Peugeot 208 GT Line, 1.2 motor PureTech teknolojisi 110 Hp motor gücü  EAT6 Tam Otomatik vitesli şanzumanlı modeli bu günlerde haber kanalımıza konuk ettik, bu incelememizde modelin bir çok noktasını yorumlayacağız,  ilk öncelikle bir Peugeot kullanmak, genleri gereği her zaman heyecanlı bir deneyim olmuştur. Gerek şasi, gerekse de yol tutuş dinamikleri bakımından markanın sahip olduğu bilgi birikimi ve deneyimi inkar edilemez noktaya ulaşmıştır diyebiliriz.

Peugeot208GTLineTest GTLine Otomobiltutkunu

Dış Tasarım

Peugeot 208, daha iddialı, sağlam ve sportif yeni tarzı ile baştan çıkarıyor. Önde, yeni tampon daha keskin, net ve kaslı çizgiler sergiliyor. Genişletilmiş ızgara ve krom çıta artık tamamen tampon içine entegre edilmiş. Yüksek donanım seviyelerinde, yeni “EQUALIZER” ızgaranın sıcak kromaj markajı benzersiz bir 3D efekti veriyor. Dışarıya alınan sis farları ile birlikte bu yeni kimlik, aracı daha geniş ve daha dinamik göstererek yola daha sağlam oturan bir görünüş kazandırıyor. GT LINE modeline özgü kırmızı ön panjur ve GT Line arması ile  sporcu tasarımını belli ediyor. Ön tasarım da, araca daha keskin ve aslansı bir bakış kazandıran yeni çift renkli farlar, siyah ve krom maskeler ve teknolojik LED’li ışıklı imza ile vurgulanıyor. Yandan bakıldığında, modelin modern ve dinamik boyutları ve üzerinde ayrıntılı şekilde çalışılmış tasarımı korundu.  Krom detaylar ve GT Line arması ön yan çamurlukta yerini almış. Modele özgü karartılmış camlar ile rahat sürüş imkanı elde ediliyor. Yeni Peugeot 208’in profili ise farklılaştırılmasına katkıda bulunan yeni donanımlar ile ayırt ediliyor. Modelin hem şık ve hem de spor yanını güçlendiren mat renginde ayna gövdesi modele ayrı bir keyif katıyor. Arkada, stop lambaları ve yeni LED’li 3D ışık pençeleri şaşırtıcı çizgileriyle büyülüyor. Tamamen homojen görüntüleri, açık rengi  ve derin 3D efektleri onları teknolojinin gerçek mücevherleri haline getiriyor. Peugeot tarzının sembolü arslan pençesi arka farlar 208 gamının tümünde sunuluyor.

Peugeot208GTLineTest GTLine Otomobiltutkunu

İç Tasarım

Otomobil kapısını açtığınız andan itibaren sizi konforlu bir sürüşe davet ediyor. Bu otomobil için söyleyeceğim en büyük özellik konforu oldu. Otomobil Peugeot markasının yeni tasarım anlayışının tüm öğeleri ve klasik Fransız kültürünü taşıyor. Otomobilin koltukları çok rahat! Gerçekte bu sınıf bir otomobile göre çok rahatlar ve vücudunuz güzel tutuyorlar. Aracın görüş açıları gayet güzel, yan aynalar gayet büyük, dikiz aynasının açısını ve boyutu yeterli. Ön direklerin biraz kalın olması açıyı olumsuz etkilese de hemen dibinde bulunan kelebek camlar bu farkı kapatıyor. Ön camın yapısı otomobilin içini ferah tutuyor. Tüm temel bilgileri sürücünün görüş hizasında gösteren gösterge paneli sayesinde sürücü gözünü yoldan ayırmadan tüm bilgilere ulaşırken, bütün dikkatini sürüşe verebiliyor. Sürüş ergonomisi, sürücüyü yormayan ve sürüş konforunu arttıran kompakt direksiyon ile destekleniyor. Ses yalıtımı başarılı. Yol sesi ve rüzgar sesi konusunda yalıtım gayet iyi ve gerçekten kaliteli ve kullanımı kolay bir multi-medya sistemi ile gayet iyi çalan bir ses sistemi sunuyor. “SMEG” adı verilen multi-medya sistemi dokunmatik ve yüksek çözünürlüklü bir ekrana sahip. Kullanımı gerçekten basit ve dokunmatiği başarılı. Otomobil hakkında tüm bilgileri öğrenmekle birlikte, tüm ayarlamaları yapabilir, ve müziğinizi dinleyebilirsiniz. Ayrıca bluetooh bağlantısı ile telefon görüşmeleriniz artık daha kolay. Direksiyon sistemine özellikle değinmek istiyorum. Otomobilin direksiyonun dönüşlerden sonra kendisini toplaması çok başarılı, avucunuzun arasında kayan direksiyon simidini izlerken otomobil kendi yolunu bulmuş oluyor. Sürüş hissiyatı ve hafiflik ile tokluk arasında kalan direksiyon çok güzel. Direksiyon simidinin biraz küçük tasarlandığını itiraf etmeliyim ama malzeme kalitesi çok üst düzey. Böylece direksiyonu kavramak ve manevra yapmak için kollarını çok fazla açmak zorunda kalmayan sürücü aynı zamanda daha rahat bir sürüş pozisyonunda çok daha hızlı ve çevik hareket edebiliyor.

