Haber kanalımıza bu günler de konuk ettiğimiz model, üretim hayatı boyunca 1 milyondan fazla satılarak, kendi alanında bir rekora imza attı ve Dünya otomotiv tarihinde belirli modeller vardır ki kelimenin tam anlamıyla efsane olmuş, üretildikleri segmentle özdeşleşmiş. İşte tam 28 yıl önce üretilen Mazda MX-5 gibi, roadster dünyasına yeni bir bakış getiren modeli detaylandıracağız.

Mazda MX-5 Roadster Test_Otomobiltutkunu_SkyactivG

Dış Tasarım
Mazda MX-5 roadster ödüle doymayan dış tasarımı, en iyi üstü açılabilir iki koltuklu otomobil, fiyatına göre en iyi spor otomobil diyebiliriz, agresif yüzü, coşkulu hatları, geniş duruşu ve kısa çıkıntılarıyla yeni MX-5 görenleri bir daha bakmaya kolayca ikna ediyor, agresif yüzü dedik, ilk göze çarpan Led destekli ön lambalar, araç dururken bile hareket ediyor algısı veren ön çamurluklar, her iki köşede kaputa gönderme yaparak bütün heybeti ile selamlıyor, ön tampon alt kaplamaları ve hava kanalları agresif duruşa katkı sağlarken, ön orta kısımda bulunana marka logosu güçlü kişiliği tamamlıyor. Yan profilden baktığımızda 16 inç jantlar göze küçük gelse de siyah kaplamalı olması aracın sporcu kimliğini yansıtıyor, tercihen bir yüksek inç jant uygulaması yapılabilir, sol yan da depo kapağı, sağ yan da anten, siyah kaplamalı aynalar ve yine siyah ön cam çerçevesi keyif veren detaylar, arka kısımda ise uzaklardan bile fark edilen stop lambaları ve marka logosu ile tam bir keyif otomobili olduğunu ifade ediyor, açılır kapanır tavanı, aracın içinden bir kumanda butonuna basarak max 20 sn’den az bir zamanda üstü açılabilir veya kapanabilir, belirtilen saniye kişiye göre değişiklik gösterebilir.

Mazda MX-5 Roadster Test_Otomobiltutkunu

”yeni MX-5, tüm yeni nesil Mazdaların temelinde bulunan ve takdir toplayan KODO – Hareketin Ruhu tasarım temasının şu ana kadar belki de en benzersiz adaptasyonudur”

İç Tasarım
Mazda MX-5 ile araç içinde sadece sürücü için değil, herkes için yeni bir sürüş keyfi boyutunu hedeflemiş. Bu nedenle, sürücü beklentilerine cevap veren bir tepkiselliğin yanı sıra Mazda aynı zamanda sessiz ve incelikle işlenen Mazda MX5 Test_Mazda Turkiyekabinde yolcu konforunu da ön plana çıkarmış, test aracımızda bulunan spor koltuklar bunun belirtisi, ısıtmalı koltuklar spor sürüşe katkıda bulunuyor. Keyif veren modelin kapısını açıp iç mekana geçtiğimiz Mazda MX5zaman çok hoş gözüken 3 kollu direksiyon, deri tasarımı ve krom detayları ile dikkatimizi çekiyor. Yumuşak ve içten içten dokunmak istenilen malzemelerle şekillendirilmiş ön konsolda kalite hissi çok rahatlıkla anlaşılıyor. Direksiyonun üzerine konumlandırılmış tuşlar ve krom malzeme kalitesi çok başarılı, ellerinizi direksiyon simidinden ayırmak içinizden gelmiyor. Otomobilin sürüş karakteri ile çok uyumlu bir direksiyon tasarlanmış. İç mekanda kullanılan karbon ve piyano siyahı kaplamalar gayet tok ve kaliteli. Ön göğüsde bulunan tüm kontrol tuşlarına ulaşım kolay ve kullanım basit. Özellikle otomobilin bize sunduğu multi medya sistemi 3 Alman firmadan ortaklaşa alınıp tasarlanmış gibi gözüküyor ama ciddi anlamda başarılı ve otomobile çok farklı bir hava katmakta. Ekranın kalitesi, ara yüzler, kullanılan tuşlar sınıfının üstünde bir kaliteye sahip. Kadran gayet modern ve sportif tasarıma sahip. Bu başarılı multi medya sistemini güzel bir şekilde izole edilmiş kabinle birleştiren Mazda firması birde Bose firmasından bir ses sistemi ekleyince otomobilin iç mekanı çok farklı bir konuma gelmiş. Ses sistemi harika çalıyor! İnanmayacaksınız belki ama test sürüşünden önce ve sonra otoparkta sevdiğim parçaları tekrar tekrar dinledim otomobilin içinde. En üst ses seviyesinde bile bozulmayan bass, tiz ve diğer tüm konularda başarılı olan ses sistemi tüm eksikleri unutturuyor size. Eski nesile göre genişleyen kabin, hem uzunlamasına, hem de oturma pozisyonu daha aşağıya çekilerek daha fazla yaşam alanı imkanı sunuyor.

