Haber kanalımıza bu günlerde konuk ettiğimiz modelin tasarım felsefesinde sürücü ve beraberindeki yolculara unutulmaz bir sürüş deneyimi yaşatmak için çok yönlü araç kullanım sunmayı hedefleyen, günümüz otomobil kullanıcılarına pazardaki en iyi konfor ve her türlü zeminde güvenli sürüş özelliklerini sunmak için gerçekleştirilen akıllı tasarım uygulamalarının en son teknolojisini de bünyesinde barındıran yeni SUV Peugeot 3008 oldu, Bu yazımızda grip control özellikli Peugeot 3008 ile yaşamış olduğumuz izlenimleri paylaşacağız.

Peugeot 3008 Sport Pack Advanced Grip Control Test Otomobiltutkunu

Dış Tasarım
Yeni modellerle sadece binek otomobil pazarında atılım yapmakla kalmayan Peugeot SUV araç pazarında da gücünü arttırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıl, yılın otomobili seçilen yeni SUV Peugeot 3008 soylu bir ailenin mensubu. Farklılık ve yeni tecrübeler konusunda talepkar olan bir müşteri kitlesine cevap vermek üzere tasarlanmış. Onun temel tutkusu, kompakt SUV segmentinde büyük bir aktör olarak kendini kabul ettirmek. Yeni SUV Peugeot 3008 ilk görüşte güçlü ve çekici tasarımıyla dikkat çekiyor. Peugeot 3008 bir SUV’un bütün karakteristik tasarım öğeleriniPeugeot 3008 SUV Sport Pack Advanced Grip Control OffRoad bünyesinde barındırıyor: yüksek ve dik tasarımlı burun, uzun motor kaputu, yüksek omuz çizgisi, tamponlar, geniş çamurluk ağızları ve marşpiyeler de dahil geniş ve koruyucu çizgiler, büyük tekerlekler, yerden yüksek yapı ve tavan barları. Dik ve yüksek tasarımlı ön bölüm güçlü ve agresif bir görünüm sergiliyor. Net çizgilerle şekillendirilmiş olan ön bölüm geniş ve krom süslemelerle ön plana çıkan ön ızgara tarafından domine ediliyor. Full LED farlarla oluşan sert ve keskin ifade ön bölümdeki hava girişleri ile bir bütünlük oluşturuyor.. Uzun ve düz motor kaputu ön bölüme hakim olan sportif dinamizmi tamamlıyor. Ön farların bitiminden itibaren başlayan ve ön cam direği boyunca devam eden krom çıta kalite algısını yükseltirken bu yapı HX1 konsept otomobiline gönderme yapıyor. Modern olduğu kadar dinamik bir görünümü beraberinde getiren bir diğer tasarım öğesi ise yüksek omuz çizgisi. Yeni Peugeot 3008 SUV’a yandan bakıldığında metal/cam oranı hemen göze çarpıyor. Tasarımcılar yan gövdedeki metal oranını arttırırken son derece zarif ve akıcı çizgiler kullanarak daha ince bir profil elde etmişler. Motor kaputunun üzerinde başlayan ve ön bölümdeki dinamizmi devam ettiren hat, sportif dinamizmi yan gövdeye taşıyarak yeni Peugeot 3008 SUV’a özgün bir kimlik kazandırıyor. Kullanılan tasarım dili ve detaylar sayesinde yeni Peugeot 3008 SUV rakiplerine göre çok daha büyük ve heybetli bir görünüm ortaya koyuyor. Söz konusu tasarım detaylarından biri ise tavan boyunca uzanarak arka spoylerde son bulan paslanmaz çelik bar. Ön bölümde başlayan ve profil boyunca devam eden sade ve modern tasarım yaklaşımı arka kısımda da kendini gösteriyor. Eğimli arka camın altında bulunan parlak siyah panel LED stop guruplarını sarıyor. Aslan pençesi şeklindeki stop lambalarının da etkisiyle ortaya çıkan görsel imza, ister gündüz olsun, isterse de gece Peugeot’nun her daim fark edilmesini ve tanınmasını sağlıyor. Yeni Peugeot 3008 SUV’u ilk kez görenler hangi açıdan bakarlarsa baksınlar yüksek kalite algısıyla karşı karşıya kalıyorlar. Krom dokunuşlar ve akıcı çizgiler gibi detaylar zekice düşünülmüş, kalite algısı yüksek ve çekici bir görünümü beraberinde getiriyor. Söz konusu ‘görünüm’ yeni Peugeot 3008 SUV’u pazarın en çekici ve en şık SUV modeli yapıyor.

