Haber kanalımıza bu günlerde konuk ettiğimiz model çok yönlü ve şehirli, Opel markasının B Crossover segmentine tamamen yepyeni bir bakış açısı getiren modeli Crossland X oldu. Yeni model iç mekanında ferah bir yaşam alanı sunarken, kompakt boyutları ile şehir hayatını güzelleştiriyor.

 Opel Crossland X 2017_B-SUV

Dış Tasarım
Opel Crossland X güçlü duruşu ve incelikli detaylara sahip gösterişli dış tasarıma sahip, zarif tasarımıyla öne çıkan Crossland X test aracımız ilk bakışta etkileyici modern ve geleceğe yönelik yeni nesil tasarıma sahip olduğunu belli ediyor. Yeni tasarım diline uygun, müşterilerin isteklerine göre yeniden yorumlanan dinamik ve şık tasarıma sahip full adaptif Led destekli far ve gündüz lambaları, ön ızgarası ile daha güçlü bir görünüm sunarken, motor kaputunun kıvrımlarında saklı ince detayları, ön kısımda logosu, yeni nesil ön far tasarımına, dörtgen formlu sis farlarına, kaslı motor kaputu ve tampon tasarımına sahip. Yan profilden bakıldığında, dengeli hatlar aracın dinamizmini sergiliyor. Derin çizgilere sahip olan omuz çizgisi ön tekerleklerin bitiminden başlayıp arka bölümdeki stop lambalarına kadar uzanıyor. LED aydınlatmalı stop lambaları ise bagaj kapağının yan kısımlarından başlayıp orta bölümündeki marka logosuna kadar uzanan sofistike bir tasarıma sahip. 180º görüş sağlayan kamera sistemi ile otomobilde bulunan küçük bir kamera aracın dokunmatik ekranında bölünmüş bir ekran görüntüsü oluşturup, aracın arkasında 180 derecelik alanı tarayarak kör noktada kalan araçları, bisikletleri veya yayaları görmeyi sağlıyor. Gece sürüşlerinde ise kullanıcına çok faydalı olan bir özellik full adaptif LED farlarda bulunan viraj aydınlatması, bu özellik gece sürüşlerinizde kullanıcısı için +güven veriyor. Yeni Opel Crossland X modelini ilk kez görenler hangi açıdan bakarlarsa baksınlar yüksek kalite algısıyla karşı karşıya kalıyorlar. Krom dokunuşlar, siyah cam tavan ve akıcı çizgiler gibi detaylar zekice düşünülmüş, kalite algısı yüksek ve çekici bir görünümü beraberinde getiriyor. Söz konusu ‘görünüm’ yeni Opel Crossland X’ın pazarın en çekici ve en şık B-Crossover modeli yapıyor.

Opel Crossland X

İç Tasarım
Yeni Opel Crossland X’in kaliteli malzemelerle üretilen iç mekanı, tasarımı ve üst düzey kalite algısıyla tamamen yeni bir dünyanın kapılarını aralıyor. Gösterişli ve futuristik yapısıyla ön konsol hemen dikkat çekiyor. Bünyesinde barındırdığı ileri teknolojiyi görselliğiyle vurgulayan yeni nesil teknolojik özellikleri arasında yüksek çözünürlüklü dokunmatik ekranın kullanımı çok rahat ve basit. Geleneksel Opel işçiliği ile bir araya gelen şık malzeme ve kaplamalar otomobilin iç tasarımı incelik ve hassasiyetle tasarlanan model, sürücüyü yormayan bir iç tasarıma sahip, gösterge panelinde tüm versiyonlarda sunulan yüksek çözünürlüklü renkli ekran, şık ve dikkat çekici dekoratif döşemeli ön panel üzerinden araç ile alakalı bütün bilgileri net görebiliyorsunuz, ön torpido üzerinde sürücü göz hizasında bulunan head up display gözünüzü yoldan ayırmadan araç bilgilerini görebiliyorsunuz, ilk binişte merak uyandıran ergonomik tasarımlı koltukları ısıtma ve soğuk havalarda büyük rahatlık sunan direksiyon ısıtması keyif veriyor, temiz görüş sunan ön bölümde sürücüyü etkilemeyen yan sütunlar rahat sürüş vaad ediyor, yan aynaların büyük olması biraz etki etmekle beraber rahat sürüş için güven duygusu verirken zarif bir biçimde uzanan kademeli ön panel ferahlık hissi sunuyor. Aracın tavanında bulunan cam tavan elektrikli perde ile açılıyor, aracın yaşam alanı çok uzun ve büyük olduğundan dolayı perde açıldığı zaman yolculuğunuzda sürücü hariç gözünüzü bulutlardan alamıyorsunuz. Crossland X’in 410 litrelik bagaj hacmi ise etkileyici. Excellence donanım seviyesinde standart olarak sunulan 15 santimetre ileri-geri kaydırılabilen arka koltuklar sayesinde ise bu hacim 520 litreye kadar artırılabiliyor. Arka koltukların katlanması ile elde edilebilecek maksimum bagaj alanı ise 1.255 litre.