Mazda MX-5 Roadster Test_Skyactiv

“Sürüş aşkıyla yaratılan bu araç Mazda’yı her yönüyle vurgulamaktadır”.

Performans
Anahtar cebinizde olduğu halde çalıştırabildiğiniz otomobil gücünü SKYACTIV-G 1496cc’lik silindir hacme sahip benzinli üniteden alıyor. 6 ileri manuel vites ile kombine edilen ünite 7000 d/d’da 131 beygir güç, 4800 d/d’da 150 Mazda MX-5 Test_Mazda MX5 Yakıt tuketimi_RoadsterNm tork değeri üretiyor. Bu değerler ile 0-100 Km/s hızlanmasını 8.3 saniyede tamamlarken maksimum 204 Km/s’lik bir hız değerine sahip. Seri kullanım gerektiğinde ise gaz pedalına dokunmanız yeterli, hiç bekleme yapmadan hızlanan araç bunu sonuna kadar devam ettirerek (204km) son hıza ulaşma konusunda istekliliği ile beğeni topluyor. Bu güçlü değerlere rağmen 100 km de şehir içi 7.9 şehir dışı 4.9 karma olarak ise 6.0 litrelik tüketim değeri ile dikkat çekiyor. Kullanım süresince ölçümlediğimiz yakıt tüketimi 100 km’de şehir içi yakıt tüketimi 7.6 litrenin altına inemedim, ortalama 7 litre tüketim değerlere ulaştım, şehrin coğrafi konumu ve sizin Mazda MX5 Test_Otomobiltutkunukullanış tarzınız yakıt tüketim değerlerine çok fazla etki etmemekle beraber test sürüşümüzde ölçümlediğim değerlere sizde sakin kullanım tarzınızla yüksek devirlere çıkmadan rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Otomobili daha çok otoban temiz asfalt türü yerlerde sürüş tercih ettiğimden dolayı ölçümlediğim tüketim değerlerini sundum. Sürüş konusunu biraz daha aralamak gerekirse, MX-5 yapısı ile gerçek anlamda merak uyandıran ve hayattan keyif almayı tercih eden kişilerin araç-fiyat denkleminde MX-5’in karşısına çıkarabilecek başka marka, model yok, gelelim araca, ilk önce sürüş pozisyonu çok net, bedeni saran spor koltuklar, alçak oturma, yüksek kapı, hisli direksiyon, manuel vites ile tam bir roadster, tek hamle ile açılan tavan yapısı her türlü hava şartlarında aracı sürmenize olanak sağlıyor, BOSE ses sistemi müziğin ritmini dağıtmadan net ve pürüzsüz dinleyebiliyorsunuz. Sonuç olarak diyebilirim ki Mazda MX-5 dinamik, duygusal, merak uyandıran, eşsiz, nasıl tanımlanırsa tanımlansın Mazda’nın yeni ifadesi kesinlikle hayat dolu ve fiyat olarak karşısına çıkabilecek hiçbir marka yok. Bence daha fazlası için size en yakın Mazda bayisine giderek bu nefes kesici roadster’i yakından görmenizi tavsiye ederim, kesin memnun kalacaksınız.

Mazda MX-5 Test_Otomobiltutkunu

‘’Editör Sayın Hasan Aytekin dostumuzun araç hakkında düşüncelerini almak istedim, araç hakkında; Domatesin çekirdeği kırmızı kırmızı

