Haber kanalımıza bu günlerde konuk ettiğimiz model, özellikle SUV modellerde küçük hacimli 1.3 benzinli motor ve otomatik vites sayesinde hem yakıt hem de vergi avantajı sunan 7 kişilik geniş ailelere hitap eden, Mercedes Benz GLB Progressive oldu, bu haberimizde en çok tercih edilen modeli detaylandıracağız.

Dış Tasarım
7 Kişilik yaşam hacmine sahip yeni nesil SUV tasarımında öncü olmayı hedefleyen yeni GLB. Ön tamponla bütünleşen markanın heybetli ön ızgara, daha geniş bir tasarım ortaya koyarak, dinamik ve heyecan uyandıran bir görünüm sergiliyor. Krom ve siyah plastikle şekillenen ön ızgara yeni GLB’nin gövde rengiyle kontrast oluşturarak ön plana çıkıyor. Heybetli ön ızgaranın tasarımını devam ettiren yeni ön farlar yeni bumerang formlu gündüz farlarıyla tamamlanıyor. Prgressive donanım seviyesinde LED Far Sistemi devreye giriyor.
Yan profilden bakıldığında, dengeli hatlar aracın dinamizmini sergiliyor. Derin çizgilere sahip olan omuz çizgisi ön tekerleklerin bitiminden başlayıp arka bölümdeki stop lambalarına kadar uzanıyor. Yan kısımlarında kapı altlarında ve çamurluk kenarlarında bulunan siyah plastik kaplamalar aracın görünümüne katkıda bulunuyor. Kapıların alt kenarı ise marşpiyelerin üzerine biniyor. Böylece binme-inme hareketleri daha konforlu hale gelirken, aynı zamanda pantolon paçalarının kirlenmesi önleniyor ve daha da önemlisi yandan çarpışma güvenliği artıyor. Otomobili çevreleyen kaplamalar bir yandan ek koruma faktörü olarak devreye girerken diğer yandan ön ve arka tampon altı eklentileri gibi otomobilin off-road karakterine vurgu yapıyor. LED aydınlatmalı stop lambaları ise bagaj kapağının yan kısımlarından başlayıp orta bölümündeki marka logosuna kadar uzanan sofistike bir tasarıma sahip. Uzunluğu 4.634 mm’ye ulaşan yeni GLB’nin genişliği (1.834mm, aynadan aynaya (2.020mm), yüksekliği (1.658mm) ve dingil mesafesi (1.606mm)bu ölçüler dış tasarımında mükemmel uyum sağlıyor.

İç Tasarım
Mercedes Benz GLB, tamamen yeni bir alan hissi ile kompakt SUV sınıfında bir iç mekân devrimi yaparak yeni GLB’nın iç mekân tasarımı ile lüks ve modern kavramlarını yeniden tanımlıyor. Kokpiti domine eden yenilikçi geniş ekran tamamen açıkta dururken türbin görünümlü havalandırma ızgaraları sportif tasarımı destekliyor. İç tasarımda akıllı telefonlar için kablosuz şarj seçeneğine sahip fonksiyonel saklama gözü gibi alanlar ek konfor ve kolaylık sağlıyor. Daha yüksek ve daha dik konumlandırılan sürücü ve ön yolcu oturma pozisyonu, öncüsüne oranla daha fazla SUV karakteri sunuyor. Yüksek oturma pozisyonu kadar daha ince sütun tasarımlarının da katkısıyla daha fazla görüş alanı sunuluyor. MBUX (Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi) bilgi-eğlence multimedya sistemi standart olarak sunulurken aynı zamanda isteğe bağlı olarak farklı donanımlarla da kullanıcı tarafından kişiselleştirilebiliyor. Progressive donanım olan test aracımızın iç tasarımında açık renkler hakim, temiz görüş sunan ön bölümde sürücüyü etkilemeyen yan sütunlar rahat sürüş vaad ediyor, yan aynaların büyük olması biraz etki etmekle beraber rahat sürüş için güven duygusu verirken zarif bir biçimde uzanan kademeli ön panel ferahlık hissi sunuyor. Aracın tavanında bulunan cam tavan elektrikli perde iki kademeli açılıyor, aracın yaşam alanı çok uzun ve büyük olduğundan dolayı perde açıldığı zaman yolculuğunuzda sürücü hariç gözünüzü bulutlardan alamıyorsunuz. 6 ve 7. koltuklar geniş aile ile uzun yolculuklara rahatça çıkmanızı sağlıyor.

Performans
Anahtar cebinizde olduğu halde çalıştırabildiğiniz Mercedes Benz GLB’de 1332 cc’lik turbo benzinli motor kullanılmış, 4 silindir teknolojisine sahip motor 5500 d/d’de 163 HP güç üretirken, 1620-4000 d/d’de 250 Nm tork’unu da geniş bir bantta bizlere sunuyor. Sakin sürüşlerde uyumlu, yumuşak tepkiler verirken motor, biraz daha sportiflik beklediğimiz anlarda ise gayet hırçın bir hale bürünüyor ve keyif veriyor. Motorun büyük başarısının arkasında duran 7G-DCT şanzıman’ın başarısı tartışılmaz. Şanzıman tepkileri o kadar akıcı ki geçişleri hissettirmediği gibi her vites atışında motor devrini tork’un yüksek olduğu bir bantta tutuyor ve otomobil her an istekli bir şekilde devam ediyor yoluna. Mercedes Benz GLB Progressive test otomobilimizin hızlı ve muhteşem bir biçimde geliştirilmiş 7 ileri otomatik şanzımanı, anlık tepki ve olağanüstü sürücü geri bildirimi için motoru en etkili devir aralığında daha uzun süre tutuyor bazı zamanlar otomobilin gittiğini dahi hissetmiyorsunuz! 7 ileri vitesi ile yokuşlarda geri kaydırma yapmama özelliği ve sessiz çalışma karakteri de motora ayrı bir özellik kazandırıyor. Sürüş Yardım Paketi’nin en güncel özellikleri olarak acil durum manevra yardımcısı, acil durum şerit yardımcısı, araçtan çıkış kör nokta uyarı sistemi ve hatta yaya geçidindeki kişilerin algılanması gibi özellikler bulunuyor. Bunun dışında; DISTRONIC, aktif takip yardımcısı, aktif direksiyon yardımcısı, hız sınırına otomatik uyarlama yardımcısı, tıkanıklık acil fren fonksiyonu, aktif şerit takip yardımcısı, aktif kör nokta yardımcısı, çapraz trafik fonksiyonuna sahip aktif fren yardımcısı ve PRE-SAFE® PLUS gibi özellikler Sürüş Yardım Paketi’nde devreye giriyor. Sonuç; yeni GLB benzinli otomatik kombinasyonu ile sürüşü rahat, geniş iç mekanda sessizlik ve rahatlık hakim, Mercedes Benz kalitesi sayesinde aileden herkesin rahatlıkla kullanabileceği bir SUV ve daha fazlası diyebilirim.

Teknik Özellikler

Mercedes Benz GLB Progressive
Şanzıman 7G-DCT çift kavramalı otomatik
Hacim (cc) 1.332
Maksimum güç (kW/PS) 120/163
Devir/dakika 5.500
Maksimum tork (Nm) 250
Devir/dakika 1.620-4.000
Karma Koşullarda Yakıt tüketimi (l/100 km) 9.8-9.3
Karma Koşullarda CO2-Emisyon salım değeri (gr/km) 137-130
Hızlanma 0-100 km/s (sn) 9.1
Maksimum hız (km/s) 207