Haber kanalımıza konuk ettiğimiz Mercedes Benz markasının kompakt SUV sınıfındaki ilk modeli olan GLA, tamamen yenilenen ikinci jenerasyonunu bu günlerde deneyimledik, bu yazımızda yeni Mercedes Benz GLA ile test ettiğimiz sürede deneyimlediğimiz detayları paylaşacağız. Model sınıfının standartlarını yeniden belirleyen yeni kompakt SUV diyebiliriz, yapay zekâ kullanımının yanı sıra omuz, dirsek ve baş mesafesinde ortalamanın üzerindeki geniş iç mekânı ile dikkat çekiyor.

Dış Tasarım
Mercedes Benz GLA 200 güçlü duruşu ve incelikli detaylara sahip gösterişli dış tasarıma sahip, zarif tasarımıyla öne çıkan GLA 200 test aracımız ilk bakışta etkileyici modern ve geleceğe yönelik yeni nesil tasarıma sahip olduğunu belli ediyor. Yeni tasarım diline uygun, müşterilerin isteklerine göre yeniden yorumlanan dinamik ve şık tasarıma sahip yüksek performanslı markanın diğer SUV modelleri gibi GLA’da da geniş boşluklara sahip olan, ortasından yatay bir çıta geçen ve merkezinde bir “Yıldız” taşıyan bir ön radyatör ızgarası dikkat çekiyor. Markaya özgü bir uygulama olarak farların iç grafik dizaynı dahil olmak üzere birçok kaliteli detay öne çıkıyor. Led destekli far daha geniş ışık dağılımı, gündüze benzer ışık rengi sayesinde gece sürüşlerinizde gündüz beyazlığı ve fark edilen gündüz lambaları, iki parçalı ön ızgarası ile daha güçlü bir görünüm sunarken, motor kaputunun kıvrımlarında saklı ince detayları, ön kısımda çok uzaklardan bile fark edilen marka logosu, yeni nesil ön far tasarımına, dörtgen formlu sis farlarına, kaslı motor kaputu ve tampon tasarımına sahip. Yan profilden bakıldığında, dengeli hatlar aracın dinamizmini sergiliyor. Derin çizgilere sahip olan omuz çizgisi ön tekerleklerin bitiminden başlayıp arka bölümdeki stop lambalarına kadar uzanıyor. Yan kısımlarında kapı altlarında ve çamurluk kenarlarında bulunan siyah plastik kaplamalar aracın görünümüne katkıda bulunuyor. Kapıların alt kenarı ise marşpiyelerin üzerine biniyor. Böylece binme-inme hareketleri daha konforlu hale gelirken, aynı zamanda pantolon paçalarının kirlenmesi önleniyor ve daha da önemlisi yandan çarpışma güvenliği artıyor. Otomobili çevreleyen kaplamalar bir yandan ek koruma faktörü olarak devreye girerken diğer yandan ön ve arka tampon altı eklentileri gibi otomobilin off-road karakterine vurgu yapıyor. LED aydınlatmalı stop lambaları ise bagaj kapağının yan kısımlarından başlayıp orta bölümündeki marka logosuna kadar uzanan sofistike bir tasarıma sahip. Siyah renkli tavan, yan aynalar ve siyah ortasında marka logolu jantlar aracı bulunduğu ortamda fark edilmesine katkıda bulunuyor. Hassas dokunuşlar, siyah cam tavan ve yan camlar, akıcı çizgiler gibi detaylar zekice düşünülmüş, kalite algısı yüksek ve çekici bir görünümü beraberinde getiriyor. Söz konusu ‘görünüm’ yeni Mercedes Benz GLA’nın pazarın en çekici ve en şık kompakt SUV modeli yapıyor.