Peugeot 3008 Sport Pack Advanced Grip Control
Peugeot 3008 Sport Pack Advanced Grip Control

Bir Peugeot kullanmak, genleri gereği her zaman heyecanlı bir deneyim yaşatmıştır. Gerek şasi, gerekse de yol tutuş dinamikleri bakımından markanın sahip olduğu bilgi birikimi ve deneyimi inkar edilemez noktaya ulaşmış olduğu fark ediliyor. Peugeot otomobilleri, sürüş dinamikleriyle direksiyon başındaki sürücüyü mutlu ediyor, bu kanıya şu noktadan ulaştım, modele uzak kullanıcıları aracın direksiyonuna misafir ettim ve tamamen duygusal, doğal ve rahatlık ifade edildi. Peugeot, söz konusu sürüş keyfini daha da geliştirmek ve tamamen yeni bir boyutaPeugeot 3008 Sport Pack Advanced Grip Control Test taşımak üzere birkaç yıldır yenilikçi bir sürüş pozisyonu konsepti üzerinde çalışıyor. C-SUV kategorisinde olan yeni Peugeot 3008 kaliteli malzemelerle üretilen iç mekanı, tasarımı ve üst düzey kalite algısıyla tamamen yeni bir dünyanın kapılarını aralıyor. Gösterişli ve futuristik yapısıyla ön konsol hemen dikkat çekiyor. Bünyesinde barındırdığı ileri teknolojiyi görselliğiyle vurgulayan yeni nesil Peugeot i-Cockpit® C-SUV dünyasındaki kokpit algısında tamamen yeni bir sayfa açıyor. Tamamen sürücü odaklı tasarlanan ve dikkat dağıtmadan keyifli bir sürüş gerçekleştirmesini sağlayan Peugeot i-Cockpit® kullanıcısını yüksek teknoloji ile baş başa bırakıyor. Tüm temel bilgileri sürücünün görüş hizasında gösteren gösterge paneli sayesinde sürücü gözünü yoldan ayırmadan tüm bilgilere ulaşırken, bütün dikkatini sürüşe verebiliyor. Sürüş ergonomisi, sürücüyü yormayan ve sürüş konforunu arttıran kompakt direksiyon ile destekleniyor. Daha kompakt bir boyuta sahip olan direksiyon iki kollu tasarımıyla sürücüye optimum görüş alanı sunarken aynı zamanda maksimum diz mesafesi sağlıyor. Kaliteli malzemelerle üretilen kokpitte; belirli donanım seviyesinden itibaren deri, krom eklentiler ve parlak siyah yüzeyler gibi detaylarıyla kalite algısını yükseltiyor ve görsel bir şöleni beraberinde getiriyor. 8 inç büyüklüğündeki dokunmatik ekran orta konsola adeta bir tablet entegre edildiği izlenimini uyandırırken, bünyesinde barındırdığı teknolojik altyapıyla kullanım kolaylığı ve pratikliğini beraberinde getiriyor. Sisteme entegre edilen altı adet piyano tuşu görünümlü düğmeler; radyo, iklimlendirme paneli, araç özellikleri, telefon ve mobil uygulamalar olmak üzere temel fonksiyonlara doğrudan erişim sağlıyor.

