Haber yayınımıza bu günler de konuk ettiğimiz kısa zaman önce yenilenen ve daha dikkat çekici dış tasarımı, yenilikçi teknolojileriyle öne çıkan yeni Opel Insignia oldu. Bu haberimizde PSA çatısı altında desteğini bulan Insignia ile yaşamış olduğumuz izlenimleri paylaşacağız.

Dış Tasarım
Köklü Alman markasının amiral gemisi, yeni geliştirilen model için büyük önem taşıyan yeni nesil Insignia modeli, kendi sınıfı için benzersiz tasarım özelliklerine sahip. Hızla yükselen marka imajına katkıda bulunacak olan yeni Insignia, modern ve sportif görüntüsüyle günlük hayatlarında yepyeni bir stil yaratmak isteyenlere hitap ediyor. Yenilikçi bir tasarım felsefesine sahip otomobilin en belirgin özellikleri arasında markanın karakteristik ızgara tasarımı sayesinde Insignia, daha alçak ve daha geniş bir görünüm sunuyor. Geniş hava girişli ön tamponu, geriye doğru uzanan daraltılmış farları ve coupe otomobillere gönderme yapan dinamik gövdesi yer alıyor. Ön kısımda kendisine yer bulan aydınlatma grubu çok özel tam LED farlarla donatılıyor. Daha önce kullanılan 32 LED hücresi yerine yüksek enerji verimliliğine sahip yeni IntelliLux LED® piksel farlarda sektörün en iyi değeri olan far başına 84 LED hücresi ve toplam 168 LED hücresi bulunarak gece sürüşlerinize de size eşlik ediyor. Insignia’nın yan profilinde ise her zaman olduğu gibi önden arkaya kesintisiz olarak devam eden köpekbalığı çizgisi yer alıyor ve araca daha dinamik bir görünüm sağlıyor. Ultimate donanımda bizi karşılayan 18 inç elmas kesimli ince profile sahip jant ve lastik görsel detayı tamamlıyor. Otomobilin arka kısmına geçtiğimizde ise karşımıza diğer haleflerinden ayıran hatcback’i andıran sportif bir sedan çıkıyor. Bagaj ile açılan yere daha paralel açılan cam otomobilin uzun keskin hatlarına destekler nitelikte, ince uzun Led stopları ortada büyükçe Opel amblemi ve Opel kullanıcılarının çok sevdiği arkadaki model yazısı ile Insignia arkada daha sade ve şık bir tasarım ile karşım ile karşımıza çıkıyor. Tam boy aktif havalandırma perdelerine sahip ön panjur yeni Insignia’nın aerodinamik verimliliğini daha da iyileştiriyor. Öncüsü ile karşılaştırıldığında, yakıt tüketimi yüzde 18’e kadar daha düşerken, CO2 emisyonları yaklaşık 109 gr/km seviyesinde gerçekleşiyor. Yeni Insignia böylece segmentinin en iyi yakıt verimliliğine sahip otomobili olarak öne çıkıyor. Yeni Opel Insignia’yı ilk kez görenler hangi açıdan bakarlarsa baksınlar yüksek kalite algısıyla karşı karşıya kalıyorlar. Tasarımdaki ince dokunuşlar akıcı çizgiler gibi detaylar zekice düşünülmüş, kalite algısı yüksek ve çekici bir görünümü beraberinde getiriyor.

İç Tasarım
Opel Insignia’nın kaliteli malzemelerle üretilen iç mekan kabini en az dış tasarımı kadar iddialı. İlk bakışta bile otomobilin daha etkili ve daha modern bir yapıya büründüğünü anlamak zor olmuyor. Ferahlık hissi veren yatay düzeniyle de oldukça temiz ve sezgisel bir iç mekana sahip. Yüksek kaliteli iç malzemeler, sade ve sofistike atmosferi şık bir biçimde kombine ediyor. Gösterge tablosundaki gelişim ise yepyeni bir otomobil hissiyatını destekleyen noktalardan biri. Daha okunaklı ve yeni teknolojiyi yakından takip eden ayrıca çok fonksiyonlu direksiyonuyla da konfor ve sportiflik açısından zirveye doğru tırmanmaya devam ediyor. Tüm fonksiyonların ergonomik olarak konumlandırılmış olmasının haricinde butonların rahat kontrolleriyle kolay ve sezgisel olarak çalışmasını sağlanıyor. Sürüş sırasında kullanıcılarına akıllı telefon operasyonu da sunuyor. Telefonların işlevselliğini geliştirmek için kablosuz şarj imkanı da sunan, Apple CarPlay, Android Auto bağlantı özellikleri ile bir takım teknoloji yenilikleri sunuyor. Bu mobil çözümlerin yanı sıra güvenlik açısından da gelişim gösteren otomobil, otomatik acil fren sistemi, akıllı hız sabitleyici, aktif şerit takip sistemi gibi en son aktif güvenlik özelliklerini bünyesinde barındırıyor. Sportif dış tasarımı için iç mekan genişliğinden ödün vermeyen Insignia, segment lideri kabin genişliği ile tüm yolcuların rahatça yolculuk yapmalarını sağlıyor. Dışarıya açılabilen tavanıyla ferahlık hissi artırılırken aynı zamanda iç mekana daha fazla gün ışığı girişi de sağlanmış oluyor.

