Segmentindeki rakiplerinin aksine, daha kullanışlı, daha elit ve daha etkileyici bir tasarımla geliştirilen Yeni Vito Tourer Select, sınıfında fark yaratacak kadar iddialı aynı zamanda modernize edilmiş karakteriyle öne çıkan bu yeni modeli bu günlerde haber kanalımıza konuk ettik, bu yazımızda siz değerli okuyucularımıza Common-Rail direkt enjeksiyon ve turbo beslemeye sahip, Yeni 4 silindirli 2.143 cm³ ve 190 Bg’lik motoru ile ailesinin en güçlü aracı unvanına sahip çift turbo dizel motoru, 7 ileri 7G-Tronic Plus otomatik şanzıman sistemiyle dikkatleri üzerine toplayan Mercedes-Benz Vito Tourer Select modeli hakkında edindiğimiz izlenimleri paylaşacağız.
mercedes-vito-tourer-select

Dış Tasarım

Mercedes-Benz hafif ticari sınıfında büyük önem taşıyan Vito modeli, kendi sınıfı için benzersiz tasarım özelliklerine sahip. Hızla yükselen marka imajına katkıda bulunacak olan Yenilenen,Vito modern ve şık görüntüsüyle günlük hayatlarında yepyeni bir stil yaratmak isteyenlere hitap edecek. Yenilikçi bir tasarım felsefesine sahip otomobilin en belirgin özellikleri arasında markanın karakteristik ön panjuru, geniş hava girişli ön tamponu, geriye doğru uzanan farları ve otomobillere gönderme yapan dinamik gövdesi yer alıyor. Ayrıca yeni led farlar ve yeni ön tasarımı aracın tasarım öğelerini oluşturan diğer yenilikler. LED stop lambaları da aracın dinamik yapısını güçlendiren unsurlar. Tourer modele özgü tavan barları ve jantlar ise aracın değişen görsel parçalarından bir diğeri. Anahtardan kumanda edilen otomatik yan sürgülü kapı ayrıca ön torpido ve kapı direğinde bulunan butonlar sayesinde iniş binişlerde rahatlık sunuyor.

mercedes-vito-tourer-select-test

İç Tasarım

Mercedes-Benz Vito Tourer Select test aracımızın iç mekanında kullanılan malzeme kalitesi tatminkar olup kullanıcı için her ayrıntısı düşünülerek tasarlanmış olduğu hissediliyor, son yıllarda artık Mercedes-Benz için neredeyse klasikleşmiş olan direksiyon ve ön panelde bulunan kumanda butonlarının kullanımı çok rahat, aracın içindeyken görüş mesafesinin çok fazla olması sürücü için büyük rahatlık, arkaya kadar uzanan büyük camlar Vito’nun iç mekanının aydınlık olmasını sağlıyor. Binek araç modellerinden anımsadığımız 3 kollu direksiyon bir ticari araç için oldukça sportif görünüyor üzerinde bulunan ayar butonlarının karmaşık olmaması kullanımı çok keyifli hale getiriyor, ayrıca vites değişim kulakçıkları sayesinde spor sürüş sunuyor olması gerçek anlamda sürüş keyfini yükseltiyor, oldukça zengin ekipmanlardan oluşan güvenlik donanımı Vito’nun üstün güvenlik anlayışının kusursuz bir yansıması olarak belirginleşiyor. İç mekanın şık döşemeleri koltuk aralarındaki eşya gözleri aydınlatmalı yolcu aynaları ile yolcu konforunu üst düzeye çıkarırken sürücü konforundan da ödün vermiyor, anlaşılan o ki Vito Tourer Select konforlu olması için üretilmiş bir model ve o kendisini üretenleri bu konuda kesinlikle mahcup etmiyor.

