Haber yayınımızın bu günlerde ki konuğu Mercedes-Benz EQC oldu, tamamen elektrikli ilk Mercedes-Benz modeli olan EQC 400 4MATIC’te tamamen yenilikçi bir değişken dört tekerlekten çekiş sistemi sayesinde neredeyse tamamen sessiz ve sıfır CO2 emisyonu ile doğa dostu bir sürüş imkânı sağlayan EQC, Electric Art donanım paketiyle öne çıkan modeli detaylandıracağız.

Dış Tasarım
Yeni EQC, bünyesinde barındırdığı kaslı ve gösterişli gövde orantıları ile crossover-SUV olarak sınıflandırılıyor. Geniş tavan çizgisi, yüksek omuz çizgisine sahip dar yan camlar ve arkaya doğru eğimli tavan çizgisinin ortaya çıkarttığı coupé benzeri arka kısmıyla görsel olarak SUV ile SUV Coupe arasında bir görünüm sunuyor. Önden bakıldığında farları ve ızgarayı çevreleyen siyah panel dikkat çekiyor. Bir ilk olarak siyah panelin üst kenarı fiber optik bir hat ile dolduruluyor. Söz konusu hat, gündüz farlarını birbirine bağlamasıyla karakteristik bir Mercedes-Benz özelliği olarak öne çıkıyor. Bu yapı karanlıkta neredeyse kesintisiz bir ışık bandı oluşturuyor. Standart olarak sunulan multibeam led teknolojili farların iç yuvaları ve tüpleri çok parlak bir siyah renge sahip. Beyaz zemin üzerine mavi şeritler ve mavi tonlardaki multibeam gibi zıt renk vurguları bu modelin yeni EQ ailesinin bir üyesi olduğunu teyit ediyor. Yan profilden bakıldığında, dengeli hatlar aracın dinamizmini sergiliyor. Derin çizgilere sahip olan omuz çizgisi ön tekerleklerin bitiminden başlayıp arka bölümdeki stop lambalarına kadar uzanıyor. Yan kısımlarında kapı altlarında ve çamurluk kenarlarında bulunan siyah plastik kaplamalar aracın görünümüne katkıda bulunuyor. Kapıların alt kenarı ise marşpiyelerin üzerine biniyor. Böylece binme-inme hareketleri daha konforlu hale gelirken, aynı zamanda pantolon paçalarının kirlenmesi önleniyor ve daha da önemlisi yandan çarpışma güvenliği artıyor. Otomobili çevreleyen kaplamalar bir yandan ek koruma faktörü olarak devreye girerken diğer yandan ön ve arka tampon altı eklentileri gibi otomobilin off-road karakterine vurgu yapıyor. LED aydınlatmalı stop lambaları ise bagaj kapağının yan kısımlarından başlayıp orta bölümündeki marka logosuna kadar uzanan sofistike bir tasarıma sahip. Uzunluğu 4.762mm’ye ulaşan yeni EQC’nin genişliği (1.884mm, aynadan aynaya (2.096mm), yüksekliği (1.624mm) ve dingil mesafesi (1.615mm) bu ölçüler dış tasarımında mükemmel uyum sağlıyor.

İç Tasarım
Mercedes-Benz EQC, premium elektrikli araç görünümüne öncülük eden, son derece kaliteli bir iç mekânla dikkat çekiyor. Araçtaki gösterge paneli sürücü odaklı bir kokpit mimarisi ortaya koyarken, Mercedes-Benz markasının karakteristik kanat profili sürücü bölgesinde kesintiye uğrayarak asimetrik bir görünüm sergiliyor. Kokpitin en önemli görsel unsurlarından birinin bulunduğu yer tam da burası. Bu bölüm “rosé-gold” vurgular da dahil olmak üzere bünyesindeki tüm detaylarla ileri teknoloji üssü gibi görünüyor. Kokpiti domine eden yenilikçi geniş ekran tamamen açıkta dururken türbin görünümlü havalandırma ızgaraları sportif tasarımı destekliyor. İç tasarımda akıllı telefonlar için kablosuz şarj seçeneğine sahip fonksiyonel saklama gözü gibi alanlar ek konfor ve kolaylık sağlıyor. Daha yüksek ve daha dik konumlandırılan sürücü ve ön yolcu oturma pozisyonu, öncüsüne oranla daha fazla SUV karakteri sunuyor. Yüksek oturma pozisyonu kadar daha ince sütun tasarımlarının da katkısıyla daha fazla görüş alanı sunuluyor. MBUX (Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi) bilgi-eğlence multimedya sistemi standart olarak sunulurken aynı zamanda EQC; menzil, şarj durumu ve enerji akışı olmak üzere EQ’ya özel bazı bilgileri de gösteren yenilikçi multimedya sistemi MBUX – Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi ile donatılıyor. EQ için optimize edilmiş olan navigasyon, sürüş modları ve şarj süresi gibi bilgiler de yine MBUX üzerinden kontrol edilebiliyor ve ayarlanabiliyor. MBUX ekranında farklı EQ özelliklerinin gruplandırıldığı özel bir bölüm bulunuyor. Kullanıcı, alternatif olarak kontrol panelinin sol alt köşesindeki bir tuşla MBUX sisteminin EQ menüsüne doğrudan erişebiliyor. Standart geniş ekranlı dijital kokpitinin sol tarafındaki gösterge panelinde, EQC sürücüyü bir EQ karşılama animasyonuyla karşılıyor. Soldaki gösterge hızı ve hemen altındaki bölgede ise şarj durumu ve menzil gösteriliyor. Sağdaki ekranda ise güç üretimini ve enerji geri kazanım seviyesi gösteriliyor. MBUX’un en güçlü yönlerinden biri, “Hey Mercedes” anahtar kelimesi ile etkinleşen doğal konuşmayı anlama yeteneğine sahip akıllı sesli komut sistemi. Sistem, navigasyon hedef girişi, telefon aramaları ve müzik seçimi de dahil birçok bilgi ve eğlence fonksiyonunun yanı sıra iklimlendirme veya aydınlatma gibi sayısız fonksiyona da kumanda edebiliyor.