Opel Insignia’nın iç mekanda en çok hoşuma giden kol dayama ünitesi vites önünde yer alan kapaklı bardaklık ve vites arkasında yer alan kapaklı eşya gözü ile benim gibi yanında çok fazla alet edevat ile gezenler için mükemmel düşünülmüş. Konsolun üstünde yer alan deriyi andıran dikişli yumuşak plastikler, kapı içi kaplamalar, kapı kolları ve orta konsolda yer alan Piano black ve krom detaylar, yüksek kaliteli işçilik iç mekanında geçek bir Premium araçta oturduğunuzu kanıtlıyor. Markanın diğer modellerinden bildiğimiz daha az düğmeye yer verilmiş olan sade ergonomik tasarım direksiyona oturduğunuz andan itibaren sanki bu aracı uzun süredir kullanıyormuşsunuz gibi anında adapte olmanızı sağlıyor. Ortada yer alan Opel’in dokunmatik ekranı çok basit ve dokunmatiği çok iyi çalışıyor, hemen altında yer alan klima ve sıcaklık düğmeleri sürücüye yakın ve kontrolü çok kolay, ön kol dayama içerinde kablosuz şarj özelliği olan cep telefonlarını şarj edebileceğiniz kablosuz şarj ünitesi ve çok derin olmayan ama kullanışlı bir alan yer alıyor. Direksiyon bildiğimiz üç kollu Opel direksiyonu yumuşak ve ele oturan bir kaliteli dolgun bir malzeme kullanılmış. Arka tarafa geçtiğimizde artan aks mesafesi ile aracın arka diz mesafesi artmış ortada Premium bir araçta artık olmazsa olmaz diyebileceğimiz bir adet kol dayama ve arka yolcular için havalandırma kanalları bulunuyor. Ultimate donanımda stardart olarak sunulan BOSE ses sistemi ise aracın içini konser salonuna çeviriyor, AGR onaylı masaj yapabilen aynı zamanda ısıtma ve soğutma özellikli koltuklarında bulunan detaylar için size en yakın Opel bayisine giderek deneyimlemelisiniz diyebilirim.

Performans
Anahtarı cebinizde olduğu halde çalıştırabildiğiniz Opel Insignia’da 1496 cc’lik turbo dizel motor kullanılmış, en güncel Euro 6d emisyon sınırlamalarını tamamen karşılayan motor, kilometre başı ortalama 109 gr. emisyon değerine sahip dizel motoru 3250 devirde 122 Hp güç üretirken, 1500 d/d’de 285 Nm tork’unu da geniş bir bantta bizlere sunuyor. Sakin sürüşlerde uyumlu, yumuşak tepkiler verirken motor, biraz daha sportiflik beklediğimiz anlarda ise gayet hırçın bir hale bürünüyor ve keyif veriyor. Motorun büyük başarısının arkasında duran 8 ileri şanzıman’ın başarısı tartışılmaz. Şanzıman tepkileri o kadar akıcı ki geçişleri hissettirmediği gibi her vites atışında, motor devrini tork’un yüksek olduğu bir bantta tutuyor ve otomobil her an istekli bir şekilde devam ediyor yoluna. Bazı zamanlar otomobilin gittiğini dahi hissetmiyorsunuz! 0-100 km/s hızlanmasını 12.2 saniyede gerçekleştiriyor. Dizel-otomatik seçeneği ile Insignia’nin tüketim değerleri şehir içinde 5.3 l/100km, şehir dışında 3.8 l/100 km ve ortalama 4.3 l/100 km. Sonuç olarak ise Opel Insignia dizel otomatik kombinasyonu ile sürüşü rahat, geniş, iç mekanda sessizlik ve rahatlık hakim. Motoru dışında en beğendiğimiz yanı ise süspansiyonları oldu. Sertliği çok iyi ayarlanmış süspansiyonları hem yol tutuşuna pozitif yönde etkilerken hem de konfordan hiç ödün vermiyor. Oldukça sessiz çalışan süspansiyon sistemi yol bozukluklarını minimum seviyede içeriye alıyor ve neredeyse hiç ses yapmıyor. Sonuç olarak, yeni Opel Insignia otomobili ben beğendim pratikliği, performansı, yakıt tüketimi ile sizi mutlu edecek bir model. Yolculuğu kolaylaştıran donanımları, konforlu sürüşü, geniş iç mekanında sessizlik hakimliği, Opel kalitesi sayesinde aileden herkesin rahatlıkla kullanabileceği bir otomobil ve daha fazlası diyebilirim. İlk fırsatta Opel Insignia’yı size en yakın Opel bayisine giderek incelemenizde fayda görüyorum.