Yüksek performansı ve düşük yakıt tüketimi ile beğeni toplayan Peugeot, bu segmente çok uygun bir motor ve şanzıman seçenekleri ile genişlemeye devam ediyor. Haber kanalımıza konuk olan model 1.6 lt dizel motor seçeneği ve ETG (Efficient Tronic Gearbox) şanzıman seçeneği ile sunuluyor. İşletim sistemleri geliştirilen bu yeni robotize şanzıman, tam otomatik şanzıman kullanım hissine sahip.

Peugeot 208 Test_Peugeot_Active

Dış Tasarım

Peugeot 208, daha iddialı, sağlam ve sportif yeni tarzı ile baştan çıkarıyor. Önde, yeni tampon daha keskin, net ve kaslı çizgiler sergiliyor. Genişletilmiş ızgara ve krom çıta artık tamamen tampon içine entegre edilmiş. Yüksek donanım seviyelerinde, yeni “EQUALIZER” ızgaranın sıcak kromaj markajı benzersiz bir 3D efekti veriyor. Dışarıya alınan sis farları ile birlikte bu yeni kimlik, aracı daha geniş ve daha dinamik göstererek yola daha sağlam oturan bir görünüş kazandırıyor. Ön tasarım, araca daha keskin ve aslansı bir bakış kazandıran yeni çift renkli farlar, siyah ve krom maskeler ve teknolojik LED’li ışıklı imza ile vurgulanıyor. Yandan bakıldığında, modelin modern ve dinamik boyutları ve üzerinde ayrıntılı şekilde çalışılmış tasarımı korundu. Yeni Peugeot 208’in profili ise farklılaştırılmasına katkıda bulunan yeni donanımlar ile ayırt ediliyor. Modelin hem şık ve hem de spor yanını güçlendiren krom ayna gövdeleri bundan böyle 3. seviyeden itibaren standart olarak sunuluyor. Arkada, stop lambaları ve yeni LED’li 3D ışık pençeleri şaşırtıcı çizgileriyle büyülüyor. Tamamen homojen görüntüleri, mat kurşun rengi  ve derin 3D efektleri onları teknolojinin gerçek mücevherleri haline getiriyor. Peugeot tarzının sembolü arslan pençesi arka farlar 208 gamının tümünde sunuluyor.

İç Tasarım

Otomobil kapısını açtığınız andan itibaren sizi konforlu bir sürüşe davet ediyor. Bu otomobil için söyleyeceğim en büyük özellik konforu oldu. Otomobil Peugeot markasının yeni tasarım anlayışının tüm öğeleri ve klasik Fransız kültürünü taşıyor. Otomobilin koltukları çok rahat! Gerçekte bu sınıf bir otomobile göre çok rahatlar ve vücudunuz güzel tutuyorlar. Aracın görüş açıları gayet güzel, yan aynalar gayet büyük, dikiz aynasının açısını ve boyutu yeterli. Ön direklerin biraz kalın olması açıyı olumsuz etkilese de hemen dibinde bulunan kelebek camlar bu farkı kapatıyor. Ön camın yapısı otomobilin içini ferah tutuyor. Ses yalıtımı başarılı. Yol sesi ve rüzgar sesi konusunda yalıtım gayet iyi ve gerçekten kaliteli ve kullanımı kolay bir multi-medya sistemi ile gayet iyi çalan bir ses sistemi sunuyor. “SMEG” adı verilen multi-medya sistemi dokunmatik ve yüksek çözünürlüklü bir ekrana sahip. Kullanımı gerçekten basit ve dokunmatiği başarılı. Otomobil hakkında tüm bilgileri öğrenmekle birlikte, tüm ayarlamaları yapabilir, ve müziğinizi dinleyebilirsiniz. Ayrıca bluetooh bağlantısı ile telefon görüşmeleriniz artık daha kolay. Direksiyon sistemine özellikle değinmek istiyorum. Otomobilin direksiyonun dönüşlerden sonra kendisini toplaması çok başarılı, avucunuzun arasında kayan direksiyon simidini izlerken otomobil kendi yolunu bulmuş oluyor. Sürüş hissiyatı ve hafiflik ile tokluk arasında kalan direksiyon çok güzel. Direksiyon simidinin biraz küçük tasarlandığını itiraf etmeliyim ama malzeme kalitesi çok üst düzey.

Peugeot 208 Test_Peugeot Active

Performans

Peugeot 208, 1.6 L e-HDi 92 S&SETG6 test aracımızda kullanılan 1560 litrelik 4 silindirli dizel motorun görev yaptığı test aracımız 4000 d/d’de 92 hp güç, 1750 d/d’de 230 Nm tork üretiyor. Manuel kullanım olanağını sağlamak amacı ile direksiyonun arkasına formula1 teknolojisinde iki kulakçık vasıtası ile vitesleri kolayca yükseltebilme düşürebilme imkanı sunuyor. ETG6 otomatik şanzımanla gücünü ön tekerlere ileten 208, 11.8 saniyede 100 km/s hıza ulaşıp, maksimum 183 km/s hıza çıkabiliyor. Bu güçlü değerlere rağmen 100 Km’de 6,1’lik tüketim değeri ile dikkat çekiyor. Boyutlarına baktığımızda 208, 3.973 mm uzunluğa, 2.004 mm genişliğe ve 1460 mm yüksekliğe, sınıfında en az rüzgar sürtünme katsayısı olan 0.27 cd’lik değere ve 98 g/km karbondioksit emisyonuna sahip. Kullanım süresince ölçümlediğimiz yakıt tüketimi 100 km’de şehir içi yakıt tüketimi 4.6 litrenin altına inemedim, şehir dışı yakıt tüketimi 3.5 litre, ortalama 4.0 litre tüketim değerlere ulaştım, şehrin coğrafi konumu ve sizin kullanış tarzınız yakıt tüketim değerlerine çok fazla etki etmemekle beraber test sürüşümüzde ölçümlediğim değerlere sizde sakin kullanım, yüksek devirlere çıkmadan, keyifli sürüşle rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Otomobili daha çok otoban temiz asfalt türü yerlerde sürüş tercih ettiğimden dolayı ölçümlediğim tüketim değerlerini sundum. Geniş bir yükleme alanına sahip olan Peugeot 208’in bagajı 285 litre, öne doğru yatırılabilen koltukları sayesinde aracın içi 1.076 litreye kadar kadar genişleyebiliyor. Gayet zengin donanımı ile satışa sunulan 208, gerçekten sportmen görüntüsü ve geniş iç hacmi ile aileler için güzel bir tercih. Yolculuğu kolaylaştıran donanımları, konforlu sürüşü, cam tavanı, otomatik şanzımanın rahatlığı ile uzun yaz tatilleri için, ve ailece gidilecek hafta sonları gezmeleriniz için sizleri bekliyor…

Peugeot 208 1.6 L e-HDi 92 S&SETG6 Teknik Özellikler

Motor özellikleri: 1560 litre 4 silindir

Maks. çıkış/bg/devir : 4000 dev/dak’da 92 KW

Maks. tork/devir : 1750 dev/dak’da 230 Nm

Son hız: 183 km

Hızlanma 0-100 km/sa: 11,8 sn

Yakıt tüketimi (şehir içi) 4,3 lt/100 km

Yakıt tüketimi (şehir dışı) 3,5 lt/100 km

Yakıt tüketimi (kombine) 3,8 lt/100 km

CO2 emisyonu : 98 gr/km

Peugeot 208 Test