Haber yayınımıza bu günler de konuk ettiğimiz kendine has kişiliği ile kompakt crossover araç sınıfında çığır açan Nissan Juke oldu, ilk çıkışından on bir yıl sonra, B-SUV araç kategorisi kurallarını yeniden yazmak üzere lanse edilen Yeni nesil Nissan Juke, keyifli sürüş özelliklerini korurken, çarpıcı ve yüksek hacimli gövdesi ile performans ve teknolojiyi bir arada sunuyor.

Dış Tasarım
Nissan için büyük önem taşıyan Juke modeli, kendi sınıfı için benzersiz tasarım özelliklerine sahip. Hızla yükselen marka imajına katkıda bulunacak olan yeni Juke, modern ve sportif görüntüsüyle günlük hayatlarında yepyeni bir stil yaratmak isteyenlere hitap ediyor. Yenilikçi bir tasarım felsefesine sahip otomobilin en belirgin özellikleri arasında markanın karakteristik ızgarası, geniş hava girişli ön tamponu, geriye doğru uzanan daraltılmış farları ve coupe tarzı “yüzer tavan” tasarımı ile otomobillere gönderme yapan dinamik gövdesi yer alıyor. LED ön farlar, LED gündüz sürüş farları ve LED arka stopları standart olarak sunulan Nissan Juke, Nissan’ın V-Motion ön ızgarasına eşlik eden yeni Y-şekilli ön farlara da sahip. Otomobilin dış rengi göz alıcı “Gün batımı” olarak karşımıza çıkıyor. Gündüz ve gece her koşulda kendini belli eden bu renk zaten lansman ve katalog rengi olarak kullanılmış marka tarafından. Otomobilin yan profili dinamizm ve performans vaadini açık bir şekilde yansıtıyor. Jilet keskinliğinde yarı çaplarla belirgin çizgiler, mat siyah kaplamalı detaylar, karartılmış yan camlar, koyu renk çamurluk ve kapı altı bantlar yalnızca tasarımcının incelikli duygusunu değil, Nissan’ın kalıp üreticilerinin ve üretim uzmanlarının ustalığını da gösteriyor. Kompakt crossover hissini sunan yapısı ve mükemmel fonksiyonelliğiyle Nissan Juke, gündelik kullanım için mükemmel bir seçenek.

İç Tasarım
Juke’un iç tasarımı, otomobile girer girmez temiz ön cephe tasarımına sahip çok özel bir otomobilin direksiyonuna geçtiğinizi anlıyorsunuz, iç mekan tasarımına gerçekten önem verildiğini görebilirsiniz. Gözlerinizi veya ellerinizi ayırmak istemeyeceğiniz son derece iyi bir işçilikle hazırlanmış üstün malzemeler kullanılan yaşam alanı hem geniş, hem konforlu. Ana unsurlar arasında isteğe bağlı alçaltılmış oturma pozisyonu ve açıkça görülebilen aracın ön tarafı yer almakta. Kokpit, net bir şekilde sürücüye odaklanan yatay bir çizgiye sahip. Kontrol elemanları bir araya toplanmış, öte yandan büyüklüğü 8 inç dokunmatik ekranlı multimedya bilgi-eğlence ekranı başta olmak üzere göstergeler de bir göz atınca görülebilecek mesafede konumlandırılmış. Alt kısmı düzleştirilmiş direksiyonun arkasından rahatça görebildiğimiz dijital sürücü gösterge bilgi ekranı ise, farklı temalarla ekranı sürücünün istediği gibi kişiselleştirmesini sağlıyor. Gösterge panelinde tüm versiyonlarda sunulan yüksek çözünürlüklü renkli ekran, şık ve dikkat çekici dekoratif döşemeli ön panel direksiyon simidi üzerinden kesintisiz eğlence için, müzik sistemi ve aktif sürüş modları. Nissan Juke bir önceki jenerasyonu ile kıyaslandığında, arka koltuklarda 5,8 cm’lik artan diz mesafesi, yine 2,2 cm’lik artan baş mesafesi ile arkada oturan yolculara oldukça geniş bir alan sunarken, %20 artan 422 litrelik bagaj hacmi ile de öne çıkıyor. Yenilenmiş iç tasarımı ile kullanıcı dostu kontrol özellikleri sayesinde daha fazla konfor sağlayan Nissan Juke; araç konsolunda ve kapı içlerinde yer alan yumuşak dokunuşlu döşeme malzemeleri, ambiyans aydınlatma, standart mono-form koltuklar ve Alcantara yarı deri koltuk döşemeleri ile birleşerek araçta seçkinlik hissini artırıyor. Yeni Juke’un koltuk başlarına entegre edilmiş iki adet UltraNearfield ses ünitesini içeren sekiz kuvvetli hoparlörü ile 360° kişiselleştirilebilir müzik deneyimi sunan Bose® Personal® Plus ses sistemi, sürücü ve yolculara keyifli ve zengin bir müzik deneyimi sunuyor. Apple CarPlay ve Android Auto gibi premium bağlanabilirlik özellikleri dahil olmak üzere sahip olduğu dinamik karakteristiği ile keyif veren model tüm detayları ile sizin keyif almanız ve kendinizi hiç olmadığınız kadar iyi hissetmeniz için tasarlanmış olduğu fark ediliyor.

