Haber yayınımıza bu günlerde konuk ettiğimiz yeni Opel Corsa baştan aşağıya yenilenen altıncı jenerasyonu karşımıza çıktı, bu yazımızda yeni Corsa ile yaşamış olduğumuz izlenimleri paylaşacağız.

Dış Tasarım
Yeni Opel Corsa ilk görüşte güçlü ve çekici tasarımıyla dikkat çekiyor. Yepyeni tasarım, yepyeni bir karaktere bürünen Corsa B-HB segmentinin bütün karakteristik tasarım öğelerini bünyesinde barındırıyor: yüksek ve dik tasarımlı burun, uzun rüzgar kıvrımları olan motor kaputu, yüksek omuz çizgisi, tamponlar, geniş çamurluk ağızları ve marşpiyeler de dahil geniş ve koruyucu çizgiler, büyük jantlar ve ince yanaklı tekerlekler, yerden yüksek yapı ve omuz çizgisi. Dik ve yüksek tasarımlı ön bölüm güçlü ve agresif bir görünüm sergiliyor. Net çizgilerle şekillendirilmiş olan ön bölüm geniş ve mercekli sis farları ve havalandırma kanalları ön bölüme güç temasını veriyor, ön plana çıkan diğer detay ise fark edilmeyi sağlayan marka amblemi ön ızgara tarafından domine ediliyor. IntelliLux LED matrix farlarla oluşan duygusal ve keskin ifade ön bölümdeki hava girişleri ile bir bütünlük oluşturuyor. Ön farların bitiminden itibaren başlayan ve ön cam direği boyunca devam eden tasarımda kalite algısını yükseltirken bu yapı otomobilin sportifliğini öne çıkartıyor. Ön bölümde kendini belli eden çizgiler ve profil boyunca devam eden çift renk modern tasarım yaklaşımı arka kısımda da kendini gösteriyor. Otomobilin arka tasarımı ise kompakt bir izlenim ile güçlü ve dinamik bir duruş sunan arka bölüm. C sütunuyla bagaj kapağı arasındaki siyah renk kaplaması stop lambalarıyla destekleniyor. Yeni Opel Corsa’yı ilk kez görenler hangi açıdan bakarlarsa baksınlar yüksek kalite algısıyla karşı karşıya kalıyorlar. Tasarımdaki ince dokunuşlar akıcı çizgiler gibi detaylar zekice düşünülmüş, kalite algısı yüksek ve çekici bir görünümü beraberinde getiriyor.

İç Tasarım
Yeni Opel Corsa’nın kaliteli malzemelerle üretilen iç mekan kabini en az dış tasarımı kadar iddialı. İlk bakışta bile otomobilin daha etkili ve daha modern bir yapıya büründüğünü anlamak zor olmuyor. Önceki modele göre daha şık bir izlenim sunan Yeni Corsa, ferahlık hissi veren yatay düzeniyle de oldukça temiz ve sezgisel bir iç mekana sahip. Yüksek kaliteli iç malzemeler, sade ve sofistike atmosferi şık bir biçimde kombine ediyor. Gösterge tablosundaki gelişim ise yepyeni bir otomobil hissiyatını destekleyen noktalardan biri. Daha okunaklı ve yeni teknolojiyi yakından takip eden Yeni Corsa ayrıca çok fonksiyonlu direksiyonuyla da konfor ve sportiflik açısından zirveye doğru tırmanmaya devam ediyor. Tüm fonksiyonların ergonomik olarak konumlandırılmış olmasının haricinde butonların rahat kontrolleriyle kolay ve sezgisel olarak çalışmasını sağlanıyor. Opel Corsa, sürüş sırasında kullanıcılarına akıllı telefon operasyonu da sunuyor. Telefonların işlevselliğini geliştirmek için kablosuz şarj imkanı da sunan Corsa, Apple CarPlay, Android Auto bağlantı özellikleri ile bir takım teknoloji yenilikleri sunuyor. Bu mobil çözümlerin yanı sıra güvenlik açısından da gelişim gösteren otomobil, Otomatik Acil Fren Sistemi, Akıllı Hız Sabitleyici, Aktif Şerit Takip Sistemi gibi en son aktif güvenlik özelliklerini bünyesinde barındırıyor. Ayrıca Opel Corsa’da sürüş keyfini artırmak için Sürücü Dikkat Uyarı Sistemi ve Kör Nokta Algılama Sistemi de kullanılıyor. Sportif dış tasarımı için iç mekan genişliğinden ödün vermeyen Corsa, segment lideri kabin genişliği ile tüm yolcuların rahatça yolculuk yapmalarını sağlıyor. Cam tavanıyla ferahlık hissi artırılırken aynı zamanda iç mekana daha fazla gün ışığı girişi de sağlanmış oluyor.

Performans
Opel Corsa′da 1199 cc’lik yeni nesil turbo destekli motor 5500 d/d’de 130 hp güç ve 1750 d/d’de 250 Nm tork üretiyor. 1.2 litrelik benzinli motor 8 kademeli tam otomatik şanzımanla kombine edilmiş. Otomatik şanzımanlı Corsa, 0-100 km/s hızlanmasını 8.7 saniyede gerçekleştirip maksimum 208 km/s hıza çıkabiliyor, 1.2 turbo 130 hp motor yüksek güç üretmesinin yanında bu motorun önemli avantajı sakin kullanımlarda ekonomik tüketim değerleri. Sessiz çalışma karakteri de benzinli motora ayrı bir özellik kazandırıyor. Sürüş dinamikleri açısından son derece etkili olan Corsa, 8 ileri şanzımanla beraber üç farklı moda sahip. İsteğe bağlı olarak bir tuş aracılığıyla değiştirilen sürüş modu “Normal” “Eco” ve “Sport” olarak araca farklı bir kimlik kazandırıyor. Direksiyon tepkilerini ve vites geçiş sürelerini otomatik olarak değiştiren Corsa sürüş keyfini bir üst sınıfa taşıyor. Sahip olduğu turbo benzinli motoru ile sınıfında tüketim değerleri açısında normal düzeyde makul bir yakıt tüketimi sunuyor. Bu tüketim değerleri yenilenen Corsa’yı tercih etmeniz için en önemli etkenlerden birisi olacaktır. Sonuç olarak, yeni Opel Corsa otomobili ben beğendim pratikliği, performansı, yakıt tüketimi ile sizi mutlu edecek bir model. Yolculuğu kolaylaştıran donanımları, konforlu sürüşü, geniş iç mekanında sessizlik hakimliği, Opel kalitesi sayesinde aileden herkesin rahatlıkla kullanabileceği bir otomobil ve daha fazlası diyebilirim.