Haber kanalımıza bu günler de konuk ettiğimiz kendisiyle gurur duyan ve ilerlemeye devam eden bir Japon markası olan Mazda oldu. Dördüncü nesil MX-5 RF Retractable Fastback, SKYACTIV Teknolojisi ve KODO-Hareketin Ruhu tasarımına sahip araçlardan oluşan yeni nesil araç serisinin altıncı modeli. 2015 yılında küresel çapta piyasaya sunulan model, büyük ölçüde azaltılmış yüksüz ağırlığı, insan merkezli tasarımı ve ‘Jinba-ittai’ sürüş keyfi hissi sayesinde müşterilerin tekrar tekrar seçeceği ‘tek’ marka olma amacıyla sürüş keyfi veren otomobiller üretmeye devam eden Mazda’nın MX-5 RF modelini detaylandıracağız.

Mazda MX-5 RF Test

Dış Tasarım
Mazda MX-5 RF Retractable Fastback, ödüle doymayan gözyaşı şeklinde dış tasarımı, en iyi üstü açılabilir iki koltuklu otomobil, fiyatına göre en iyi spor otomobil diyebiliriz, agresif yüzü, coşkulu hatları, geniş duruşu ve kısa çıkıntılarıyla yeni MX-5 RF’yi görenleri bir daha bakmaya kolayca ikna ediyor, agresif yüzü dedik, ilk göze çarpan Led destekli ön lambalar, araç dururken bile hareket ediyor algısı veren ön çamurluklar, her iki köşede kaputa gönderme yaparak bütün heybeti ile selamlıyor, ön tampon alt kaplamaları ve hava kanalları agresif duruşa katkı sağlarken, ön orta kısımda bulunana marka logosu güçlü kişiliği tamamlıyor. Yan profilden baktığımızda 16 inç jantlar göze küçük gelse de siyah kaplamalı olması aracın sporcu kimliğini yansıtıyor, tercihen bir yüksek inç jant uygulaması yapılabilir, sol yan da depo kapağı, sağ yan da anten, siyah kaplamalı aynalar ve yine siyah ön cam çerçevesi keyif veren detaylar, arka kısımda ise uzaklardan bile fark edilen stop lambaları ve marka logosu ile tam bir keyif otomobili olduğunu ifade ediyor, dünyanın en hızlı açılır kapanır, elektrikli tek dokunuşla açılır kapanır tavanı, aracın içinden bir kumanda butonuna basarak max 13 sn’den az bir zamanda üstü açılabilir veya kapanabilir.

Mazda MX5 RF Test_Mazda Turkiye

İç Tasarım
Mazda MX-5 RF Retractable Fastback ile araç içinde sadece sürücü için değil, herkes için yeni bir sürüş keyfi boyutunu hedeflemiş. Bu nedenle, sürücü beklentilerine cevap veren bir tepkiselliğin yanı sıra Mazda aynı zamanda sessiz ve incelikle işlenen kabinde yolcu konforunu da ön plana çıkarmış, test aracımızda bulunan deri spor koltuklar bunun belirtisi, ısıtmalı koltuklar spor sürüşe katkıda bulunuyor. Keyif veren modelin kapısını açıp iç mekana Mazda MX-5 RF Test_Mazda Turkiyegeçtiğimiz zaman çok hoş gözüken 3 kollu direksiyon, deri tasarımı ve krom detayları ile dikkatimizi çekiyor. Yumuşak ve içten içten dokunmak istenilen malzemelerle şekillendirilmiş ön konsolda kalite hissi çok rahatlıkla anlaşılıyor. Direksiyonun üzerine konumlandırılmış tuşlar ve krom malzeme kalitesi çok başarılı, ellerinizi direksiyon simidinden ayırmak içinizden gelmiyor. Otomobilin sürüş karakteri ile çok uyumlu bir direksiyon tasarlanmış. İç mekanda kullanılan karbon ve piyano siyahı kaplamalar gayet tok ve kaliteli. Ön göğüsde bulunan tüm kontrol tuşlarına ulaşım kolay ve kullanım basit. Özellikle otomobilin bize sunduğu multi medya sistemi 3 Alman firmadan ortaklaşa alınıp tasarlanmış gibi gözüküyor ama ciddi anlamda Mazda MX-5 RF Retractable Fastbackbaşarılı ve otomobile çok farklı bir hava katmakta. Ekranın kalitesi, ara yüzler, kullanılan tuşlar sınıfının üstünde bir kaliteye sahip. Kadran gayet modern ve sportif tasarıma sahip. Bu başarılı multi medya sistemini güzel bir şekilde izole edilmiş kabinle birleştiren Mazda firması birde Bose firmasından bir ses sistemi ekleyince otomobilin iç mekanı çok farklı bir konuma gelmiş. Ses sistemi harika çalıyor! İnanmayacaksınız belki ama test sürüşünden önce ve sonra otoparkta sevdiğim parçaları tekrar tekrar dinledim otomobilin içinde. En üst ses seviyesinde bile bozulmayan bass, tiz ve diğer tüm konularda başarılı olan ses sistemi tüm eksikleri unutturuyor size. Eski nesile göre genişleyen kabin, hem uzunlamasına, hem de oturma pozisyonu daha aşağıya çekilerek daha fazla yaşam alanı imkanı sunuyor. Bu konuda diyebilirim ki Mazda’yı diğerlerinden ayıransa her modelde Jinba Ittai, yani araç ve sürücünün tek vücut olduğu hissini sunma hedefi. Kökeni 1989’da piyasaya sunulan MX-5’e dayanan Jinba Ittai, o günden beri Mazda’da pek çok gelişimin kaynağı oldu. Bunun örneklerine, her aracın her yönüyle sürücü ve yolcular için mümkün olan en iyi deneyimi sunması amaçlanarak üretildiği insan merkezli şirket felsefesinde rastlamak mümkün. Mazda’nın sürekli gelişim hedeflemesi, yeni nesil araçlarda yol tutuşunu, manevra kabiliyetini ve güvenliği arttıran G-Yönlendirme Kontrolü gibi akıllı ve dinamik sistemlerde göze çarpıyor.

