Formula 1 takviminin ikinci yarışı 09.04.2017 tarihinde Çin’in Shanghai Uluslararası yarış pistinde gerçekleşti. Antrenman seansları yoğun sis nedeniyle yapılamadı. 2 hafta önce Melbourne de gerçekleştirilen ilk yarışta, pist şartlarının geçişe müsait yapısı olmadığından takımların gerçek hızlarını görememiştik. Shanghai pisti iste sezonun en fazla geçişe müsait pistlerinden biri olma özelliğini taşıyor. Bu sebeple takımların gerçek hızları ve özellikle kendi liginde olan Mercedes AMG F1 takımı ile Scuderia-Ferrari F1 takımı arasında hız derecesi olarak ne kadar fark olduğu, kimin önde olup olmadığının cevaplarını arayacağız.

mercedes-benz-amg-f1-Chinese-Grand-Prix

Takımlar basına yapmış oldukları beyanatlarında, 2017 yılında değişen kurallarla birlikte, araçların daha ağır oluşu, genişleyen ve büyüyen araçlar ve bunun getirdiği yere daha fazla basma kuvveti ile öndeki araç geçişinin zor olduğu ayrıca lastiklerin daha uzun ömürlü olmasından ötürü tek pitstopların olacağı konuları da tartışma konusu oldu.

Mclaren-Honda takımında sorunlar devam ediyor. 2 hafta boyunca Mclaren-Honda gerginliği devam etti. Gelen haberlere göre, yıl sonuna değin Honda cephesinde motor anlamında bir gelişme olmadığı taktirde Mclaren ile Honda ortaklığının biteceği şeklinde. Fernando Alonso’nun bu yıl sonu sözleşmesi bitiyor ve görünen o ki, sezon sonu Alonso ya emekliliğini açıklayacak ya da başka bir takım ile sözleşme imzalayacak. Bu takımda büyük olasılıkla Mercedes AMG F1 olacağı.

Avustralya Gp’sine sağlık sorunları sebebiyle yarışmayacağını açıklayan Sauber Racing pilotu Pascal Wehrlein’in Çin Gp’sinde de sağlık sorunlarının düzelmediği gerekçesi ile yarışmayacağı takım tarafından duyuruldu. Gelen haberler de Pascal Wehrlein’ın yerine ilk yarışta yarışan İtalyan pilot Antonio Giovinazzi’nin yarışacağı şeklinde. Antonio Giovinazzi Ferrari’nin test pilotu olduğu ve bir yıl içinde resmi olarak 3 yarışa çıkması halinde Scuderia-Ferrari’nin gelecek sezon onu test pilotu olarak devam ettiremeyeceği, pilot kadrosuna almak zorunda kalacağı bu sebeple de Mercedes takımı’nın Scuderia-Ferrari F1 takımına baskı yapıldığı gelen haber arasında. Mercedes AMG F1 takımı Turbo-Hibrit çağının bağladığı zamandan bu yana Çin Gp’sini domine etmiş durumda. Mercedes AMG F1 pilotu Lewis Hamilton 5 kez, Scuderia-Ferrari pilotu Sebastian Vettel ise 3 kez Çin Gp’si galibiyeti bulunuyor.

mercedes-benz-amg-f1-Chinese-Grand-Prix

Sıralama turlarının ilk seansında(Q1) Scuderia-Ferrari pilotu Sebastian Vettel sarı logolu yumuşak lastikler ile piste çıktı, yapmış olduğu derece (1.33,078) ile Mercedes AMG F1 takım pilotlarını geçti. İlk seansta Red Bull Racing takımından Max Verstappen araç ile ilgili teknik problem yaşayınca ve son sektörde Sauber pilotu Antonio Giovinazzi’nin aracını bariyerlere vurması sonucunda, sarı bayrakların çıkmasına neden oldu, böylelikle Red Bull pilotu Verstappen, Force İndia pilotu Ocon, Renault pilotu Palmer elenmiş oldu. Mclaren Honda takımından Vandorne ilk seansta elenirken, takım arkadaşı Fernando Alanso “I am pushing like an animal” takımına telsizden aracı adeta hayvan gibi sürdüğünü söylemesi ilginç diyaloğa sebebiyet verdi. Alonso, bu tur derecesi ile ikinci seansa kalmaya hak kazandı.

Sıralama turlarının ikinci seansında(Q2) gridin en hızlı ismi Scuderia-Ferrari pilotu Kimi Raikonnen oldu, Kimi 1.32.181 derece ile en hızlı isim olurken, onu 1.32.391 derece ile takım arkadaşı Sebastian Vettel takip etti. 2.Seansın 3 ve 4.en hızlı isimleri Mercedes AMG F1 pilotu Lewis Hamilton ve Valteri Bottas oldu. Bu yıl padokta Mercedes AMG F1-Scuderia-Ferrari çekişmesi olacağı söyleniyordu, bu tahminlerin 2 yarış için tuttuğunu söyleyebiliriz. Kimi Raikonnen’in yapmış olduğu derece (1.32.181) tüm zamanların en iyi derecesi oldu. Son seansa, ilk olarak Renault pilotu Hulkenberg, onu Torro-Rosso pilotu Kyvat ve Hamilton piste çıktı. İlk haklarda Mercedes pilotu Hamilton, Sebastian Vettel’i 0,184 sn ile geçmiş oldu. Mercedes son seansta kendi oluşturmuş olduğu motor modu sayesinde araçtan maksimum almayı başaran bir takım olduğu daha önceki yarışları ile de sabit. İkinci haklarda Mercedes AMG F1 pilotu Lewis Hamilton 1.31,678 derece ile pole aldı. Mercedes AMG F1 takımı 150 yarışta 75 pole alarak yeni bir rekora imza atmış oldu. Pazar günü gerçekleşecek yarışta yağmur beklentisi var, yağmur altında gerçekleşen yarışlar her zaman sürprizlere neden olmaktadır.