Performans
Nissan Juke’un karşı konulamaz güce hükmeden modelin sportiflik ve sürüş konforu arasında daha iyi bir denge, geliştirilmiş işlevsellik ve daha önce sadece üst segmentlerde bulunan sayısız sürücü odaklı destek sistemleriyle olgunlaştırılmış olduğunu belli ediyor. Anahtar cebinizde olduğu halde çalıştırabildiğiniz Juke′da 998 cc’lik yeni nesil benzinli motor 3000 d/d’de 115 hp güç ve 200 Nm tork üretiyor. 1.0 litrelik DIG-T teknolojisine sahip motor 7 kademeli otomatik DCT şanzımanla kombine edilmiş. 0-100 km/s hızlanmasını 11.8 saniyede gerçekleştirip maksimum 180 km/s hıza çıkabiliyor, Bir litrelik motor yüksek güç üretmesinin yanında bu motorun önemli avantajı sakin kullanımlarda ekonomik tüketim değerleri. 7 ileri DCT  otomatik vitesi ile yokuşlarda geri kaydırma yapmama özelliği ve sessiz çalışma karakteri de motora ayrı bir özellik kazandırıyor. Kullanım süresince ölçümlediğimiz 46 litrelik yakıt deposu sayesinde toplamda bir depo ile 530+ km sürüş elde ettik, detaylandırırsak yakıt tüketimi 100 km’de şehir içi yakıt tüketimi 8 litre, şehir dışı yakıt tüketimi 5.9 litre değerlere ulaştık, şehrin coğrafi konumu ve sizin kullanış tarzınız yakıt tüketim değerlerine çok fazla etki etmemekle beraber bizim test sürüşümüzde ölçümlediğimiz değerlere sizde rahatlıkla ulaşabilirsiniz. 1 litre turbo üniteyle sunulan otomobil, tüketimi yüzde 20’ye kadar düşürebilen ve aynı zamanda yüzde 10 performans avantajı sunabilen 7 ileri çift kavramalı (DCT) otomatik şanzımanla hayat buluyor, 7 ileri DCT teknolojisine sahip vitesi ve sessiz çalışma karakteri de motora ayrı bir özellik kazandırıyor. Hem çekiş hem de ara hızlanmalarıyla performanslı kullanıma da olanak sağlayan ünite, normal kullanımdaysa maksimum yakıt ekonomisi sağlıyor. Sürüş dinamikleri açısından son derece etkili olan Juke, DCT şanzımanla beraber farklı sürüş modlara sahip. İsteğe bağlı olarak bir tuş aracılığıyla değiştirilen sürüş modu “Sport” olarak araca farklı bir kimlik kazandırıyor. Sahip olduğu bir litrelik 3 silindirli turbo benzinli yeni nesil motoru ile sınıfında tüketim değerleri açısında normal düzeyde makul bir yakıt tüketimi sunuyor. Bu tüketim değerleri yeni Juke’i tercih etmeniz için en önemli etkenlerden birisi olacaktır. Sonuç; Nissan Juke otomatik kombinasyonu ile sürüşü rahat, geniş iç mekanında sessizlik ve rahatlık hakim, Nissan markasına güven kalitesi sayesinde aileden herkesin rahatlıkla kullanabileceği güncel, keyifli ve dikkat çekici bir B-SUV Crossover ve daha fazlası diyebilirim.  İlk fırsatta Juke’u size en yakın Nissan bayisine giderek incelemenizde fayda görüyorum.