Haber yayınımıza bu günlerde konuk ettiğimiz sürüş keyfi ve etkileyici tasarımlarıyla dikkat çeken MINI ailesinin 5 kapılı modeli oldu.

Dış Tasarım
Göz alıcı tasarım ve zengin donanım seçenekleriyle ayrıca yapılan estetik dokunuşlar sayesinde Yeni MINI’nin tasarım özelliklerini daha belirgin ve modern bir hale gelmiş. Kendine özgü yuvarlak tasarımıyla MINI farları ve genişletilen altıgen çerçeveye sahip karakteristik radyatör ızgaraları ile MINI 5 Kapı, dikkatleri üzerine çekiyor. Sis farlarının yerini alan dikey hava girişleri  MINI ailesinin sportif görünümünü kuvvetlendirirken, tamponda yer alan plakalık ise gövdeyle aynı renge sahip olacak şekilde uyum içinde tasarlanmış. Yeniden şekillendirilen çamurluklar modern görünüme katkıda bulunurken, arka tampondaki sis lambasının yerine gelen LED aydınlatma ise gelişen teknolojik özelliklere ışık tutuyor. Mevcut alaşım jant yelpazesine ise 5 yeni seçenek daha eklenmiş. Yenilenen adaptif süspansiyon opsiyonel olarak ilk defa MINI Hatcback modellerinde yerini alırken, ikonikleşen go-kart hissini yeniden tanımlanıyor. Sportif ve aynı zamanda konforlu bir sürüş deneyimi için önemli ölçüde geliştirilen süspansiyon sistemi, sürüş durumuna ve yol koşullarına bağlı olarak sönümleme kuvvetini yüzde 50’ye kadar azaltabiliyor. Tavan ve yan ayna kapakları için seçilebilen kontrast renkler, kişiselleştirme söz konusu olduğunda MINI’yi öncü yapan en çarpıcı tasarım özellikleri arasında yer alıyor. Yeni Multitone Tavan, ön cam çerçevesinden arkaya doğru uzanan renk geçişiyle fark yaratıyor.

İç Tasarım
MINI 5 kapı, sahip olduğu niteliklerle seyahat konforuna tamamen yeni bir boyut kazandırıyor. Kullanılan malzeme kalitesi ve detaylara gösterilen özen, sürücü ve beraberindeki yolcuların rahat ve konforlu bir ortamda seyahat etmesini sağlıyor. Yeniden tasarlanan iç mekanı modern, sofistike ve yüksek kaliteli yapısıyla öne çıkıyor. İç tasarımda kullanılan krom malzemeler azalırken, iki adet yuvarlak hava çıkışı artık siyah panellerle çerçeveleniyor. Havalandırma kanalları yeniden tasarlanırken, 8,8 inç renkli dokunmatik ekranda bulunan düğmeler ve Piano Black parlak yüzeyler Yeni MINI ailesinde standart özellikler arasında yer alıyor. Panoramik sunroof kabin içine ferah bir ambiyans kazandırırken ses sistemi uzmanı Harman Kardon imzasını taşıyan premium ses sistemi yolculukları keyfe dönüştürüyor.

Performans
Yeni MINI 5 kapı, 136 bg’lik 1.5 litre üç silindirli yeni nesil benzinli motor, güçlü 8 ileri otomatik şanzıman ile hem şehir içi yolculuklarında hem de zorlu arazi koşullarında kusursuz performansı sergiliyor. Artan boyutlarına rağmen, 100 km’de ortalama 5,5 lt yakıt tüketimi ve 126 g/km CO2 emisyonu ile MINI 5 kapı hem performans hem de tasarrufu aynı anda sunuyor. İdeal yol tutuşa sahip süspansiyon sistemi çok başarılı olup her kullanıcının hemen söyleyeceği tek nokta ”aracın gokart hissi verdiği” limitli kullanımda direksiyonu sürücü nereye çevirmek isterse MINI nazlanmadan hemen itaat ediyor hani derler ya iğne deliği olsa içinden geçer o hissi kullanıcısına sunuyor olması MINI için en büyük avantajı olduğunu düşünüyorum. Sonuç olarak; MINI üretildiği tarihten itibaren ikon bir model oldu ve her geçen gün bu özelliğini de koruyor. Artık daha teknolojik, daha yakışıklı, daha performanslı, daha premium ve daha tasarruflu. Tüm bu yeni özellikleri ile MINI ruhundan, go-kart hissinden, özel retro tasarım öğelerinden hiçbir şey kaybetmeyen MINI, hayattan bir tık daha fazla keyif almayı düşünenler için sizleri en yakın BorusanOto bayilerinde bekliyor.