mercedes-vito-test_vito-tourer-select-test_otomobiltutkunu

Performans

Mercedes-Benz Vito Tourer Select test aracımızın motor kaputunun altında bu sınıftaki araçlara göre oldukça güçlü sayılabilecek bir motor görev yapıyor. Kullanıcısına sıra dışı bir araçla karşı karşıya olduğunu hissettiren 2.2 çift turbo beslemeli motorun kendi özelliğine has, 440 Nm torku ile Vito, beklenilenin üzerinde bir performans sağlaması ve gücünü arka tekerlere neredeyse kesintisiz bir şekilde ileten 7 ileri 7G-Tronic Plus şanzıman donanımlı Vito aracımızın vites aralıkları milisaniyeler içerisinde sessizce vites geçişleri ile sürüş konforunu arttırken, uzun yollarda Vito’da standart olan ESP sayesinde ulaşılan her hızda maksimum güvenlikli sürüş mercedes-benz-vito-test_vito-tourer-select-test_hta_hafif-ticari-arac_vipyaşanılıyor. 2143 cc çift kademeli turbo beslemeli yeni nesil geliştirilmiş motoru ile 3800 dev/dak’da 190 bg güç üreterek, segmentinde referans model olma konumunda. 440 Nm’lık azami torka sahip olan yeni Vito Tourer Select bu sayede 0’dan 100 km/s’ye 9.2 saniyede ulaşıyor. Aracın son hızı, 206 km/saat ile sınırlı. 440 Nm’lik yüksek tork ve bu torkun alt devirlerden itibaren kullanıma sunuluyor olması araca yüksek bir çekiş gücünün ortaya çıkmasını sağlıyor. Bunun yanı sıra, verim arttırıcı önlemlerin sistematik olarak uygulanmasıyla yakıt tüketimi karma olarak 5.8 litre, şehir içi 6.6 litre, şehir dışı 5.3 yakıt tüketim değerlerine sahip. Yeni Vito’da bulunan yeni nesil 2.2 cc’lik Common Rail turbo dizel motor, 7 ileri 7G-Tronic otomatik şanzımanla adepte edilmiş, araç gaz pedalının hareketlerine hızlıca tepki verirken tüm devirlerde yüksek hassasiyet sergiliyor, çabuk hızlanma, hassas ve yumuşak vites değişimi ile sürüş kalitesini daha da yukarıya taşımakla kalmayan yeni 7 ileri vitesli otomatik şanzıman aynı zamanda daha az yakıt tüketimi ve emisyon değerleri de sunuyor. Yeni sunulan 7 ileri 7-Tronic, bu şanzımanla beraber yeni Vito daha fazla yakıt verimliliği sunuyor.

Sonuç olarak, Mercedes-Benz ailesinin hafif ticari araç segmentinde şık ve kaliteli asil durup sergileyen Vito modeli gerçek anlamda kullanıcısını tatmin edecek ve yıllarca hem şehir içi hem şehir dışı kullanıma uygun hale getirilmiş güvenlikli bir araç olduğunu belli ediyor.  İlk fırsatta sizlere en yakın bir Mercedes-Benz bayisine gitmenizi, aracı yakından incelemenizi, test sürüşüne çıkmanızı öneriyorum.

mercedes-benz-vito-test_vito-tourer-select-test_hta_hafif-ticari-arac

Mercedes-Benz Vito Tourer Select  119 CDI Teknik Özellikler

Motor Silindir hacmi (cm3) 2143

Güç (bg)/Güç devir (devir/dak) 190 / 3800

Tork (Nm)/Tork devir (devir/dak) 440 / 1400-2400

Yakıt tüketimi: Şehir içi (lt/100 km) 6.6

Şehir dışı (lt/100 km) 5.3

Ortalama (lt/100 km) 5.8

Depo hacmi (lt) 70

0-100 Km Hızlanması: 9.2 Sn.

Maksimum Hız : 206 km

CO2 emisyonu, g/km: 153 gr.

mercedes-test_vito-test_mercedes-vito-test_otomobiltutkunu