Haber kanalımızın bu hafta ki test sürüşü konuğu saf sürüş keyfi sunmak için tasarlanmış olan Clio R.S. 200 EDC oldu. Güç aktarım sistemi olabildiğince alçak ve motor da olabildiğince keyifli sürüş dinamikleri ile tasarlanmış, ağırlık merkezi daha fazla güvenlikli olan bu adrenalin yüklü 4 kapılı sporcu otomobil, Renault Sport imzalı iç ve dış dizaynında barındırdığı rüzgar direnci ve dağılımı optimize edilerek mükemmel sürüş dinamikleri, nefes kesici bir sürüş deneyimiyle sadece kendisine ait olan sedefli sarı rengi ile içi dışı zevk dolu bir spor otomobil ile karşınızdayız. Nerden başlasam, nasıl anlatsam, neler yazsam bilemiyorum açıkcası. Son yıllarda üretilen en zevkli otomobillerden biri diyebilirim. Koltuğuna oturduğunuz anda sizi kendi dünyasına çekiyor ve start butonuna bastığınız anda sürüş keyfiniz üst sınırlara tırmanıyor, haydi zaman kaybetmeden kalbimize iyi gelen bu modeli incelemeye başlayalım.

ClioRS_RenaultSport_Otomobiltutkunu

Dış tasarım

Otomobilin dış rengi göz alıcı “Sedefli Sarı” olarak karşımıza çıkıyor. Gündüz ve gece her koşulda kendini belli eden bu renk zaten lansman ve katalog rengi olarakta kullanılmış RenaultTürkiye tarafından. Standart modelden farklı hatları, dinamik boyutları, güçlü duruşu ve atletik çizgileriyle bu 4 kapılı sporcu otomobil, çok farklı bir görsel yolda ilerliyor. Her açıdan tamamen farklı bir kategoride kendine yer bulan Clio RS kendine ait bir tasarım macerası yaşıyor. Özel ön ve arka tamponlar, çift egzoz çıkışı, çömert 18 inç boyutlu karartılmış jantlar, yola tutunmasında önemli rol oynayan 40 yanaklı performans lastikleri, coupe profilli beş kapılı gövde çok yönlülük anlamında açık bir üstünlük sunarken Renault Sport’un sportik kodları güç ve sadelik ile kendini gösteriyor. Arka difüzör arka desteğin artırılmasında %80 katkıda bulunuyor. Özel tasarımlı rüzgarlık %20 ilave destek sunuyor. F1 kanadı gibi, difüzör ve rüzgarlık modelin güçlüyönlerini oluşturuyor. Bunlar, Renault’nun otomobil sporunun kralı olan Formula 1’deki başarılarını hatırlatıyor. Önde, modelin R.S. kısaltması markanın logosunun altında yer alarak ızgaraya farkı görünüm katıyor. Izgaranın alt bölümüne entegre park ışıkları rolü oynayan yatık LED gündüz farları, gündüz ve gece tanınabilir bir görsel imza çiziyorlar. Egzoz çıkışları difüzöre tamamen entegre ve çok belirgin dikdörtgen bir anahatla ön plana çıkartılmış bir hot hatch karşımızda.

ClioRS Test

İç tasarım

Sırada kapımızı açıp iç kısma geçmek var. Kapıyı açtığınız anda iç mekan sizi kendisine çekiyor ve “RS” yazılı spor koltuklara oturduğunuz anda kapıyı nasıl kapattığınız anlamıyorsunuz bile! Bu koltuklar bir harika sayın okuyucularım. Vücudunuz tamamen sarıyor ve sizi otomobil ile bütün hale getiriyor. Yan destekleri en zorlu virajlarda bile sizi bırakmıyor, koltukların tasarımı, kullanılan malzemelerin kalitesi ve kırmızı çizgileri beğenimizi fazlası ile topladı. Arka koltukların bile tasarımı ve kalitesi çok üst düzey, bildiğiniz üzere bu otomobil 4 kapılı B sınıfı ve ön taraf en önemli mahal ama Renault mühendisleri arka tarafı da fazlası ile önemsemiş, yaşam alanı konusunda sorun yok. ClioRS’in sporcu kimliğini idade eden renk kırmızı, iç mekanda baskın siyah tonunun şıklığına kontrast yaratan kırmızı rengi bakışları Clio R.S.’in üzerine çekiyor ve iç mekanı farklılaştırıyor. ClioRS tarafından benimsenen tutkunun rengi olan kırmızı, Renault Sport ile sportiflik anlamına geliyor. Emniyet kemerleri ve gösterge panelinin ibreleri çok görünür şekilde bunu vurguluyor. Kırmızı renk, dikişler ve spor direksiyonun sıfır noktası ile aynı zamanda havalandırma çerçeveleri ve kapı çıtaları üzerinde de kullanılmış. Vites kolu topuzu da kırmızı detaylar sunuyor. Renault ClioRS

