AMİRAL GEMİSİ 508! Bugün büyük çocukların sınıfına Fransız Peugeot’un 508’i ile bir merhaba diyoruz. Markanın amiral gemisi konumunda bulunan 508 bu sene makyajlandı ve eksikleri giderilerek daha modern bir hal aldı. Makyaj gerçekten yaramış bunu söylemek lazım. Kocaman bir otomobil olan 508 tüm Fransız inceliklerini yansıtmakta ve gayet hoş gözükmekte. Hadi teste başlayalım ve bu kocaman Fransız’ı kurcalayalım biraz.

Peugeot508Test_Yeni508_508Test_TestDays_Otomobiltutkunu_PeugeotTurkiye_New508Test_Allure_Yeni_Peugeot_508_Test

TASARIM
Yapılan makyajla otomobil’in tasarımı biraz daha köşeli bir hal almış. Eski halinin oval hatlarını halan korumasına rağmen artık daha köşeli bir otomobil. Ön panjur, yenilenen farlar ve sis farları, gündüz farları ve kaput değişerek ön taraf artık daha sportif bir sedan görüntüsünde. Özellikle Led farlar ve panjur ön taraftan otomobili gösteren her şey. Arka kısımda ise yenilenen led stop lambaları, arka tampon ve krom parçaları sayabiliriz. Tampon arkasında yer alan egzoz çıkışları ise otomobilin kibar tasarımına katkı sağlamış durumda. Dış kısımda özellikle farlar, stoplar ve 18” boyutunda ki jantları çok beğendim. Otomobil’in radikal bir şekilde yenilenmesi gerçekleşmiş bu parçalar sayesinde.

Peugeot508Test_Yeni508_508Test_TestDays_Otomobiltutkunu_Peugeot_Turkiye_New508Test_Allure_Yeni_Peugeot_508_Test
İÇ MEKAN
Gerçekten kaliteli ve konforlu bir iç mekan sunuyor 508, özellikle elektrikli bel destek ayarlı ve diz altında uzanan parça ile vücudu harika saran koltuklar koltuk ısıtmalarınızı da açtığınız anda sizi bırakmıyor adeta. Bu otomobilde en sevdiğim yerler koltukları oldu kesinlikle. Aynı kalite ve rahatlık arka kısımda da geçerli durumda. Bej renk döşemeler iç mekanı hoş bir görünüme sokarken kullanılan kaliteli deri döşeme gayet başarılı. İç mekanda kullanılan piano siyahı kaplamalar şıklık unsuru olarak karşımızda bulunuyor. Orta konsolun tasarımı çok iyi ve kaliteli malzemeler kullanılmış. Konsolda bulunan tüm tuşlara kolayca ulaşabiliyorsunuz ve kullanımı gayet rahat. Kadran gayet rahat okunuyor ve içerisine yerleştirilen dijital ekran size faydalı bilgiler sunuyor. Direksiyonun kalitesi tartışılamayacak şekilde iyi, 3 kollu tasarımı gayet sportif yalnız ben çok fazla tuş bulunmasını sevmiyorum… 508’de değişik bir şekilde start-stop tuşu ve elektronik el freni tuşu sol tarafa alınmış. Aynı zaman sol altta bulunan gözde ise head-up display, start-stop ve ASR kontrol tuşları yerleştirilmiş. Orta konsolda bulunan ekranın konumu gayet başarılı ve kullanımı rahat, tüm modellerde standart olması ise daha güzel bir durum. İç mekan aydınlatması zarif, koltukların ve konsolun uyumu gayet başarılı. Araçta bulunan sunroof iç mekanın daha da ferah olmasını sağlarken JBL destekli üretilen ses sistemi keyifli bir şekilde müzik listenizi dinlemenizi sağlıyor. Keşke biraz daha güçlü bir sistem konulsaydı demedim değil… Gerçekten teknolojik olarak dolu dolu bir araç ve iç mekan da kullanılacak çok fazla oyuncak var. Kalite ise ortalamanın gayet üstünde. Vücudunuzu kaplayan harika koltuklar, güzel çalan ses sistemi size eşlik ediyor. Yol sesi ve rüzgar sesi konusunda ise bulunduğu sınıfa yakışan bir yalıtıma sahip olan otomobilin görüş açıları ise gayet rahat. Zaten aynalarda bulunan kör nokta uyarı sistemi sürücünün işini çok kolaylaştırıyor.

