Haber kanalımıza bu günlerde konuk olan model, premium sedan segmentinde en önemli araçlardan Mercedes-Benz markasından yeni E serisi oldu. Dış kabuğu ve teknolojisi tamamen yeniden tasarlanan yepyeni tasarım dili ile daha cesur ve şık bir görünüme kavuşan yeni E220d, dizel motoru ve teknolojileri ile konforlu, güvenli bir sürüş deneyimi sunan modeli detaylandıracağız.

Mercedes Benz E220d Test_Yeni E Serisi_Otonom

Dış Tasarım
Yeni E serisi segmentinde daha iddialı, sağlam ve kaliteli yeni tarzı ile fark ediliyor, model gerçek anlamda farklı ve diğerlerinden ayırt edilebilir tasarıma sahip. Akıcı çizgileri, tasarımı, uzun aks aralığı ve alçak oturma konumu mükemmel orantılara ve özel olarak düzenlenmiş, Coupe benzeri bir profile bizi karşılıyor olması araç dururken bile haraket ediyor hissi veriyor. Güçlü bir şekle sahip ön burundan yan aynalara kadar devam eden kaput çizgisi yeni E’ye kaslı bir görünüm kazandırırken yükseltilmiş bel çizgisi hareket hissini arttırıyor. Yeni E220d’nin ön tasarımını yorumlarsak, markanın diğer üyelerinde bulunan ön panelde yer alan marka ile özdeşleşmiş klasik ızgaranın gelecekteki tüm modellerde olduğu gibi E220d test aracımızda da yerini almış, ızgara üzerinde merkezi biçimde konumlandırılmış olan Mercedes yıldızı ise fark edilmeyi sağlıyor, ileriye atılan görünüme ve eşsiz hatlara sahip, dikkat çekici şekillendirilmiş motor kapağı, ayırt edici dinamik Led destekli şerit farlardan geriye doğru uzanan ön tampon, tampon alt ve yan kısımlarında havanın gövdenin üstünden ve çevresinden yönlendirilmesini sağlayan ve hava direncini asgari seviyeye düşüren rüzgar kanalları ön bölümü tamamlıyor, yan kısımda ise cam çevresini saran krom detaylar, karartılmış arka ve yan camlar, büyük duran yan kapı ve arka çamurluklar Mercedes-Benz E 220d’nin karakterini ön plana çıkarıyor. Arka bölümde ise yuvarlak hatlar devam ediyor, tasarım özelliklerini taşıyan ikonik Led destekli arka lambalar aracın uzaktan fark edilmesini sağlıyor.

Mercedes Benz E220d Test_Yeni E Serisi_Otonom_Avangarde

İç Tasarım
Mercedes Benz E220d test aracımızın genişletilmiş iç mekan tasarımı ailedeki diğer üyelerin iç mekanıyla büyük oranda benzeşiyor, dinamik, akıcı ve şık çizgileriyle rakiplerinden ayrılıyor, dışında olduğu kadar iç görünümünde de sportif bir tasarım sunuyor. Sürücü odaklı şık bir gösterge tablosu, mükemmel yol görüşü sürücü kabininde kullanılan çizgiler ve seçilen tasarım elemanları gerçek bir kokpit duygusu yaşatıyor. İç mekândan yüksek işçilik kalitesi, malzeme seçimi ve ergonomiye yansıyan konfor ve seçkinlik hissi yayılıyor. Sahip olduğu dinamik karakteristiği ile keyif veren bir otomobil tüm detayları ile sizin keyif almanız ve kendinizi hiç olmadığınız kadar iyi hissetmeniz için tasarlanmış olduğu fark ediliyor. Aynı zamanda tasarımdaki değişiklikler, üstün performansın bir göstergesi olarak yenilenen modelin siluetini daha gösterişli ve dinamik hale getirip aracın dinamik karakterini ön plana çıkaran diğer detaylar. Sürücü odaklı kabin tasarımında kendini aratan bir kumanda birimi yok her şey elinizin altında iç dizaynı hayranlık uyandırıyor. Ergonomik hafıza paketli koltuklarında gayet konforlu yolculuklar yapılan model, isteğe bağlı konforlu koltuk paketi sayesinde vücudu çok iyi saran ön koltuklar rahat ergonomik açıdan çok başarılı, test aracımızda masaj yapan koltukların olmasını arzu ederdik ama yoktu, arka koltuklarda  diz mesafesi tatminkar, üç kişi rahatlıkla yolculuk yapabilir. Araç güvenlik, konfor, çevre uyumu ve kalitede kendi sınıfının standartlarını tanımlıyor.


