Yeni Mazda CX-5, heyecan verici, devamlı segmentleri zorlayan belirgin tasarımı, sportif çizgileri, en son teknoloji ürünü sürüş destek sistemleri, daha fazlası ile bu günlerde haber kanalımıza konuk ettik, bu haberimizde kısa zaman önce yenilenen Mazda CX-5 ile sürüş  esnasında yaşadıklarımızı siz değerli okuyucularımızla paylaşacağız.

Yeni Mazda CX5 Test

Dış Tasarım
Mazda’nın benzersiz tasarım yaklaşımı ve kapsamlı SKYACTIV teknolojileriyle her noktası yenilerek, SUV müşterileri için yeni bir sürüş zevki sunan CX-5’in dış kabuğunu yorumlamak gerekirse, Yeni kristal ateş kırmızı rengiyle cesur KODO dış tasarımı imza niteliğindeki modeli Mazda mühendisleri yenilerken ciddi bir değişime gerek duyulmuş, ilk önce fark edilen uzun motor kaputu, yüksek omuz çizgisi, büyük tekerlekler, yerden yüksek yapısı oluyor. Full Led farlardan oluşan ön ve arka lambalar keskin far yapısı ile merak edilmeyi sağlayan aynı zamanda insanı kışkırtan bakışlara sahip olması onu eşsiz kılıyor. Dikkat ederseniz CX-5’in hatlarında çok fazla detay var, köşeler, çizgiler, yuvarlak hatlar, ani kesikler bu durum onu tercih eden kullanıcısını kendisine çekmekte tereddüt etmiyor.

Mazda CX-5 Test_Yeni Mazda CX5 Test

İç Tasarım
Açık renk döşemeleri ve cam tavanıyla çok ferah görünen iç mekana geçildiğinde, dış tasarımdaki çizgilerin burada da devam ettirildiğini görüyoruz. Kabinde kullanılan yeni malzeme ve tarz, ne görüntü ne de işlevden ödün verilmeksizin otomobili bir adım ileri taşıyor. İç görüntü yüksek kaliteyi yansıtmakta. Malzeme kalitesi ise sınıf standartlarının bir kademe üstünde diyebilirim. Yumuşak ve içten içten dokunmak istenilen malzemelerle şekillendirilmiş ön konsolda kalite hissi çok rahatlıkla anlaşılıyor, işçilik konusunda CX-5 başarılı. Koyu sarı ve beyaz zemin üzeri aydınlatmalı gösterge grubu, müzik sistemi ve klima ekranının okunabilirliği çok iyi. Gayet rahat okunan gösterge paneline ve kolay ulaşılabilir kontrol butonlarına sahip araçta direksiyon üzerinden ses sistemini ve telefonunuzu kontrol edebiliyorsunuz. Ergonomik bir biçimde orta konsolda, yüksek bir yerde konumlandırılmış dokunmatik ekrandan kumanda edilen CX-5 için özel olarak tasarlanan yüksek kaliteli 9 hoparlörlü BOSE® ses sistemi Bluetooth ve USB üzerinden de müzik çalabilmesiyle yolculuklar keyifli oluyor. Geri vites kamerasının görüntüleri de yine bu ekran üzerinden izleniyor. Küçük eşyalarınız için bolca göz bulunduran CX-5 geniş bir kol dayama çekmecesine ve kapı ceplerine de sahip. Araç içerisindekilerin konforu içinse her şey düşünülmüş. Rahat koltukların yan destekleri ve dikey olarak bedeni her zamankinden çok daha iyi kavramakta, bunu uzun yolculuklarda bile sürücü ve yolcu konforundan ödün vermeden gerçekleştirmektedir. Soğuk günlerde en çok sevilen donanım olan koltuk ısıtmaları ile CX-5’te keyifli sürüşler yaşatıyor.

Mazda CX5 Test_Yeni Mazda CX5 Test_SkyactivG

Performans
Anahtar cebinizde olduğu halde çalıştırabildiğiniz otomobil gücünü SKYACTİV 2.0 litre benzinli üniteden alıyor. 6 ileri otomatik vites ile kombine edilen ünite 6000 d/d’da 160 beygir güç, 4000 d/d’da 208 Nm tork değeri üretiyor. Bu değerler ile 0-100 Km/s hızlanmasını 10.5 saniyede tamamlarken maksimum 188 Km/s’lik bir hız değerine sahip. Bu güçlü değerlere rağmen 100 Km’de ortalama 6.6’lik tüketim değeri ile dikkat çekiyor. Boyutlarına baktığımızda Mazda CX-5 4550 mm uzunluğa, 1840 mm genişliğe ve 1680 mm yüksekliğe ve 155 g/km karbondioksit emisyonuna sahip. Kullanım süresince ölçümlediğimiz yakıt tüketimi 100 km’de ortalama 9.7 litre tüketim değerlere ulaştım, şehrin coğrafi konumu ve sizin kullanış tarzınız yakıt tüketim değerlerine çok fazla etki etmemekle beraber test sürüşümüzde ölçümlediğim değerlere sizde sakin kullanım, yüksek devirlere çıkmadan, ani hızlanmalar yaşamadan rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Otomobili daha çok otoban temiz asfalt türü yerlerde sürüş tercih ettiğimden dolayı ölçümlediğim tüketim değerlerini sundum. Geniş bir yükleme alanına sahip olan Mazda CX-5’in bagajı 506 litre, öne doğru yatırılabilen koltukları sayesinde aracın içi 1620 litreye kadar genişleyebiliyor. Sonuç olarak diyebilirim ki Mazda CX-5 Dinamik. Duygusal. Merak Uyandıran. Eşsiz. Nasıl tanımlandırılırsa tanımlansın Mazda’nın yeni ifadesi kesinlikle hayat dolu.

Mazda CX-5 Test_Yeni Mazda CX-5 Test

Mazda CX-5  SKYACTİV-G 2.0L 6AT AWD Teknik Özellikler
Motor özellikleri: 1998 cc
Maks. çıkış/bg : 160 HP
Maks. tork: 208 Nm
Son hız: 188 km
Hızlanma 0-100 km/sa: 10.5 sn
Yakıt tüketimi (şehir içi) 8.0 lt/100 km
Yakıt tüketimi (şehir dışı) 5.8 lt/100 km
Yakıt tüketimi (kombine) 6.6 lt/100 km
CO2 emisyonu : 155 gr/km

Mazda CX5 Test_Yeni Mazda CX5 Test