Haber kanalımıza bu günlerde konuk ettiğimiz Renault Clio HB Icon, dikkatle tasarlanmış akıcı silueti sayesinde dinamik özellikleri taşıyor. Renault Clio HB Icon’un sunduğu pratiklik ve çok yönlülük ile bu stile kesinlikle sahip modeli detaylandıracağız.

Dış Tasarım
Yeni nesil Clio HB, yeni tasarım dilini hassas çizgileri, rafine edilmiş zengin hatları ve zamana karşı koyan görüntüsüyle vurgulayarak rakiplerinden ayrılıyor. Daha elit ve ağırbaşlı bir hem iş hem de ailenizle uzun sayehatlerde size eşlik edebilecek görünüme kavuşan Clio HB, dinamik ve etkileyici yeni dış tasarımı ile göz dolduruyor. Otomobilin ön tarafınında C şekilli gündüz farlarını da içeren full-LED far imzası ile Marka’nın tasarım kimliğini vurgulamayı sürdürüyor. Aracın ön kısmında üzerinde Renault logosu yer alan ızgara tamamıyla yeniden tasarlanmış ayrıca alt kısmı otomobile daha modern bir hava katmak amacıyla genişletilmiş. Araç, uzun kaputu ve geniş omuz hattıyla geriye doğru akıcı bir yapıya sahip; arkada ise aracın düz yapılı bagaj kapağı bagajın hacmine vurgu yapılmış. Bütün donanımlarda olduğı gibi gizlenmiş entegre arka kapı kolları ile birlikte sportif bir görünüme sahip arka kapı kolları C sütunlarına gizlenmiş durumda. Arka park sensörlerine sahip difüzörün koyu siyah kaplanmış olması ise otomobilin güçlü duruşunu destekliyor. Araçta kullanılan yeni tasarıma sahip jantlar da hem görünüm hem de aerodinami açısından önemli rol oynuyor.

İç Tasarım
Modelin iç tasarımını yorumladığımızda güçlü duygular hissettiren görünümünde de sportif bir tasarım sunan model de sürücü odaklı şık bir gösterge tablosu, mükemmel temiz ve net yol görüşü sürücü kabininde kullanılan iç mekan tasarımında fonksiyonellik ve kişiselleştirilebilir unsurlar göze çarpıyor. Sürücüyü merkeze alan gösterge paneli ve diğer tüm unsurların yerleşim düzeni sürüş zevkini artırıyor. Ayrıntılara verilen önem, direksiyon, havalandırma delikleri, gösterge paneli ve ses sistemi gibi tüm unsurlarda dikkat çekiyor. Yeni ara yüz sürücü ile teknoloji arasındaki ilişkiyi ön plana çıkaracak şekilde tasarlanmış. Yenilenen Clio HB Icon’da Touch donanım seviyesinden itibaren, kullanıcının akıllı telefonunu araçla eşleştirdiğinde kullanılabilen basit ve akıllı sistem R&Go® devreye giriyor. Bu pratik sistem, kullanıcının telefon, multimedya ve araç verileri dahil olmak üzere bilgilere araç ekranından ulaşmasına olanak tanıyor. Icon versiyonunda standart donanım olarak yer alan kapsamlı multimedya sistemi Media Nav Evolution, barındırdığı özelliklerin zenginliğiyle göz dolduruyor: navigasyon, bluetooth telefon sistemi ve geri görüş kamerası ekranına ek olarak sürüş performansını ve yakıt tüketimini optimize edecek Driving Eco2 işlevi. Sabit bir cam tavana sahip olan model araç iç mekanının daha aydınlık olmasına katkı sağlıyor. Cam tavanın sunduğu ferahlık ile güneş, bulutlar, yağmur, kar her mevsim aracınızın içinde sizinle beraber seyahat ediyor. Bunun yanı sıra geniş iç mekanı ve eğlenceli multimedya çözümleri ile her kesimden gönlünü fethederek, dinamizmi yaşatan bir şehir otomobili olarak öne çıkıyor, dinamik, akıcı ve şık çizgileriyle rakiplerinden ayrılıyor, dışında olduğu kadar iç kısmında yıllarca size eşlik edecek tasarım detaylarına sahip olduğunu fark ettiriyor.

Performans
Renault Clio HB test otomobilimizde 1461 cc’lik yeni nesil 1.5 dCi dizel motor 90 hp güç ve 220 Nm tork üretiyor. 1.5 litrelik dizel motor otomatik (EDC) şanzımanla kombine edilmiş. DCi motor yüksek güç üretmesinin yanında bu motorun önemli avantajı sakin kullanımlarda ekonomik tüketim değerleri. Sessiz çalışma karakteri de dizel motora ayrı bir özellik kazandırıyor. Kullanım süresince ölçümlediğimiz yakıt tüketimi 100 km’de Şehir içi yakıt tüketimi 4.5 litre, şehir dışı yakıt tüketimi 3.7 litre değerlere ulaştık, şehrin coğrafi konumu ve sizin kullanış tarzınız yakıt tüketim değerlerine çok fazla etki etmemekle beraber bizim test sürüşümüzde ölçümlediğimiz değerlere sizde rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Sahip olduğu 1.5 litrelik 4 silindirli dizel motoru ile sınıfında tüketim değerleri açısında normal düzeyde makul bir yakıt tüketimi sunuyor. Bu tüketim değerleri yenilenen Renault Clio HB’i tercih etmeniz için en önemli etkenlerden birisi olacaktır. Sonuç olarak; Clio pratikliği, performansı, yakıt tüketimi ile sizi mutlu edecek bir model. Yolculuğu kolaylaştıran donanımları, konforlu sürüşü, cam tavanı, otomatik şanzımanın rahatlığı ile uzun yaz tatilleri ve ailecek hafta sonları gezmeleriniz için sizleri bekliyor. Yeni bir otomobil alacak okuyucularımın listelerine yeni Clio modelini de eklemelerini önemle belirtiyorum.

Renault Clio HB  Icon 1.5 dCi EDC 90 bg Teknik Özellikler
Motor özellikleri: 1.5 dCI EDC 90 bg
Motor Hacmi 1461 cm³
Maks. çıkış/bg/devir 4000 dev/dak’da 90 bg
Maks. tork/devir 1750 dev/dak’da 220 Nm
Azami hız 181 km/sa
0-100 Hızlanma 11,7 sn
Yakıt tüketimi (şehir içi) 4.0 lt/100km
Yakıt tüketimi (şehir dışı) 3.9 lt/100km
Karma: 3.9 lt/100km
CO2 Emisyon değerleri: 103