Haber yayınımıza bu günlerde konuk ettiğimiz zamanın ötesinde cesur tasarımı, sahip olduğu yenilikçi standart teknolojileri ve zengin sürüş destek sistemleriyle öne çıkan yeni Mokka oldu. Opel markası için birçok ilki temsil eden yeni Mokka’yı detaylandıralım.

Dış Tasarım
Yeni Mokka, markanın gelecekteki yüzü Opel Vizör’e sahip olan ilk model olmasıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Başarılı modelin ikinci nesli her açıdan güçlü ve yenilikçi bir görünüm sunuyor. Opel, yeni Mokka ile markayı adeta yeniden keşfediyor. 4,15 metre uzunluk ile kompakt boyutlar, beş kişilik yaşama alanı ve 350 litre bagaj hacmine sahip olan yeni Mokka, 2020’ler boyunca yeni Opel modellerinin neye benzeyeceğini açık, net ve cesur bir şekilde gözler önüne seriyor. Marka bu tasarım anlayışını ‘saf, hassas ve temel unsurlara odaklanmış’ şeklinde tasvir ediyor. Yeni Mokka’nın tasarımı; kısa ön ve arka çıkıntılar, kaslı ve geniş bir duruş, mükemmel gövde orantıları ve detaylarla dikkat çekiyor. Markanın yeni yüzü, Opel Design Compass yaklaşımını benimsiyor. Söz konusu tasarım yaklaşımında iki eksen ortada Opel Şimşek ile kesişirken marka logosu böylece ön plana çıkıyor. En güncel Opel araçlarının karakteristik tasarım unsurlarından biri olan kaputtaki çizgiler daha keskin ve daha net uygulanırken, şimşek ile birleşerek dikey bir eksen belirliyor. Yeni Mokka’da ayrıca, Türkiye’de bir ilk olarak siyah renkli kaput opsiyonu da bulunuyor. LED farlar ve bu sınıfta benzersiz olan yeni nesil IntelliLux LED® matrix farlarla tamamlanan Opel Vizör, ileri teknolojileri bir araya getirme fikriyle 2020’li yıllar boyunca tüm Opel modellerinin ayırt edici özelliği olmaya devam edeceğini ortaya koyuyor. Aynı tema arka görünümde tekrar ediyor ve Opel Design Compass yaklaşımını otomobilin bütününe taşıyor. Ortadaki Şimşek logosu, yine ortada konumlandırılan model ismi ile bütünlük oluşturuyor. Bu konumlandırma kanat şeklindeki arka stop lambalarının yatay çizgisini, tavan anteninden gelen dikey çizgi ile tampondaki vurgulu kıvrıma bağlıyor. Bagaj kapağının yanlarındaki kanatçıklar ve tavanın uç noktasındaki spoyler yeni Mokka’nın rüzgar sürtünme katsayısını düşürmeye yardımcı oluyor. Tavan spoyleri aynı zamanda yere basma kuvveti uygulayarak aerodinamik kaldırmayı düşürüyor ve bu sayede yüksek hızlardaki düz gidiş stabilitesi arttrılmış. Jantlar, lastikler ve çamurluklar da sürtünmeye etki ediyor. Yeni Opel Mokka bu nedenle bu alandaki aerodinamik verimliliği artıran yenilikçi hava perdeleriyle donatılmış. Aracın ön cephesinin her iki yanına entegre birer adet kanaldan oluşan hava perdesi lastiğin ön cephesinde bir hava akımı üretiyor. Hava perdesi, hava akışını tekerlek açıklıkları boyunca düzgün bir şekilde yönlendirerek, bu bölgedeki hava akışını optimize ederek rüzgar sürtünme katsayısını 0,32 Cw’ye kadar düşürmüş. Dış tasarımında Mokka her açıdan eğlenceli, verimli ve yenilikçi bir otomobil diyebiliriz.