Mercedes Benz E220d Test_Yeni E Serisi

Performans
Anahtar cebinizde olduğu halde çalıştırabildiğiniz test otomobilimizde 1950 cc’lik yeni nesil dizel motor 3800 d/d’de 143 hp güç ve 1600-2800 d/d’de 400 Nm tork üretiyor. 2 litrelik dizel motor 9 kademeli 9G TRONiC otomatik şanzımanla kombine edilmiş. 0-100 km/s hızlanmasını 7.3 saniyede gerçekleştirip maksimum 240 km/s hıza çıkabiliyor, sıralı 4 silindirli Euro6 normlarında arkadan itişli güce sahip motor yüksek güç üretmesinin yanında bu motorun önemli avantajı sakin kullanımlarda ekonomik tüketim değerleri. 9 ileri vitesi ve sessiz çalışma karakteri de dizel motora ayrı bir özellik kazandırıyor. Kullanım süresince ölçümlediğimiz yakıt tüketimi 100 km’de Şehir içi yakıt tüketimi 5.5 litre, şehir dışı yakıt tüketimi 4.5 litre değerlere ulaştık, şehrin coğrafi konumu ve sizin kullanış tarzınız yakıt tüketim değerlerine çok fazla etki etmemekle beraber bizim test sürüşümüzde ölçümlediğimiz değerlere sizde rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Sahip olduğu 2 litrelik 4 silindirli dizel motoru ile sınıfında tüketim değerleri açısında normal düzeyde makul bir yakıt tüketimi sunuyor. Bu tüketim değerleri yeni E’yi tercih etmeniz için en önemli etkenlerden birisi olacaktır. Aktif şerit takip, aktif kör nokta yardımcısı ile güvenli sürüş sunuyor. Otonom sürüşü konusunda detayları markanın internet sitesinden incelemenizde fayda var. Sonuç; Mercedes Benz yeni E serisi dizel otomatik kombinasyonu ile sürüşü rahat, geniş iç mekanında sessizlik ve rahatlık hakim, Mercedes Benz kalitesi sayesinde aileden herkesin rahatlıkla ve büyük bir keyifle kullanabileceği bir otomobil ve daha fazlası diyebilirim.

Mercedes Benz E220d Test_Yeni E Serisi_Otonom_Avangarde Test_Otomobiltutkunu

Mercedes Benz E220d Avangarde Teknik Özellikler
Motor özellikleri sıralı 4 silindir
Motor Hacmi 1950 cm³                                                                         Mercedes E220d Test_Yeni E Serisi_Otonom_Avangarde Test_Otomobiltutkunu
Maks. çıkış/bg/devir 3800 dev/dak’da 143 bg
Maks. tork/devir 1600/2800 dev/dak’da 400 Nm
Azami hız 240 km/sa
0-100 Hızlanma 7.3 sn
Yakıt tüketimi (şehir içi) 4.3 lt/100km
Yakıt tüketimi (şehir dışı) 3.6 lt/100km
Karma: 3.9 lt/100km
CO2 Emisyon değerleri: 102

Mercedes Benz E220d Test_Yeni E Serisi_Otonom_Avangarde Test