Fransa’daki Sochaux fabrikasında üretilen Peugeot 308 dizel otomatik Allure donanım paketli modeli bu günlerde haber kanalımıza konuk oldu, bu haberimizde 308 ile edindiğimiz izlenimleri paylaşacağız.

Peugeot 308 Test

Dış Tasarım
C Hatchback segmentinde müşterilerin ilgisini çeken Peugeot 308 markanın en güncel tasarım kodlarını bünyesinde barındıran çizgiler, gövde yüzeylerini zarifçe şekillendiriyor. Bünyesinde barındırdığı teknolojiler ve sahip olduğu tasarımla yeni Peugeot 308 markanın sınıf atlama stratejisinde önemli bir mihenk taşı niteliğini taşıyor. Peugeot 308, güçlü ve dayanıklı bir görünüm, geniş yaşam alanı ve dinamik sürüş özellikleriyle öne çıkıyor. Zarif hatlarıyla dinamik ve güçlü bir görünüm sunan motor kaputu ‘Aslan’ logosuna ev sahipliği yapan dikey konumlu ön ızgarayla bütünleşiyor ve ızgaranın tasarımı tamamlıyor. LED aydınlatma birimleri özgün bir ışık imzası ortaya koyuyor. Köşeli ve sert hatlarıyla dinamik bir görünüm sergileyen ön tamponun altını kaplayan üç parça devasa hava girişi sadece görsel bir şölen sunmakla kalmıyor, aynı zamanda temiz havanın motora ulaşmasını sağlayan üç parça devasa hava girişi ızgaralarıyla aerodinamik açıdan da önemli bir sorumluluk üstleniyor. Dış kenardaki hava giriş ızgaraları gündüz LED’leriyle sis farlarına ev sahipliği yapıyor. Aslan pençesi tasarımına sahip olan arka stop lambaları gece olduğu kadar gündüz sürüşlerinde de marka aidiyetine vurgu yapıyor. Yeni Peugeot 308 kısa ön ve arka çıkıntılarıyla kusursuz bir manevra kabiliyeti ve günlük kullanım kolaylığı vaat ediyor.

Peugeot 308 Test_Peugeot Turkiye_Salda Golu_Dizel_Otomatik_Otomobiltutkunu_Maldiv island

İç Tasarım
Peugeot 308’in iç mekanı geliştirilirken öncüsünün güçlü yönleri korunurken kullanılan malzemeler ve zekice uygulanan tasarımla konfor, ergonomi ve kalite algısı daha da geliştirildi. Kompakt boyutlu bir direksiyon simidi ve head-up ekrandan oluşan, yenilikçi ve fütüristik bir görünüm sunan Peugeot i-Cockpit® iç mekanı domine ediyor. Yeni kapasitif özellikli dokunmatik ekran iklimlendirme sistemini ve TomTom® 3 boyutlu bağlantılı uydu navigasyonu tek bir noktadan kumanda etme imkanı sunuyor. Sadece görsel bir şölen sunmakla kalmayan kokpit her bir detayla kullanım ergonomisini de destekliyor. Ergonomik tasarımlı vites kolu bu detaylardan sadece biri. EAT6 otomatik şanzımanı kumanda eden vites kolu tasarımı kadar kullanım ergonomisiyle de tamamen yeni bir sürüş deneyimi sunuyor. Peugeot 308, tüm gelişmiş sürücü destek sistemleriyle yollara çıkıyor. Yeni Peugeot 308 fren yaparak aracı durdurabilen (otomatik şanzımanlı versiyonlarda veya manuel şanzımanlı versiyonlarda 30 km/s fonksiyonu ile birlikte) adaptif hız sabitleme sistemine sahip PSA Grubu’nun ilk otomobili olmasıyla öne çıkıyor. Bunun dışında yeni Peugeot 308’de; Aktif güvenlik freni ve Güvenli takip mesafesi uyarısı, Aktif şerit takip sistemi, Yorgunluk tespit sistemi, Akıllı far sistemi, Aktif hız levhası tanıma sistemi, Aktif kör nokta uyarı sistemi ve Park Yardımcısı olmak üzere en güncel sürüş destek sistemleriyle donatılıyor.

