Sezonun 7.yarışı 11.06.2017 tarihinde Kanada, Gilles Villeneuve pistinde gerçekleşti. Mercedes AMG F1 takımı ile Scuderia-Ferrari takımı arasında rekabet son hızıyla devam ediyor. Mercedes pilotu Lewis Hamilton Monaco Gp’sinde kötü bir gün geçirmiş ve yarışı ancak 7.sırada bitirebilmişti. 2 hafta boyunca bu sorunun nedeni takım tarafından araştırılsa da, önemli bir arıza bulunamadı. Mercedes AMG F1 takımı Kanada Gp’sine önemli güncellemelerle geldi. Hamilton ile Vettel arasında yarış öncesi 25 puan fark bulunuyor. Hamilton, çok başarılı olduğu Kanada Gp yarışı kazanarak farkı düşürmeyi planlıyor. Mclaren-Honda cephesinde 7.yarışa gelmemize rağmen sular durulmadı. Son olarak Mclaren cephesinde Eric Boullier “işlerin iyiye gitmediğini, bu şekilde devam etmesi halinde motor tedarikçisi olan Honda ile anlaşmayı sona erdireceklerini ve başka bir tedarikçiden motor alacaklarını bunun da Mercedes olma ihtimalinin büyük olduğunu” belirti. Williams pilotu Lance Stroll, Jacques Villeneuve’ün 2006 yılından bu yana yarıştığı tek Kanadalı pilot kendi evinde puan almayı hedefliyor.

Mercedes AMG F1 Lewis Hamilton Canadian GP

Pirelli, Kanada Gp’si için elinde bulunan en yumuşak lastikleri getirdi. Yumuşak, süper yumuşak ve ultra yumuşak lastikleri yarış içinde bolca göreceğiz.

Antrenman turlarına baktığımızda; ilk seansta 1.13,809 derece Lewis Hamilton ilk sıranın sahibi oldu. Cumartesi günü 2.antreman turlarının lideri 1.12,935 derece ile Scuderia-Ferrari pilotu Kimi Raikonnen oldu. Onu 0,215 sn geriden Mercedes pilotu Lewis Hamilton izledi. Son seansta Scuderia-Ferrari takımından Sebastian Vettel 1.12,572 derece ile antrenman turlarının son bölümünü lider olarak bitirdi. Mercedes AMG F1 takımı buraya getirmiş olduğu güncellemelerin işe yaradığı ve kendilerine de uyan piste son derece hızlı göründüler.

Mercedes AMG F1 Lewis Hamilton Canadian GP

Sıralama turlarının ilk seansında (Q1) Mercedes ve diğer tüm takımlar ultra-süper yumuşak lastikler ile piste çıkarken Ferrari takımı her iki pilotu ile birlikte süper yumuşak lastikler ile piste çıkarak lastik saklamayı tercih ettiler. Q1 sonunda Mercedes AMG F1 takımından Valteri Bottas 1.12,685 derece ile lider bitirdi. Wehrlein, Ericsson, Magnussen, Stroll, Vandorne ilk elenen isimler oldular.

Q2/ikinci seansı, Lewis Hamilton 1.12,496 derece ile lider bitirdi. Ferrari pilotları 2.seans sonunda 3 ve 4.sırasının sahibi oldular. Palmer, Grosjean, Sainz, Alonso, Kyvat elenen isimler oldular. Q3/son seans ilk haklar çok çekişmeli geçti. İlk haklarda önemli avantaj sağlayan Hamilton, ikinci hakkında tur derecesini 0.3 sn daha iyileştirerek/pist rekorunu kırarak 1.11,459 derece ile pole sahibi oldu. Sebastian Vettel aracını çok zorlasa da 2.virajda hata yaptı ve 2.sıranın sahibi oldu. 3.sıra diğer Mercedes pilotu Valteri Bottas’ın olurken, 4.sıra Kimi Raikonnen, 5 ve 6.sıralar Red Bull takımının oldu. Lewis Hamilton’un bu yıl 4.pole zaferi, Kanada Gp’sinde 6.pole ve tüm zamanların 65.pole elde ederek efsanevi pilot Ayrton Senna’yı yakalamış oldu.