Mazda MX-5 RF Test_Mazda Turkiye_Otomobiltutkunu

Performans
Anahtar cebinizde olduğu halde çalıştırabildiğiniz, eğlence dolu sürüş zevkini sonuna kadar yaşayabileceğiniz otomobil gücünü SKYACTIV-G 1496cc’lik silindir hacme sahip benzinli üniteden alıyor. 6 ileri manuel vites ile kombine edilen ünite 7000 d/d’da 131 beygir güç, 4800 d/d’da 150 Nm tork değeri üretiyor. Bu değerler ile 0-100 Km/s hızlanmasını 8.3 saniyede tamamlarken maksimum 204 Km/s’lik bir hız değerine sahip. Seri kullanım gerektiğinde ise gaz pedalına dokunmanız yeterli, hiç bekleme Mazda MX-5 RF Test 2017 Mazda_2018 Mazda MX5 RFyapmadan hızlanan araç bunu sonuna kadar devam ettirerek (204km) son hıza ulaşma konusunda istekliliği ile beğeni topluyor. Bu güçlü değerlere rağmen 100 km de şehir içi 7.9 şehir dışı 4.9 karma olarak ise 6.0 litrelik tüketim değeri ile dikkat çekiyor. Kullanım süresince ölçümlediğimiz yakıt tüketimi 100 km’de şehir içi yakıt tüketimi 7.6 litrenin altına inemedim, ortalama 7 litre tüketim değerlere ulaştım, şehrin coğrafi konumu ve sizin kullanış tarzınız yakıt tüketim değerlerine çok fazla etki etmemekle beraber test sürüşümüzde ölçümlediğim değerlere sizde sakin kullanım tarzınızla yüksek devirlere çıkmadan rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Otomobili daha çok otoban temiz asfalt türü yerlerde sürüş tercih ettiğimden dolayı ölçümlediğim tüketim değerlerini sundum. Sürüş konusunu biraz daha aralamak gerekirse, MX-5 RF’nin yapısı ile gerçek anlamda merakMazda MX-5 RF Retractable Fastback Test uyandıran ve hayattan keyif almayı tercih eden kişilerin araç-fiyat denkleminde MX-5 RF ’nin karşısına çıkarabilecek başka marka, model yok, gelelim araca, ilk önce sürüş pozisyonu çok net, bedeni saran spor koltuklar, alçak oturma, yüksek kapı, hisli direksiyon, manuel vites ile tam bir roadster, tek dokunuş ile açılan elektrikli tavan yapısı her türlü hava şartlarında aracı sürmenize olanak sağlıyor, BOSE ses sistemi müziğin ritmini dağıtmadan net ve pürüzsüz dinleyebiliyorsunuz. Sonuç olarak diyebilirim ki Mazda MX-5 RF dinamik, duygusal, merak uyandıran, eşsiz, nasıl tanımlanırsa tanımlansın Mazda’nın yeni ifadesi kesinlikle hayat dolu ve fiyat olarak karşısına çıkabilecek hiçbir marka yok. Bence daha fazlası için size en yakın Mazda bayisine giderek bu nefes kesici Mazda MX-5 RF Retractable Fastback modelini yakından görmenizi tavsiye ederim, baştan peşin peşin söylemek isterim ki, kesinlikle memnun kalacaksınız. Hele ki direksiyonun arkasına geçtiğinizde Mazda’nın ödüllü KODO tasarımını doğal olarak hissedip güç, denge ve sürüş keyfini yaşayacaksınız.

Mazda MX-5 RF Test_Mazda Turkiye

Mazda MX-5 RF 1.5L Teknik Bilgiler 

Hacim (cc) 1.496
Silindir çapı x strok (mm) 74,5 x 85,8
Silindir sayısı 4
Maks. güç [kW (PS)/dd] 96(131)/7,000
Maks. tork (Nm/dd) 150/4,800
Sıkıştırma Oranı 13,0 : 1
Hızlanma0-100km/s 8.3
Maksimum hız(km/s) 204
Yakıt tüketimi
Şehir içi l/100km 7.9
Şehirlerarası l/100km 4.9
Ortalama l/100km 6.0
CO2 emisyonu*(ortalama) g/km 139
Emisyonderecesi Euro 6
Yakıt tipi 95 RON
Yakıt deposu kapasitesi l 45