UZAK DOĞUNUN HIRÇIN TEMSİLCİSİ. Söyleyecek o kadar fazla sıfat var ki bu hafta ki konuğumuz için, yazarken ben sıkılmam ama okurken sizler sıkılabilirsiniz diye yazmıyorum. Tasarımını ve ruhunu Japonya’dan alan parçalarının Belçika’da birleştiği Mazda3 ile karşınızdayız bu sefer.

Mazda3Test_yeniMazda3_MazdaTurkiye_Otomobiltutkunu_Mazda3

Mazda firmasının uzun yıllardır yaşadığı duraksamaya bir dur demek için baştan yaratılan modellerin bir üyesi olan Mazda3 bu görevi çok iyi yerine getirecek gibi görünüyor. Ben yazmak için sabırsızlanıyorum, hadi testimize başlayalım!

PERFORMANS & YOL TUTUŞ

Testi sürüşümüze ilk eksi ile başlıyorum! Ama merak etmeyin buradan sonrası çok güzel ayrıntılar ile dolu. 1.5 litrelik SKYACTIV teknolojisi ürünü 120 beygir güç 150 nm tork üreten motor bu kadar sportif bir kasaya sahip ve bu kadar iyi yol tutan bir otomobile göre biraz cansız, sessiz, güçsüz… Tabi Mazda bu motoru atmosferik olarak maksimum yakıt tasarrufu için tüketicilere sunmuş durumda, iddaa edilen yakıt tasarrufunu İstanbul trafiğinde yakalayamadık ama 7 litre düzeyinde seyreden yakıt tüketimi makul sayılıyor. Motor performans konusunda eksi alsa da alt devirlerde sessiz çalışması, üst devirlerdeki güzel tınısı ile beğenimi aldı.

Şanzıman otomobilin karakteri ile uyumlu çalışıyor, manuel moda biraz geç vites değişimleri yapıyor olsa da zeten çok kuvvetli bir motor ile birliktelik içinde olmadığından çok sıkıntı olmuyor. Tepkilerinize güzel yanıt veriyor. Yol tutuşu ise gayet başarılı hatta çok zevkli demeliyim. Daha önceki modellerinin karakteristik özelliğini koruyan yeni model hem konforlu hem de sportif bir sürüşü beraberinde sunuyor. Yol konforunu gayet güzel bir şekilde sunduğu gibi ardından biraz sert girdiğiniz virajda zevkli anlar yaşayabiliyorsunuz. Limitler zorlandığında ise ESP hemen aracı topluyor. Verdiğiniz kontralar ve açılar otomobil tarafından çok başarılı şekilde yerine getiriliyor.

Mazda3Test_yeniMazda3_Otomobiltutkunu_Mazda3

TASARIM & İÇ MEKAN

Mazda markasının yeni anlayışı olan KODO ile tasarlanan model orta sınıfın asi ama prestijli modeli olarak tarif edilebilir. Otomobil tutkunlarının %95’inin beğenisini kazanacağına emin olduğum bir tasarımı var. Günümüzde birbirine benzeyen modellerin arttığını da görünce tamamen farklı bir otomobil olan Mazda 3 gerçekten ilgi çekici bir otomobil. Test otomobilimizin rengi de aracın hatlarını gösteren başarılı bir renk olunca trafikte gözler üzerinizde oluyor.

