Formula 1 takviminin dördüncü raundu 30.04.2017 tarihinde Rusya’nın, Sochi Uluslararası yarış pistinde gerçekleşti. Pirelli buraya yumusak, süper yumuşak ve ultra yumuşak lastikleri getirdi. Sochi, uzun düzlükleri ile Mercedes AMG F1 takımına çok uygun bir pist. Mercedes AMG F1 takımı turbo çağı ile birlikte bu piste hiç yarış kaybetmedi, hatta ilk iki sırayı dahi başka bir takıma kaptırmadı.

Russian Grand Prix

Antrenman turlarına baktığımızda; takımların genel olarak pistin yapısı gereği lastiklerin geç ısındığı bu sebeple de 1-3 veya 2-4 turlarda pilotların en iyi derece yapabildiklerini gördük. Yarış öncesi tahminlerde yarışın Mercedes AMG F1 –Scuderia Ferrari takımları arasında geçeceği şeklinde. Antrenman turlarında bu tahminler tuttu. Cuma ve Cumartesi gerçekleştirilen 3 antrenman turlarında Scuderi-Ferrari takımı Mercedes AMG F1 takımının önünde bitirdi. Mercedes AMG F1 takımı antrenman turları boyunca lastikleri uygun ısıda çalıştıramadılar.

Cumartesi günü gerçekleştirilen sıralama turlarının ilk bölümünde, üstte bahsetmiş olduğumuz üzere terk turda hızlı turlar gelmediği için tüm pilotlar yeşil ışığın yanması ile birlikte piste çıkarak lastiklerini ideal ısıya getirmeye çalıştılar. Takımların büyük bir kısmı mor logolu ultra süper yumuşak lastik ile piste çıkarken, Scuderi-Ferrari takımının her iki pilotu da kırmızı logolu süper yumuşak lastikler ile piste çıktılar. Seans sonunda Scuderia-Ferrari takımı 3. ve 4. olarak ikinci seansa kalmayı başardı. İlk seans sonunda Palmer, Vandorne, Werhlein, Ericsson, Grosjean ilk elenen isimler oldu. Mclaren-Honda takımından Alonso son dk müthiş bir turla ikinci seansa kalmayı başardı. İlk seansı, 1.34,041 derece ile Mercedes AMG F1 pilotu Valteri Bottas’ın oldu.

İkinci seansa tüm pilotlar ultra yumuşak lastikler ile çıktılar. Pilotlar ilk turlarını kurulum kuru olarak attıktan sonra gerçek dereceler 2.turdan sonra gelmeye başladı. Mercedes AMG F1 pilotu Valteri Bottas ilk seans derecesini iyileştirerek 1.33.264 sn ile ikinci seansı önde bitirdi. Takım arkadaşı Lewis Hamilton ise gerek antrenman turlarında gerekse de sıralama turlarında Bottas tan yavaş kaldığını gördük. Scuderi-Ferrari ise, Mercedes AMG F1 takımın 0.7 sn gerisinde kaldılar. İkinci seansta Alonso, Kyvat, Magnussen, Stroll, Sainz elenen isimler oldular.

Son seansa geçtiğimizde, ilk haklarda ilk gerçekçi derece Scuderia-Ferrari pilotu Kimi Raikonnen 1.33,253 sn ile şimdilik ilk sıranın sahibi oldu. Takım arkadaşı Vettel, Raikonnen’i ilk hakkında geçemedi. Mercedes pilotları da ilk haklarını tamamladılar ve her iki pilot birden Ferrari takımı’nın arkasında kaldılar. Son 1 dk girilirken, heyecen dorukta, Raikonnen turuna başladı, ardında takım arkadaşı Vettel’de turuna başladı, ardından Mercedes pilotları da turlarına başladılar son sözü Lewis Hamilton söyleyecek. Gözler bu dört pilotun sektör derecelerinde. İlk sektörün en hızlı ismi Hamilton oldu. Sebastian Vettel takım arkadaşından daha iyi bir turla 1.33,194 derece ile ilk sıranın sahibi oldu. Mercedes AMG F1 pilotları da derecelerini iyileştiremeyince pole Ferrari ye gitmiş oldu. Ferrari takımı uzun zaman sonra sıralamalarda Mercedes AMG F1 takımını mağlup etmiş oldu. Sebastian Vettel ile Ferrari son pole 2015 Singapur Gp, Kimi Raikonnen’in ise Ferrari takımı ile 2008 Fransa Gp son pole almışlardı. Uzun bir aradan sonra Mercedes’in domine etmiş olduğu piste ilk iki sıranın sahibi Ferrari takımının oldu. Yarın startta Scuderia-Ferrari ve Mercedes AMG F1 takımı için kritik olacak keza, tek pitstop beklentisi olduğundan takımların stratejik hamle şansı çok az görünüyor.

Mclaren-Honda cephesinde 4.yarışa doğru sorunlar bitmiyor. Vandorne aracı arıza yapınca teknik ekip bir takım değişiklikler yapmak zorunda kaldı bu da Vandorne için 15 sıra grid ceza almasına neden oldu. Bir diğer grid cezası alan pilot Torro-Rosso dan Sainz oldu. Önceki yarış Williams takımından Stroll ‘e çarpması sonucu her ikisi yarış dışı kalmıştı.

