MINI Ailesinin en büyük ve en yeni 4-çeker SUV üyesi Yeni MINI Cooper Countryman ALL4 bu günler de haber kanalımıza konuk oldu, bu haberimiz de kısa zaman önce yenilenen MINI’yi detaylandıracağız.
MINI Cooper Countryman ALL4 2017 Test

Dış Tasarım
Premium kompakt segmentte yenilikçi bir otomobil konsepti olarak eğlenceli sürüş, karizma ve MINI tarzı bireyselliği sunan yeni nesil MINI Cooper Countryman ALL4 Premium kompakt sınıfın talepleri göz önünde alınarak yapılan değişikliklere sahip yeni nesil MINI Cooper Countryman’da ön çamurluk davlumbazlarındaki havalandırmalar için girişlere sahip güçlü ön bölüm, yeniden tasarlanan yuvarlak yeni nesil LED lambalar ve yeni tip gündüz lambaları da aracın sportif öğelerini oluşturan detaylar otomobilin inanılmaz derecede fonksiyonel olan yapısına mükemmel katkı sağlıyor. Otomobilin genişliğini vurgulayan omuz çizgileriyle dinamik şekilde uzatılmış siluet, uzun tavan çizgisi ve kırmızı alarm sistemini içeren balık sırtı anten arka bölüm ile entegre yatay arka farlar tasarımda ön plana çıkan öğeler arasında yer alıyor. Önden başlayarak arkaya kadar sportif SUV formuna yakın bir hatlarla tasarlanan MINI Cooper Countryman ALL4 güçlü kimliğini sunuyor. Bir önceki gövdeye göre 20 cm daha uzun ve geniş arka diz mesafesine sahip Yeni MINI Countryman, katlanabilir arka koltuk ile birlikte ekstra bagaj hacmi sunuyor.

MINI Cooper Countryman ALL4

İç Tasarım
MINI Cooper Countryman ALL4 iç tasarımı, otomobile girer girmez sizi mutlu edecek temiz ön cephe tasarımına sahip çok özel bir MINI’nin direksiyonuna geçtiğinizi anlıyorsunuz, yaşam alanı hem geniş, hem de konforlu, kaliteli ve vücudu saran spor koltuklar, yüksek kalitede malzeme tercihleri ile donatılmış olup premium marka konforunu sunuyor, kabin tasarımı sürücü odaklı kendini aratan bir kumanda birimi yok her şey elinizin altında. Orta konsolun üst kısmında bulunan iDrive sisteminin ekranından yol bilgisayarı, ses sistemi ve araç ayarlarını, direksiyonun arka kısmından ise sürüş modlarını düzenleyebiliyorsunuz. Beş kişilik oturma alanı ve konforlu sürüş özellikleriyle dikkatleri üzerine topluyor, yumuşak çizgilerden oluşan hatlarıyla hem şehir içi hem de şehir dışı kullanıma son derece uyumlu olan model geniş yükleme kapasitesiyle de kullanıcısına büyük kolaylık sağlıyor, sıkıcı tasarımlara sahip geleneksel otomobillere bambaşka bir bakış açıcı getiren MINI sportif modellerden hoşlanan genç kullanıcılarla birlikte şehir içinde hathback modelleri tercih eden kadınları da hedef kitlesine dahil ediyor. Orta konsoldaki  6.5 inç büyüklüğünde renkli ekran müzik sistemi de dikkat çekiyor. Araçta standart olarak bulunan geri görüş kamerası da bu ekran üzerinde konumlandırılarak, size daha rahat bir park imkanı sunuyor. Araç içinde, ön konsolda ve kapılarda daha kaliteli ve yumuşak malzemelerin kullanılması da yolcularını özel hissettiriyor. Yeni MINI’de dikkat çeken yerlerden biri de çok fonksiyonlu deri direksiyon simidi. Spor formlu direksiyondan ellerinizi kaldırmadan fonksiyonları neredeyse sezgisel olarak kullanabilirsiniz. Direksiyon üzerinden, 3 farklı sürüş keyfini yaşatan değişken direksiyon modu, hız sabitleme, sınırlama sistemi, telefon, ve müzik sistemi kumanda özellikleri yönetilebiliyor. Yeni MINI Countryman dikkatimizi çeken bir yenilik ise MINI Connected. Akıllı telefon ile araç arasında kablosuz, otomatik bağlantı kurma  olanağına ek olarak, araç, sürücü ve ortam arasında ki akıllı bağlantıya odaklanılmış. MINI Connected, artık araç dışında kişisel mobilite planlaması için de kullanılabilecek bir mobilite asistanına dönüşür. Yeni, esnek bir platform olan Open Mobility Cloud’un gelişi, MINI Connected’ın iPhone veya  Apple Watch gibi mobil cihazlar ile birlikte  MINI sürücüsünün dijital yaşamına rahatlıkla entegre olmasına imkan sağlıyor.