Peugeot 308_PeugeotTurkiye_Salda Golu_Dizel_Otomatik_Otomobiltutkunu_Maldiv island

Performans
Peugeot 308 test aracımızda kullanılan 1.6 litrelik 4 silindirli dizel motorun görev yaptığı test aracımız 3500 d/d’de 120 hp güç, 1750 d/d’de 300 Nm tork üretiyor. 6 kademeli EAT6 tam otomatik şanzımanla gücünü ön tekerlere ileten 308, 10.2 saniyede 100 km/s hıza ulaşıp, maksimum 190 km/s hıza çıkabiliyor. İdeal yol tutuşa sahip Mc Pherson tipi bağımsız tekerlekli dingil, helezon yaylar, amortisörler ve viraj çubuğu, arka şekil değiştirebilir travers, traverse entegre viraj çubuğu, helezon yaylar, amortisör süspansiyon sistemi çok başarılı, 4 silindirli ve dizel olmasına rağmen gayet sessiz çalışan motor bu özelliği ile şaşırtıyor, her devri torklu ve atak olan motorun ivmelenme istekli. 6 kademeli tam otomatik şanzıman ile motorun uyumu ise gayet başarılı, vites geçişleri sarsıntısız ve performans istediğiniz zamanda gayet devirli. Yol tutuş, frenler, hissiyat konusunda ise Peugeot 308 iddaasından vazgeçmiyor ve bunu da gayet güzel ispatlıyor. Otomobil otoyol sürüşlerinde gayet stabil seyrederken, viraj kullanımında siz nereye isterseniz o yöne gayet sağlam adımlarla dönebilirken, dar şehir içi yollarında da kıvrak bir sürüş imkanı tanımakta. Ayrıca fren pedalına ayağınızı uzattığınız anda içini güvenle dolduran sağlamlıkta frenlere sahip. Bu kadar tok bir motor, hızlı şanzıman ve güven hissi sunan yol tutuşa sahip otomobil yeterli miktarda konforu sunuyor. Peugeot mühendisleri tamamen farklı bir tasarımla karşımıza koydukları 308 modelini, tutumlu ve güçlü bir motor, eskisine göre çığır atlamış bir şanzıman ve yeni teknolojiler ile birleştirip sunmuşlar. Tercih etmenizde en büyük etken tüketim konusu olabilir ve yakışıklı tasarımı ile tercih edilebilir bir model olarak karşımızda. Dizel otomatik vites kombinasyonu ile hem bayan hem de trafikte keyifli araç sürmek isteyenlerin tercihi olabilecek bütün unsurlara sahip, yıllarca sorunsuzca size eşlik edecek bir araç diyebilirim, ilk fırsatta size en yakın markanın showroomuna giderek aracı incelemenizde hatta test sürüşüne çıkmanızda fayda görüyorum.

Peugeot 308_Peugeot Turkiye_Salda Golu_Dizel_Otomatik_Otomobiltutkunu

Peugeot 308 1.6 dizel otomatik Teknik Özellikler

 • Motor özellikleri: 1560 litre Euro6 CommonRail, değişken geotmerili turbo dizel motor
 • çıkış/bg/devir : 3500 dev/dak’da 120 HP
 • tork/devir : 1750 dev/dak’da 300 Nm
 • Vites kutusu: 6 ileri EAT6 Tam Otomatik
 • Son hız: 190 km
 • Hızlanma 0-100 km/sa: 10.2 sn
 • Yakıt tüketimi (şehir içi) 4,2 lt/100 km
 • Yakıt tüketimi (şehir dışı) 3,5 lt/100 km
 • Yakıt tüketimi (kombine) 3,8 lt/100 km
 • CO2 emisyonu : 98 gr/km
 • Peugeot 308_Peugeot Turkiye_Salda Golu_Dizel_Otomatik_Otomobiltutkunu_Maldiv island