Peugeot 208 GTi, kısa zaman önce yenilenen yeni 208 GTi geçmişten gelen köklü GTi efsanesini geleceğe taşıyor ve bu günler de haber kanalımıza konuk ettik, bu yazımızda 30 yılı aşkın süredir devam ettirdiği GTi efsanesini, bilgi birikimi ve deneyimiyle geleceğe taşıyan modeli detaylandıracağız.

Peugeot 208 GTi Test_Otomobiltutkunu

Dış Tasarım
Peugeot 208 GTi, daha iddialı, sağlam ve sportif yeni tarzı ile baştan çıkarıyor. tasarım detayları, kullanılan malzemeler ve renkleriyle bu beklentiyi de en iyi şekilde karşılıyor. Dinamik bir duruş sergileyen Peugeot 208 GTi özgün ve karakteristik tasarım detaylarıyla öne çıkıyor. Önde 10 mm ve arkada 20 mm arttırılan iz genişliği ile 3 kapılı küçük hatchback, tıpkı jant tasarımında olduğu gibi marşpiyelerden çamurluk ağızlarına kadar her bir tasarım detayıyla da sahip olduğu potansiyeli gözler önüne seriyor. En güncel aydınlatma teknolojisinin kullanıldığı yeni halojen farlar 208 GTi’nin gündüz olduğu kadar gece sürüşlerinde de dikkat çekmesini ve ayrışmasını sağlıyor. Peugeot 208 GTiLED teknolojisine sahip gündüz farlarıyla sinyal lambaları far tasarımını tamamlıyor. Merkezi ön farı çevreleyen detaylar kedigözü tasarımını beraberinde getirirken, bütün bu yapı göz bebeği görünümü kazandırıyor. Yeni ön ızgara ve tampondaki girintilerle birlikte heyecan uyandıran ve duyguları harekete geçiren bir görünüm ortaya çıkıyor. Genişletilmiş ızgara ve krom çıta artık tamamen tampon içine entegre edilmiş. Yüksek donanım seviyelerinde, yeni “EQUALIZER” ızgaranın sıcak kromaj markajı benzersiz bir 3D efekti veriyor. Dışarıya alınan sis farları ile birlikte bu yeni kimlik, aracı daha geniş ve daha dinamik göstererek yola daha sağlam oturan bir görünüş kazandırıyor. Ön tasarım, araca daha keskin ve aslansı bir bakış kazandıran yeni çift renkli farlar, siyah ve krom maskeler ve teknolojik LED’li ışıklı imza ile vurgulanıyor. Yandan bakıldığında, modelin modern ve dinamik boyutları ve üzerinde ayrıntılı şekilde çalışılmış tasarımı korundu. 208 GTi’nin profili ise farklılaştırılmasına katkıda bulunan yeni donanımlar ile ayırt ediliyor. Modelin hem şık ve hem de spor yanını güçlendiren krom ayna gövdeleri cam çerçevesini sararak arka cam bitiminde GTi logosu ile buluşuyor. Arkada, stop lambaları ve yeni LED’li 3D ışık pençeleri şaşırtıcı çizgileriyle büyülüyor. Tamamen homojen görüntüleri derin 3D efektleri onları teknolojinin gerçek mücevherleri haline getiriyor. Peugeot tarzının sembolü arslan pençesi arka farlar tüm 208 gamında olduğu gibi 208 GTi de de yerini almış.

208GTi Test

İç Tasarım
Kapının açılmasıyla birlikte dinamik ve sportif dış tasarımı tamamlayan bir iç mekan karşılıyor sürücü ve beraberindeki yolcuyu. Peugeot markasının karakteristik tasarım öğelerini bünyesinde barındıran iç mekan mimarisi GTi tarzına uygun detaylarla otomobilin sürüş dinamiklerini tamamlıyor. Her bir detayı büyük bir titizlikle ele alınan kokpit parlak siyah ve krom aplikasyonlar kadar kırmızı dikişleriyle de sadece sportif bir görünüm sunmakla kalmıyor aynı zamanda kalite algısını da yükseltiyor. Örneğin direksiyonun alt kenarı gibi yerlere işlenen GTi logoları ise bunun sadece nitelikli ve kaliteli bir Peugeot olmadığını ve yüksek performans beklentilerini de karşılamaya hazır bir sporcu olduğunu gözler önüne seriyor. Yan yükseltileriyle bel ve baldır bölgesini sıkıca kavrayan GTi logolu spor koltuklar siyah koyu gri deri kaplı, kırmızı şeritli yüzeyleriyle kokpitin geneline hakim olan sportifliği ve yüksek kalite algısını tamamlarken konforlu yapılarıyla da sürüş keyfini destekliyor. Siyah direksiyon simidinin yanı sıra el freni kolunda da kırmızı dikişli deri kullanımı bulunuyor. Yine siyah poliüretan yüzeye sahip konsol kırmızı dikişleriyle sportif şıklığın en güzel örneklerinden birini gözler önüne seriyor.