Mercedes AMG F1 Lewis Hamilton Canadian GP

Ve start…

Tüm pilotlar formasyon turu için gridde yerlerini aldılar. Montreal hafif bulutlu, hava sıcaklığı 28,pist sıcaklığı 40 derece. Torro-Rosso pilotu Kyvat, formasyon turunda aracını hareket ettiremediği için son sıradan start aldı. 5 kırmızı ışığın sönmesi ile birlikte pilotlar gaza yüklendiler. Red Bull pilotu Verstappen müthiş start ile 5.sıradan Ferrari pilotu Vettel’in ön kanadına temas sonucu kırarak 2.sıraya yükseldi. Bu esnada Ferrari pilotunun ön kanadı da kırıldı. Diğer Red Bull pilotu Ricardo da, Raikonneni geçti. Ferrari sürücüleri startta kötü başlamış oldular. 2.Virajda Carlos Sainz, Grosjean’ı geçmeye çalışırken ona temas etti, bu temas sonucu hızla savrulan Sainz, Felipe Massa’nın aracına vurdu. Bu kaza ile birlikte Massa ve Sainz yarış dışı kaldılar. Bu ciddi kaza sonrası piste güvenlik aracı girdi. Sıralama Hamilton, Verstappen, Bottas, Vettel, Ricardo, Raikonnen şeklinde oluştu. Güvenlik aracının pistten çıkması ile birlikte Hamilton grubu hızlandırdı. Verstappen, Hamilton’a, Bottas’ta Verstappen’e atak yaptı ise her iki pilotta geçiş yapamadı. Bu arada Force-İndia pilotu Perez, Kimi Raikonnen’in hatasından faydalanıp onu geçti. Ferrari için bir kötü haber daha. 6.turda Sebastian Vettel, kırık ön kanat değişikliği için pite geldi. Takım erken pitstop yapmak zorunda kalmış oldu. Vettel pitstop çıkışı 18.sıraya kadar geriledi. 11.turda yarışı 2.sırada sürdüren Red Bull pilotu Max Verstappen motor sorunu nedeniyle aracını kenara çekmek zorunda kaldı. Verstappen’in aracı kritik noktada kaldığı için kısa süreli sanal güvenlik aracı uygulamasına geçildi. Araç kenara çekildikten sonra, yarış tekrar başladı.

Mercedes AMG F1 Lewis Hamilton Canadian GP

Yarış boyunca orta sıradaki takımlar arasında keyifli mücadeleler geçti. 24.tur sonunda Ferrari pilotu Sebastian Vettel 8.sıraya kadar yükseldi. Lewis Hamilton kendisini rahatsız edecek bir pilotta olmadığından rahat bir şekilde turları atmaya devam etti. Ferrari pilotu Kimi Raikonnen’in pite girmesi ile Vettel, Force-İndia takımının arkasına kadar geldi. Sebastian Vettel’in podyum elde etmesi için, Mercedes motorlu 2 Force-İndia pilotunu geçmesi gerekiyor. Sebastian Vettel, Ocon ile 1.5 sn kadar farkı düşürse de geçemeyeceğini anladığı için pitstop’unu yapmak için pite geldi. Vettel son 8 tur kala podyum mücadelesi için mor logolu en hızlı lastik olan ultra-süper yumuşak lastikleri taktı. Raikonnen öndeki Ocon ile arayı kapatırken, Vettel de Raikonnen ile arayı kapattı. Son 10 tur kala, Vettel, Raikonnen’i yakaladı, Raikonnen’in hata yapması ile Vettel zorlanmadan takım arkadaşını geçti. Şimdi önlerinde Ocon, Perez ve Ricardo bulunuyor. Vettel, Ocon’a agresif bir şekilde atak yaparak geçmeyi başardı. Artık son 5 tur heyacan dorukta. Son 3 tur kala Vettel, Perez’e de atak yaparak geçmeyi başarsa da, son turda Ricardo’yu yakalayamadı. Ferrari takımından Vettel 4.olarak en azından hasarı azaltmış oldu. Mercedes AMG F1 pilotu Lewis Hamilton, iyi bir startla tüm yarışı kontrolü altında götürerek yarışı adeta gezinerek kazandı. Mercedes Takımı bu yıl 7 yarış sonunda ilk defa 1-2 olarak yarışı bitirdiler. Lewis Hamilton, bu yarışı kazanarak Sebastian Vettel ile puan farkını 12’ye düşürdü. Mercedes AMG F1 takımı ile Scuderi-Ferrari takımı arasında markalar şampiyonasında Mercedes AMG F1 takımı 12 puan öne geçti.

Bir sonraki yarış 23.06.2017 tarihinde geçen yıl ilk defa düzenlenen ve keyifli geçen Azerbaycan, Bakü pistinde gerçekleşecek.

Herkese keyifli ve sağlıklı haftalar diliyorum.13.06.2017

Twitter:@hsynbuyukkalfa

Mail :huseyin@otomobiltutkunu.com

info@otomobiltutkunu.com

Mercedes AMG F1 Lewis Hamilton Canadian GP