Opel Crossland X 2017_SUV

Performans
Anahtar cebinizde olduğu halde çalıştırabildiğiniz yeni Opel Crossland X’te 1199 cc’lik turbo ecotec direct enjection teknolojisine sahip benzinli motor kullanılmış, 3 silindir teknolojisine sahip motor 110 Hp güç üretirken, 5500 d/d’de 205 Nm tork’unu da geniş bir bantta bizlere sunuyor. Sakin sürüşlerde uyumlu, yumuşak tepkiler verirken motor, biraz daha sportiflik beklediğimiz anlarda ise gayet hırçın bir hale bürünüyor ve keyif veriyor. Motorun büyük başarısının arkasında duran 6 ileri şanzıman’ın başarısı tartışılmaz. Şanzıman tepkileri o kadar akıcı ki geçişleri Opel Crossland X Test 2017_B-SUVhissettirmediği gibi her vites atışında, motor devrini tork’un yüksek olduğu bir bantta tutuyor ve otomobil her an istekli bir şekilde devam ediyor yoluna. Crossland X test otomobilimizin hızlı ve muhteşem bir biçimde geliştirilmiş 6 ileri otomatik şanzımanı, anlık tepki ve olağanüstü sürücü geri bildirimi için motoru en etkili devir aralığında daha uzun süre tutuyor. Bazı zamanlar otomobilin gittiğini dahi hissetmiyorsunuz! 0-100 km/s hızlanmasını 11,8 saniyede gerçekleştirip maksimum 187 km/s hıza çıkabiliyor, 3 silindir Euro6 normlarına sahip motor yüksek güç üretmesinin yanında bu motorun önemli avantajı sakin kullanımlarda ekonomik tüketim değerleri. 6 ileri vitesi ile yokuşlarda geri kaydırma yapmama özelliği ve sessiz çalışma karakteri de motora ayrı bir özellik kazandırıyor. Yol tutuş, frenler, hissiyat konusunda ise Crossland X iddaasından vazgeçmiyor ve bunu da gayet güzel ispatlıyor. Sonuç olarak ise Opel Crossland X benzinli otomatik kombinasyonu ile sürüşü rahat, geniş, iç mekanda sessizlik ve rahatlık hakim, Opel kalitesi sayesinde aileden herkesin rahatlıkla kullanabileceği bir şehirli B-SUV ve daha fazlası diyebilirim.

 • Opel Crossland X 1.2 Turbo Ecotec Teknik Özellikler
 • Motor: Silindir hacmi (cm3) 1199
 • Güç (devir/dak) 5500/110 Hp (bg)
 • Tork (Nm) 205 (devir/dak) 1500
 • Azami hız km/sa 187
 • 0-100 km/sa 11.8
 • Yakıt tüketimi
 • Şehir dışı (lt/100 km) 4.8
 • Şehir içi (lt/100 km) 6.5
 • Ortalama (lt/100 km) 5.4
 • CO2 emisyonu (gr/km) 123
 • Opel Crossland X Test