Peugeot208GTLineTest GTLine Otomobiltutkunu_GOPRO

Performans

Peugeot 208, 1.2 L PureTech 110 S&S EAT6 test aracımızda kullanılan 1199 litrelik 3 silindirli benzinli motorun görev yaptığı test aracımız 5500 d/d’de 110 hp güç, 1500 d/d’de 205 Nm tork üretiyor. Tork konventörüne sahip yeni EAT6, (Efficient Automatic Transmission – Verimli Otomatik Şanzıman) hızlı vites değişiminin yanında sarsıntısız yüksek sürüş konforu sunuyor. 400ms sürenin altında gerçekleşen vites değişimleri performansın artmasını sağlıyor. EAT6 otomatik şanzımanla gücünü ön tekerlere ileten 208 GT LINE , 9.8 saniyede 100 km/s hıza ulaşıp, maksimum 190 km/s hıza çıkabiliyor. Bu güçlü değerlere rağmen 100 Km’de 4.5’ lik tüketim değeri ile dikkat çekiyor. Boyutlarına baktığımızda 208, 3.973 mm uzunluğa, 2.004 mm genişliğe ve 1460 mm yüksekliğe, sınıfında en az rüzgar sürtünme katsayısı olan 0.27 cd’lik değere ve 104 g/km karbondioksit emisyonuna sahip. Kullanım süresince ölçümlediğimiz yakıt tüketimi 100 km’de şehir içi yakıt tüketimi 7 litrenin altına inemedim, şehir dışı yakıt tüketimi 4.5 litre, ortalama 5.5 / 6 litre tüketim değerlere ulaştım, şehrin coğrafi konumu ve sizin kullanış tarzınız yakıt tüketim değerlerine çok fazla etki etmemekle beraber test sürüşümüzde ölçümlediğim değerlere sizde sakin kullanım, yüksek devirlere çıkmadan, keyifli sürüşle rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Otomobili daha çok otoban temiz asfalt türü yerlerde sürüş tercih ettiğimden dolayı ölçümlediğim tüketim değerlerini sundum.

Peugeot208GTLineTest GTLine Otomobiltutkunu

Peugeot 208 GT LINE Test aracımızda standart olarak bulunan sürücüye sürüş esnasında rahatlık sunan bir kaç özelliğe değinmek istiyorum. Statik kavşak aydınlatması; Aracın hızı 40 km/saatten düşükken (şehir içi sürüş, virajlı yol, kavşak, otoparkta manevra…), kısa farlar veya uzun farlar konumunda bu işlev, ön sis farı ışık hüzmesinin virajın içini aydınlatmasını sağlar. Stop & Start; Sistem, trafiğin durduğu anlarda (kırmızı ışık, sıkışıklık, …) -STOP modu- motoru geçici olarak durdurur. Yeniden hareket etmek istediğinizde -START modu- motor otomatik olarak yeniden çalışır. Yeniden çalışma, anlık, hızlı ve sessiz bir şekilde gerçekleşir.  Şehir kullanımına mükemmel bir şekilde uyarlanmış olan bu Stop & Start işlevi, araç dururken yakıt tüketimini, kirleten gazların yayılımını ve gürültü kirliliğini azaltmaya imkân tanır. Active City Brake: Ön camın üst kısmında bulunan lazer algılayıcı sayesinde, ani yavaşlayan, duran veya park halinde olan bir aracın arkasındayken aracın otomatik olarak frenlemesini devreye sokan önleyici bir sürüş yardımı.  Sistemin amacı, çarpmayı önlemek veya çarpma hızını düşürmektir.  Bu sistem sürüş güvenliğini arttırmak için tasarlanmış. Geniş bir yükleme alanına sahip olan Peugeot 208’in bagajı 285 litre, öne doğru yatırılabilen koltukları sayesinde aracın içi 1.076 litreye kadar kadar genişleyebiliyor. Gayet zengin donanımı ile satışa sunulan 208, gerçekten sportmen görüntüsü ve geniş iç hacmi ile aileler için güzel bir tercih. Yolculuğu kolaylaştıran donanımları, konforlu sürüşü, cam tavanı, otomatik şanzımanın rahatlığı ile uzun yaz tatilleri için, ve ailece gidilecek hafta sonları gezmeleriniz için sizleri bekliyor…

Peugeot208GTLineTest GTLine Otomobiltutkunu_GOPRO

Peugeot 208 GT Line 1.2 L PureTech 110 S&S EAT6  Teknik Özellikler

Motor özellikleri: 1199 litre 3 silindir

Maks. çıkış/bg/devir : 5500 dev/dak’da 110 KW

Maks. tork/devir : 1500 dev/dak’da 205 Nm

Son hız: 190 km

Hızlanma 0-100 km/sa: 9,8 sn

Yakıt tüketimi (şehir içi) 5.7 lt/100 km

Yakıt tüketimi (şehir dışı) 3.8 lt/100 km

Yakıt tüketimi (kombine) 4.5 lt/100 km

CO2 emisyonu : 104 gr/km

Peugeot208GTLineTest GTLine Otomobiltutkunu