek seyircilere görsel bir şölen sundu. 2. pitlerin ardından pit stratejisi ile Kimi Raikonnen, Red Bull pilotu Ricardo’nun önüne geçmeyi başarıyor fakat; Mercedes pilotu Lewis Hamilton’un arkasında kalıyor. Sebastian Vettel sert lastik yerine ellerinden kalan kullanılmış sarı logolu yumuşak lastiği takıyor ve pitstop stratejisi ile öne geçen Mercedes pilotu Lewis Hamilton’u geçmeyi deniyor fakat lastiklerin ömrü azalınca pek bir şansı kalmadı. Lewis Hamilton bugün startta kaybetmiş olduğu sıraları tek tek kazanmayı başardı. Şimdi önünde Red Bull pilotu Max Verstappen bulunuyor. 49. tura geldiğimizde artık Verstappen’e çok yakın, Hamilton geç firenaj ile geliyor fakat Red Bull Racing pilotu iyi savunma yaptığından L.Hamilton kaçış alanına çıkmak zorunda kalıp yarışa geri dönüyor. İlerleyen turlarda da Red Bull pilotunu geçmek için yeterli mesafe kalmayınca yarışı üçüncü sırada bitirdi. Kuşkusuz günün en başarılı isimlerinden birisi Mercedes pilotu Nico Rosberg oldu. Mercedes pilotu iyi bir startla yerini korumayı başardı ve yarışın sonuna değin yarışı kontrolü altında götürdü ve rahat bir şekilde kazandı. Nico Rosberg böylelikle 2014-2015 pole alıp, Suzuka’yı kazanamamıştı, bu yıl gerek antrenman gerekse de sıralama turlarında tam bir pilot olduğunu gösterdi ve yarışı baştan sona kontrol altında götürerek,kazanmayı bildi. Nico Rosberg bu zafer ile birlikte aradaki puan farkını 33’e çıkarmış oldu. Günün kaybedeni takımı kuşkusuz kendi evinde yarışan Mclaren-honda oldu. Yarışı Fernando Alonso 16. sırada, Jenson Button ise 18.sırada bitirdiler. Mclaren-Honda için kötü bir gündü.

Ferrari cephesinde ise, bu yarış araç daha hızlı idi ve yarışa 7 sırada başlayan Sebastian Vettel 4. sırada, 8. sırada başlayan takım arkadaşı Kimi Raikonnen ise 5. sırada yarışı bitirerek iyi bir yarış çıkardılar. Vettel ve Raikonnen’in grid cezaları olmasaydı, muhtemel 2. ve 3. sıra olarak yarışı bitirebilirlerdi. Telemetrelere baktığımızda Ferrari aracı, Red Bull takımından daha hızlı göründü. En hızlı tur 1.35,118 ile Ferrari pilotu Sebastian Vettel’in oldu. Bu yarış ile birlikte Lewis Hamilton 100. kez podyuma çıkarak 100’ler klübüne girmiş oldu.

Formula 1‘in 18. randevusu 21.10.2016-23.10.2016 tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletlerin Austin şehrinde düzenlenecek. Bir dahaki yarışta buluşmak dileğiyle herkese keyifli ve sağlıklı haftalar diliyorum.

Hüseyin BÜYÜKKALFA

Nico Rosberg Mercedes AMG F1 Suzuka

Twitter:@hsynbuyukkalfa

Mail :huseyin@otomobiltutkunu.com

info@otomobiltutkunu.com