Bir zamanlar bir otomobile bindiğinizde sanki uzaya yolculuk yapacakmışsınız hissine kapılacaksınız deseler inanmazdım. Lakin Smart’ın hepinizin yakından takip ettiği Fortwo modelini siz değerli okuyucularımız için test ettik ve araca biner binmez ilk intiba bu oldu, bu küçük bir uzay kapsülü.

Smart Fortwo

İç Tasarım

Fırtına öncesi sessizlikmiş meğer ilk yaşadıklarımız. Göz ucu ile yan aynalardan arkaya bakınca aracın dizaynı bir daha nerede olduğumuzu sorgulattı bize. Gerçekten de Apollo 11’in Neil Armstrong’u gibi hissediyorsunuz. Ve işte o an geldi. Usulca gaza basıp kendimizi kollarına bıraktık. Otomobilden çıkan o güçlü, farklı , hoyrat ses o ana kadar Smart Fortwo’yu farketmemiş olanların da dikkatini çekerek, tüm gözleri üzerimizde topladı. İşte o an aya seyahat başladı ve şık , yan panellerle aynı petek dokuya sahip oldukça spor dizaynlı koltuklarımıza şöyle bir yapıştık. İç tasarımına gelince; ortopedik onaylı lüks çift renk trime sahip spor koltuklar sizi bekliyor. Görün, hissedin, sevin sloganı ile lanse edilen bu otomobil için çok doğru bir tanımlama. Orta konsolu tamamen bir estetik harikası. Kabin içine hâkim olan derinlik duygusu, spor bir otomobile yakışanın ötesinde ki sportif olduğu kadar ferah bir his uyandırıyor. Sürüş dinamikleri ve koltukların sportif yapısı ile bu otomobili kullanmaya başladığınız an dan itibaren kendinizi iyi hissetmeye başlıyorsunuz. Biraz daha iç tasarıma yoğunlaşırsak, yeni Smart Fortwo’da kullanılan malzemelerin kalitesi üst seviyede, sade görünen iç tasarımında en büyük öncelik ergonomiye verilmiş. Ön konsulda ve direksiyonda kullanılan kaplamalar Fortwo’ya ayrı bir keyif katıyor. Her kumanda elemanının kolay kullanıldığı Fortwo’nın içerisindeki işçilik seviyesi ve malzeme kalitesi de çok başarılı. Direksiyonun üzerinden yol bilgisayarının anlık verilerini ve müzik sistemini kumanda edebiliyorsunuz, torpido sol kısımda ise start stop butonu, çarpışma ikaz butonu ve aydınlarma butonları yer alıyor, torpido alt kısımda ise vites mekanizması çevresinde Eco ve Sport sürüş butonları yer alıyor, hemen üzerinde ise klima butonları yer alıyor, üst kısımda ise usb destekli ses sistemi, çift renkli torpido tasarımında havalandırma kanallarını kapattığınızda Smart logoları bizleri karşılıyor.

Smart Fortwo Test
Smart Fortwo Test

Dış Tasarım

Estetiği, canlı renk seçenekleri ve “otomobillerden biz de anlarız” diyen otomobil tutkunu hem baylara, hem de bayanlara da oldukça hitap ediyor. Otomotiv sektörü, son günlerde birçok yeniliği ve yeni modeli kucaklasa da, aralarında çok azı bana tasarımıyla heyecan veriyor Smart Fortwo bu nadir otomobillerden biri. Sıradışı herhangi bir sınıfa ait olmayan formu ile yaratıcı ve farklılık isteyen kişileri kendine hayran bırakıp tercihler sırasında en ön sırayı alıyor. Hedef kitlesini sadece kendi seçen bir model olduğunu hissettiriyor. Özgür still sahibi kişilerin tercihi olduğunun altını çok net çiziyor. Smart Fortwo‘nın dış tasarımını incelediğimizde güçlü ve agresif hatlara sahip ancak hızla yaşlanıp eskimeyecek bir stile sahip bir araç olduğunu hissettiriyor, ön tarafta hemen dikkat çeken kaput burnunun altına konumlandırılmış Smart logosu önde güçlü bir duruş sergilemiş. Dinanizm yansıtan mat siyah renkte ön ızgara ve LED gündüz destekli far grubu agresif bir görüntü sergiliyor. Ön ızgaranın mat siyah kaplaması ve tampon altı havalandırma petekleri ve köşelerde bulunan sis lambalarıyla şık bir görüntü sergilenmiş. Ayrıca yanlardan bombeli kaputu ve yan çizgileri ile atletik ve geniş görünüm elde edilmiş, mat zemin destekli kapı kolları yan profilde görselliği tamamlıyor. Tavanın ortasında bulunan ve tavanı önden arkaya doğru uzanan spoiler ise görselliği üst seviyeye taşıyor. Arka tasarımında ise imza nitelikli, etkileyici bir şekle sahip arka farlar hâkim.

Smart Fortwo Test_Smart_Fortwo

Performans

Smart Fortwo coupe turbo modeli olan test aracımız 6 ileri twinamic çift kavramalı otomatik şanzımana sahip, Fortwo gücünü 898 cc’lik benzinli üniteden alıyor. Fortwo’nın kalbi 5500 d/d’da 90 Hp güç, 2500 d/d’da 135 Nm tork değeri üretiyor. Bu değerler ile 0-100 Km/s hızlanmasını 11.3 saniyede tamamlarken maksimum 155 Km/s’lik bir hız değerine sahip. 5500 devir çeviren 3 silindirli üstten eksantrikli sıkı bir makinaya sahip olan motor bu güçlü değerlere rağmen, sakin sürüş modunda ise 100 Km’de ortalama 4.1’lik tüketim değeri ile dikkat çekiyor. Sonuç olarak Smart kalitesi sayesinde aileden herkesin rahatlıkla kullanabileceği sporcu, hızlı ve estetik bir otomobil ve daha fazlası. Özellikle etiket fiyatını ve size sunduklarını karşılaştırdığınız zaman çok mantıklı, ilk fırsatta Smart Fortwo modelini ve diğer Smart modellerini en yakın Mercedes-Benz bayilerine giderek incelemenizde fayda var.

Smart Fortwo Test_Smart_Fortwo Test

Smart Fortwo Coupe Turbo Teknik Özellikler

Motor Silindir hacmi (cm3) 898 cc

Güç (bg)/Güç devir (devir/dak) 90 / 5500

Tork (Nm)/Tork devir (devir/dak) 135 / 2500

Yakıt tüketimi: Şehir içi: 5.0 Şehir dışı: 3.6 Ortalama 4.1 (lt/100 km)

Depo hacmi (lt) 28

Maksimum Hız : 155 km

0-100 km hızlanması: 11.3 sn

CO2 emisyonu : 96 gr/km

Smart Fortwo Test 2016