Haber kanalımıza bu günlerde konuk ettiğimiz yeni 308 son derece etkileyici bir dış tasarım sergiliyor. Bünyesinde barındırdığı teknolojiler ve sahip olduğu tasarımla yeni Peugeot 308 markanın sınıf atlama stratejisinde önemli bir mihenk taşı niteliğini taşıyan modeli detaylandıracağız.

Peugeot 308 GTLine Test 2018_Otomobiltutkunu

Dış Tasarım
308 GTLine benzersizliğini net şekilde ortaya koyuyor. Baştan çıkaran tasarımıyla tüm bakışları üzerinde topluyor. Bu dinamik versiyonun aydınlatma fonksiyonları tamamen LED’lerle sağlanıyor. Her koşulda mükemmel bir görüş için farlar 62 LED barındırıyor. Tarihsel olarak Fransız yarış otomobillerine özgü maviyi çağrıştıran bu renk, zarif hatlarıyla dinamik ve güçlü bir görünüm sunan motor kaputu ‘Aslan’ logosuna ev sahipliği yapan dikey konumlu ön ızgarayla bütünleşiyor ve ızgaranın tasarımı tamamlıyor. LED aydınlatma birimleri özgün bir ışık imzası ortaya koyuyor. Köşeli ve sert hatlarıyla dinamik bir görünüm sergileyen ön tamponun altını kaplayan üç parça devasa hava girişi sadece görsel bir şölen sunmakla kalmıyor, aynı zamanda temiz havanın motora ulaşmasını sağlayan üç parça devasa hava girişi ızgaralarıyla aerodinamik açıdan da önemli bir sorumluluk üstleniyor. Dış kenardaki hava giriş ızgaraları gündüz LED’leriyle sis farlarına ev sahipliği yapıyor. Yan kısımlardan baktığımızda, ön çamurluklarda GTLine yazıları, camların etrafını saran krom çıtalar dikkatleri üzerine çekiyor. GTLine imzası ön panjurda, bagaj kapısında ve ön çamurluklarda yer alıyor. Aslan pençesi tasarımına sahip olan arka stop lambaları gece olduğu kadar gündüz sürüşlerinde de marka aidiyetine vurgu yapıyor. Arka tamponun altı kısmında krom iki eksoz çıkışı ve difizör aracın sporcu kimliğini ortaya çıkartıyor. Yeni Peugeot 308 kısa ön ve arka çıkıntılarıyla kusursuz bir manevra kabiliyeti ve günlük kullanım kolaylığı vaat ediyor. Yeni Euro 6.c motorların yansıması olarak yeni Peugeot 308’in yakıt deposu kapağı yeniden tasarlandı. AdBlue® depo girişine yer açmak için daha önce yuvarlak olan yakıt deposu kapağı artık dikdörtgen bir forma sahip.

Peugeot 308 GTLine Test 2018

İç Tasarım
Yeni Peugeot 308’in iç mekanı geliştirilirken öncüsünün güçlü yönleri korunurken kullanılan malzemeler ve zekice uygulanan tasarımla konfor, ergonomi ve kalite algısı daha da geliştirildi. Kompakt boyutlu bir direksiyon simidi ve yükseltilmiş gösterge panelinden oluşan, yenilikçi ve fütüristik bir görünüm sunan Peugeot i-Cockpit® iç mekanı domine ediyor. Yeni kapasitif özellikli dokunmatik ekran iklimlendirme sistemini ve diğer araçla alakalı özellikleri tek bir noktadan kumanda etme imkanı sunuyor. Sadece görsel bir şölen sunmakla kalmayan kokpit her bir detayla kullanım ergonomisini de destekliyor. İç mekanda göze çarpan özgün ambiyans, panaromik tavan ve antrasit renkli yüksek ahşap aksamlarla sportiflik temel standartlarına dayanıyor. Kırmızı dikişler döşemeleri, torpido panelini, kapı panolarını, vites kolu körüğünü ve üst gam paspasları süslüyor. Mekanik boyut alüminyum pedal takımı ve paslanmaz çelik kapı eşikleriyle belirginleşiyor. Akıllı far sistemi, aracın ön camının tepe noktasında bulunan kamera yoldaki ışık huzmelerini denetliyor. Sistem yol ve trafik koşuluna bağlı olarak kısa ve uzun huzmeli far geçişini otomatik olarak gerçekleştiriyor. Yol şartları müsait olduğunda sürüş güvenliğini arttırmak için uzun huzmeli farları yakan sistem karşıdan gelen bir başka araç tespit ettiğinde uzun farları kısz hüzmeli fara çeviriyor. VisioPark 1, otomobil arka kısma entegre edilen 180° açılı kamera ile donatılmış durumda. Kameranın yakalamış olduğu görüntü dokunmatik ekranda gösteriliyor. Park sensörleri de devreye girerek diğer nesnelere olan mesafe ölçülüyor ve böylece kuş bakışı 360° açılı bir görüntü elde ediliyor. Elde edilen 360° kuş bakışı görüntü anlık olarak dokunmatik ekrana aktarılırken sürücü bu görüntüye bakarak herhangi bir engele çarpmadan manevrasını gerçekleştirebiliyor.

