Haber kanalımıza bu günlerde Renault markasının B-HB segmentinin en önemli oyuncularından birisi olan ve kısa zaman önce hem dış kabuğu hem de iç tasarımı aynı zamanda yaşam alanı en ince detaylarına kadar planlanıp yeniden tasarlanan yeni Clio oldu, marka modele o kadar çok inanıyor ki bu güne kadar üretilen en iyi Clio olarak lanse ediyor; dinamik sürüş becerisi, yol tutuşu, yüksek teknolojileri ve tasarımdaki kalitesine güveniyor aslında haksız sayılmazlar kısa zaman önce 75 otomobil gazetecisinin oylaması ile 25 aday otomobilin arasından 5.000 puan elde eden yeni Clio ‘Türkiye’de yılın otomobili’ ünvanını kazandı. Gelin şimdi yeni Clio’yu detaylandıralım.

Dış Tasarım
Yeni Clio her açıdan hissedilebilen cesur ve ilerici tasarımıyla dikkat çekiyor. Markanın diğer üst segment model ikonik çizgisinden ilham alan yeni tasarım, aynı zamanda belirgin çizgileri ve pürüzsüz yüzeyi arasındaki zıtlıktan doğan görsel bir uyum yaratıyor. Yenilenen Renault Clio’nun ön yüzü geçirdiği makyajla artık daha yenilikçi ve şık görünümlü, her yol koşuluna uygun bir otomobil olduğunu vurgulayacak biçimde iyileştirilen Clio’nun bakışı da farklılaştı. Bir önceki Clio4 modelinden daha köşeli ve daha heybetli bir tasarıma bürünen model de hem şehir içi sürüş hem de şehir dışı sürüş kabiliyetlerinden ödün vermeden sunulabileceğini kanıtlayan çizgiler yeni nesil B-HB tasarımında öncü olmayı hedefliyor. Yan taraftan arabanın arkasına doğru hafifçe daralan bir tavan, daha uzun kasa yapı mesafesi ile modelin geriye meyilli silueti yeni tasarımda da muhafaza edilmiş ve yan kısmında fark edilen detaylar krom eklenmiş. Arka kısım ise Led farlar sizi kendine çekiyor, özellikle gece geç karşısına izle der gibi size bakıyor. Tasarımı yenilenen arka tampon ilave edilen krom detaylarla daha kaliteli ve modern bir görünüm sunarken ön tampondaki sensörlerde olduğu gibi arka tampon sensörleri de optimize edilmiş. Yine yenileme operasyonu kapsamında ön ve arka stop grupları LED teknolojisiyle modernize edilmiş olduğunu fark ediyoruz.
İç Tasarım
Yenilenen Renault markasının B-HB segmentindeki beşinci modeli Clio, kaliteli malzemelerle üretilen iç mekanı, tasarımı ve üst düzey kalite algısıyla tamamen yeni bir dünyanın kapılarını aralıyor. Güçlü duygular hissettiren ön yüzü bizi karşılıyor, dinamik, akıcı ve şık çizgileriyle rakiplerinden ayrılıyor, dışında olduğu kadar iç görünümünde de sportif bir tasarım sunan model de sürücü odaklı şık bir gösterge tablosu, mükemmel yol görüşü sürücü kabininde kullanılan çizgiler ve seçilen tasarım elemanları gerçek bir kokpit duygusu yaşatıyor. Tasarımdaki değişiklikler, üstün performansın bir göstergesi olarak yenilenen modelin siluetini daha gösterişli ve dinamik hale getirip aracın dinamik karakterini ön plana çıkaran diğer detaylar. Gösterge panelinde tüm versiyonlarda sunulan yüksek çözünürlüklü renkli ekran, şık ve dikkat çekici dekoratif döşemeli ön panel, direksiyon simidi üzerinden kesintisiz eğlence için, müzik sistemi ve aktif sürüş modları. Apple CarPlay ve Android Auto gibi premium bağlanabilirlik özellikleri, Qi kablosuz şarj sistemi dahil olmak üzere sahip olduğu dinamik karakteristiği ile keyif veren model tüm detayları ile sizin keyif almanız ve kendinizi hiç olmadığınız kadar iyi hissetmeniz için tasarlanmış olduğu fark ediliyor.
Performans
Yeni Clio′da 999 cc’lik yeni nesil turbo destekli motor 5000 d/d’de 100 hp güç ve 2000 d/d’de 142 Nm tork üretiyor. 999 litrelik benzinli motor X-Tronic şanzımanla kombine edilmiş. Otomatik şanzımanlı Renault Clio, 0-100 km/s hızlanmasını 11,5 saniyede gerçekletiririp maksimum 182 km/s hıza çıkabiliyor, 3 silindirli motor yüksek güç üretmesinin yanında bu motorun önemli avantajı sakin kullanımlarda ekonomik tüketim değerleri. Sessiz çalışma karakteri de benzinli motora ayrı bir özellik kazandırıyor. Sonuç olarak, otomobili ben beğendim aynı zamanda sürüşü rahat, geniş iç mekanında sessizlik hakim, Renault kalitesi sayesinde aileden herkesin rahatlıkla kullanabileceği bir otomobil ve daha fazlası diyebilirim.
Renault Clio 1.0 TCe X-Tronic 100 bg 2020 Teknik Özellikler
Motor özellikleri 3 silindir
Motor Hacmi 999 cm³
Maks. çıkış/bg/devir 5000 dev/dak’da 100 bg
Maks. tork/devir 2000/4000 dev/dak’da 142 Nm
Azami hız 182 km/sa
0-100 Hızlanma 11,5 sn
Yakıt tüketimi (şehir içi) 6.3 lt/100km
Yakıt tüketimi (şehir dışı) 4.1 lt/100km
Karma: 5 lt/100km
CO2 Emisyon değerleri: 113