Türkiye yollarına çıktığı günden bu yana en çok tercih edilen SUV modellerinden biri olan Opel Grandland XSUV segmentinde bulunan rakiplerinin aksine, daha sportif, daha elit ve daha etkileyici bir tasarımla geliştirilen yeni Grandland X, sınıfında fark yaratacak kadar iddialı aynı zamanda modernize edilmiş karakteriyle öne çıkan bu yeni modeli bu günlerde haber kanalımıza konuk ettik, bu yazımızda siz değerli okuyucularımıza 1.6 litrelik turbo dizel motoru, 6 ileri otomatik vites şanzımanı ile tüketim değerleri açısından dikkatleri üzerine toplayan yeni Grandland X modeli hakkında edindiğimiz izlenimleri paylaşacağız.

Dış Tasarım
Opel Grandland X güçlü duruşu ve incelikli detaylara sahip gösterişli dış tasarıma sahip, zarif tasarımıyla öne çıkan Grandland X test aracımız ilk bakışta etkileyici modern ve geleceğe yönelik yeni nesil tasarıma sahip olduğunu belli ediyor. Yeni tasarım diline uygun, müşterilerin isteklerine göre yeniden yorumlanan dinamik ve şık tasarıma sahip full adaptif Led destekli far ve gündüz lambaları, ön ızgarası ile daha güçlü bir görünüm sunarken, motor kaputunun kıvrımlarında saklı ince detayları, ön kısımda logosu, yeni nesil ön far tasarımına, dörtgen formlu sis farlarına, kaslı motor kaputu ve tampon tasarımına sahip. Yan profilden bakıldığında, dengeli hatlar aracın dinamizmini sergiliyor. Derin çizgilere sahip olan omuz çizgisi ön tekerleklerin bitiminden başlayıp arka bölümdeki stop lambalarına kadar uzanıyor. LED aydınlatmalı stop lambaları ise bagaj kapağının yan kısımlarından başlayıp orta bölümündeki marka logosuna kadar uzanan sofistike bir tasarıma sahip. Siyah renkli tavan ve yan aynalar aracı bulunduğu ortamda fark edilmesine katkıda bulunuyor. Gece sürüşlerinde ise kullanıcısına çok faydalı olan bir özellik full adaptif LED farlarda bulunan viraj aydınlatması, bu özellik gece sürüşlerinizde kullanıcısı için +güven veriyor. Yeni Opel Grandland X modelini ilk kez görenler hangi açıdan bakarlarsa baksınlar yüksek kalite algısıyla karşı karşıya kalıyorlar. Krom dokunuşlar, siyah cam tavan ve akıcı çizgiler gibi detaylar zekice düşünülmüş, kalite algısı yüksek ve çekici bir görünümü beraberinde getiriyor. Söz konusu ‘görünüm’ yeni Opel Grandland X’in pazarın en çekici ve en şık SUV modeli yapıyor.

İç Tasarım
Yeni Opel Grandland X’in kaliteli malzemelerle üretilen iç mekanı, tasarımı ve üst düzey kalite algısıyla tamamen yeni bir dünyanın kapılarını aralıyor. Gösterişli ve futuristik yapısıyla ön konsol hemen dikkat çekiyor. Bünyesinde barındırdığı ileri teknolojiyi görselliğiyle vurgulayan yeni nesil teknolojik özellikleri arasında yüksek çözünürlüklü dokunmatik ekranın kullanımı çok rahat ve basit. Geleneksel Opel işçiliği ile bir araya gelen şık malzeme ve kaplamalar otomobilin iç tasarımı incelik ve hassasiyetle tasarlanan model, sürücüyü yormayan bir iç tasarıma sahip, gösterge panelinde tüm versiyonlarda sunulan yüksek çözünürlüklü renkli ekran, şık ve dikkat çekici dekoratif döşemeli ön panel üzerinden araç ile alakalı bütün bilgileri net görebiliyorsunuz, temiz görüş sunan ön bölümde sürücüyü etkilemeyen yan sütunlar rahat sürüş vaad ediyor, yan aynaların büyük olması biraz etki etmekle beraber rahat sürüş için güven duygusu verirken zarif bir biçimde uzanan kademeli ön panel ferahlık hissi sunuyor. Aracın tavanında bulunan cam tavan elektrikli perde ile açılıyor, aracın yaşam alanı çok uzun ve büyük olduğundan dolayı perde açıldığı zaman yolculuğunuzda sürücü hariç gözünüzü bulutlardan alamıyorsunuz.

Performans
Anahtar cebinizde olduğu halde çalıştırabildiğiniz yeni Opel Grandland X’te 1560 cc’lik turbo dizel motor kullanılmış, 4 silindir teknolojisine sahip motor 120 Hp güç üretirken, 1750 d/d’de 300 Nm tork’unu da geniş bir bantta bizlere sunuyor. Sakin sürüşlerde uyumlu, yumuşak tepkiler verirken motor, biraz daha sportiflik beklediğimiz anlarda ise gayet hırçın bir hale bürünüyor ve keyif veriyor. Motorun büyük başarısının arkasında duran 6 ileri şanzıman’ın başarısı tartışılmaz. Şanzıman tepkileri o kadar akıcı ki geçişleri hissettirmediği gibi her vites atışında, motor devrini tork’un yüksek olduğu bir bantta tutuyor ve otomobil her an istekli bir şekilde devam ediyor yoluna. Grandland X test otomobilimizin hızlı ve muhteşem bir biçimde geliştirilmiş 6 ileri otomatik şanzımanı, anlık tepki ve olağanüstü sürücü geri bildirimi için motoru en etkili devir aralığında daha uzun süre tutuyor. Bazı zamanlar otomobilin gittiğini dahi hissetmiyorsunuz! 6 ileri vitesi ile yokuşlarda geri kaydırma yapmama özelliği ve sessiz çalışma karakteri de motora ayrı bir özellik kazandırıyor. Yol tutuş, frenler, hissiyat konusunda ise Grandland X iddaasından vazgeçmiyor ve bunu da gayet güzel ispatlıyor.

Sonuç olarak ise Opel Grandland X SUV dizel otomatik kombinasyonu ile sürüşü rahat, geniş, iç mekanda sessizlik ve rahatlık hakim, Opel kalitesi sayesinde aileden herkesin rahatlıkla kullanabileceği şehirli bir SUV ve daha fazlası diyebilirim.

  • Opel Grandland X 1.6lt Dizel 120 HP (AT6) Teknik Özellikler
  • Motor özellikleri: 1560 litre Euro6 dizel motor
  • çıkış/bg/devir : 3500 dev/dak’da 120 HP
  • tork/devir : 1750 dev/dak’da 300 Nm
  • Vites kutusu: 6 ileri Tam Otomatik
  • Yakıt tüketimi (şehir içi) 5.1 lt/100 km
  • Yakıt tüketimi (şehir dışı) 4.2 lt/100 km
  • Yakıt tüketimi (kombine) 4.6 lt/100 km
  • CO2 emisyonu : 118 gr/km