Sauber Racing takımı hafta sonu yaptığı açıklamada 2018 yılında Honda motoru ile yarışacağını duyurdu. Takım 2016 Ferrari motorunu kullanıyor. Red Bull Racing takımı ilk iki takıma oranla neredeyse 2.0 sn yakın bir farkla 5. ve 7.sıranın sahibi oldular. Renault F1 takımından Nico Hulkenberg sıralama turlarında 8.olarak işler yapmaya devam ediyor.

Start anı…

Formasyon turu için pilotlar yerlerini aldılar, Mclaren-Honda takımından Alonso’nun aracı daha yarış başlamadan ariza yaparak yolda kaldı. Yarış ekibi tekrar formasyon turu kararı verdi.Tüm pilotlar ekstra formasyon turunun ardından start için her şey hazır görünüyor.

5 kırmızı ışığın sönmesi ile birlikte tüm pilotlar gaza yüklendiler.3.sıradan kalkış yapan Mercedes AMG F1 pilotu Valteri Bottas müthiş bir kalkış ile birlikte iki Scuderia-Ferrari pilotunu geçti ve ilk virajın ardından liderliği aldı. Red Bull Racing pilotu Verstappen de iyi bir kalkış ile 2 sıra yükseldi. İlk turun devamında Renault RS pilotu Palmer, Haas-Ferrari takimindan Grosjean ile temas edince piste güvenlik aracı girdi. 5.turda Red Bull pilotu Ricardo’nun sağ arka tekerlek fren sorunu nedeniyle yarisi erken bitirdi. Rusya Gp’sinde tek pitstop beklentisi olması, takımlara strateji imkanı sunmadığı için seyir keyfi açısından diğer pistlere yönelik düşük geçti. Valteri bottas liderliği aldıktan sonra Ferrari takımından Vettel ile bir ara 5 sn kadar arayı açmış olsa da pitstop öncesi lider ile Sebastian Vettel arasında 2.5 sn kadar fark kapandı. Bottas 25.turda pitstop’unu yaptı. Ferrari takımı Vetteli pite almadı, Mercedes pilotunun pitstop çıkışı trafiğe yakalacanağı bilgisi gelince Vettel yola devam etti. Takım 29.turda önce Raikonneni pite aldı o da Bottas gibi kırmızı logolu süper yumuşak lastikleri taktı. Mercedes takımı 30.turda Lewis Hamiltonu pite aldı o da günün menüsü olan kırmızı logolu süper yumuşak lastikleri tercih etti. Sebastian Vettel uzun bir ilk sürüşten sonra 35.turda pite girdi, Vettel de kırmızı logolu süper yumuşak lastiği taktı. Pit çıkışı, Bottas ile Vettel arası çok kritik geçeceği hesaplanmış iken Vettel pitstop çıkışı bottas ile 4 sn farkla çıktı. Scuderia-Ferrari pilotu Vettel, kalan turlarda daha yeni lastikleri ile Bottası yakalayıp geçmeye çalıştı, son 6 tur kala Scuderia-Ferrari pilotu farkı 1.5 sn kadar indirdi. Son 3 tur kala Vettel-Bottas ile farkı 1.0 sn altına ve DRS mesafesine kadar indirdi ise de kalan turlar geçmeye yetmedi. 2017 Rusya Gp’sini Mercedes AMG F1 pilotu Valteri Bottas start ile ele geçirdiği liderliği yarışın sonuna değin bırakmadı.

Valteri Bottas, Avusturya da pole de başladığı yarışı kazanamamıştı, fakat burada müthiş bir start ile yarışı kazandı. Valteri Bottas’ın kazanmış olduğu zafer kendisine kariyerinin ilk birinciliği getirmiş oldu. Rusya Gp’sinde Mercedes-Ferrari arasındaki mücadeleyi Mercedes AMG F1 takımı kazanmış oldu. Lewis Hamilton gerek antrenman, gerek sıralama gerekse de yarışta çok kötü performans sergiledi. 4 yarışın ardından Scuderia-Ferrari takımında Kimi Raikonnen de ilk podyumunu elde ederek, kendisini eleştirenlere cevap vermiş oldu.

Hatırlanacağı üzere önceki yıl İspanya Gp’sinde iki Mercedes pilotu (Nico Rosberg-Lewis Hamilton) birbirlerine temas etmesi sonucu yarış dışı kalmıştı. Bu durum Scuderia-Ferrari için bir fırsat olmasına rağmen Ferrari takımı Red Bull Racing takımını yakalayamamış ve yarışı üçüncü sırada tamamlamıştı. Bu yıl Mercedes-Ferrari arasında müthiş bir savaş var, Mercedes AMG F1 takımı önceki yıllarda olduğu gibi gezine gezine yarış kazanamıyor,bu durum da biz izleyiciler için yarışı/yarışları zevkli hale getirdi. Red Bull Racing takımı İspanya ya büyük bir güncelleme ile geleceklerini duyurdu, hatta gelen haberler de B aracı olabilecek derecede güncelleme ile gelecekleri yönünde. Eğer bu gruba Red Bull Racing takımı da katılabilirse Formula 1’in önceki yıllarındaki seyir zevki ve seyirci oranları yakalanmış olacaktır.

Bir sonraki yarış 12.05.2017-14.05.2017 tarihleri arasında İspanya’nın Katalunya Pistinde gerçekleşecek. Herkese keyifli ve sağlıklı haftalar diliyorum.

Hüseyin BÜYÜKKALFA

Twitter:@hsynbuyukkalfa

Mail :huseyin@otomobiltutkunu.com

info@otomobiltutkunu.com

Russian Grand Prix