Haber kanalımıza bu günlerde konuk ettiğimiz modelimiz, sektöre heyecan verici yeni tasarımlar sunan, dinamik çizgileri ve gelişmiş premium teknolojisi ile markanın kompakt hatchback sınıfındaki en önemli seçeneklerinden 5 kapılı yeni Nissan Pulsar oldu, bu haberimizde hem verimliliği hem de sürüş performansını arttıran akıllı özelliklere sahip Pulsar ile ilgili detayları bahsedeceğiz.

Nissan Pulsar Test_NissanTurkiye

Dış Tasarım
Yeni Nissan Pulsar segmentinde daha iddialı, sağlam ve sportif yeni tarzı ile fark ediliyor, markanın diğer üyelerinde bulunan ön panelde yer alan ikonik V-motion ızgaranın gelecekteki tüm modellerde olduğu gibi Pulsar test aracımızda da yerini almış, kaputun üzerinden omuza kadar uzanarak araca daha sportif bir görünüme katkıda bulunuyor. Yan profilden baktığımızda ilk fark edilen krom detaylar, aracın cam çevresinde aracın güçlü duruşuna katkıda bulunuyor. Arka bölüme geldiğimizde ise otomobil markalarının bazılarında görmeye yavaş yavaş alıştığımız büyük marka logosuna Pulsar’da da rastlıyoruz. İki yana yatay konumlandırılmış led destekli olmasını arzu ettiğimiz stop grubu arka bölüme farklı hava katarken, bagaj kapağının açma kapama tutamağının içine geri görüş kamerası entegre edilmiş, emsal sınıfındaki otomobillerin aksine fark edilmiyor olması ayrı bir detay unsuru olarak karşımıza çıkıyor. Keskin kenarlı arka tasarımı ve keskin bir yakınlık mesafesine sahip arka camlarla tezat oluşturan arka çamurluklar, atletik yapıyı ön plana çıkarırken dayanıklılık ve zarafeti simgeliyor. Arka cam üstü kanatlı spoiler ve araç altının difüzör ile haraket kazandırılması ile bir aile otomobilinde gelişmiş aerodinamik özellikler sunuyor. Bu sayede aracın hava sürtünme katsayısı ve yakıt tüketimi düşürülerek, CO₂ salınımı azaltılmış (94) ve yüksek hızlarda aracın yol tutuşu daha da geliştirilmiş.

Nissan Pulsar_Pulsar Test_Nissan_Otomobiltutkunu_NissanTurkiye

İç Tasarım
Modelin iç tasarımını yorumlarsak güçlü duygular hissettiren ön yüzü bizi karşılıyor, dinamik, akıcı ve şık çizgileriyle rakiplerinden ayrılıyor, dışında olduğu kadar iç görünümünde de sportif bir tasarım sunan model de sürücü odaklı şık bir gösterge tablosu, mükemmel yol görüşü sürücü kabininde kullanılan çizgiler ve seçilen tasarım elemanları gerçek bir kokpit duygusu yaşatıyor. İç mekândan yüksek işçilik kalitesi, malzeme seçimi ve ergonomiye yansıyan konfor ve seçkinlik hissi yayılıyor. Sahip olduğu dinamik karakteristiği ile keyif veren model tüm detayları ile sizin keyif almanız ve kendinizi hiç olmadığınız kadar iyi hissetmeniz için tasarlanmış olduğu fark ediliyor. Aynı zamanda tasarımdaki değişiklikler, üstün performansın bir göstergesi olarak yenilenen modelin siluetini daha gösterişli ve dinamik hale getirip aracın dinamik karakterini ön plana çıkaran diğer detaylar. Gösterge panelinde tüm versiyonlarda sunulan yüksek çözünürlüklü renkli ekran, şık ve dikkat çekici dekoratif döşemeli ön panel, direksiyon simidi üzerinden kesintisiz eğlence için, müzik sistemi ve aktif sürüş için bilgi ekranı, iç mekanda yeterli sayıda eşya gözü bulunması, küçük eşyalarınızı koyacak yer arama derdinden kurtulmanızı sağlıyor. Tekna modelinde gelen orta konsola 5.8 inç büyüklüğünde yüksek çözünürlüklü ekran üzerinden kumanda edilen sistem son derece pratik ve kolay kullanım sunuyor, ekran üzerinden araç bilgi, bluetooht, trafik anonsları, navigasyon ile güncel bilgilere ulaşabiliyorsunuz. Nissan Pulsar Tekna modellerinde standart olarak sunulan şehir içi aktif fren sistemi, ön tamponun orta kısımda bulunan radar teknolojisi ile çalışan sistem, 32 km/s ve altındaki hızlarda çalışıyor. Sürüş istikametindeki trafik akışını denetleyen sistem, sürücüyü olası bir kaza konusunda işitsel ve görsel olarak uyarıyor. Böylece sürücü önlem almak için vakit kazanmış oluyor.

Nissan Pulsar Test

Performans
Nissan Pulsar test otomobilimizde Anahtar cebinizde olduğu halde çalıştırabildiğiniz Pulsar′da 1461 cc’lik yeni nesil dizel motor 4000 d/d’de 110 hp güç ve 1750 d/d’de 260 Nm tork üretiyor. 1.5 litrelik dizel motor 6 kademeli manuel şanzımanla kombine edilmiş. 0-100 km/s hızlanmasını 11,5 saniyede gerçekleştirip maksimum 190 km/s hıza çıkabiliyor, 4 silindirli Euro6 normlarına sahip motor yüksek güç üretmesinin yanında bu motorun önemli avantajı sakin kullanımlarda ekonomik tüketim değerleri. 6 ileri vitesi ve sessiz çalışma karakteri de dizel motora ayrı bir özellik kazandırıyor. Kullanım süresince ölçümlediğimiz yakıt tüketimi 100 km’de Şehir içi yakıt tüketimi 5,5 litre, şehir dışı yakıt tüketimi 4.6 litre değerlere ulaştık, şehrin coğrafi konumu ve sizin kullanış tarzınız yakıt tüketim değerlerine çok fazla etki etmemekle beraber bizim test sürüşümüzde ölçümlediğimiz değerlere sizde rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Sahip olduğu 1.5 litrelik 4 silindirli dizel motoru ile sınıfında tüketim değerleri açısında normal düzeyde makul bir yakıt tüketimi sunuyor. Bu tüketim değerleri Pulsar’ı tercih etmeniz için en önemli etkenlerden birisi olacaktır. Sonuç; Pulsar dizel manuel kombinasyonu ile sürüşü rahat, geniş iç mekanında sessizlik ve rahatlık hakim, Nissan kalitesi sayesinde aileden herkesin rahatlıkla kullanabileceği bir otomobil ve daha fazlası diyebilirim.

 

Nissan Pulsar Tekna 1.5 dCi Teknik Özellikler
Motor özellikleri 4 silindir
Motor Hacmi 1461 cm³
Maks. çıkış/bg/devir 4000 dev/dak’da 110 bg
Maks. tork/devir 1750/2500 dev/dak’da 260 Nm
Azami hız 190 km/sa
0-100 Hızlanma 11.5 sn
Yakıt tüketimi (şehir içi) 4.1 lt/100km
Yakıt tüketimi (şehir dışı) 3.3 lt/100km
Karma: 3.6 lt/100km
CO2 Emisyon değerleri: 94

Nissan Pulsar_Pulsar Test_NissanPulsarTest_NissanTurkiye