Avrupa’nın en çok satan şehirli crossover modeli Renault Captur, bu günlerde haber kanalımıza konuk oldu, bu haberimizde Cenevre Otomobil Fuarı’nda yeni yüzünü gösteren modeli detaylandıracağız.

Renault_Captur_Test

Dış Tasarım
Yeni jenerasyon Captur hem dış tasarım hem de iç dizaynında değişikliklere giderek daha modern ve yenilikçi bir görünüme kavuşan aynı zamanda da sportif yapısı ile özellike genç ve orta yaş grubunu hedefleyen yapısıyla çok haraketli olan B Crossover segmentinde özellikle bayan kullanıcılara hitap eden dizaynı ile dikkatleri üzerine topluyor. Kompakt ve çevik boyutlarının yanı sıra sessiz ve tutumlu motoruyla Captur, kullanıcılarına benzersiz bir sürüş keyfi sunarak, trafikte stresi yenmenin en ideal çözümü olarak öne çıkıyor. Markanın yeni tasarım felsefesi ışığında güncellenerek daha estetik hale getirilen Captur, güçlü bir ön dizayna sahip. Markanın son modellerinde olduğu gibi Yeni Captur de bazı versiyonlarda « Pure Vision » full LED ön farlara sahip. Bu teknoloji, farların etkinliğini artırırken aynı zamanda hem estetiği hem de güvenliği artırıyor. Ön tasarımında markanın yeni panjurunu fark ediyoruz, tamponun alt kısmında, markanın ışıklı imzasını vurgulayan « C » biçiminde LED gündüz farlarına sahip. Arka farlarda da, hem gündüz hem de gece kolaylıkla farkedilebilen bu ışık imzası bulunuyor. Marka logosunu taşıyan karakteristik ızgara ön bölümde aracın her iki gündüz lambası arasında fark edilen görünümü ile aracın ön yüzünde son buluyor. Kişiselleştirme özellikleri gövde rengi seçimi sayesinde size keyif verecek tasarımı ile araç alım aşamasında size kolaylık sağlayabilir, Crossover şehirli havasını pekiştiren dış kabuğu, özel tasarım 17 inç jantları ve tasarımda olduğu kadar sürtünme kat sayısının azaltılmasında etkili olan çizgileri başlıca yenilikleri. Arka kısmında ise yatay çizgiler görsel olarak otomobili geniş tutuyor ve sportif detaylarla eskiye göre daha hareketli bir tasarım tercihi, yenilenen modern dış tasarımı ile dikkat çekiyor.

Renault Captur Test_Crossover

İç Tasarım
Modelin iç tasarımını yorumladığımızda güçlü duygular hissettiren görünümünde de sportif bir tasarım sunan model de sürücü odaklı şık bir gösterge tablosu, mükemmel temiz ve net yol görüşü sürücü kabininde kullanılan iç mekan tasarımında fonksiyonellik ve kişiselleştirilebilir unsurlar göze çarpıyor. Sürücüyü merkeze alan gösterge paneli ve diğer tüm unsurların yerleşim düzeni sürüş zevkini artırıyor. Ayrıntılara verilen önem, direksiyon, havalandırma delikleri, gösterge paneli ve ses sistemi gibi tüm unsurlarda dikkat çekiyor. Yeni ara yüz sürücü ile teknoloji arasındaki ilişkiyi ön plana çıkaracak şekilde tasarlanmış. Yenilenen Captur’de, Touch donanım seviyesinden itibaren, kullanıcının akıllı telefonunu araçla eşleştirdiğinde kullanılabilen basit ve akıllı sistem R&Go® devreye giriyor. Bu pratik sistem, kullanıcının telefon, multimedya ve araç verileri dahil olmak üzere bilgilere araç ekranından ulaşmasına olanak tanıyor. Icon versiyonunda standart donanım olarak yer alan kapsamlı multimedya sistemi Media Nav Evolution, barındırdığı özelliklerin zenginliğiyle göz dolduruyor: navigasyon, Bluetooth telefon sistemi ve geri görüş kamerası ekranına ek olarak sürüş performansını ve yakıt tüketimini optimize edecek Driving Eco2 işlevi. Sabit bir cam tavana sahip olan model araç iç mekanının daha aydınlık olmasına katkı sağlıyor. Cam tavanın sunduğu ferahlık ile güneş, bulutlar, yağmur, kar her mevsim aracınızın içinde sizinle beraber seyahat ediyor. Bunun yanı sıra geniş iç mekanı ve eğlenceli multimedya çözümleri ile gençlerin gönlünü fethederek, dinamizmi yaşatan bir şehir otomobili olarak öne çıkıyor.

Renault Captur Dizel Otomatik

Performans
Renault Captur test otomobilimizde 1461 cc’lik yeni nesil 1.5 dCi dizel motor 90 hp güç ve 220 Nm tork üretiyor. 1.5 litrelik dizel motor otomatik (EDC) şanzımanla kombine edilmiş. DCi motor yüksek güç üretmesinin yanında bu motorun önemli avantajı sakin kullanımlarda ekonomik tüketim değerleri. Sessiz çalışma karakteri de dizel motora ayrı bir özellik kazandırıyor. Kullanım süresince ölçümlediğimiz yakıt tüketimi 100 km’de Şehir içi yakıt tüketimi 4.5 litre, şehir dışı yakıt tüketimi 3.7 litre değerlere ulaştık, şehrin coğrafi konumu ve sizin kullanış tarzınız yakıt tüketim değerlerine çok fazla etki etmemekle beraber bizim test sürüşümüzde ölçümlediğimiz değerlere sizde rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Motoru dışında en beğendiğimiz yanı ise süspansiyonları oldu. Sertliği çok iyi ayarlanmış süspansiyonları hem yol tutuşuna pozitif yönde etkilerken hem de konfordan hiç ödün vermiyor. Oldukça sessiz çalışan süspansiyon sistemi yol bozukluklarını minimum seviyede içeriye alıyor ve neredeyse hiç ses yapmıyor. Sahip olduğu 1.5 litrelik 4 silindirli dizel motoru ile sınıfında tüketim değerleri açısında normal düzeyde makul bir yakıt tüketimi sunuyor. Bu tüketim değerleri yenilenen Renault Captur’u tercih etmeniz için en önemli etkenlerden birisi olacaktır. Sonuç olarak; Captur pratikliği, performansı, yakıt tüketimi ile sizi mutlu edecek bir model. Yolculuğu kolaylaştıran donanımları, konforlu sürüşü, cam tavanı, otomatik şanzımanın rahatlığı ile uzun yaz tatilleri ve ailecek hafta sonları gezmeleriniz için sizleri bekliyor. Yeni bir otomobil alacak okuyucularımın listelerine Captur modelini de eklemelerini önemle belirtiyorum.

Renault Captur Test

Renault Captur 1.5 dCi EDC 90 bg Otomatik 6