Peugeot508Test_Yeni508_508Test_TestDays_Otomobiltutkunu_PeugeotTurkiye_New508Test_Allure

PERFORMANS
Gelelim Amiral gemimizin bize sunduğu performansa. Ülkemizin vergilendirme sisteminden dolayı size burada yüksek beygirli bir model anlatmak isterdim ama 1.6 litrelik 115 beygir güç ve 270 nm tork sunan HDI motoru anlatacağım. ETG6 isimli yeni şanzıman ile birleştirilen bu motor torklu bir sürüş sunarken ciddi anlamda az yakıyor. 1410 kg kilo ağırlığa sahip otomobil İstanbul’un sürekli tıkalı trafiğinde klima açık kullanımda bile 100 km’de 6 litre dolaylarında yakıt tüketerek tutumlu bir otomobil olduğunu gösterdi. ETG6 yeni bir şanzıman Peugeot mühendisleri tarafından geliştiriliyor. Auto6R’ın yerine kullanılacak bu şanzıman açıkçası eskisini aratmakta. Vites geçişlerinde yaşanan gecikme ve sarsıntılar böyle bir otomobile yakışmıyor. Uzun yol kullanımlarında kesinlikle sorun yaşatmayan şanzıman şehir içi trafiğinde sıkıntı yaratabiliyor bazen. Direksiyon sistemi biraz hissiz olmasına karşın ani tepkilere çok güzel cevap veriyor. Süspansiyon konusunda geldiğimizde ise otomobil düz zeminde gerçekten çok konforlu yalnız ülkemiz yollarında bulunan engellere girdiğimizde sert bir şekilde hissettiriyor. Burada 18” jantların ve kışlık lastiklerinin etkisi tartışılamaz ama ben biraz daha darbeleri absorbe eden, biraz daha yumuşak süspansiyon sistemi bekliyordum. Otomobil yola iyi tutunuyor sonuçta bir Fransız otomobili ve asfalt ile arası çok iyi. Çok fazla zorlanmadığı sürece kafadan kayma eğilimi göstermemekte. Virajlar gayet keyifli özellikle yan destekleri gayet başarılı olan koltuklar ve tork’lu dizel motor sayesinde. Kullanılan frenler gayet yeterli ve otomobil frenaj anında asfalta adeta yapışıyor. Kocaman cüssesini güven verecek şekilde durduruyor.

Peugeot508Test_Yeni508_508Test_TestDays_Otomobiltutkunu_PeugeotTurkiye
SONUÇ
Peugeot 508 markanın amiral gemisi olarak yenilenen tasarımı ile piyasaya giriş yaptı. Hem sportif hem ağır görünümü, gayet dolu donanımı, konfor özellikleri, az yakıt tüketimi ile dikkat çeken model tek eksisini ETG6 şanzımandan alıyor. Konforlu uzun yolculukları seviyorsanız eğer 508 gerçekten bunun için biçilmiş kaftan! 120.000 tl gibi bir fiyat etiketine ulaşan test aracımız dikkat çekici çünkü sunduğu tüm donanım ve konfor özellikleri düşünüldüğünde hak ediyor diyebiliriz ama biraz daha uygun olsa daha çok satış yakalayacağına eminim.

Peugeot 508 1.6 e-HDi 115 hp ETG6 S&S Teknik Özellikler
Motor özellikleri: 1560 litre 4 silindir
Maks. çıkış/bg/devir : 3600 dev/dak’da 115 bg
Maks. tork/devir : 1750 dev/dak’da 270 Nm
Son hız: 197 km
Hızlanma 0-100 km/sa: 11,9 sn
Yakıt tüketimi (şehir içi) 4,6 lt/100 km
Yakıt tüketimi (şehir dışı) 3,7 lt/100 km
Yakıt tüketimi (kombine) 4,0 lt/100 km
CO2 emisyonu : 104 gr/km

Peugeot508Test_Yeni508_508Test_TestDays_Otomobiltutkunu_Peugeot_Turkiye_New508Test_Allure_Yeni_Peugeot_508_Test_Dizel_Otomatik

Yazı: Emirhan Dereli
Fotoğraflar: Onur Ozan Sarıkaya