Haber yayınımıza bu günlerde konuk ettiğimiz her detayıyla geliştirilen dördüncü nesil SKODA FABIA oldu.

Dış Tasarım
Dördüncü nesil FABİA, büyüdü ve mevcut tasarım dilini yeni nesle adapte etti. Yeni FABIA atletik duruşu, sportif çizgileri ve keskin ön-arka farlarıyla birlikte, daha dinamik ve duygulara hitap eden bir model haline getirildi. Modüler MQB-A0 platformuna geçiş yapmasıyla birlikte aracın içi ve dışı daha da büyüdü. Marka’nın kristal tasarım detayları çarpıcı duruşu daha ileriye taşınırken ön kapılarda gövde çizgileriyle birlikte Çek bayrağının karakteristik üçgeni vurgulandı. LED teknolojisine sahip keskin hatlara sahip farlar ise, marka’nın kendine özgü büyüyen ön ızgarasıyla birleştirildi. Dördüncü nesil SKODA FABIA, ilk üç nesil ile karşılaştırıldığında ağırlığını korurken içeride ve dışarıda daha büyük hale getirildi. 4,108 mm uzunluğu ile ilk kez dört metre sınırını aştı. Yeni FABIA mevcut nesle göre 111 mm daha uzun. Aks aralığı 94 mm artarak 2,564 mm olurken, 48 mm artışla genişliği 1,780 mm’ye ulaştı. Artan ölçüleriyle birlikte zaten geniş olan FABIA kabini, daha da iddialı oldu. yeni FABIA, B segmentinde bir rekor olacak şekilde 0.28 rüzgar direnci kat sayısına ulaşmayı başardı. Akıllı soğutma panjurları, 120 km/s hızda giderken yakıt tüketimini 100 kilometre başına 0.2 litre düşürebiliyor.

İç Tasarım
SKODA FABIA’nın kabini de, büyüyen dış ölçüleriyle birlikte daha da genişledi. Daha fazla konfor özelliği sunan FABIA’da duygusal tasarım ve ergonomi arasında kusursuz bir denge yakalandı. FABIA, geniş iç hacminin yanı sıra her zaman olduğu Simply Clever akılcı çözümleriyle de pratikliği artırıyor. Ön kısımda daha büyük hava kanalları ve göstergelerin yanlarına konumlandırılan FABIA yazıları, görsel dokunuşlar olarak dikkat çekiyor. Bununla birlikte yeni FABIA, SKODA’nın en yeni modellerinde sunduğu iki kollu şık direksiyonla çekiciliğini artırıyor. Orta konsolda kredi kartı veya otopark bileti için bir klips, kalem tutması için bir elastik bant yer alıyor. Ön koltukların arasında yer alan çıkarılabilir bardaklık ise daha fazla esneklik sağlarken şanzıman tünelinin üzerindeki alan arkadaki yolcular için küçük eşyalar için saklama gözü olarak kullanılabiliyor. Yeni FABIA dokuz hava yastığına kadar tercih edilebiliyor ve modelde ilk kez sürücü diz hava yastığı ve arka yan hava yastıkları opsiyon olarak sunuluyor. Bununla birlikte araçta bulunan ISOFIX ve Top Tether bağlantıları sayesinde çocuk koltuğunun güvenli bir şekilde takılması sağlanıyor.

Performans
FABIA, düşük tüketim yakıt tüketimine sahip 1,0 TSI motor 7 ileri DSG şanzımanla kombine edilmiş 1,0 TSI motor 110 PS güç ve 200 Nm tork üretiyor. 0-100 km/s hızlanmasını 9,9 saniyede tamamlayan bu ünite, 100 km’de ortalama 4,6 litre yakıt tüketerek verimlilik konusunda da iddialı değerler ortaya koyuyor. Sonuç olarak; ilk fırsatta size en yakın Skoda bayisine giderek aracı incelemenizde hatta test sürüşüne çıkmanızda fayda görüyorum.