Formula one 15. Randevusu Sepang – İnternational Circuit pistinde gerçekleşti. Bu pist yapı gereği Mercedes aracına daha uygun olacağı ve Mercedes takımının dominant olacağı düşüncesi tüm padokta hakimdi. Malezya Gp’si öncesi Torro-Rosso pilotu Daniel Kyvat’ın yerine 2 yarışlık Fransız pilot Pierre Gasly geldi. Gasly, Red Bull racing alt takımında yetişmiş ve bir alt seride yarışıyor. Torro-Rosso pilotu Carlos Sainz ise önümüzdeki yıl Renault Racing ile sözleşme imzaladı.

Lewis Hamilton

Antrenman turlarına baktığımızda, ilk seans yağmurlu geçti. Çok tur atan araç göremedik. Red Bull racing pilotu Max Verstappen 1.48,962 derece ile ilk antremanı lider olarak bitirdi. İkinci antrenman da ise yağış yoktu ve gerçekçi dereceler geldi. Scuderia-Ferrari pilotu Sebastian Vettel 1.31,261 derece ile günü lider olarak bitirdi. Cumartesi günü gerçekleştirilen son antrenmanda ise Scuderia-Ferrari pilotu Kimi Raikonnen 1.31,880 derece ile lider olarak tamamladı. Son seansın bitimine az bir süre kala Ferrari pilotu Sebastian Vettel aracında vites sorunu yaşadı ve iki saat sonra gerçekleştirilen sıralama turlarına takım yeni motoru takarak Vettel’i piste yollamayı başardı ise de 2 turun ardında daha ilk seansta Vettel, turbo arızası nedeniyle garaja geri döndü ve Pazar günü yarışa son sıra 20.sıradan başlayacak. İlk seansta (Q1) antreman turlarında pek bir varlık gösteremeyen Mercedes pilotu Hamilton 1.31,605 derece ile lider olarak geçti. İkinci seansta (Q2) Mercedes pilotu Valteri Bottas çok iyi bir tur atarak 1.30,803 derece ile takım arkadaşını geçerek seansı lider olarak bitirdi. Q3-Son seans çok çekişmeli geçti. Mercedes AMG F1 pilotu Lewis Hamilton 1.30,076 derece ile pole alırken, Scuderia-Ferrari pilotu 0.045 derece ile ikinci sırada,0.465 fark ile de Red Bull Racing pilotu Max Verstappen 3.sıranın sahibi oldular. Lewis Hamilton sepang (Malezya) 5. bu yıl 9. Kariyerinin 70.pole pozisyonunun sahibi oldu.

Mercedes AMG F1

Ve start…

Malezya Gp’sinde tüm pilotlar gridde yerlerini aldılar. Scuderia-Ferrari takımında şanssızlılar bir türlü bitmedi. Kimi Raikonnen batarya sorunu nedeniyle önce gridden tamir için garaja çekildi ardından tamir edilemeyince daha yarışa başlamadan yarış Kimi Raikonnen için bitmiş oldu. Formasyon turunun ardından tüm pilotlar startta yerlerini aldılar. 5 kırmızı ışığın sönmesi ile birlikte pilotlar gaza yüklendiler.600 metrelik düzlükte Mercedes pilotu Hamilton yerini korumayı başardı.İlk ve ikinci virajlarda Red Bull pilotu Verstappen ile Mercedes pilotu Bottas mücadele içinde girse de Red Bull pilotu yerini korumayı başardı. 20.sıradan başlayan Ferrari pilotu Sebastian Vettel 3.turun ardından 11.sıraya kadar yükseldi. 4.turda Mercedes pilotu Hamilton’a çok yaklaşan Max Verstappen güzel bir atakla liderliği ele geçirdi. 11.turda diğer Red Bull pilotu Daniel Ricardo, Mercedes AMG F1 pilotu Valteri Bottas’ı geçti. Yarışta mercedeslerin performansının düşük olduğunu gördük. 16.turun sonunda Red Bull pilotu Verstappen, Hamilton ile arayı 6.9 sn kadar çıkardı. 34.tur sonunda Sebastian Vettel 4.sıraya kadar tırmandı. Bugün Ferrari tüm takımlardan oldukça hızlı göründü.Sebastian’ın eğer aracında sorun olmasa idi büyük ihtimalle pole almayı başaracaktı. Ferrari pilotu son 15 tur kala 3.sırada olan Red Bull pilotu Ricardo’yu yakalasa da lastikleri bittiği için atak yapacak mesafeyi bulamadı. Sebastian, bir-iki zayıf saldırı yapsa da Ricardo yerini korumayı başardı.% 30 güvenlik aracının olduğu tahmin edilen ve yağmur beklentisi olan Malezya Gp’si için bu tahminler tutmadı. Yarışın genel olarak çok keyifli geçmediğini söyleyebiliriz. Red Bull pilotu genç Hollandalı 20.yaşına girdiği doğum gününde Malezya Gp’sini Lewis Hamilton’un 12.sn önünde kazandı. 2.sıranın sahibi Mercedes pilotu Lewis Hamilton oldu. Sebastian Vettel ile puan farkını 34’e taşıdı. Önümüzde 5 yarış kaldı. Malezya Gp’si son yarışını düzenleyerek Formula 1 takvimine veda etmiş oldu. Hamilton-Vettel arasında son yarışa değin şampiyonluk mücadelesi devam edecek. Vettel, pole de başladığı ve kazanabileceği Singapur Gp’sinde 25 puan kaybederek puan farkı bir anda 28’e çıkmıştı. Ferrari cephesinde aksilikler Malezya Gp’sinde de devam etti. Mercedes’in güçlü olması beklenilen pistte, Ferrari tüm takımlardan hızlı idi fakat turbo sorunu yaşayan Sebastian Vettel yarışta 4.olarak hasarı azalttı.

Bu hafta sonu gerçekleştirilecek olan Japonya Gp’sinde pistin yine Mercedes takımına daha uygun olduğu düşünülüyor. Ferrari Japonya Gp’sinde neler yapacak? Şampiyona’nın seyri nasıl değişecek? Mercedes’in kötü performansı devam edecek mi? Red Bull Racing takımı neler yapacak? Tüm bu sorunların cevabını bu hafta sonu öğreneceğiz.

Herkese keyifli ve sağlıklı haftalar diliyorum.

Hüseyin BÜYÜKKALFA

Twitter:@hsynbuyukkalfa

Mail :huseyin@otomobiltutkunu.com

info@otomobiltutkunu.com

Mercedes AMG F1