Peugeot 3008 Sport Pack Advanced Grip Control Test

Yükseltilmiş gösterge paneli 12,3 inçlik yüksek çözünürlüklü ekranıyla futuristik bir görünüm sunarken kişiselleştirme imkanıyla sürücünün ihtiyaç duyacağı her şeyi doğrudan görüş hizasına getirerek fonksiyonelliği ve sürüş güvenliğini destekliyor. Direksiyon üzerinde bulunan küçük bir düğme üzerinden kumanda edilen beş farklı gösterge modu sürücüye göstergeyi kişiselleştirme imkanını sunuyor. Sürüş destek sistemi, motor bilgileri, yol bilgisayarı gibi bilgilerin kopyalarını ekrana aktarma imkanı tanıyor. Her bir özellik farklı bir görsel animasyonla canlandırılıyor. Söz konusu benzersiz sürüş deneyimi kaliteli malzemeler ve işçilikle bezenen kalite algısı yüksek, modern tasarımlı yaşam alanıyla destekleniyor. İç mekandaki her bir detay kalitesi ve yenilikçi tasarımıyla duyuları harekete geçiriyor. Diğer detaylar gibi seçilen malzemeler de duyulara hitap ediyor: kaliteli deri, fırçalanmış alüminyum, karbon kaplamalar veya kumaş yüzeyler. ‘Ev tekstil’ dokusuna ve görünümüne sahip olan kumaş kapı döşemeleri, tavan kaplamaları, cam direk kaplamaları ve hatta daha az göz ve el temasının yaşandığı bölgelerdeki malzemelere kadar her bir detay modern ve sıcak bir ortam oluşturmak üzere tasarlanmış. Peugeot 3008 test otomobilimizin bünyesinde Mirror Screen, akıllı telefon entegrasyonuyla şarj özelliği (Qi standardına sahip cihazlarla uyumludur) ve 3D navigasyon gibi özellikler barındıran yeni Peugeot 3008 SUV bu sayede sürücüsünün hayatını kolaylaştırabiliyor ve sakin ve huzurlu bir sürüşe imkan tanıyor. 3D navigasyon bina ve yapıların yanı sıra arazinin şeklini de göstererek navigasyon kavramına gerçekçilik kazandırıyor. Direksiyon üzerindeki düğmeye dokunarak görüntüyü dokunmatik ekrandan gösterge paneline aktarmak ve çok daha güvenli bir sürüş gerçekleştirmek mümkün. Mirror Screen özelliği ile akıllı telefonun ekranı doğrudan orta konsoldaki dokunmatik ekrana aktarılabiliyor ve ekran üzerinden kullanılabiliyor. Sistem Android akıllı telefonlar için sunulan Android Auto ve iPhone 5 ve üzeri için Apple CarplayTM olmak üzere MirrorScreen protokolünü destekliyor. Ayrıca direksiyon üzerindeki bir düğmeye basarak akıllı telefonlar (Android S-Voice ve Apple Siri) için sesli komut sistemini devreye sokulabiliyor. Böylece sürücü gözlerini yoldan ayırmadan güvenli bir sürüş gerçekleştirebilir ve bunu yaparken de telefon görüşmesi yapabilir, müzik seçimi yapabilir, metin mesajlarını okuyup gönderebilir, ve yol durumu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Peugeot 3008 Sport Pack Advanced Grip Control Test
Performans
Yeni Peugeot 3008 ‘Aslan’ sürüş deneyimi bakımından kendini kanıtlamış köklü bir marka. Hangi sınıfta olursa olsun, markanın mühendisleri tarafından geliştirilen otomobiller üstün sürüş keyfiyle haklı bir üne sahip. Konu SUV olduğunda da markanın sunmuş olduğu sürüş keyfi bu geleneği bozmuyor. Genelde bu sınıf araçlarda stil sürüş keyfinin önüne geçebiliyor. Yerden yüksek yapı, yüksek sürüş pozisyonu, yüksek ağırlık merkezi gibi sınıfa has Peugeot 3008 Sport Pack Advanced Grip Control SUV_SUV Testözellikler sürüş keyfini gölgeleyebiliyor. Ancak yeni Peugeot 3008 SUV henüz ilk sürüş anından itibaren büyüsünü hissettiriyor. Kusursuz yol tutuş, hassas çalışan ve yüksek tepkili direksiyon ve atak olduğu kadar güvenli sürüş hissi… her şey olması gerektiği gibi. Peugeot 3008 Sport Pack Advanced Grip Control özellikli test aracımızda kullanılan 1.560cc 4 silindirli dizel motorun görev yaptığı test aracımız 3500 d/d’de 120 hp güç, 1750 d/d’de 300 Nm tork üretiyor. 6 kademeli EAT6 tam otomatik şanzımanla gücünü ön tekerlere ileten 3008, 11.6 saniyede 100 km/s hıza ulaşıp, maksimum 185 km/s hıza çıkabiliyor. İdeal yol tutuşa sahip Mc Pherson tipi bağımsız tekerlekli dingil, helezon yaylar, amortisörler ve viraj çubuğu, arka şekil değiştirebilir travers, traverse entegre viraj çubuğu, helezon yaylar, amortisör süspansiyon sistemi çok başarılı, 4 silindirli ve dizel olmasına rağmen gayet sessiz çalışan motor bu özelliği ile şaşırtıyor, her devri torklu ve atak olan motorun ivmelenme istekli. 6 kademeli tam otomatik şanzıman ile motorun uyumu ise gayet başarılı, vites geçişleri sarsıntısız ve performans istediğiniz zamanda gayet devirli. Yol tutuş, frenler, hissiyat konusunda ise Peugeot 3008 iddaasından vazgeçmiyor ve bunu da gayet güzel ispatlıyor. Otomobil otoyol sürüşlerinde gayet stabil seyrederken, viraj kullanımında siz nereye isterseniz o yöne gayet sağlam adımlarla dönebilirken, dar şehir içi yollarında da kıvrak bir sürüş imkanı tanımakta. Ayrıca fren pedalına ayağınızı uzattığınız anda içini güvenle dolduran sağlamlıkta frenlere sahip. Bu kadar tok bir motor, hızlı şanzıman ve güven hissi sunan yol tutuşa sahip otomobil yeterli miktarda konfor sunuyor.