Performans
‘İlerici lüks’ tasarım dili kullanılan 
Mercedes Benz EQC’de 2 adet elektromotor, dört tekerlekten çekiş sistemi sayesinde 4.100 d/d’de 300 kW (408 BG) güç elde ediliyor, 760 Nm gibi olağanüstü torku sayesinde 0-100 km hızlanmasını 5.1 saniye de tamamlıyor. 2495 kg boş ağırlığa sahip olan EQC’de, NEDC normuna göre 80 kWh kapasiteye sahip olan lityum-iyon bataryalar ile enerji sağlıyor. Elektrikli araçların tüketim ve menzil değerleri kullanım şartlarına göre değişkenlik gösteriyor. EQC, sürücüsünü her biri farklı karakteristiklere sahip comfort, eco, sport ve ındıvıdual olmak üzere dört farklı sürüş programı ile destekliyor. Sistem son derece gelişmiş mühendislik çözümleri sayesinde, NEDC normuna göre yaklaşık 462 km’lik bir menzile imkân tanıyor. Sürücü ayrıca direksiyon simidinin arkasındaki vites değiştirme kulakçıklarını kullanarak enerji geri kazanma seviyesini de yönetebiliyor. Performanslı bir sürüş tercih edilmesi durumunda ise, bataryanın aracın alt kısmına konumlandırılmış olması, otomobilin yol tutuşunu ciddi anlamda arttırıyor. EQC’nin bataryası, alternatif akımı doğru akıma çeviren su soğutmalı bir dahili dönüştürücü sayesinde ev tipi prizden veya halka açık alanlarda şarj edilebiliyor. Wallbox ve kamuya açık şarj istasyonlarında saatte 7,4 kW’a kadar şarj imkanı sunan dahili dönüştürücünün kapasitesi yeni düzenlemelerle 11 kW’a yükselmesi planlanıyor. Bir Mercedes-Benz Wallbox kullanarak şarj etmek, şarj süresini yerel güç kaynağına oranla üç kat hızlandırıyor. DC şarj istasyonlarında ise CCS ile şarj süresi daha da kısalıyor. EQC, şarj çıkışına bağlı olarak hızlı şarj istasyonlarında 110 kW’a kadar şarj edilebiliyor. Batarya yüzde 10’dan yüzde 80’e sadece 40 dakikada doluyor. Sonuç olarak; Kalite, güvenlik ve konfor gibi konulara sadık kalan EQC, elektrikli otomobillerin Mercedes-Benz’i konumunda bulunuyor, bu çevreci ve teknoloji harikası otomobili ilk fırsatta deneyimlemeniz için size en yakın Mercedes-Benz yetkili satıcısına giderek incelemenizi hatta imkan varsa test sürüşüne çıkmanızı tavsiye ederim.

MERCEDES-BENZ EQC Teknik Özellikler

CO2 emisyon salınımı 0 g/km
Elektrik tüketimi (NEDC) (ortalama) 21,5 – 20,1 kWh/100 km
Menzil (NEDC) 421 – 462 km
Elektrik tüketimi (WLTP) orta hız 21,7 kWh/100 km
Elektrik tüketimi (WLTP) yüksek hız 22,6 kWh/100 km
Elektrik tüketimi (WLTP) çok yüksek hız 30,0 kWh/100 km
Menzil (WLTP) düşük-orta hız 425 – 470 km
Menzil (WLTP) ortalama 370 – 414 km
Güç ünitesi ve Tahrik 2 adet elektromotor, dört tekerlekten çekiş
Güç üretimi 300 kW (408 BG) / 4.100 d/d.
Maksimum tork üretimi 760 Nm
Maksimum hız 180 km/s (sınırlandırılmış)
Hızlanma 0-100 km/s 5,1 sn
Batarya Lityum-iyon
Batarya kapasitesi 80 kWh
Batarya ağırlığı 652 kg
Ev tipi prizden %10-%80 şarj süresi     [230V 10A] 38 sa. (7,4 kW dahili dönüştürücü ile)
Wallboxtan / AC %10-%80 şarj süresi [230V 32A] 9 sa. (7,4 kW dahili dönüştürücü ile)
Hızlı şarj / DC %10-%80 şarj süresi   [400V 300A] 40 dk.
Uzunluk/genişlik (aynalar dahil)/yükseklik 4.762/1.884 (2.096)/1.624 mm
İz genişliği (ön/arka) 1.624/1.615 mm
Dingil mesafesi 2.873 mm
Bagaj kapasitesi (opsiyonel donanıma bağlı)Ön koltukların arkasındaki maksimum kapasite 500 l
1.460 l
Boş ağırlık/maksimum ağırlık /yükleme kapasitesi 2.495/2.940/445 kg
Römork çekme kapasitesi/%12 1.700 kg