Peugeot 308 GTLine Test 2018_Yeni 308 GTLine

Performans
Peugeot 308 test aracımızda kullanılan 1.6 litrelik 4 silindirli dizel motorun görev yaptığı test aracımız 3500 d/d’de 120 hp güç, 1750 d/d’de 300 Nm tork üretiyor. 6 kademeli EAT6 tam otomatik şanzımanla gücünü ön tekerlere ileten 308, 10.2 saniyede 100 km/s hıza ulaşıp, maksimum 190 km/s hıza çıkabiliyor. Daha sportif hale getirilen motor sesi, kırmızı görüntülü gösterge paneli, üretilen güç ve torkun, aşırı besleme basıncının, ivmelenmelerin ekranda görüntülenmesi, daha tok ve hassas hidrolik direksiyon, daha reaktif gaz pedalı kartografisi, EAT6 vites kutusunun yüksek tepkiselliği ve EAT6 ile direksiyondan kumanda paletlerinden oluşan bu donanım paketi spor otomobil meraklılarına hitap ediyor. Sürücü istediği takdirde orta konsoldaki bir buton sayesinde konfor modunuPeugeot 308 GTLine_Dizel Otomatik vites yakıt tuketimi seçerek Sport sürüşü devre dışı bırakabiliyor. İdeal yol tutuşa sahip Mc Pherson tipi bağımsız tekerlekli dingil, helezon yaylar, amortisörler ve viraj çubuğu, arka şekil değiştirebilir travers, traverse entegre viraj çubuğu, helezon yaylar, amortisör süspansiyon sistemi çok başarılı, 4 silindirli ve dizel olmasına rağmen gayet sessiz çalışan motor bu özelliği ile şaşırtıyor, her devri torklu ve atak olan motorun ivmelenme istekli. 6 kademeli tam otomatik şanzıman ile motorun uyumu ise gayet başarılı, vites geçişleri sarsıntısız ve performans istediğiniz zamanda gayet devirli. Yol tutuş, frenler, hissiyat konusunda ise Peugeot 308 iddaasından vazgeçmiyor ve bunu da gayet güzel ispatlıyor. Otomobil otoyol sürüşlerinde gayet stabil seyrederken, viraj kullanımında siz nereye isterseniz o yöne gayet sağlam adımlarla dönebilirken, dar şehir içi yollarında da kıvrak bir sürüş imkanı tanımakta. Ayrıca fren pedalına ayağınızı uzattığınız anda içini güvenle dolduran sağlamlıkta frenlere sahip. Bu kadar tok bir motor, hızlı şanzıman ve güven hissi sunan yol tutuşa sahip otomobil yeterli miktarda konforu sunuyor. Peugeot mühendisleri tamamen farklı bir tasarımla karşımıza koydukları 308 modelini, tutumlu ve güçlü bir motor, eskisine göre çığır atlamış bir şanzıman ve yeni teknolojiler ile birleştirip sunmuşlar. Tercih etmenizde en büyük etken tüketim konusu olabilir ve yakışıklı tasarımı ile tercih edilebilir bir model olarak karşımızda. 308 GTLine, güçlü tasarımı, dikkat çekici performansı, tüketim seviyesi ve üst düzey sürüş deneyimi ile otomobil tutkunlarının kalbini fethedecek. Dizel otomatik vites kombinasyonu ile hem bayan hem de trafikte keyifli araç sürmek isteyenlerin tercihi olabilecek bütün unsurlara sahip, yıllarca sorunsuzca size eşlik edecek bir araç diyebilirim, ilk fırsatta size en yakın markanın showroomuna giderek aracı incelemenizde hatta test sürüşüne çıkmanızda fayda görüyorum.

Peugeot 308 GTLine Test

Peugeot 308 1.6 dizel otomatik Teknik Özellikler

 • Motor özellikleri: 1560 litre Euro6 CommonRail, değişken geotmerili turbo dizel motor
 • çıkış/bg/devir : 3500 dev/dak’da 120 HP
 • tork/devir : 1750 dev/dak’da 300 Nm
 • Vites kutusu: 6 ileri EAT6 Tam Otomatik
 • Son hız: 190 km
 • Hızlanma 0-100 km/sa: 10.2 sn
 • Yakıt tüketimi (şehir içi) 4,2 lt/100 km
 • Yakıt tüketimi (şehir dışı) 3,5 lt/100 km
 • Yakıt tüketimi (kombine) 3,8 lt/100 km
 • CO2 emisyonu : 98 gr/km
 • Peugeot 308 GTLine_yeni 308_Peugeot 308 Test

mouse ile üzerine gelince