Gelelim bu testte keyifli olan başka bir donanıma! Konsolun orta kısmında yer alan çoklu medya ekranından girilen bir menüde RENAULT R-Link Multimedya ve Navigasiyon sisteminde yer alan R-Sound menüsünde olan, Renault Clio 3.0 V6, Renault Clio RS, motosiklet, klasik eski tip bir otomobil, Alpine A110, R8 Gordini, Nissan GTR, uzay çağı otomobili gibi 7 farklı görsel var. Bu görsellerden birine tıkladığınızda, kabine o aracın sesi gelmeye başlıyor! Kimi üreticiler; ekonomi ya da spor modu gibi kullanım modları seçildiğinde gösterge tablosunun görünümünü ya da rengini değiştirerek sürücünün atmosferini değiştirirken, ilk kez Renault, benzeri bir ambiyans değişikliğini işitsel olarak tasarlayıp uygulamış. Örneğin; ekrandan Clio RS’e tıkladığımızda, otomobilin hoparlörlerinden iç mekana oldukça vahşi bir yarış otomobili sesi gelmeye başladı. Ve bu ses, otomobilin o anki anlık motor devrini gerçek zamanlı olarak takip ediyor. Gaza bastığınızda devir ibresiyle uyumlu bir şekilde motorun kükremesini duyuyorsunuz, ayağınızı gazdan çektiğinizde aynı şekilde motor devriyle birlikte kolonlardan gelen “taklit” motor sesinin de karakteri değişiyor ve devri düşüyor. Tüm bunlar olurken, aynı kolonlardan müzik dinlemeye de devam edebilir, ya da müziği kapatıp motor sesi efektini dinleyebilirsiniz. Tüm seçenekleri birer kez denedikten sonra, sistemi kapatıp devre dışı bırakma butonunu aktif hale getirdik çünkü zaten Clio R.S 200 EDC’nin içindeyiz.

RenaultSport_ClioRS_ClioRsTest_Otomobiltutkunu_ClioRS200EDC

Performans

Renault Clio RS. 200 EDC gündelik keyif için için düşük devirlerden itibaren yüksek bir tork ve kendinden emin sportif bir kullanım için yüksek hızlarda güç ve hızlanma sunan 1.6 benzinli Turbo motorun 6 vitesli çift kavramalı kutu ile birleşimi, Yeni Clio R.S. 200 EDC’ye özel. 200 bg güç ve 240 Nm tork sunuyor. 0’dan 100 km/saate çıkmak için 6,7 saniye, 1000m durma deparını aşmak için 27,1 saniye ve pistte 230 km/saatlik maksimum hız: Renault Clio R.S. 200 EDC şehirli bir Clio’da uyuyan bir Renault Sport. Bir otomobilde adeta iki otomobil hayatı sunan Clio R.S. 200 EDC sınıfında eşi olmayan biz dizi yeniliği bir araya getiriyor. ‘Normal’ kullanımda Clio R.S. bir Clio’dan beklenen bütün özelliklere sahip: sessizlik, konfor, kullanım tasarrufu. Dinamik kullanımda, ‘Sport’ veya ‘Race’ modu seçildiğinde ise, araç müthiş bir spor araç haline geliyor. R.S. Drive: Seçilebilen sportiflik ‘R.S. Drive’ butonuna dokunma vites kutusunun (geçiş kuralları / geçiş süresi) ve motorun (pedal ve ses tepkisi), ESC’nin ve ASR’nin tavrı, direksiyon hissi eşleştirmesini değiştiriyor.3 moda göre çalışan bu sistem: ‘Normal’, ‘Sport’ veya ‘Race’ Clio R.S. 200 EDC’nin kişiliğini istek, ihtiyaç ve kullanım amaçlarına göre oldukça farklılaştırılmış şekilde şekillendiriyor.

