Premium teknoloji, Crossover sınıf liderliği, cesur tasarımı, konfordan ve hacimden ödün vermeyen kompakt ölçüleri, motor ve şanzıman seçenekleri ile sınıfına ilham veren bir modeli bu günlerde haber kanalımıza konuk ediyoruz, karşınızda Nissan markasının Crossover segmentinde yer alan en iyi oyuncusu Qashqai, haydi inceleme yazımıza başlayalım.

Nissan Qashqai Test

İç tasarım

Test aracımız platinum premium pack x-tronic (a/t) modeli, yani serisinin en donanımlı araçlarından bir tanesi, nedir ilgimizi çeken en çarpıcı özellikleri, aracı kullanırken koltuk ayarları ve koltuğun vucudu sarması, pedallara erişim, Qashqai′de kullanılan direksiyon tasarımı çok başarılı ve üzerinden ses sistemini aynı zamanda yol bilgisayarını kontrol edebiliyorsunuz, spor hissi uyandıran direksiyon simidi ele iyi oturuyor, uzun yolda ise direksiyon hissi daha çok anlaşıyor araç yolu çok daha iyi kavrıyor. Direksiyonun dönüşlerden sonra kendisini toplaması çok başarılı, avucunuzun arasında kayan direksiyon simidini izlerken otomobil kendi yolunu bulmuş oluyor.  Sürüş hissiyatı ve hafiflik ile tokluk arasında kalan direksiyon çok güzel. Ön camdan yolu takip ve yan aynaların görüş açıları sorunsuz.

Nissan Connect’in 7”lik parlama yapmayan yüksek çözünürlüklü dokunmatik ekranı, zengin özellikleri ve kolay kullanım sağlayan menüsüyle yolculuklar artık daha keyifli. Navigasyon, çevre görüş sistemi kullanımı gerçekten basit ve başarılı. Otomobil hakkında tüm bilgileri öğrenmekle birlikte, tüm ayarlamaları yapabilir ve müziğinizi dinleyebilirsiniz. Ayrıca bluetooh bağlantısı ile telefon görüşmeleriniz artık daha kolay. Tavanı komple kaplayan panaromik cam ile ruhunuzu rahatlatan bir iç mekan. Cam o kadar büyük ve tek parça olduğu için açılmadığına üzülmüyoruz. Güneş, bulutlar, yağmur, kar her mevsim Qashqai’nin içinde sizinle beraber seyahat ediyor. İç tasarımda eşya koyma gözleri oldukça bonkör, yeterli sayıda eşya gözü bulunması, küçük eşyalarınızı koyacak yer arama derdinden kurtulmanızı sağlıyor.

Nissan qashqai Test_otomobiltutkunu

Dış tasarım

Nissan Qashqai’nin dış omurgasını yorumlarsak ilk olarak üstün kaliteli detaylara sahip bumerang Bi-LED far sistemi ilgimizi çekti, sistem  geleneksel farlara göre gecelere çok daha iyi bir görüş sağlıyor. Ön panelde yer alan ikonik V-motion ızgaranın gelecekteki tüm modellerde olduğu gibi Qashqai test aracımızda da yerini almış, kaputun üzerinden omuza kadar uzanarak araca daha sportif bir görünüme katkıda bulunuyor. Yan profilden baktığımızda ilk fark edilen krom detaylar, aracın cam çevresinde aracın güçlü duruşuna katkıda bulunuyor. Arka bölüme geldiğimizde ise otomobil markalarının bazılarında görmeye yavaş yavaş alıştığımız büyük marka logosuna Qashqai’de de rastlıyoruz. İki yana yatay konumlandırılmış led destekli stop grubu arka bölüme farklı hava katarken, bagaj kapağının açma kapama tutamağının içine geri görüş kamerası entegre edilmiş, emsal sınıfındaki otomobillerin aksine fark edilmiyor olması ayrı bir detay unsuru olarak karşımıza çıkıyor. Keskin kenarlı arka tasarımı ve keskin bir yakınlık mesafesine sahip arka camlarla tezat oluşturan arka çamurluklar, atletik yapıyı ön plana çıkarırken dayanıklılık ve zarafeti simgeliyor. Arka cam üstü kanatlı spoiler ve araç altının düzleştirilmesi ile bir aile otomobilinde gelişmiş aerodinamik özellikler sunuyor. Bu sayede aracın hava sürtünme katsayısı ve yakıt tüketimi düşürülerek, CO₂ salınımı azaltılmış ve yüksek hızlarda aracın yol tutuşu daha da geliştirilmiş.

Performans

Anahtar cebinizde olduğu halde çalıştırabildiğiniz Nissan Qashqai’′de 1598 cc’lik yeni nesil dizel motor 4000 d/d’de 130 hp güç ve 1750 d/d’de 320 Nm tork üretiyor. 1.6 litrelik dizel motor 7 kademeli otomatik şanzımanla kombine edilmiş. 0-100 km/s hızlanmasını 11,1 saniyede gerçekletirip maksimum 190 km/s hıza çıkabiliyor, 4 silindir 16 siboplu euro5 normlarına sahip motor yüksek güç üretmesinin yanında bu motorun önemli avantajı sakin kullanımlarda ekonomik tüketim değerleri. 7 ileri vitesi ile yokuşlarda geri kaydırma yapmama özelliği ve sessiz çalışma karakteri de dizel motora ayrı bir özellik kazandırıyor.Kullanım süresince ölçümlediğimiz yakıt tüketimi 100 km’de Şehir içi yakıt tüketimi 6,3 litre, şehir dışı yakıt tüketimi 4.6 litre değerlere ulaştık, şehrin coğrafi konumu ve sizin kullanış tarzınız yakıt tüketim değerlerine çok fazla etki etmemekle beraber bizim test sürüşümüzde ölçümlediğimiz değerlere sizde rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Sahip olduğu 1.6 litrelik 4 silindirli dizel motoru ile sınıfında tüketim değerleri açısında normal düzeyde makul bir yakıt tüketimi sunuyor. Bu tüketim değerleri Qashqai’yi tercih etmeniz için en önemli etkenlerden birisi olacaktır.

Sonuç

Qashqai dizel otomatik kombinasyonu ile sürüşü rahat, geniş iç mekanında sessizlik ve rahatlık hakim, Nissan kalitesi sayesinde aileden herkesin rahatlıkla kullanabileceği bir otomobil ve daha fazlası diyebilirim.

Nissan Qashqai Platinum Premium Pack X-tronic (A/T) Teknik Özellikler

Motor özellikleri: dCI 130 X-tronic

Motor Hacmi 1598 cm³

Maks. çıkış/bg/devir 4000 dev/dak’da 130 bg

Maks. tork/devir 1750 dev/dak’da 320 Nm

Azami hız 183 km/sa

0-100 Hızlanma 11,1 sn

Yakıt tüketimi (şehir içi) 5.3 lt/100km

Yakıt tüketimi (şehir dışı) 4.2 lt/100km

Karma: 4.6 lt/100km

CO2 Emisyon değerleri: 119

Boyutlar: Uzunluk: 4.377 mm, Dingil Mesafesi: 2.646 mm, Genişlik: 1.806 mm, Yükseklik: 1.590 mm

Nissan qashqai Test_Crossover_Test_otomobiltutkunu_Qashqai

Fotoğraflar: Kenan Yılmaz