Haber yayınımıza bu günler de konuk ettiğimiz kısa zaman önce yenilenen ve daha dikkat çekici dış tasarımı, yenilikçi teknolojileriyle öne çıkan Skoda Octavia oldu. Bu haberimizde dördüncü nesil Octavia ile yaşamış olduğumuz izlenimleri paylaşacağız.

Dış Tasarım
Skoda için büyük önem taşıyan dördüncü nesil Octavia modeli, kendi sınıfı için benzersiz tasarım özelliklerine sahip. Hızla yükselen marka imajına katkıda bulunacak olan yeni Octavia, modern ve sportif görüntüsüyle günlük hayatlarında yepyeni bir stil yaratmak isteyenlere hitap edecek. Yenilikçi bir tasarım felsefesine sahip otomobilin en belirgin özellikleri arasında markanın karakteristik ızgarası, geniş hava girişli ön tamponu, geriye doğru uzanan daraltılmış farları ve coupe otomobillere gönderme yapan dinamik gövdesi yer alıyor. Octavia’nın profilinde ise her zaman olduğu gibi önden arkaya kesintisiz olarak devam eden Tornado çizgisi yer alıyor ve araca daha dinamik bir görünüm sağlıyor. Octavia, dinamik görünmesinin yanı sıra sadece 0,24 sürtünme katsayısıyla da aerodinamik bir tasarıma sahip olduğunu kanıtlıyor. Önceki nesile göre 19 mm uzayan Octavia 4,689 mm uzunluğa ve 15 mm artışla 1,829 mm genişliğe sahip oldu. Her zaman olduğu gibi sınıfının standartlarını aşan geniş bir iç hacim sunan Octavia, 2,686 mm dingil mesafesiyle öne çıkıyor. Yeni model, alışıldık geniş ve ferah kabinini bir adım daha ileriye taşıyor. Octavia sedanın zaten büyük olan bagaj kapasitesi önceki nesle göre 10 litre daha artırılarak 600 litreye ulaştı. Kullanıcılar elektrikli bagaj kapağı ve sanal pedal sayesinde, Octavia’nın bagajını kolaylıkla açıp kapatabiliyorlar. Skoda Simply Clever hayatınızı kolaylaştıran akılcı çözümler temasını aracın her noktasında görebiliyorsunuz.

İç Tasarım
Modelin iç tasarımını yorumlarsak güçlü duygular hissettiren ön yüzü bizi karşılıyor, dinamik, akıcı ve şık çizgileriyle rakiplerinden ayrılıyor, dışında olduğu kadar iç görünümünde de sportif bir tasarım sunan model de sürücü odaklı şık bir gösterge tablosu, mükemmel yol görüşü sürücü kabininde kullanılan çizgiler ve seçilen tasarım elemanları gerçek bir kokpit duygusu yaşatıyor. İç mekândan yüksek işçilik kalitesi, malzeme seçimi ve ergonomiye yansıyan konfor ve seçkinlik hissi yayılıyor. Sahip olduğu dinamik karakteristiği ile keyif veren model tüm detayları ile sizin keyif almanız ve kendinizi hiç olmadığınız kadar iyi hissetmeniz için tasarlanmış olduğu fark ediliyor. Aynı zamanda tasarımdaki değişiklikler, üstün performansın bir göstergesi olarak yenilenen modelin siluetini daha gösterişli ve dinamik hale getirip aracın dinamik karakterini ön plana çıkaran diğer detaylar. Gösterge panelinde tüm versiyonlarda sunulan yüksek çözünürlüklü renkli ekran, şık ve dikkat çekici dekoratif döşemeli ön panel, direksiyon simidi üzerinden kesintisiz eğlence için, müzik sistemi ve 10 inç dokunmatik ekran da öne çıkıyor. Kolay kullanıma sahip, kaydırma özellikli ve yüksek çözünürlüklü sezgisel dokunmatik ekran, birçok özelliğe kolay ve hızlı erişim yapılmasını sağlıyor. Yeni Octavia, Head-Up gösterge’ye sahip ilk Skoda modeli oldu. Bu ekranda hız, navigasyon gibi önemli bilgiler cama yansıtılarak sürücünün gözünü yoldan ayırmadan sürüşe devam etmesi sağlanıyor. 10,25 inç’lik dijital sürücü göstergesi ise, farklı temalarla ekranı sürücünün istediği gibi kişiselleştirmesini sağlıyor. Octavia’nın kabininde dikkat çeken yeniliklerden biri ise Skoda Mood Select ismi verilen ambiyans aydınlatma sistemi. Ambiyans ve ayak aydınlatması ayrı olarak seçilebilen sistemde kullanıcılar isteklerine göre Skoda, Kış, Yaz, Okyanus, Yarış modlarını tercih ederek kabini tamamen ruh hallerine göre ayarlayabiliyorlar. Bununla birlikte Kişiselleştirme modu da kullanıcıların renkleri özgürce seçmesine imkan tanıyor.

Performans
Skoda Octavia’nın kaputunun altında ise daha fazla yakıt ekonomisi ve daha düşük CO2 emisyon (98) değerleri sunan üç silindirli 1 litrelik TSI EVO e-TEC teknolojisine sahip yeni nesil motor yer alıyor. 110 HP güç üreten motor, kombine edildiği DSG şanzıman sayesinde henüz 3000 d/d’da 200 Nm torku kullanıma sunuyor. 999cc’lik Octavia 0’dan 100 km/s’ye 10.5 saniyede ulaşıyor. Aracın son hızı, 208 km/saat ile sınırlı. Yeni Octavia’da e-TEC özelliği: İçten yanmalı motoru elektrikli motorla kombine eden mild hybrid özelliği bulunuyor. Bu sayede yakıt tüketimi ve CO2 emisyon salımı düşürülüyor. Elektrikli motor, kalkışlarda ve ivmelenmelerde benzinli motora 12 kW’ya kadar destek oluyor. Aracın yavaşlaması sırasında veya hareket halinde gaz pedalı bırakıldığında ise, 48V batarya şarj ediliyor. Bu sayede ortalama tüketim 4.3 lt/100 km seviyesine iniyor. Sonuç olarak; Skoda Octavia’yı ben beğendim pratikliği, performansı, yakıt tüketimi ile sizi mutlu edecek bir model. Yolculuğu kolaylaştıran donanımları, konforlu sürüşü, geniş iç mekanında sessizlik hakim. Skoda kalitesi sayesinde aileden herkesin rahatlıkla kullanabileceği bir otomobil ve daha fazlası diyebilirim. İlk fırsatta Skoda Octavia’yı size en yakın Skoda bayisine giderek incelemenizde fayda görüyorum.

https://www.skoda.com.tr/modeller/yeni-octavia/teknik-ozellikler

 • Skoda Octavia 1.0 litre TSI e-TEC 110 HP Teknik Özellikler
 • Motor özellikleri 3 silindir
 • Motor Hacmi 999 cm³
 • çıkış/bg/devir 5500 dev/dak’da 110 bg
 • tork/devir 2000/3000 dev/dak’da 200 Nm
 • Azami hız 208 km/sa
 • 0-100 Hızlanma 10.5 sn
 • Yakıt tüketimi (şehir içi) 5.0 lt/100km
 • Yakıt tüketimi (şehir dışı) 3.7 lt/100km
 • Karma: 4.2 lt/100km
 • CO2 Emisyon değerleri: 98