TUTUMLU&YENİ&PREMIUM Daha büyük, daha tutumlu, daha kaliteli, daha dikkat çekici, daha hisli… Yeni MINI Cooper 1.5 Dizel Hatch modelinden bahsediyorum sizlere sayın okurlarım. Göz alıcı kırmızı renkli ve tamamen yeni Cooper ile bir test serüvenini daha bitirdim ve sizlere tüm detayları ile anlatmaya hazırım.

MINI Cooper Test_Dizel MINI_MINICooper_Test_Borusan Otomotiv_Otomobiltutkunu_MINICooperD

TASARIM & İÇ MEKAN
Hiçbir sınıfa dahil edilemeyen ikon bir model olan MINI Cooper komple yenilenen modeli ile bu özelliğini koruyor ve üstüne biraz daha kalite serpiştiriyor. Artık daha büyük ızgara ve aydınlatma grubuna sahip model biraz daha oval hatlara sahip. Kendi tarzını belirleyen MINI boyutlarında da büyüme yaşıyor, artık eskisi kadar ufak olmayan MINI Cooper boyutlardaki büyüme miktarını ne yazık ki iç mekana çok yaşatamamış. Ön kısım da konforlu bir sürüş gerçekleştirirken arka kısımda ancak ufak boyutlarda ki yolcular seyahat edebilirler. Arka koltukları zor durumlar için yapılmış olarak nitelendirebiliriz.

Cam tavan opsiyonu iç mekan için çok büyük bir ayrıntı. Kesinlikle tercih etmelisiniz, büyük bir ferahlık sağlıyor. Klasikleşen konsolun ortasında bulunan kadran artık direksiyonun arkasında bulunuyor ve orta kısımda sadece multimedya ekranı yer alıyor. Ergonomi ve tasarım açısından daha iyi bir uygulama olmuş. Klasik şalter tasarımı ise halen devam etmekte hatta kırmızı renkli start-stop şalteri eklenerek daha orijinal bir tasarım yakalanmış. Multimedya ekranında tasarlanan gülen yüz tasarımı çok hoş bir detay. Tabii bir üst versiyon multimedya opsiyonunu almak daha güzel bir seçenek. Direksiyonda ki tuşların kullanımı pratik ve tasarımı güzel. Özellikle belirtmek istiyorum kullanılan malzeme kalitesi gerçekten ileri seviyede artık ve çok tok bir iç mekan mevcut.

Ses yalıtımı her yönden gayet başarılı, yüksek süratlerde bile rahatsız olmuyorsunuz. Görüş açıları dar arka cam’a rağmen yeterli düzeyde. Sağ aynanın aşağıda kalmasına ise alışmanız lazım. Koltukların konforu yeterli düzeyde, yalnız opsiyon olarak farklı koltukların bulunduğunu unutmamak lazım.

MINI Cooper Test_Dizel MINI_MINICooper_Test_BorusanOtomotiv_Otomobiltutkunu_MINICooperD

PERFORMANS & KONFOR
Yenilenen MINI Cooper en büyük yeniliği 1.5 litrelik 3 silindirli dizel ve benzinli motorlar ile yapıyor. Benzinli üniteyi daha önce detaylıca test edip sizlerle paylaşmıştık. Şimdi ise 116 beygir gücünde 270 nm tork üreten dizel 3 silindirli MINI Twin Power Turbo motorunu test ediyoruz.

3 silindirli ve düşük hacimli motorlar gümbür gümdür geliyor hepinizin bildiği üzere. BMW grubu da bu konuda gayet başarılı işler çıkarmakta. MINI de nasibini alıyor tabi bu gelişmelerden. 3 silindirli ve dizel olmasına rağmen gayet sessiz çalışan motor bu özelliği ile şaşırtıyor, her devri torklu ve atak olan motorun ivmelenme isteği çok güzel. 6 kademeli otomatik şanzıman ile uyumu ise gayet başarılı, vites geçişleri sarsıntısız ve performans istediğiniz zamanda gayet devirli. Yalnız motorun 3 silindirli olduğu için otoban sürüşlerinde özellikle düşük yakıt seviyesi yakalamak zor olabiliyor. Şehir içi trafiğini de buna eklediğimiz zaman 5 litre civarında bir tüketim değeri elde ediyoruz. Ayrıca deponun küçük olmasından dolayı kısa olan menzil’i belirtmek istiyorum.

Yol tutuş, frenler, hissiyat konusunda ise MINI Cooper go-kart iddaasından vazgeçmiyor ve bunuda gayet güzel ispatlıyor. Otomobil otoyol sürüşlerinde gayet stabil seyrederken, viraj kullanımında siz nereye isterseniz o yöne gayet sağlam adımlarla dönebilirken, dar şehir içi yollarında da kıvrak bir sürüş imkanı tanımakta. Ayrıca fren pedalına ayağınızı uzattığınız anda içini güvenle dolduran sağlamlıkta frenlere sahip. Bu kadar tok bir motor, hızlı şanzıman ve go-kart edasında yol tutuşa sahip otomobil yeterli miktarda konforuda sunuyor. Ama sert bir otomobil olduğunu da söylemeliyim.

MINI Cooper Test_Dizel MINI_MINICooper_Test_Borusan Otomotiv_Otomobiltutkunu_MINICooperD_BorusanOto

SONUÇ
MINI Cooper Hatch üretildiği tarihten itibaren ikon bir model oldu ve her geçen gün bu özelliğini de koruyor. Artık daha da teknolojik, daha da yakışıklı, daha performanslı, daha premium ve daha tasarruflu. Tüm bu yeni özellikleri ile MINI ruhundan, go-kart hissinden, özel retro tasarım öğelerinden hiçbir şey kaybetmeyen Cooper siz otomobiltutkunlarını cezbetmek için bayilerde sizleri bekliyor.

Hemen bir MINI için 08.02.2015 İtibariyle Tavsiye Edilen 2015 Model Yılı MINI Perakende Satış Fiyat Listesi

http://www.mini.com.tr/price_list.html

MINI Cooper Test_Dizel MINI_MINICooper_Test_Borusan Otomotiv_Otomobiltutkunu_MINICooperD_BorusanOto_MINI Love

MINI Cooper D Teknik Özellikler

Motor özellikleri: 1496 litre 3 silindir

Maks. çıkış/bg/devir : 4000 dev/dak’da 116 bg

Maks. tork/devir : 1750 dev/dak’da 270 Nm

Son hız: 205 km

Hızlanma 0-100 km/sa: 9,2 sn

Yakıt tüketimi (şehir içi) 4,3 (4.2)lt/100 km

Yakıt tüketimi (şehir dışı) 3,1 (3.5)lt/100 km

Yakıt tüketimi (kombine) 3,5 (3.7)lt/100 km

CO2 emisyonu : 92 (98)gr/km

MINI Cooper Test_Dizel MINI_MINICooper_Test_Borusan Otomotiv_Otomobiltutkunu_MINICooperD_BorusanOto_MINI Love_MINI Fanatic_NewMiniCooper_Mini Cooper

Yazı: Emirhan Dereli
Fotoğraflar: Onur Ozan Sarıkaya