208GTi_Peugeot208GTi_PeugeotTurkiye_PeugeotSport_GTi_Otomobiltutkunu

208 GTi test aracımızın yüksekte konumlandırılan gösterge paneli sportifliği destekleyen bir diğer unsur olarak dikkat çekiyor. Fırçalanmış alüminyum zemine sahip kırmızı LED aydınlatmalı göstergeler ve beyaz ibreler tasarımıyla sportifliğe vurgu yaparken okunaklı yapısıyla ise kullanım ergonomisini destekliyor. Sadece sportif tasarımıyla dikkat çekmekle kalmayan kokpit aynı zamanda kullanım ergonomisi ve sürücü odaklı yapısıyla da beğeni topluyor. Sürücü dokunma hissi uyandıran ve ele iyi oturan çok fonksiyonlu direksiyon simidi üzerinden 7 inç büyüklüğünde dokunmatik ekrana sahip bilgi ve eğlence sistemini kumanda edebiliyor. Standart Aux soketi, USB girişi ve Bluetooth yanında Mirror Screen özelliği ile araç-telefon entegrasyonu farklı bir boyut kazanıyor. Aracın görüş açıları gayet güzel, yan aynalar gayet büyük, dikiz aynasının açısını ve boyutu yeterli. Ön direklerin biraz kalın olması açıyı olumsuz etkilese de hemen dibinde bulunan kelebek camlar bu farkı kapatıyor. Ön camın yapısı otomobilin içini ferah tutuyor. Ses yalıtımı başarılı. Yol sesi ve rüzgar sesi konusunda yalıtım gayet iyi, direksiyon sistemine özellikle değinmek istiyorum. Otomobilin direksiyonun dönüşlerden sonra kendisini toplaması çok başarılı, avucunuzun arasında kayan direksiyon simidini izlerken otomobil kendi yolunu bulmuş oluyor. Sürüş hissiyatı ve hafiflik ile tokluk arasında kalan direksiyon çok güzel.

208GTi_Peugeot208GTi_PeugeotTurkiye_PeugeotSport_GTi_208 GTi Test

Performans
Motor sporlarında köklü bir geçmişe sahip olan Peugeot, sahip olduğu DNA’yla şık olduğu kadar eğlenceli bir otomobil hayata geçirirken, aynı zamanda GTi efsanesinin çağdaş bir yorumunu ortaya koyuyor. Bir önce ki nesile göre motorda yapılan iyileştirmeler güç ve tork değerindeki artışı beraberinde getiriyor. Yapılan iyileştirmeler sonucu güç 8 HP ve tork ise 25 Nm artmış durumda. 208 HP güç ve 300 Nm tork değerine sahip 1.6 THP benzinli motorun egzoz sistemi yeniden ayarlanırken, motor hangi devirde olursa olsun gaz pedalına basılmasıyla tok ve güçlü bir ses üreterek sportif sürüşleri akustik olarak da destekliyor. Motorun ürettiği güç altı vitesli manuel şanzıman tarafından tekerleklere aktarılırken motor ile şanzımanın uyumu son derece etkileyici hızlanma değerlerini beraberinde getiriyor. 0’dan 100 km/s hıza sadece 6,5 saniyede (daha önce 7 saniye) hızlanan Peugeot 208 GTi 0-1000 m hızlanmasını ise 26,5 saniyede (daha önce 27 saniye) tamamlıyor. Sadece etkileyici bir hızlanma performansı sunmakla kalmayan 208 GTi aynı zamanda ara hızlanmalarda da takdiri hak eden bir performans sergiliyor.

