Fransız Peugeot cephesinden uzun süredir beklenen bir yenileme operasyonu 308 modeli ile gerçekleşti ve diğer markalara göre yeni modeli tamamen farklı bir tasarım ile piyasa süren Peugeot iddaalı bir modeli ile karşımızda. Sadece tasarım ile kalmamakla beraber hafifliği, yeni motoru ve yeni şanzımanı ile iddaalı olan 308 modelini sizler için detaylıca test ettik.

Peugeot 308 Test

”İnce, özgün ve özenle işlenmiş farlar yoğun ve teknolojik bir aslan bakışı oluşturuyor”

Dış Mekan

308 tamamen yepyeni bir görünüm ile karşımıza gelirken tabi ki Peugeot’un yeni tasarım dilinden özellikler barındırıyor içinde. Ön kısımda kullanılan Led özellikli farlar, krom kaplamalı ızgara ve geniş çamurluklar ile dikkat çeken model. Arka kısımda da diğer modellerle benzer stoplar ve şişkin çamurluklar ile daha sade bir görünüm sunuyor. Led aydınlatmaya sahip katlanır aynalar ve iddaalı tasarıma sahip jantlar 308’i daha güzel bir araç konumuna getiriyor. Tekerlek üzerine merkezlenmiş olan üçgen şekildeki arka kelebek camı Yeni Peugeot 308’in sağlam karakterini vurguluyor. Arka lambalar otomobilin teknolojik ve dinamik imajını güçlendiriyor. LED’li lambaların çizdiği tema ile 3 aslan pençesi imzasını burada da görüyoruz. Peugeot 308, tasarım, sürüş deneyimi, verimlilik ve kalite olarak özetlenebilecek 4 kilit temaya dayanan tasarımıyla güçlü ve farklı bir alternatif olarak konumlanan 308, 0,28’lik Cx ve 0,63 m² Scx değerleri ile segmentinin en iyi modelleri arasında yer alıyor.

İç Mekan

Panoramik cam tavandan gelen ışık mükemmel ergonomiye sahip sürücü bölümünü gözler önüne seriyor. Kapıyı açıp iç kısma geçtiğimiz zaman ise gayet sade, zarif bir orta konsol ve büyük bir ekran bizi selamlıyor. Ekranın kalitesi ve tasarımı gerçekten başarılı, kullanımı ise kolay ama sadece dokunarak yönetebiliyorsunuz. 9.7 inçlik dokunmatik ekran özellikle klima, sürüş yardımları, multimedya, navigasyon, telefon, PEUGEOT Connect Apps uygulamaları ve araç parametreleri gibi donanımlara kumanda edilmesini sağlıyor. Fonksiyonlara direkt erişim sağlayan yedi buton, dokunmatik ekranın kullanımını kolaylaştırıyor. İki sayfada toplanan bilgilere kolayca erişilebiliyor. Orta konsolda neredeyse hiç düğme bulunmaması ise sadeleştirme bakımından güzel, göz yorgunluğu yapmıyor. Konsolun kalitesine gelince üst kısımdaki plastik kalitesi başarılı ve yumuşak ama alt kısımlar sert plastikten oluşuyor. Ve genel olarak baktığımızda yıllar boyu yıpranmadan sizinle eşlik edecek havası sunuyor. Direksiyon 208 modelinde gördüğümüzle aynı sayılır. Tasarımı çok güzel ele oturuyor ve otomobili çok iyi şekilde yönlendirmenizi sağlıyor. Ama bu sınıf bir otomobil için direksiyonun konumunu ve tasarımı biraz daha farklı olmalı gibi düşünüyorum. Özellikle biraz daha büyük olsaydı ve daha yukarı sabitlenseydi daha güzel bir direksiyon ortaya çıkabilirdi. Ses sistemi başarılı çalıyor, sesi çok yükselttikçe kalitesinde bozulma olmuyor. Ön görüş açısı çok rahat sadece C sütunundan dolayı arka görüşte biraz daralma var otomobilde. Yol sesi konusunda başarılı olan otomobilde dizel motorun tatlı hırıltısını ise devir yükseldikçe çok hafif duyuyorsunuz.

Peugeot 308 Test_Otomobiltutkunu

Performans

Peugeot 308 test aracımızda kullanılan 1.6 litrelik 4 silindirli dizel motorun görev yaptığı test aracımız 3500 d/d’de 120 hp güç, 1750 d/d’de 300 Nm tork üretiyor. 6 kademeli EAT6 tam otomatik şanzımanla gücünü ön tekerlere ileten 308, 10.2 saniyede 100 km/s hıza ulaşıp, maksimum 190 km/s hıza çıkabiliyor. İdeal yol tutuşa sahip Mc Pherson tipi bağımsız tekerlekli dingil, helezon yaylar, amortisörler ve viraj çubuğu, arka şekil değiştirebilir travers, traverse entegre viraj çubuğu, helezon yaylar, amortisör süspansiyon sistemi çok başarılı, 4 silindirli ve dizel olmasına rağmen gayet sessiz çalışan motor bu özelliği ile şaşırtıyor, her devri torklu ve atak olan motorun ivmelenme istekli. 6 kademeli tam otomatik şanzıman ile motorun uyumu ise gayet başarılı, vites geçişleri sarsıntısız ve performans istediğiniz zamanda gayet devirli. Yol tutuş, frenler, hissiyat konusunda ise Peugeot 308 iddaasından vazgeçmiyor ve bunu da gayet güzel ispatlıyor. Otomobil otoyol sürüşlerinde gayet stabil seyrederken, viraj kullanımında siz nereye isterseniz o yöne gayet sağlam adımlarla dönebilirken, dar şehir içi yollarında da kıvrak bir sürüş imkanı tanımakta. Ayrıca fren pedalına ayağınızı uzattığınız anda içini güvenle dolduran sağlamlıkta frenlere sahip. Bu kadar tok bir motor, hızlı şanzıman ve güven hissi sunan yol tutuşa sahip otomobil yeterli miktarda konforuda sunuyor.

Peugeot mühendisleri tamamen farklı bir tasarımla karşımıza koydukları 308 modelini, tutumlu ve güçlü bir motor, eskisine göre çığır atlamış bir şanzıman ve yeni teknolojiler ile birleştirip sunmuşlar. Tercih etmenizde en büyük etken tüketim konusu olabilir ve yakışıklı tasarımı ile tercih edilebilir bir model olarak karşımızda.

Peugeot308Test

Peugeot 308 1.6 BlueHDi EAT6 Teknik Özellikler

Motor özellikleri: 1560 litre Euro6 CommonRail, değişken geotmerili turbo dizel motor

Maks. çıkış/bg/devir : 3500 dev/dak’da 120 HP

Maks. tork/devir : 1750 dev/dak’da 300 Nm

Vites kutusu: 6 ileri EAT6 Tam Otomatik

Son hız: 190 km

Hızlanma 0-100 km/sa: 10.2 sn

Yakıt tüketimi (şehir içi) 4,2 lt/100 km

Yakıt tüketimi (şehir dışı) 3,5 lt/100 km

Yakıt tüketimi (kombine) 3,8 lt/100 km

CO2 emisyonu : 98 gr/km

Peugeot308Test_Otomobiltutkunu