Formula 1 takviminin 11. raundu Macaristan’ın Budapeşte şehri, Hungororing pistinde 24.07.2016 tarihinde gerçekleşti. İki hafa önce gerçekleşen İngiltere GP’si son turlarında Mercedes-Benz pilotu Nico Rosberg’e takım tarafından direkt olarak emir verildiğinden Nico Rosberg yarışı 2.sırada bitirmiş olmasına rağmen, Red bull Racing takımının itirazı doğrultusunda takım ceza alınca Red Bull pilotu Max Versttapenin gerisine düşerek 3.oldu.

2016 Hungarian Grand Prix

İki hafta boyunca padokta; Formula 1 takımları, FİA’nın telsiz mesajlarına getirmiş olduğu kısıtlama tartışıldı. Pilotların ve takımların çoğu kısıtlamanın yanlış ve gereksiz olduğu konusunda birleşti. Peki bu telsiz kısıtlaması nedir? FİA’ nın düzenlemiş olduğu yönetmelik uyarınca; pilot, yarış esnasında garajdan talimat alamaz. Yani bir sorun varsa pilot bunu kendi başına düzeltmek zorundadır. Bu kuralın bir istisnası var o da eğer pilot aracı düzeltemiyor ve bu sebepten dolayı araç durma noktasına geliyor ise takım, pilota araç ile ilgili bilgi verebiliyor. Nico Rosberg takımdan emir almasaydı aracı durduracağını bu sebeple takımdan direkt emir aldığını söylese de, yarış sonrası konuyu inceleyen hakemler yönetmelik hükümlerine aykırı hareket ettiğine karar verip pilota ceza vermişlerdi. İşte bu kural Macaristan GP öncesinde FİA tarafından esnetildi, yani sınırlı da olsa takımlar, pilotlara bilgi verebileceği söylenildi. Devam edecek olursak; FIA, Hungaroring’de 4 ve 11. virajlarda 4 lastiği pist çizgisinin dışına çıkan araçları belirlemek için elektronik bir dedektör kullandı. Bu amaçla yarış öncesi FİA tüm takımları uyardı.

İlk antreman turlarını Mercedes pilotu Lewis Hamilton lider bitirdi. İlk antreman turları sonunda Mercedes ile Ferrari takımı arasında 1.644 sn gibi bir hayli fark oluştu. İkinci antreman turlarına başlanıldığında Lewis Hamilton spin atarak bariyerlere vurdu, böylelikle ikinci antreman seansı onun için bitmiş oldu. Hamilton’un boşluğunda takım arkadaşı Nico Rosberg 1:20.435 lik derece ile ikinci antreman lideri oldu. Son antreman turlarının çok heyecanlı geçtiğini söyleyebiliriz. Son antreman turları son dakikaya kadar Mercedes pilotları arasında el değiştirdi. Son dakikalarda RedBull pilotları Daniel Ricardo ve Max Verstappen den müthiş tur zamanları ile birlikte son antreman da Nico Rosberg lider olurken, RedBull pilotu Max Verstappen 0.002 sn ile ikinci, takım arkadaşı Daniel Ricardo ise 0.465 sn ile üçüncü oldu. Lewis hamilton ise liderin 0.508 sn gerisinde kalarak dördüncü olabildi.

2016 Hungarian Grand Prix

Sıralama turlarının başlamasına 10 dk kala piste müthiş bir yağmur yağdı. Sıralama tur saati gelmesine rağmen FİA, 10 dk erteleme verdi. Aranın sonunda Q1’in 2 dk sonra başlayacağını öğrendik. Tüm takımlar yoğun yağmur lastikleri ile birlikte piste çıktılar. Fakat piste tekrar yoğun yağmur gelince FİA tüm takımlara yağmur uyarısında bulundu ve Kırmız Bayrak (Red flag) uygulaması ile pilotlar tekrar garaja geri döndüler. 2-2.5 dk sonra tekrar seansın açılmasıyla birlikte takımlar piste çıktılar. Sauber Pilotu Marcus Ericson’un spin atması ile birlikte bariyerlere vurması neticesinde tekrar kırmızı bayrak uygulaması ile pilotlar pite geri dönmek zorunda kaldılar. Bir kez daha başlatılan seansta bu kez de Felipe Massa kaza yapınca üçüncü kez kırmızı bayrak sallandı ve seans durduruldu. Son dakikalarda seans bir kez daha başlatılırken bu defa pilotlar turlarını geliştirme şansı buldular ancak seansın bitimine yaklaşık bir dakika kala bu kez de Manor Racing takımı pilotu Rio Haryanto bariyerlere çarptı. Seans dördüncü kez durdurulurken FIA seansın yeniden başlatılmayacağını duyurdu. Q2 ye geçildiğinde pistin kurumasıyla birlikte ardı ardına dereceler gelmeye başladı Ferrari pilotu Kimi Raikkonen ilk olarak piste çıkan pilotlardan biriydi.Ferrari pilotu iyi derece elde etse de pistin tamamen kurumasıyla derecesi Q3 e kalmaya yetmedi ve Ferrari için bir hayal kırıklığı daha yaşanmış oldu. Son turlara gelinirken Lewis Hamilton pol pozisyonunu alacak gibi görünüyordu ancak Hamilton’un önünde spin atan Fernando Alonso sarı bayraklara sebep oldu. Rosberg, Alonso’nun bulunduğu bölgeden sarı bayraklar kalktığı sırada geçince turunu geliştirmeyi başardı ve 1:19.965 ile pole pozisyonunun sahibi oldu. Böylece turunu geliştirme şansını yitiren Hamilton ikinci sırada kalırken, Red Bull pilotları Mercedesleri yakından takip etmeyi sürdürdüler. Daniel Ricciardo, Rosberg’in 0.315 saniye gerisinde üçüncü olurken Max Verstappen dördüncü sırayı alan isim oldu. Ferrari pilotu Sebastian Vettel 6. Sırada,takım arkadaşı Kimi Raikkonen ise 14.sıradan gridde kendine yer buldu.

