DONANIMLI, KONFORLU, DİKKAT ÇEKİCİ! HERŞEYİ İLE TAM BİR FRANSIZ! Herkese merhabalar bu hafta ki test köşemizin ilk konuğu Renault Megane GT–Line 1.6 CVT. Renault firması uzun yıllardır ülkemizde çok yüksek satış adetleri yakalamış olan ve ciddi anlamda sevilen bir otomobil firması. Özellikle Megane modeli ise firmanın en çok bilinen modeli olarak yıllardır otomobil piyasasında. Taşıdığı tüm özellikler ile tam bir Fransız otomobili olan Megane modelleri Türk halkı tarafından sevilerek kullanılmakta. Bizde test köşemize bu kadar çok sevilen bir markanın en çok tercih edilen modelini konuk ediyoruz.

MeganeGT_Renault_Megane_HB_CVT_115bg_GTLine_MeganeGTLine_Otomobiltutkunu_Test_NewMegane_TestDays

PERFORMANS

İlk adımda performans ile başladım çünkü CVT şanzımanın konforundan bahsetmek istiyorum. Otomobile bindiğiniz andan itibaren ayağınızı gaz pedalınıza koyuyorsunuz ve sıfır sarsıntı ile yolculuğunuza başlıyorsunuz. Şanzıman gerçekten çok konforlu, sessiz ve performanslı. Çok büyük güçler vaad etmeyen 1.6 litrelik 115 beygir güç ve 156 nm torkluk motor ile çok uyumlu. Ve yeri geldiği zaman daha kuvvetli bir otomobil kullanıldığınızı hissettiriyor. Şehir içinde uzun süre yolculuk yapacak olan kullanıcılar için tercih sebebi.

Motor sessiz ve istikrarlı bir şekilde çalışıyor ve şehir içinde 8 litre civarında tüketim sunuyor. Günümüzdeki otomobiller için uygun bir tüketim değeri. Değişken oronlı CVT şanzımanı istediğiniz an manuel olarakta kullanmak mümkün. Tam 6 adet vites yaratılmış durumda ve güzel bir hissiyat sunuyor.

YeniMeganeTest_MeganeGTTest_Renault_Megane_HB_CVT_115bg_GTLine_MeganeGTLine_Otomobiltutkunu_Test_NewMegane_TestDays
TASARIM
Otomobile yapılan makyaj tamamen kalitenin artmasını sağlamış evet Renault Megane artık daha kaliteli bir görünüm sunuyor. Farlar, jantlar ve GT-line donanıma özel ekstra parçalar göze gerçekten hoş geliyor.Bi-xenon farlar ve led gündüz farları çok modern duruyor, ayrıca krom ayna ve tampon ekleri sportiflik öğeleri. Ön kısımda büyütülen panjur ve değişen tampon tasarımı ile daha iddaalı bir görünüm sağlıyor. İç mekana geldiğimizde ise Fransız kültürünün dolu donanımını şık tasarım öğeleri ile birleşmiş görüyoruz. Özellikle direksiyon tasarımını ve ekranın konumunu çok beğendim.

Koltuklar konforlu bir sürüş sunuyor ve vücudunuzu güzel bir şekilde kavrıyor. Ses sistemi daha başarılı olmalıydı ama C sınıfı bir otomobil için gayet tatminkar. Görüş açıları gayet rahat ama ufak bir kör nokta sorunumuz var, kabin içine alınan yol sesi ve rüzgar sesi ise gayet az, motor sesi ise CVT şanzımanın yüksek devir çevirmesinden dolayı genellikle bizimle beraber. Alışkın olduğumuz kadran yapısı çok rahat kullanımlı ve geceleri aydınlatması çok hoş geliyor. Kullanılan tüm kontrol tuşlarının kullanımı rahat ve kaliteli üretilmişler. R-link sistemi çok faydalı ve kullanımı çok rahat. Konumlandırması ise pratik sayılır. Sunduğu özellikler ise konforu ve sürüşün kalitesini arttırmakta.

Renault Megane HB CVT 115 bg_GTLine_MeganeGTLine_Otomobiltutkunu_Test_NewMegane

KONFOR
Megane GT-line sınıfındaki en başarılı yol tutan otomobillerden biri, peki konfor ne düzeyde? 17” jantlara ve spor karekterli süspansiyonlara rağmen tatminkar konfor sunan otomobil yoldaki engebeleri absorbe etmekte başarılı ve konforlu bir sürüş sunmakta. Virajlara sert girdiğiniz zaman bile otomobil yola tutunmakta, biraz kaymaya başladğınız zaman ESP görevini yerine getirerek otomobili hizaya sokuyor. Ortalamanın üstündeki sertlikteki süspansiyonalar ise GT-line karakterini güzel yansıtıyor. Otoyol kullanımlarında ise gayet istikrarlı bir tutunma mevcut. Frenlerin dozu gayet iyi ayarlanmış, ani frenajlarda kendini dağıtmıyor.

SONUÇ
1.6 litrelik atmosferik motoru ve CVT şanzımanın birleşimi ile güzel bir ikili karşımızda. Yenilenen tasarım ise daha çok dikkat çekiyor. Sunduğu donanım gayet tatminkar olduğu gibi konfor konusundada hiçbir eksiği bulunmayan Megane, tercih edilebilir bir C sınıfı otomobil. Benzinli otomobil seven ve trafikte uzun süre geçiren kullanıcılar için gerçekten aranan bir otomobil!

YeniMeganeTest_MeganeGTTest_Renault_Megane_HB_CVT_115bg_GTLine_MeganeGTLine_Otomobiltutkunu_Test_NewMegane_TestDays_Rain
Renault Megane HB GT Line 1.6 16v CVT Otomatik 115 bg Teknik Özellikler

Motor özellikleri: 1598 litre 4 silindir/16V
Maks. çıkış/bg/devir : 6000 dev/dak’da 115 bg
Maks. tork/devir : 4000 dev/dak’da 156 Nm
Son hız: 190 km
Hızlanma 0-100 km/sa: 11,9 sn
Yakıt tüketimi (şehir içi) 8,6 lt/100 km
Yakıt tüketimi (şehir dışı) 5,1 lt/100 km
Yakıt tüketimi (kombine) 6,4 lt/100 km
CO2 emisyonu : 149 gr/km

YeniMeganeTest_MeganeGTTest_Renault_Megane_HB_CVT_115bg_GTLine_MeganeGTLine_Otomobiltutkunu_Test_NewMegane_TestDays_Rain_RenaultMaisYazı: Emirhan Dereli
Fotoğraflar: http://www.facebook.com/onurozansarikayafotograf