Peugeot 3008 Sport Pack Advanced Grip Control Test SUV

Advanced Grip Control sistemi sayesinde yeni Peugeot 3008 SUV, farklı yol koşullarına adapte olarak sürücüsüne güven veriyor. Advanced Grip Control; orta konsolda bulunan düğme üzerinden kontrol edilen ve Normal, Kar, Çamur, Kum, ESP kapalı olmak üzere beş faklı sürüş modu sayesinde optimize edilmiş çekiş, 18 inçlik M+S (Mud&Snow / Çamur ve Kar) tipi özel lastikler ve HADC (Hill Assist Descent Control / Eğim iniş destek sistemi) adında tamamen yeni bir eğim iniş yardımcısı gibi özellikleri bünyesinde barındırıyor. Advanced Grip Control ile sunulan eğim iniş destek sistemi Hill Assist Descent Control (HADC) dik yamaçlarda bile güvenli ve kontrollü bir şekilde aracın ilerlemesini sağlıyor. Sistemdeki asıl yenilikçi özellik ise aracı 3 km/s gibi son derece düşük bir hızda tutarak en zor koşullarda bile kontrollü ve güvenli bir iniş sağlaması. Söz konusu özellik orta konsolda bulunan bir düğme ile kontrol ediliyor. Boyutlarına baktığımızda 3008, 4.447 mm uzunluğa, 2.098 mm genişliğe ve 1624 mm yüksekliğe, sınıfında en az rüzgar sürtünme katsayısı olan 0.32 cd’lik değere ve 114 g/km karbondioksit emisyonuna sahip. Kullanım süresince ölçümlediğimiz yakıt tüketimi 100 km’de şehir içi yakıt tüketimi 5.5 litrenin altına inemedim, şehir dışı yakıt tüketimi 4.5 litre, ortalama 4.5 / 5 litre tüketim değerlere ulaştım, şehrin coğrafi konumu ve sizin kullanış tarzınız yakıt tüketim değerlerine çok fazla etki etmemekle beraber test sürüşümüzde ölçümlediğimiz değerlere sizde sakin kullanım, yüksek devirlere çıkmadan, keyifli sürüşle rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Otomobili daha çok otoban temiz asfalt türü yerlerde sürüş tercih ettiğimden dolayı ölçümlediğim tüketim değerlerini sundum. Sonuç olarak, gayet zengin donanımı ile satışa sunulan Yeni SUV Peugeot 3008, sportmen görüntüsü ve geniş iç hacmi ile aileler için güzel bir tercih. Yolculuğu kolaylaştıran yeni nesil teknolojik donanımları, konforlu sürüşü, otomatik şanzımanın rahatlığı, kendisini kanıtlamış dizel motorun sağladığı avantajı ile uzun yaz tatilleri ve ailece gidilecek hafta sonları gezmeleriniz için sizleri bekliyor diyebilirim…

Peugeot 3008 Sport Pack Advanced Grip Control

Peugeot 3008 1.6 BlueHDi EAT6 Sport Pack Advanced Grip Control Teknik Özellikler
Motor özellikleri: 1560 litre Euro6 CommonRail, değişken geotmerili turbo dizel motor
Maks. çıkış/bg/devir : 3500 dev/dak’da 120 HP
Maks. tork/devir : 1750 dev/dak’da 300 Nm
Vites kutusu: 6 ileri EAT6 Tam Otomatik
Son hız: 185 km
Hızlanma 0-100 km/sa: 11.6 sn
Yakıt tüketimi (şehir içi) 4.9 lt/100 km
Yakıt tüketimi (şehir dışı) 4.1 lt/100 km
Yakıt tüketimi (kombine) 4.4 lt/100 km
CO2 emisyonu : 114 gr/km

Peugeot 3008 SUV Sport Pack Advanced Grip Control Test