Peugeot 208 GTi

Çok kısa sürede yüksek hızlara tırmanan 208 GTi 230 km/s maksimum hıza ulaşıyor. Motorun etkileyici gücü ve bu gücü kayıpsız bir şekilde yola aktaran aktarma organları kadar markanın uygulamış olduğu hafif yapı prensibi de 208 GTi’nin etkileyici performansında pay sahibi. 208 HP güç sadece 1160 kg ağırlığı taşımakta zorlanmıyor. 5,58 kg/HP’lik güç ağırlık oranlamasıyla 208 GTi sunmuş olduğu yüksek performansa karşın sadece 5,4 lt/100 km yakıt tüketiyor ve 125 gr/km’lik CO2 egzoz gazı salınımı gerçekleştiriyor. Teknik verilerde 5 litre civarında yakıt tüketildiği belirtilse de, yaşamış olduğumuz şehrin kalabalık trafiğinde şehir içi çok sakin sürüş ile 8 litre gibi bir tüketim değerleri elde ettik, ayrıca şaşırtıcı olarak şunu belirtmek isterim ki performanslı sürüşlerde ise 9 litre gibi şaşırtıcı bir yakıt tüketimi ile karşılaştık ve kesinlikle 10 litreleri göremedik, bu bence büyük bir başarı, yakıt tüketiminde. Peugeot 208 GTi sahip olduğu şasi dinamikleriyle net ve keskin bir sürüş karakteristiği sunuyor ve sürücüsüne üstün sürüş hissi yaşatıyor. 208’i GTi yapan tüm karakteristik öğelerde imzası bulunuyor. Özel olarak geliştirilen yaylar, kalibrasyonu yapılan amortisörler, viraj denge çubukları, geliştirilmiş ön ve arka taşıyıcı rijitliği kadar amortisörler de üstün sürüş dinamiklerinde pay sahibi.

Peugeot 208 GTi Test_Peugeot Turkiye

Peugeot 208 GTi’nin üstün yol tutuş ve viraj performansının en önemli unsurlarından biri de ön akstaki tork dağılımını lastiklerin tutunma seviyesine göre ayarlayan torsen® kilitli diferansiyel. Atak ve son derece dengeli yapısıyla Peugeot 208 GTi bir virajdan diğerine giderken ideal çizgisinden çıkmıyor. Daha dinamik bir sürüş için yeniden ayarlanan ve hassasiyeti arttırılan direksiyon sistemiyle birlikte ön süspansiyon da yüksek geri bildirim sağlıyor ve sürücü ile yol arasında mükemmel bir iletişim kuruyor. Ön süspansiyonun yanı sıra arka süspansiyon da daha güvenli ve keyifli bir sürüş için yeniden ayarlanan ekipmanlardan biri.

208 GTi’de konfor evet bu konuyu biraz açalım, test aracımız bir GTi ve bu zamana kadar üretilen GTi modellere bakarak en son jenerasyon 208 GTi de konfor var diyebiliriz, en azından bizim test parkurumuz da konforlu sürüş elde ettik, bol çukurlu yollarda ise konforlu spor sürüş olmaz, olamaz zaten malum yollarımızın durumu ve 40 yanak lastikler buna müsaade etmez. Zaten lastiklerin yanak kalınlığı ne kadar az ise konfor o kadar azalıyor, bunu her otomobil meraklısı bilir, spor otomobil meraklıları ise daha iyi bilir ama bir konu daha var ki test aracımız bu ve onu bir GTi olarak düşüneceğiz, eski nesil değil günümüz aracını değerlendiriyoruz. 195/65/15 ölçülerinde olan 308 1.2 Puretech 82 hp’lik model’de ki 65 yanak lastiğin konforunu 208 GTi de aramak mantıksızlık olur, ayrıca B sınıfı bir model ve 40 yanaklı lastik kullanan bir model de spor koltuklar, spor sürüşü destekleyen yan destekler sayesinde keyifli ve konforlu yolculuk çok güzel bir duygu, 308 GTi de masaj yapan sistemin 208 GTi’de olmasını arzu ederdim.

Sonuç olarak B segmentinin sportifliğini bir üst basamağa taşıyan 208 GTi yenilenen dış kabuğu ve motoru ve fazlaca sunduğu donanımı ile fiyat/performans konusunda rakiplerinden ayrılan otomobil. Konforlu sürüşü, sunduğu donanımlar ve kaliteli görünüşü ile zaten iyi bir seçenek olan 208 GTi güncellenen tasarımı ve yeni teknolojisi ile elini güçlendirmiş durumda. Yeni 208 GTi küçük hatchbackin konfor, günlük kullanım kolaylığı ve geniş iç mekan gibi özelliklerini aynen korurken aynı zamanda spor otomobil performansı da sunuyor diyebiliriz. İlk fırsatta Peugeot showroomlarına gitmenizi, aracı yakından incelemenizi, test sürüşüne çıkmanızı öneriyorum.

208GTi_Peugeot208GTi_PeugeotTurkiye_PeugeotSport_GTi_208

Peugeot 208 GTi Teknik Özellikler
Motor Silindir hacmi (cm3) 1598 cc
Güç (bg)/Güç devir (devir/dak) 208 / 6000
Tork (Nm)/Tork devir (devir/dak) 300 / 3000
Yakıt tüketimi: Şehir içi: 7 Şehir dışı: 4.5 Ortalama 5.4 (lt/100 km)
Depo hacmi (lt) 50
Maksimum Hız : 230 km
0-100 km hızlanması: 6.5 sn
CO2 emisyonu : 125 gr/km

Peugeot 208 GTi_Otomobiltutkunu