MINI Cooper Countryman ALL4 SUV

Performans
Yeni MINI Cooper Countryman ALL4, 136 bg’lik 1.5 litre üç silindirli yeni nesil benzinli motor, güçlü 8 ileri otomatik şanzıman ile hem şehir içi yolculuklarında hem de zorlu arazi koşullarında kusursuz bir 4-çeker performansı sergiliyor. Artan boyutlarına rağmen, 100 km’de ortalama 5,5 lt yakıt tüketimi ve 126 g/km CO2 emisyonu ile MINI Cooper Countryman ALL4 hem performans hem de tasarrufu aynı anda sunuyor. İdeal yol tutuşa sahip süspansiyon sistemi çok başarılı olup her kullanıcının hemen söyleyeceği tek nokta ”aracın gokart hissi verdiği” limitli kullanımda direksiyonu sürücü nereye çevirmek isterse MINI nazlanmadan hemen itaat ediyor hani derler ya iğne deliği olsa içinden geçer o hissi kullanıcısına sunuyor olması MINI için en büyük avantajı olduğunu düşünüyorum. 3 silindirli ve düşük hacimli motorlar gümbür gümdür geliyor hepinizin bildiği üzere. BMW grubu da bu konuda gayet başarılı işler çıkarmakta. MINI de nasibini alıyor tabi bu gelişmelerden. 3 silindirli ve benzinli olmasına rağmen gayet sessiz çalışan motor bu özelliği ile şaşırtıyor, her devri torklu ve atak olan motorun ivmelenme isteği çok güzel. 8 kademeli otomatik şanzıman ile uyumu ise gayet başarılı, vites geçişleri sarsıntısız ve performans istediğiniz zamanda gayet devirli. Yalnız motorun 3 silindirli olduğu için otoban sürüşlerinde özellikle düşük yakıt seviyesi yakalamak zor olabiliyor. Şehir içi trafiğini de buna eklediğimiz zaman 5.5 litre civarında bir tüketim değeri elde ediyoruz. Yol tutuş, frenler, hissiyat konusunda ise MINI Cooper Countryman go-kart iddaasından vazgeçmiyor ve bunu gayet güzel ispatlıyor. Otomobil otoyol sürüşlerinde gayet stabil seyrederken, viraj kullanımında siz nereye isterseniz o yöne gayet sağlam adımlarla dönebilirken, dar şehir içi yollarında da kıvrak bir sürüş imkanı tanımakta. Ayrıca fren pedalına ayağınızı uzattığınız anda içini güvenle dolduran sağlamlıkta frenlere sahip. Bu kadar tok bir motor, hızlı şanzıman ve go-kart edasında yol tutuşa sahip otomobil yeterli miktarda konfor sunuyor. Sonuç olarak; MINI Cooper üretildiği tarihten itibaren ikon bir model oldu ve her geçen gün bu özelliğini de koruyor. Artık daha da teknolojik, daha da yakışıklı, daha performanslı, daha premium ve daha tasarruflu. Tüm bu yeni özellikleri ile MINI ruhundan, go-kart hissinden, özel retro tasarım öğelerinden hiçbir şey kaybetmeyen MINI Cooper Countryman ALL4 hayattan bir tık daha fazla keyif almayı düşünenler için en yakın BorusanOto bayilerinde sizleri bekliyor.

MINI Cooper Countryman ALL4 2017