İç Tasarım
Mercedes Benz GLA, tamamen yeni bir alan hissi ile kompakt SUV sınıfında bir iç mekân devrimi yaparak yeni GLA’nın iç mekân tasarımı ile lüks ve modern kavramlarını yeniden tanımlıyor. Devrim niteliğindeki iç mekân mimarisine yenilikçi ön konsol ve gösterge paneli yaklaşımı damgasını vuruyor. Gösterişli ve futuristik yapısıyla ön konsol hemen dikkat çekiyor. Bünyesinde barındırdığı ileri teknolojiyi görselliğiyle vurgulayan yeni nesil teknolojik özellikleri arasında yüksek çözünürlüklü bilgi ekranın kullanımı çok rahat ve basit. Geleneksel Mercedes Benz işçiliği ile bir araya gelen şık malzeme ve kaplamalar otomobilin iç tasarımı incelik ve hassasiyetle tasarlanan model, sürücüyü yormayan bir iç tasarıma sahip, gösterge panelinde tüm versiyonlarda sunulan yüksek çözünürlüklü renkli ekran, şık ve dikkat çekici dekoratif döşemeli ön panel üzerinden araç ile alakalı bütün bilgileri net görebiliyorsunuz. Kokpiti domine eden yenilikçi geniş ekran tamamen açıkta dururken türbin görünümlü havalandırma ızgaraları sportif tasarımı destekliyor. İç tasarımda akıllı telefonlar için kablosuz şarj seçeneğine sahip fonksiyonel saklama gözü gibi alanlar ek konfor ve kolaylık sağlıyor. Daha yüksek ve daha dik konumlandırılan sürücü ve ön yolcu oturma pozisyonu, öncüsüne oranla daha fazla SUV karakteri sunuyor. Yüksek oturma pozisyonu kadar daha ince sütun tasarımlarının da katkısıyla daha fazla görüş alanı sunuluyor. MBUX (Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi) bilgi-eğlence multimedya sistemi standart olarak sunulurken aynı zamanda isteğe bağlı olarak farklı donanımlarla da kullanıcı tarafından kişiselleştirilebiliyor. Sistem; yüksek performanslı işlemci, yüksek görüntü kalitesi ve grafikler, görsel kişiselleştirme olanakları, öğrenme yeteneği olan yazılım ve “Hey Mercedes” kelimesiyle etkinleşen akıllı sesli komut sistemi gibi özelliklerle öne çıkıyor. Progressive donanım olan test aracımızın iç tasarımında açık renkler hakim, temiz görüş sunan ön bölümde sürücüyü etkilemeyen yan sütunlar rahat sürüş vaad ediyor, yan aynaların büyük olması biraz etki etmekle beraber rahat sürüş için güven duygusu verirken zarif bir biçimde uzanan kademeli ön panel ferahlık hissi sunuyor. Aracın tavanında bulunan cam tavan elektrikli perde iki kademeli açılıyor, aracın yaşam alanı çok uzun ve büyük olduğundan dolayı perde açıldığı zaman yolculuğunuzda sürücü hariç gözünüzü bulutlardan alamıyorsunuz.