Hungarian Grand Prix,

Ve Start anı…
Kırmızı ışıkların başlaması ile birlikte takımlar gaza yüklendiler. Mercedes pilotu Nico Rosberg start ta yavaş kalkınca takım arkadaşı Lewis Hamiltona geçilmiş oldu. İlk virajda iyi start alan Red Bull pilotu Daniel Ricardo da geçince Rosberg 3.sıraya kadar geriledi. Rosberg, 2. Virajda dışarıdan atak deneyerek yerini almış oldu. Hungororing pistinde asfalt sıcaklığının 50 derece olduğunu gördük. Macaristan pisti 2014 turco çağından bu yana Mercedes takımının kazanamadığı tek pist olma özelliğini de taşıyor. 3.virajdan sonra ilk sırada Mercedes pilotu Lewis Hamilton, ikinci sırada Rosberg, üçüncü sırada Daniel Ricardo, dördüncü sırada Max Verstappen, beşinci sırada ise Ferrari takımından Vettel şeklinde sıralama oluştu. Startın kaybeden ismi Nico Rosberg oldu. 5.tura geldiğimizde Mclaren-Honda pilotu Jenson Button araçla ilgili sorun yaşadı ve 5 sıra birden kaybetti. Yarış onun için bitti denilirken takım sorunu çözdü ve yarışa devam etti. Fakat yukarıda bahsetmiş olduğumuz üzere takım direkt olarak talimat verince Jensona hakemler pitten geçme cezası verdiler. 11. turlardan itibaren takımlar pitstop için pite geldiler, ve takımların günün menüsü sarı logolu yumuşak lastiği taktılar. Red Bull pilotu Max Verstappen pite geç gelince Ferrari takımından Sebastian Vettelin arkasında kalmış oldu. Oldukça durağan geçen yarışa 2.sıradan başlayan ancak ilk virajda takım arkadaşını geçerek liderliğe yükselen Hamilton, tüm yarışı kontrol altında götürerek damalı bayrağı ilk sırada gören isim oldu. Hamilton Macaristan galibiyeti ile bu sene 5. kariyerinde ise 48. Formula 1 zaferine ulaştı.

Formula1 Hungarian Grand Prix,

Bu zaferle Hamilton puanını 192’ye çıkararak pilotlar şampiyonasında liderliğe yükselmiş oldu. Nico Rosberg Macaristan Gp sinde ikinci olarak pilotlar şampiyonasında da ikinciliğe düşmüş oldu. Red Bull-Racing pilotu Daniel Ricciardo son turlarda Ferrari pilotu Sebastian Vettelin baskısı altında kalsa da yarışı 3.olarak bitirdi ve podyuma çıkmış oldu. Red Bull’un bu hafta sonu Mercedes’e yakın olması bekleniyordu ancak beklenen olmadı. Yarışa 5. sıradan başlayan Ferrari pilotu Sebastian Vettel, ilk pit stoplarda Red Bull pilotlarından önce davrandı ve bu sayede Verstappen’i geçerek yarışı 4. sırada tamamlamayı başardı. Yarışta 5. sıra için(Verstappen-Raikkonen) son turlarda yakın mücadele yaşandı. Bu mücadelede Verstapen 5. olurken Raikkonen 6. sırayla yetinmek zorunda kaldı. McLaren-Honda dan Fernando Alonso 7. sıradan başladığı yarışı 7. sırada tamamlamayı başardı.

Sezonun 11. yarışının ardından pilotlar şampiyonasında liderlik el değiştirdi. Hamilton 192 puana çıkarak bu sene ilk defa liderliğe yükseldi. Rosberg ise ilk 10 yarıştaki liderliğinin ardından 6 puan geride ikinciliğe geriledi. Daniel Ricciardo buradan aldığı 3.lük ile pilotlar şampiyonasında Kimi Raikkonen’in 1 puan önünde 3.sıraya yükseldi. Takımlar şampiyonasında Mercedes 378 puana çıkarak şampiyonluk mücadelesinde emin adımlarla ilerlemeye devam ederken 2.lik mücadelesi daha da kızıştı. 2.sıradaki Ferrari 224 puana yükseldi ancak 3. sıradaki Red Bull, Ferrari ile puan farkını sadece 1’e düşürmüş oldu.

Sezonun 12. yarışı olan Almanya GP 30.07.2016-31.07.2016 tarihinde yani bu hafta sonu Hockenheim’da gerçekleşecek. Bu yarıştan sonra Formula 1 yaz arasına giriyor, bu sebeple tüm yarışseverleri ekran başına davet ediyoruz.
Herkese sağlıklı ve keyifli hafta diliyorum.
Hüseyin BÜYÜKKALFA
______________________________________________________________
Twitter:@hsynbuyukkalfa
Mail :huseyin@otomobiltutkunu.com

2016 Hungarian Grand Prix