Renault ClioRS

Tarif edilmek gerekirse Clio R.S. 200 EDC kullanmak, bir otomobilde, bir çok otomobile sahip olmak demek diyebiliriz. İdeal yol tutuşa sahip süspansiyon sistemi çok başarılı, gayet sessiz çalışan motor bu özelliği ile şaşırtıyor, her devri torklu ve atak olan motorun ivmelenme isteği çok güzel. Direksiyon arkasından da kumanda edilen 6 kademeli otomatik şanzıman ile uyumu ise gayet başarılı, vites geçişleri sarsıntısız ve performans istediğiniz zamanda gayet devirli. Yalnız motorun 4 silindirli olduğu için otoban sürüşlerinde özellikle düşük yakıt seviyesini ClioRSyakalamak çok rahat. Yakıt tüketimine değinmem gerekirse, açık trafikte ve 100 km altında hızda 5.7 litre yakıt tüketimi biz sürüşümüzde çok rahatlıkla elde ettik, zaten araç çok güçlü olduğu için ve 6. vitesi seçtiğinizde gaz pedalına hükmetmeseniz bile araç hızını koruyor, siz de keyifli sürüşü tercih ettiğinizde rahatlıkla aynı tüketim değerlerine ulaşabilirsiniz, eğer spor sürüş tarzını amaçlıyorsanız zaten tüketim değerleri aracın size sunduğu adrenalin yüklü keyfe değecek diyebilirim. Yol tutuş, frenler, hissiyat konusunda ise Clio R.S 200 EDC iddaasından vazgeçmiyor ve bunu da gayet güzel ispatlıyor. Otomobil otoyol sürüşlerinde gayet stabil seyrederken, viraj kullanımında siz nereye isterseniz o yöne gayet sağlam adımlarla dönebilirken, dar şehir içi yollarında da kıvrak bir sürüş imkanı tanımakta. Ayrıca fren pedalına ayağınızı uzattığınız anda içini güvenle dolduran sağlamlıkta frenlere sahip. Bu kadar tok bir motor, hızlı şanzıman ve güven hissi sunan yol tutuşa sahip otomobil yeterli miktarda konfor sunuyor. Yol tutuş özellikleri, koruma aksamları ve çekiş sistemi sayesinde bildik yollardan çıkma özgürlüğü ve güvenli bir otomobil olduğunu da söylemeliyim. Tercih edermisin diye sorsanız bir an bile tereddüt etmeden sahip olmak isterim.

Sonuç olarak; Renault Sport imzalı Clio R.S 200 EDC, seçkin ve güçlü tasarımlı, şehre tutkun, fakat aynı zamanda şehirden kaçışları da seven, genç kentlilere yönelik, otomobil keyfi ile çevreye saygıyı uzlaştıran, atak ve çok yönlü bir hot hatch diyebiliriz.

enaultSport ClioRS ClioRSTest

Renault Clio R.S 200 EDC Teknik Özellikler

Motor özellikleri: 1618cc, 4 silindir

Maks. çıkış/bg/devir : 6000 dev/dak’da 200 bg

Maks. tork/devir : 1750 dev/dak’da 240 Nm

Son hız: 230 km

Hızlanma 0-100 km/sa: 11,2 sn

Yakıt tüketimi (şehir içi) 8,1 lt/100 km

Yakıt tüketimi (şehir dışı) 5,1 lt/100 km

Yakıt tüketimi (kombine) 6,3 lt/100 km

CO2 emisyonu : 144 gr/km

RenaultSport_ClioRS_ClioRsTest_Otomobiltutkunu

Yazı ve fotoğraflar: editor@otomobiltutkunu.com