Güzel ülkemin bir türküsünde böyle başlar, Mazda MX-5 SKYACTIV-G 1.5 131 beygir ise o çekirdeğin muhteşem tasarımını andıran ince yapısı dal domatesin yeşil içinden ayrılan kırmızısı, ve o kırmızının türküdeki “kırmızı kırmızı” sözündeki kıvraklığı yollara uzanan bir konu. Japonca bilmeyen milyonların adını ezbere bildiği Mazda’nın MX-5 SKYACTIV-G  1.5’in 131 beygiri küçük kırmızı roadster otomobile keyifli bir sürüş katmış ki gecenin ışıklarında yola imza atar gibi sürüş karakterine kapılıyor gidiyorsunuz. Kırmızının içinde olmak canlı aydınlatmalar teknolojik kullanımın seviyesi ise bu keyfin öteki süsleri. İç mekan kol dayamalarının şekillenmesi, koltuğun benim ayaklarımın uzamayacağı kadar geriye gidebilmesi orta konsolda kontrollerin dağılımı güzel işler bunun yanında  akıllı telefonlar, tabletler, küçük bilgisayarlar için araç içinde güvenli koruma alanlarının (iki koltuğun arası, sırt kısmında) olması güzel. Daha çok anlatacak şey vardır ama gece sürüşünde benim yakaladıklarım bunlar. Bu arada iç mekanda benim gibi 105 kilolarda bir adamın inme ve binme dışında zorluk yaşamadığını iyi bir şey bunlar içinde koltuk ayarlarını inme pozisyonunda destek olacak otomatize çözümler güzel olmuş. Onun dışında aracın iç tasarımı kullanan için içeriden basıklık yaratmıyorken açıkçası ben dışarıdan kullanıcıyı biraz daha öne çıkaracak bir görüntüyü önemsiyorum. Bu küçük kırmızı kutunun daha fiyatına bakmadım alıcı olup bakan için de ucuz olmasa da bütçe zorlamak için güçlü cazibeye kapılacakları kesin. Sonuçta bir otomobil almaktan fazla hayal var işin içinde. Diğer konu yakıt kullanımında 7,5 lik bir değer gördüm. Açıkçası kısa kullanımda az yakayım diye bakmadım.  Araç yakıtı aldığında güzel coşuyor onu iyi biliyorum. 131 beygir güç coşkulu bir kullanımı getirmiş. Hızlanma ve frenleme MX-5’te olduğunuzu anlatıyor. Dışarıdan bakışa gelince kırmızı kaslı arka lastikler çevresi önde ince çizgiler ile ince bakışlı farlar ile domates çekirdeği gibi ince zevkin bir örneği olmuş.

Mazda MX5 Test_Mazda Turkiye_Otomobiltutkunu

Neden Domatesin çekirdeği kırmızı kırmızı? Domates rengi ile tasarımı ile lezzeti ile dünyadaki her insanı saniyesinde etkileyen bir bitki… Mazda tasarımcılarının başarısı bu noktada doğanın bu muciznüma bitkisini çağrıştırıyor. Araca bu gözle baktığınız zaman bana hak vereceksiniz. Çekirdek ise küçük oranları ile içindeki DNA ile hayatın önemli bir tılsımını oluşturuyor. Bu noktada Mazda küçük yapısı sürüş DNA’sındaki belirgin özellikleri ile öne çıkıyor. Az öz bir otomobil sürerken gerçek DNA’yı hissetmeniz keyif veriyor. Kırmızı kırmızı… Bu ikileme hareketliliği, canlılığı, yansımayı, çalgının hareketlendiği zamanı ifade eder. Mazda bu noktada oyuna iyi zamanlarda girebilecek bir otomobil hissi verdi. Cazibe, direksiyon ve motor üçlemesin yolda kullandığım anları düşününce en hülasa şekli ile böyle söylenebilirdi. “Domatesin çekirdeği kırmızı kırmızı” Son not: Ben büyük bir aile olarak büyük cüssem dışında dünyayı taşımam gerektiği için tercih edemem ama siz kendinizi taşıyıp küçük bir alanda hızlıca hayata akmak istiyorsanız düşünebilirsiniz. MTV noktasında 1,5 lik dilim iyi iken 2018 ile birlikte araç satın alacaklara biraz daha yük binecek.

Hasan Aytekin”

Mazda MX-5 Test_Roadster Test_Otomobiltutkunu

Saf sürüş keyfi sunan Mazda MX-5’i ne kadar anlatsak az, ilk fırsatta yaşamalısınız… 

 • Mazda MX-5 SKYACTIV-G 1.5L Teknik Özellikler
 • Motor: Silindir hacmi (cm3) 1496
 • Güç (devir/dak) 7000/131 Hp (bg)
 • Tork (Nm) 150 (devir/dak) 4800
 • Azami hız km/sa 204
 • 0-100 km/sa 8.3
 • Yakıt tüketimi
 • Şehir dışı (lt/100 km) 4.9
 • Şehir içi (lt/100 km) 7.9
 • Ortalama (lt/100 km) 6.0
 • CO2 emisyonu (gr/km) 139
 • Mazda MX-5 Roadster Test_Otomobiltutkunu_Skyactiv-G