Ön tarafta büyük tutulan ızgara kısmı ve arkaya doğru akıcılık sağlayan farlar yan kapıdan uzanan aynalar ile bütünlük sağlarken 18” boyutundaki jantlar tasarımı sportifleştirmeye devam etmekte. Ön tarafa doğru uzanan stoplar ve keskin hatlar ile sonlandırılan tasarım gözünüzü yormadan uzun süre bakmanızı sağlıyor. Kapıyı açıp iç mekana geçtiğimiz zaman çok hoş gözüken 3 kollu direksiyon kırmızı dikişleri ile dikkatimi çekiyor. Direksiyonun üzerine konumlandırılmış tuşlar ve krom malzeme kalitesi çok başarılı, ellerinizi direksiyon simidinden ayırmak içinizden gelmiyor. Otomobilin sürüş karakteri ile çok uyumlu bir direksiyon tasarlanmış. İç mekanda kullanılan karbon ve piyano siyahı kaplamalar gayet tok ve kaliteli. Ön göğüsde bulunan tüm kontrol tuşlarına ulaşım kolay ve kullanım basit. Özellikle otomobilin bize sunduğu multi medya sistemi 3 Alman firmadan ortaklaşa alınıp tasarlanmış gibi gözüküyor ama ciddi anlamda başarılı ve otomobile çok farklı bir hava katmakta. Ekranın kalitesi, ara yüzler, kullanılan tuşlar sınıfının üstünde bir kaliteye sahip. Kadran gayet modern ve sportif tasarıma sahip, sportif diyorum çünkü devir saati büyük bir şekilde ortada ve hız göstergesi dijital olarak devir saatinin içine yerleştirilmiş. Bu başarılı multi medya sistemini güzel bir şekilde izole edilmiş kabinle birleştiren Mazda firması birde Bose firmasından bir ses sistemi ekleyince otomobilin iç mekanı çok farklı bir konuma gelmiş. Ses sistemi harika çalıyor! İnanmayacaksınız belki ama test sürüşünden önce ve sonra otoparkta sevdiğim parçaları tekrar tekrar dinledim otomobilin içinde. En üst ses seviyesinde bile bozulmayan bass, tiz ve diğer tüm konularda başarılı olan ses sistemi tüm eksikleri unutturuyor size. Koltukların konforu ve vücudunuzu sarması başarılı, ama ciddi oranda dolu olan bu otomobilde alkantra ve deri karışımı bir spor koltuk aradım. Arka kısımda ben boyumun uzun olmasından dolayı (190 cm) çok rahat edemedim ama normal boyutlardaki yolcular konforlu bir yolculuk yapabilirler. Adaptif ve bi xenon özellikli farlar, koltuk ısıtma, Hud display, şerit değiştirme yardımcısı, start-stop, arka araç izleme ve Bose ses sistemi gibi donanımlara sahip olan otomobilin sınıfının üzerinde donanım sunması güzel bir ayrıntı.

Mazda3Test_yeniMazda3_MazdaTurkiye_Otomobiltutkunu_Mazda3_Test_Otomobil_MazdaTest

SONUÇ

Uzak doğunun en önemli temsilcilerinden Mazda firmasının yeni modeli otomobil piyasasına yep yeni bir ruh katacak ve firmanın satışlarını arttıracaktır. Sunduğu o kadar çok olumlu özellik varken kullanıcıların satın alması için bir engel göremiyorum. Özellikle bu kadar olumlu özellik ile 1.5 litrelik dizel motoru birleştirirse Mazda mühendisleri çok ilgi duyulan bir model olarak sık sık sokaklarda göreceğimize eminim.

Mazda3, Sedan, SKYACTIV-G 1.5 120PS AT Teknik Özellikler

Motor özellikleri: 1496 litre 4 silindir
Maks. çıkış/bg/devir : 6000 dev/dak’da 120 bg
Maks. tork/devir : 4000 dev/dak’da 150 Nm
Son hız: 185 km
Hızlanma 0-100 km/sa: 11,6 sn
Yakıt tüketimi (şehir içi) 6,8 lt/100 km
Yakıt tüketimi (şehir dışı) 4,8 lt/100 km
Yakıt tüketimi (kombine) 5,5 lt/100 km
CO2 emisyonu : 129 gr/km

Mazda3Test_yeniMazda3_MazdaTurkiye_Otomobiltutkunu_Mazda3_Test_Otomobil_MazdaTest_SKYACTIV

Yazı: Emirhan Dereli
Fotoğraflar: Onur Ozan Sarıkaya