İç Tasarım
Kapı açılıp içeriye bakınca tertemiz prüzsüz bir iç tasarım bizi bekliyor, yalın, net, temele indirgeme felsefesi yeni nesil Mokka’nın iç mekânı bizi şaşırtmaya devam ediyor. İç mekan siyah tavan, alüminyum pedallar ve kırmızı süslemelerle dikkat çekiyor. Dijitalleştirilmiş yüksek teknolojiye sahip ön konsol, geniş iç mekanın da etkisiyle konfor seviyesini daha da artırıyor. İlk kez bir Opel modelinde hem tamamen dijital hem de odaklanmış ileri teknoloji ürünü Opel Pure Panel kokpit ile tanışıyoruz. İki adet geniş ekrandan oluşan Pure Panel, mimarisi gereği çok sayıda düğme ve kumandayı gereksiz kılmış. Sistem en güncel dijital teknolojileri kullanıma sunarken, az sayıda düğme, kumanda alt menülere gerek kalmadan dijitalleştirme ve tamamen sezgisel kullanım arasındaki doğru dengeyi sağlıyor. Ekranlar, yeni Opel Pure Panel ile entegre olup sürücüye dönük olacak şekilde konumlandırılıyor. Ultimate donanımla gelen 12 inç’lik dijital sürücü göstergesi ise, farklı temalarla ekranı sürücünün istediği gibi kişiselleştirmesini sağlıyor. Yeni Mokka Ultimate test aracımızda 10 inç renkli dokunmatik ekrana sahip üst seviye Multimedya Navi Pro entegre edilmiş. Mokka, sürüş sırasında kullanıcılarına akıllı telefon operasyonu da sunuyor, telefonların işlevselliğini geliştirmek için kablosuz şarj imkanı da sunan Mokka, Apple CarPlay ve Android Auto gibi premium bağlanabilirlik özellikleri dahil olmak üzere sahip olduğu dinamik karakteristiği ile keyif veren model tüm detayları ile sizin keyif almanız ve kendinizi hiç olmadığınız kadar iyi hissetmeniz için tasarlanmış olduğu fark ediliyor. 180º görüş sağlayan kamera sistemi ile otomobilde bulunan küçük bir kamera aracın dokunmatik ekranında bölünmüş bir ekran görüntüsü oluşturup, aracın arkasında 180 derecelik alanı tarayarak kör noktada kalan araçları, bisikletleri veya yayaları görmeyi sağlıyor. Bu mobil çözümlerin yanı sıra güvenlik açısından da gelişim gösteren otomobil, otomatik acil fren sistemi, akıllı hız sabitleyici, aktif şerit takip sistemi gibi en son aktif güvenlik özelliklerini bünyesinde barındırıyor. Ayrıca yeni Mokka’da sürüş keyfini artırmak için sürücü dikkat uyarı sistemi ve kör nokta algılama sistemi de kullanılıyor. Söz konusu yaşam alanı ve yeni teknoloji ise yeni Mokka tamamdır.

Performans
Opel Mokka′da 1199 cc’lik yeni nesil turbo destekli motor 5500 d/d’de 130 hp güç ve 1750 d/d’de 250 Nm tork üretiyor. 1.2 litrelik benzinli motor 8 kademeli tam otomatik şanzımanla kombine edilmiş. Otomatik şanzımanlı Mokka, 0-100 km/s hızlanmasını 9.2 saniyede gerçekleştirip maksimum 200 km/s hıza çıkabiliyor, 1.2 turbo 130 hp motor yüksek güç üretmesinin yanında bu motorun önemli avantajı sakin kullanımlarda ekonomik tüketim değerleri. Sessiz çalışma karakteri de benzinli motora ayrı bir özellik kazandırıyor. Sürüş dinamikleri açısından son derece etkili olan Mokka, 8 ileri şanzımanla beraber üç farklı moda sahip. İsteğe bağlı olarak bir tuş aracılığıyla değiştirilen sürüş modu “Normal” “Eco” ve “Sport” olarak araca farklı bir kimlik kazandırıyor. Direksiyon tepkilerini ve vites geçiş sürelerini otomatik olarak değiştiren Mokka sürüş keyfini bir üst sınıfa taşıyor. Direksiyon arkasında bulunan vites değiştirme pedalları sürücünün isteği doğrultusunda manuel olarak vites değişim imkanı sunuyor, bu sistem genelde spor sürüşlerde tercih edilir ama bazı sürüşlerde ise yakıt tüketimini daha aşağıya çekebilmek adına vites büyütme imkanı veriyor. Sahip olduğu turbo benzinli motoru ile sınıfında tüketim değerleri açısında normal düzeyde makul bir yakıt tüketimi sunuyor. Bu tüketim değerleri yenilenen Mokka’yı tercih etmeniz için en önemli etkenlerden birisi olacaktır. . Sonuç olarak ise yeni Mokka otomatik kombinasyonu ile sürüşü rahat, geniş, iç mekanda sessizlik ve rahatlık hakim, Opel kalitesi sayesinde aileden herkesin rahatlıkla kullanabileceği boyutlarıyla tam bir şehirli Crossover olduğunu gösteren yeni Mokka ve daha fazlası. İlk fırsatta sizlere en yakın bir OPEL bayisine gitmenizi, aracı yakından incelemenizi, test sürüşüne çıkmanızı öneriyorum.