Gösterişli ve stil sahibi çizgilerin birleşiminden ortaya çıkan güçlü görünümü ile fark edilen, konforlu ve çarpıcı tasarımıyla dikkatleri üzerine toplayan Nissan markasının X-Trail modelini haber kanalımıza konuk ettik.

Nissan XTrail Test

Dış Tasarım

Gösterişli ve stil sahibi çizgilerin birleşiminden ortaya çıkan güçlü görünümü ile yeni X-Trail sıradan SUV araçların bulunduğu bu segmente yeni standartlar getirerek tasarımda çıtayı yükseltiyor. Bir önceki X-TRAIL modelinde bulunan köşeli yapıdan ayrılarak daha yumuşak bir tasarımın da arazi kabiliyetlerinden ödün vermeden sunulabileceğini kanıtlayan çizgiler yeni nesil SUV tasarımında öncü olmayı hedefliyor. Eski nesile göre yeni X-Trail boy olarak 17mm ve aks aralığı olarak 76mm daha uzun tasarlanmış olup iç mekanda daha fazla yaşam alanı sunuyor. Ayrıca yeni model 300 mm daha geniş ve 5 mm daha alçak yapıda tasarlanmasına rağmen zemin yüksekliğinden ödün verilmeden 210 mm olan ölçü korunabilmiş.

Nissan X-Trail Test

Yeni X-Trail eskisine kıyasla 90 kg daha hafif olurken, ana yapısında %50 yüksek dayanımlı çelik malzeme kullanımına yer verilmiş. Akıllı Park Sistemi ve Çevre Görüş Sistemi ile park alanının uygunluğunu otomatik olarak ölçerek direksiyona müdahalesine gerek kalmadan otomatik olarak park ediyor. Çevre Görüş Sistemi, gelişmiş resim işleme teknolojisi ile sürücüye ‘kuşbakışı’ bir görünümle sunuyor.

Yeni X-Trail de Nissan Güvenlik Kalkanı sıfır kaza vizyonuna paralel olarak sürücü ve yolcuların güvenliğini artırmak için dizayn edilen bir dizi özellik içeriyor. Bunlar arasında; Hareketli Nesne Algılama Sistemi, Şerit Takip Uyarı Sistemi, Kör Nokta Uyarı Sistemi, Otomatik Çarpışma Önleyici Sistem, Yorgunluk Algılama Sistemi, Trafik İşareti Tanıma Sistemi, Otomatik Uzun Far Asistanı, Akıllı Park Asistanı bulunuyor.

Nissan X-Trail

İç tasarım

Test aracımız platinum premium pack x-tronic (a/t) modeli, yani serisinin en donanımlı araçlarından bir tanesi, nedir ilgimizi çeken en çarpıcı özellikleri, aracı kullanırken koltuk ayarları ve koltuğun vucudu sarması, pedallara erişim, X-Trail′de kullanılan direksiyon tasarımı çok başarılı ve üzerinden ses sistemini aynı zamanda yol bilgisayarını kontrol edebiliyorsunuz, spor hissi uyandıran direksiyon simidi ele iyi oturuyor, uzun yolda ise direksiyon hissi daha çok anlaşıyor araç yolu çok daha iyi kavrıyor. Direksiyonun dönüşlerden sonra kendisini toplaması çok başarılı, avucunuzun arasında kayan direksiyon simidini izlerken otomobil kendi yolunu bulmuş oluyor. Sürüş hissiyatı ve hafiflik ile tokluk arasında kalan direksiyon çok güzel. Ön camdan yolu takip ve yan aynaların görüş açıları sorunsuz. Nissan Connect’in 7”lik parlama yapmayan yüksek çözünürlüklü dokunmatik ekranı, zengin özellikleri ve kolay kullanım sağlayan menüsüyle yolculuklar artık daha keyifli. Navigasyon, çevre görüş sistemi kullanımı gerçekten basit ve başarılı. Otomobil hakkında tüm bilgileri öğrenmekle birlikte, tüm ayarlamaları yapabilir ve müziğinizi dinleyebilirsiniz. Ayrıca bluetooh bağlantısı ile telefon görüşmeleriniz artık daha kolay. Tavanı komple kaplayan panaromik cam ile ruhunuzu rahatlatan bir iç mekan. Güneş, bulutlar, yağmur, kar her mevsim X-Trail’in içinde sizinle beraber seyahat ediyor. İç tasarımda eşya koyma gözleri oldukça bonkör, yeterli sayıda eşya gözü bulunması, küçük eşyalarınızı koyacak yer arama derdinden kurtulmanızı sağlıyor.

Nissan X-Trail dCI 130 X-tronic Test

Performans

Anahtar cebinizde olduğu halde çalıştırabildiğiniz Nissan X-Trail’′de 1598 cc’lik yeni nesil dizel motor 4000 d/d’de 130 hp güç ve 1750 d/d’de 320 Nm tork üretiyor. 1.6 litrelik dizel motor 7 kademeli otomatik şanzımanla kombine edilmiş. 0-100 km/s hızlanmasını 11,4 saniyede gerçekleştirip maksimum 180 km/s hıza çıkabiliyor, 4 silindir 16 siboplu euro5 normlarına sahip motor yüksek güç üretmesinin yanında bu motorun önemli avantajı sakin kullanımlarda ekonomik tüketim değerleri. 7 ileri vitesi ile yokuşlarda geri kaydırma yapmama özelliği ve sessiz çalışma karakteri de dizel motora ayrı bir özellik kazandırıyor. Kullanım süresince ölçümlediğimiz yakıt tüketimi 100 km’de Şehir içi yakıt tüketimi 6,0 litre, şehir dışı yakıt tüketimi 4.6 litre değerlere ulaştık, şehrin coğrafi konumu ve sizin kullanış tarzınız yakıt tüketim değerlerine çok fazla etki etmemekle beraber bizim test sürüşümüzde ölçümlediğimiz değerlere sizde rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Sahip olduğu 1.6 litrelik 4 silindirli dizel motoru ile sınıfında tüketim değerleri açısında normal düzeyde makul bir yakıt tüketimi sunuyor. Bu tüketim değerleri X-Trail’i tercih etmeniz için en önemli etkenlerden birisi olacaktır. Sonuç; X-Trail dizel otomatik kombinasyonu ile sürüşü rahat, geniş iç mekanında sessizlik ve rahatlık hakim, Nissan kalitesi sayesinde aileden herkesin rahatlıkla kullanabileceği bir SUV ve daha fazlası diyebilirim.

Nissan XTrail Test

Nissan X-Trail dCI 130  X-tronic Teknik Özellikler

Motor özellikleri: dCI 130 X-tronic

Motor Hacmi 1598 cm³

Maks. çıkış/bg/devir 4000 dev/dak’da 130 bg

Maks. tork/devir 1750 dev/dak’da 320 Nm

Azami hız 183 km/sa

0-100 Hızlanma 11,4 sn

Yakıt tüketimi (şehir içi) 5.8 lt/100km

Yakıt tüketimi (şehir dışı) 4.7 lt/100km

Karma: 5.1 lt/100km

CO2 Emisyon değerleri: 135

Boyutlar: Uzunluk: 4.640 mm, Dingil Mesafesi: 2.705 mm, Genişlik: 1.820 mm, Yükseklik: 1.710 mm

Nissan X-Trail Test