Bu hafta test köşemizde, merakla beklendiğine inandığımız bir konuğumuz var. Renault’un yeni orta sınıf temsilcisi Talisman. Renault’un, gerek dış tasarımı gerekse iç mekânıyla orta sınıfta çok daha iddialı bir modelle rekabete dahil olma isteğinin bir sonucu olan Talisman, virajlı dağ yollarını da içeren bir parkurda gerçekleştirdiğimiz teste 1.6 dCi motorun 130 Hp’lik versiyonu ve otomatik şanzımana sahip İcon donanımı ile konuk oldu.

renault-talisman-test_talisman-test_winter-test

Tasarım: Görsellik, kişisel beğeniyle ilgili bir durumdur aslında; birinin beğendiğini diğeri beğenmeyebilir elbette. Ancak söz konusu Talisman olunca, en azından, otomobilin bugüne kadar üretilmiş en sportif ve gösterişli tasarıma Renault olduğu konusunda herkes birleşecektir sanırım. Akıcı çizgilere sahip gövdede, zaman zaman bir deniz dalgasını andıran beklenmedik yaylar ve “kas”lar, otomobile son derece şık, tok ve çekici bir hava katmış. Renault’un güncel marka karakteristikleri arasında yerini almaya başlayan “akmış” farlar ve bagaj kapağının ortasına kadar uzayan ışık şeritleri, otomobile müthiş bir özgünlük katmış. Daha ilk görüldüğü anda yüksek kalite hissi veren çekici tasarım, bugüne dek gördüğümüz Renault’lardan çok farklı, yepyeni bir ürün gamıyla tanışacağımızı müjdeliyor.

Renault Talisman Test
Renault Talisman Test

Dış tasarımdaki asil hava iç mekanda da aynen devam ediyor. Gerek görsel, gerekse dokunsal olarak çok kaliteli hissettiren iç mekan, özellikle konsolun üst kısmını kaplayan dokunmatik büyük ekran sayesinde çok da teknolojik görünüyor. Çok az kullanılan ahşap süslemede mat cila ve renk doygunluğu düşük malzeme kullanılmış olması kalite hissini iyice yükseltiyor. Gözlerini bağlayıp Talisman’a bindireceğiniz biri, otomobilin içinde gözlerini açtığında bir Renault’da olduğunu tahmin edemezse şaşırmamak lâzım.

Özetlersek; Renault, tasarım dersine çok iyi çalışmış ve Talisman’la gerçekten asalet, dinamizm ve ilericiliği birleştiren mükemmel bir görünümü yakalamış. Otomobil, yeşillik içinde bir villanın önünde, ya da şehrin bol ışıltılı lüks caddelerinde yabancı durmuyor, ortama kesinlikle çok yakışıyor.

renault-talisman-test_talisman-test

Kullanım: Araçları sınırlarına kadar zorlamayı sevmeyen, yumuşak kullanım düşkünü biri olarak Talisman’ın dengeli, huzurlu ve güvende hissettiren bir sürüşü olduğunu söyleyebilirim. 130 Hp’lik dCi motor sizi koltuğa yapıştırmasa da, kararlı ve net bir hızlanma sağlıyor. Ancak, belki de aracın fazla etkileyici tasarımından dolayı renault-talisman-test_talisman-test_renault-testbeklentilerim çok yükseldiği için, sürüş hissi, konfor ve sessizlik konusunda biraz hayal kırıklığı yaşadım. Rakiplerinden geri kalmıyor; ancak insan, bu kadar kaliteli ve asil görünen bir otomobilden çok daha fazlasını bekliyor sanırım. Virajlarda arka tekerleklerin de sağa-sola dönmesi yol tutuş açısından çok etkili olsa da, bu sistemi mümkün kılan süspansiyon, aracın yakıt depo hacminden çalmış. Test aracımızın yol bilgisayarındaki 6.0 lt/100 km’lik tüketim değerine karşın sadece 700 km menzil sunması bizi şaşırttı. 130 HP’lik 1500 kg ağırlığa sahip bir otomobil için tüketim makul olsa da, çok küçük yakıt deposu nedeniyle sık sık yakıt almak gerekliliği, psikolojik olarak “çok yakıyor” şeklinde bir yanılsamaya neden olabilir. Günümüzün modern dizelleri için 1200-1300 km menzil normal karşılanırken, 700 km çok düşük bir rakam. Otomatik şanzıman da biraz ağırkanlı. Test aracımıza özgü bir sıkıntı olabilir; araç kalkışta sıkışık trafikte gaza basmadan ilerlerken sürekli titriyordu. Kickdown tepkisi de oldukça yavaş. Ancak vites geçişlerini hissettirmemesi çok iyi. Manuel kullanıma da imkân veren şanzımanın tepkiler, bu modda çok daha hızlı. Düz vites fanatiği biri olarak, Talisman’ı bir de düz vitesle denemek gerektiğini düşünüyorum.

Talisman Test
Talisman Test

En önemli eleştirimse; merkezi büyük ekranla ilgili. Teknoloji meraklılarını çok mutlu edecek bu yaklaşım, pratikliğe önem veren kullanıcıları biraz yorabilir. En basit bir klima ayarı değişikliği için bile alt menüler arasında sörf yapmak can sıkıcı. Evet, bu kadar işleve düğmelerle kumanda etmeye kalksanız konsolda bir santim boş yer kalmaz doğru. Ama en azından, klima ve müzik sistemi gibi sıklıkla müdahale edilen sistemler, bağımsız kontrol birimlerine sahip olmalı bence. Ekrandaki ana menüden klima ayarlarının bulunduğu alt menüye girip oradan sıcaklık ayarını değiştirmek ekrana defalarca kez tıklayana kadar, tek bir çevirmeli düğmeyi “tık” diye çevirip ısı (ya da üfleme hızı veya üfleme yönü) ayarı yapmak çok daha pratik.

Sonuç olarak özetlersek; Renault tasarım ve kalite hissi konusunda bugüne kadarki en iyi otomobilini üretmiş, burası kesin. Otomobil gerek fotoğraflarda, gerekse yolda çok cezbedici görünüyor. İç mekânda da yüksek kalite hissi hâkim. Gelgelelim, bu kadar müthiş görünen bir otomobil, konfor ve kabin içi sessizlik gibi konularda çok daha iyisini hak ediyor bence.

renault_talisman_test_talisman-test_otomobiltutkunu

 

Renault Talisman ICON 1.6 dCi EDC 130 bg Teknik Özellikler
Motor Hacmi 1598 cm³
Maks. çıkış/bg/devir 4000 dev/dak’da 130 bg
Maks. tork/devir 1750 dev 320 Nm
Azami hız 205 km/sa
0-100 Hızlanma 10.8 sn
Yakıt tüketimi (şehir içi) 4.8 lt/100km
Yakıt tüketimi (şehir dışı) 3.9 lt/100km
Karma: 4.2 lt/100km
Ağırlık: 1574 kg

renault-talisman-test_talismantest

Yazı: Gökçer F. Alp