Dizel motorlu yeni Range Rover Evoque heyecan verici, devamlı segmentleri zorlayan belirgin tasarımı, sportif çizgileri, en son teknoloji ürünü sürüş destek sistemleri, az ile yetinmeyen kişiler için daha fazlasını sunan modeli bu günlerde haber kanalımıza konuk ettik. Dizel motorlu yeni Range Rover Evoque test sürüşü izlenimi esnasında araç ile yaşadıklarımızı siz değerli okuyucularımızla paylaşacağız.

Range Rover Evoque Dizel Test

Range Rover Evoque: Hem Yeni Hem Dizel

Dış Tasarım

Range Rover Evoquecesur hatlarıyla birlikte son derece atletik bir duruş sergiliyor. Daha sert, daha keskin olan duruşu olan modern dış tasarımı, dikkatle planlanmış bir dizi revizyon ile daha da geliştirilmiş.  Bu güncellemeler arasında yeni ön tampon, iki yeni ızgara tasarımı, tamamen LED farlar ve yepyeni alaşım jant tasarımı yer alıyor. Yenilenen Evoque, gece üstün bir görüş sağlayan tam LED uyarlanabilir farlarla donatılan ilk Land Rover modeli olmasıyla da ön plana çıkıyor.

İç Tasarım

Range Rover Evoque’nin hayranlık uyandıran iç mekândaki değişiklikler ise tasarımı yenilenmiş gösterge grubuyla birlikte yeni koltukları ve kapı içlerini, sekiz inch dokunmatik ekran üzerinden erişilen yeni bilgi-eğlence sistemini ve Evoque’un cesur mimari formlarını tamamlayan Lunar Ice ve Vintage Tan gibi yeni renkleri ve malzemeleri içeriyor. Yeni üst düzey, yumuşak dokunuşlu materyaller, daha önce olmadığı kadar geniş bir teknik özellik yelpazesiyle birlikte kalite seviyesini yükseltiyor.

Range Rover Evoque test

Performans

2011 yılında satışa sunulduğu günden bu yana tüm dünyada 400 bin adet satan Range Rover Evoque modelin yeni 2.0 litre dizel motoru karşı konulamaz güce hükmeden modelin sportiflik ve sürüş konforu arasında daha iyi bir denge, geliştirilmiş işlevsellik ve daha önce sadece üst segmentlerde bulunan sayısız sürücü odaklı destek sistemleriyle olgunlaştırılmış. Bu aracın boyutlarına da yansıyor. 1835 kg ağırlığa sahip Range Rover Evoque’un gövdesi çok daha güçlü görünüyor çünkü toplam genişliği aynalar açık olduğu halde 2.085 milimetreye, yüksekliği 1.635 milimetreye, toplam uzunluğu ise 4.470 mm ulaşmış, 1999 cc 2.0L TD4 yeni nesil geliştirilmiş motoru ile 4000 dev/dak’da 180 bg güç üreterek, segmentindeki referans model olma konumunda. 430 Nm’lık azami torka sahip olan #Evoque bu sayede 0’dan 100 km/s’ye 9 saniyede ulaşıyor. Aracın son hızı, 195 km/saat ile sınırlı. 430 Nm’lik yüksek tork ve bu torkun alt devirlerden itibaren kullanıma sunuluyor olması otomobilde yüksek bir çekiş gücünün ortaya çıkmasını sağlıyor. Bunun yanısıra, verim arttırıcı önlemlerin sistematik olarak uygulanmasıyla yakıt tüketimi karma olarak 4.9 litre, şehir içi 5.8 litre, şehir dışı 4.4 litre yakıt tüketim değeriyle Range Rover Evoque’un kaslı kaputu altında ön plana çıkıyor. Yenilenen Range Rover Evoque’un 2 farklı güç üreten 2.0 litre dizel motorlu versiyonu Borusan Oto showroomlarında yerini aldı, böyle retro tasarım bir araç almayı düşünüyorsanız 2.0 litre turbo dizel motorlu Range Rover Evoque, 9 ileri vitesli otomatik şanzımanlı modeli ilk fırsatta incelemenizde fayda var.

Range Rover Evoque Dizel Test_Otomobiltutkunu

Range Rover Evoque 2.0L TD4 Teknik Özellikler

Motor: Silindir hacmi (cm3) 1999

Güç devir (devir/dak) 4.000 180 Hp (bg)

Tork (Nm) 430

Azami hız km/sa 195

0-100 km/sa 9

Yakıt tüketimi

Şehir dışı (lt/100 km) 4,9

Şehir içi (lt/100 km) 5,8

Ortalama (lt/100 km) 4,4

CO2 emisyonu (gr/km)  134

Range Rover Evoque Dizel

Fotoğraflar: Onur Ozan Sarıkaya