Performans
Anahtar cebinizde olduğu halde çalıştırabildiğiniz Mercedes Benz GLA 200’de 1332 cc’lik turbo benzinli motor kullanılmış, 4 silindir teknolojisine sahip motor 5500 d/d’de 163 HP güç üretirken, 1620-4000 d/d’de 250 Nm tork’unu da geniş bir bantta bizlere sunuyor. Sakin sürüşlerde uyumlu,yumuşak tepkiler verirken motor, biraz daha sportiflik beklediğimiz anlarda ise gayet hırçın bir hale bürünüyor ve keyif veriyor. Motorun büyük başarısının arkasında duran 7G-DCT şanzıman’ın başarısı tartışılmaz. Şanzıman tepkileri o kadar akıcı ki geçişleri hissettirmediği gibi her vites atışında motor devrini tork’un yüksek olduğu bir bantta tutuyor ve otomobil her an istekli bir şekilde devam ediyor yoluna. Mercedes Benz GLA 200 Progressive test otomobilimizin hızlı ve muhteşem bir biçimde geliştirilmiş 7 ileri otomatik şanzımanı, anlık tepki ve olağanüstü sürücü geri bildirimi için motoru en etkili devir aralığında daha uzun süre tutuyor bazı zamanlar otomobilin gittiğini dahi hissetmiyorsunuz! 7 ileri vitesi ile yokuşlarda geri kaydırma yapmama özelliği ve sessiz çalışma karakteri de motora ayrı bir özellik kazandırıyor. Yol tutuş, frenler, hissiyat konusunda ise GLA 200 iddaasından vazgeçmiyor ve bunu da gayet güzel ispatlıyor. Yeni GLA, sürücüyü destekleyen ve sürücünün hayatını kolaylaştıran en güncel sürüş yardım sistemleriyle kompakt sınıftaki en üst güvenlik seviyesini sunuyor. Sürüş Yardım Paketi’nin en güncel özellikleri olarak acil durum manevra yardımcısı, acil durum şerit yardımcısı, araçtan çıkış kör nokta uyarı sistemi ve hatta yaya geçidindeki kişilerin algılanması gibi özellikler bulunuyor. Bunun dışında; DISTRONIC, aktif takip yardımcısı, aktif direksiyon yardımcısı, hız sınırına otomatik uyarlama yardımcısı, tıkanıklık acil fren fonksiyonu, aktif şerit takip yardımcısı, aktif kör nokta yardımcısı, çapraz trafik fonksiyonuna sahip aktif fren yardımcısı ve PRE-SAFE® PLUS gibi özellikler Sürüş Yardım Paketi’nde devreye giriyor.

DISTRONIC, aktif takip yardımcısı, duran aracı algılayarak fren yapıyor, aktif park yardımcısı ve navigasyon ile birlikte dur-kalk trafikte otonom olarak duruyor ve öndeki araca bağlı olarak otomatik olarak tekrar harekete geçiyor ve ayrıca ECO sürüş modunda “süzülme” fonksiyonunu devreye sokuyor. Aktif direksiyon yardımcısı; otomobil durduktan sonra merkezi kilitleri açarak acil durum çağrısı yapan SOS fonksiyonu ile aktif acil durdurma yardımcısı, navigasyon ile birlikte aktif şerit değiştirme yardımcısı, otoyollardaki dur-kalk sıkışıklığında 60 km/s’nin altındaki hızlarda acil durum şerit yardımcısı gibi fonksiyonları bünyesinde barındırıyor. Sonuç olarak benzinli otomatik premium kompakt SUV bir araç almak istiyorsanız, listenin ilk sıralarında yeni Mercedes Benz GLA olmalı veya olmamalı, bunun kararını siz belirleyeceksiniz, bakışlar her zaman GLA 200’in üzerindedir ve bu model gerçek anlamda farklı ve diğerlerinden ayırt edilebilir tasarıma sahip. Akıcı çizgileri, lüks iç tasarımı ve üst sınıf premium Mercedes Benz markası sürücüsünü ayrıcalıklı bir konuma taşır karşılaştırma yaparsanız ki çok zor olacak karşılaştırma yapmayın bence ilk fırsatta Mercedes Benz satış bayilerinden birisine giderek aracı yakından incelemenizi tavsiye ederim.

Teknik Özellikler

GLA 200
Şanzıman 7G-DCT çift kavramalı otomatik
Hacim (cc) 1.332
Maksimum güç (kW/PS) 120/163
Devir/dakika 5.500
Maksimum tork (Nm) 250
Devir/dakika 1.620-4.000
Karma Koşullarda Yakıt tüketimi (l/100 km) 6,0-5,7
Karma Koşullarda CO2-Emisyon salım değeri (gr/km) 137-130
Hızlanma 0-100 km/s (sn) 8,7
Maksimum hız (km/s) 210