Haber yayınımıza bu günler de konuk ettiğimiz üstün Alman teknolojileriyle sınıfında standartları belirlemeye hazırlanan Opel’in SUV’daki Amiral Gemisi yeni Grandland oldu

Dış Tasarım
Yeni Opel Grandland güçlü duruşu ve incelikli detaylara sahip gösterişli dış tasarıma sahip, merak uyandıran zarif tasarımıyla öne çıkan test aracımız ilk bakışta etkileyici modern ve geleceğe yönelik yeni nesil kabuğuna sahip olduğunu belli ediyor. Yeni tasarım diline uygun, müşterilerin isteklerine göre yeniden yorumlanan dinamik ve şık tasarıma sahip geliştirilmiş sürüşe duyarlı Full LED ön farlar (AFL+) ve gündüz lambaları, ön ızgarası ile daha güçlü bir görünüm sunuyor. Ön ızgarayı ve farları organik olarak birbirine entegre eden yeni Opel Vizor mimarisi aracın ön bölümünü tamamen kaplayan bütünleşik tek bir yüz oluşturuyor. Bu tasarım yaklaşımı otomobilin olduğundan daha geniş görünmesini sağlarken aynı zamanda ön bölüm tek bir parçadan oluşuyor hissi veriyor. Opel Şimşek logosu ise ön ızgaranın ortasında cesurca sergileniyor. Yan profilden bakıldığında, dengeli hatlar aracın dinamizmini sergiliyor. Derin çizgilere sahip krom detaylarla entegre edilmiş olan omuz çizgisi ön tekerleklerin bitiminden başlayıp arka bölümdeki stop lambalarına kadar uzanıyor. Opel’e özgü tasarımını daha da geliştiren koyu renkli yeni arka stop lambaları ve yeni parlak siyah bagaj kapağı yeni Grandland’ın daha geniş ve daha güçlü görünmesini sağlıyor. 180º görüş sağlayan kamera sistemi ile otomobilde bulunan küçük bir kamera aracın dokunmatik ekranında bölünmüş bir ekran görüntüsü oluşturup, aracın arkasında 180 derecelik alanı tarayarak kör noktada kalan araçları, bisikletleri veya yayaları görmeyi sağlıyor. Gece görüşe sahip gece sürüşlerinde ise kullanıcına çok faydalı olan bir özellik özellikle geceleri karanlık kırsal yollarda seyir halindeki tüm kullanıcıların ve diğer canlıların güvenliğini gece görüş sistemi teknolojisi ile sağlıyor. Sistemin kızılötesi kamerası, çevredeki sıcaklık farkına bağlı olarak Grandland’in sürüş yönünde 100 metre ileriye kadar insanları ve hayvanları algılıyor. Gece görüş sistemi, sürücüyü sesli olarak uyarıyor ve yeni Pure Panel’deki dijital sürücü bilgi ekranında konumlarını gösteriyor. Aracın önündeki yaya veya hayvan, çevreden net bir şekilde ayırt edilecek şekilde renkli olarak vurgulanıyor. Yeni Opel Grandland modelini ilk kez görenler hangi açıdan bakarlarsa baksınlar yüksek kalite algısıyla karşı karşıya kalıyorlar. Yeni Opel Vizor tasarımı, krom dokunuşlar ve akıcı çizgiler gibi detaylar zekice düşünülmüş, kalite algısı yüksek ve çekici bir görünümü beraberinde getiriyor. Söz konusu ‘görünüm’ yeni Opel Grandland’ı pazarın en çekici ve en şık SUV modeli yapıyor.

İç Tasarım
Yeni Opel Grandland’in kokpiti yenilikçi olmasının yanında, temel ihtiyaçlara da odaklanıyor. İki geniş ekran bir ünitede toplanarak Opel Pure Panel’i oluşturuyor. Gösterişli ve futuristik yapısıyla ön konsol hemen dikkat çekiyor. Bünyesinde barındırdığı ileri teknolojiyi görselliğiyle vurgulayan yeni nesil teknolojik özellikleri arasında yüksek çözünürlüklü dokunmatik ekranın kullanımı çok rahat ve basit. Geleneksel kaliteli Opel işçiliği ile bir araya gelen şık malzeme ve kaplamalar otomobilin iç tasarımı incelik ve hassasiyetle tasarlanan model, sürücüyü yormayan bir iç tasarıma sahip, gösterge panelinde tüm versiyonlarda sunulan yüksek çözünürlüklü renkli ekran şık ve dikkat çekici dekoratif döşemeli ön panel üzerinden araç ile alakalı bütün bilgileri net görebiliyorsunuz, ilk binişte merak uyandıran ergonomik tasarımlı koltukları ısıtma ve soğuk havalarda büyük rahatlık sunan direksiyon ısıtması keyif veriyor. Sürüş sırasında kullanıcılarına akıllı telefon operasyonu da sunuyor. Telefonların işlevselliğini geliştirmek için kablosuz şarj imkanı da sunan, Apple CarPlay, Android Auto bağlantı özellikleri ile bir takım teknoloji yenilikleri sunuyor. Bu mobil çözümlerin yanı sıra güvenlik açısından da gelişim gösteren otomobil, otomatik acil fren sistemi, akıllı hız sabitleyici, aktif şerit takip sistemi gibi en son aktif güvenlik özelliklerini bünyesinde barındırıyor. 8 yönlü AGR (Sağlıklı Sırtlar Kampanyası) onaylı ergonomik koltuklar, uzun yolculuklarda üstün konfor sunuyor. Ayarlanabilir bel desteği, eğimi ayarlanabilir oturma minderi ve bacak minder uzantısı ile çok konforu olduğunu belirtebilirim.

Performans
Anahtar cebinizde olduğu halde çalıştırabildiğiniz yeni Opel Grandland 1.5cc’lik dizel motor kullanılmış, en güncel Euro 6d emisyon sınırlamalarını tamamen karşılayan motor, kilometre başı ortalama 112 gr. emisyon değerine sahip benzinli motoru 5500 devirde 130 Hp güç üretirken, 1750 d/d’de 300 Nm tork’unu da geniş bir bantta bizlere sunuyor. Sakin sürüşlerde uyumlu, yumuşak tepkiler verirken motor, biraz daha sportiflik beklediğimiz anlarda ise gayet hırçın bir hale bürünüyor ve keyif veriyor. Motorun büyük başarısının arkasında duran AT8 otomatik şanzıman’ın başarısı tartışılmaz. Şanzıman tepkileri o kadar akıcı ki geçişleri hissettirmediği gibi her vites atışında, motor devrini tork’un yüksek olduğu bir bantta tutuyor ve otomobil her an istekli bir şekilde devam ediyor yoluna. Bazı zamanlar otomobilin gittiğini dahi hissetmiyorsunuz! 0-100 km/s hızlanmasını 11.5 saniyede gerçekleştiriyor. Dizel-otomatik seçeneği ile yeni Grandland’ın tüketim değerleri ortalama 5.1 l/100 km. Sonuç olarak ise Opel Grandland otomatik kombinasyonu ile sürüşü rahat, geniş, iç mekanda sessizlik ve rahatlık hakim, Opel kalitesi sayesinde aileden herkesin rahatlıkla kullanabileceği bir şehirli SUV ve daha fazlası. İlk fırsatta sizlere en yakın bir OPEL bayisine gitmenizi, aracı yakından incelemenizi, test sürüşüne çıkmanızı öneriyorum.