mercedes-benz-amg-f1-Chinese-Grand-Prix

Start anı…

Pazar günü gerçekleştirilen yarış öncesinde yağan yağmur neticesinde Torro-Rosso pilotu dışında tüm pilotlar slick-geçiş lastikleri ile starta yerlerini aldılar. İlk 5 sıra şu şekilde dizildiler. İlk çizgide Mercedes takımından Hamilton yanında Scuderia-Ferrari takımından Sebastian Vettel, 2.çizgide Mercedes takımından Valteri Bottas, Scuderia-Ferrari pilotu Kimi Raikonnen bulunuyor. Formasyon turunun ardından tüm pilotlar start için hazırlar. 5 kırmızı ışığın sönmesi ile birlikte tüm pilotlar gaza yüklendiler. Hamilton gayet iyi bir kalkış ile önde çıkış yaptı. Takım arkadaşı Valteri Bottas’ta ilk metrelerde Ferrari pilotu Sebastian Vettel’i geçmiş ise de ilk viraj sonunda Vettel, Bottas’a geçilmedi. Kimi Raikonnen’i Red Bull pilotu Daniel Ricardo ilk viraj sonunda geçtiğini gördük. Start’ın en çok kaybedeni yarışa kırmızı logolu süper yumuşak lastikler ile başlayan Torro-Rosso pilotu Carlos Sainz olurken (tüm pilotlara geçildi), startın en çok yer kazanan pilotu ise yarışa 17.sıradan başlayan Red Bull pilotu Max Verstappen oldu. Verstappen 4.turun sonunda 7.sıraya kadar tırmandı. 3.turda Force-İndia pilotu Perez, Williams pilotu Stroll’a arkadan teması sonucu, Williams pilotu yarış dışı kaldı. Bu arada ilk stratejik hamle Scuderia-Ferrari pilotu Sebastian Vettel’den geldi, Vettel, pite girerek geçiş lastiklerinden sarı logolu yumuşak lastiklere geçiş yaptı. Ferrari için çok iyi bir hamle gibi olsa da 4.turda Sauber pilotu Antonio Giovinazzi’nin start düzlüğüne çıkış noktasında (son sektörde) aracını bariyerlere vurması ile birlikte piste güvenlik aracı(SC) girdi, bu fırsattan istifade eden öndeki takımlar pite girerek yumuşak lastiğe geçiş yaptılar, böylelikle Ferrari takımının avantajı bir anda dezavantaja dönüşmüş oldu. Sebastian Vettel, takım arkadaşının arkasında 6.sıraya düşmüş oldu. Şimdi güvenlik aracının arkasında 2 Mercedes pilotu, arkalarında 2 Red Bull pilotu onların arkalarında da 2 Ferrari pilotu yer aldı. Mercedes pilotu Valteri Bottas güvenlik aracını takibi sırasında spin attı ve aracını tekrar piste sokmayı başardı ise de gerilere düştü. 11.turda Red Bull pilotu Verstappen, takım arkadaşı Ricardoyu geçti, böylelikle Verstappen 17.sırada başladığı yarışa 11.tur sonunda 2.sıranın sahibi oldu.

mercedes-benz-amg-f1-Chinese-Grand-Prix

Ferrari pilotu Kimi Raikonnen 4 tur Redbull pilotu Ricardoyu geçmeyi denedi ise başarılı olamadı. Bu arada her tur Ricardo’nun arkasında kalan Ferrari pilotları için lider ile fark gittikçe açılmaya başladı. 20.tur da Sebastian Vettel çok güzel bir atakla takım arkadaşını geçti. 2 tur sonra da Red Bull pilotu Ricardo’yu geçen Vettel, şimdi diğer Red Bull pilotu Verstappen’in arkasına takıldı. 29.tur da Vestappen’i yakalamayı başaran Vettel, atak yapacağı sırada Red Bull sürücüsü’nün lastiklerinin kilitlemesi neticesinde mücadele etmeden geçmiş oldu. Scuderia-Ferrari pilotu Vettel 29.turun sonunda starttaki konumuna geri dönmüş oldu. Lastikleri biten Verstappen’i pite alan Red Bull takımı, ilk iki sırada yer alan pilotlarında pitstop yapmasına sebep oldu. Verstappen kırmızı logolu süper yumuşak lastikleri tercih ederken, Mercedes pilotu Hamilton ve Ferrari pilotu Vettel sarı logolu yumuşak lastikleri tercih etti. 35.turda Torro-Rosso pilotu Sainz ile Mclaren-Honda pilotu Alonso’nun birbirleri ile mücadelesi izlenmeye değerdi. Alonso’nun aracı bu mücadeleden sonra arıza yaptı ve Mclaren-Honda pilotu yarışı bırakmak zorunda kaldı. Son 4 tur Red Bull pilotları için podyum mücadelesi ile geçti. Verstappen güzel savunma yaparak yarış sonuna değin takım arkadaşına geçilmedi ve yarışı podyumun son basamağında tamamladı. Mercedes AMG F1 pilotu Lewis Hamilton, yarışı baştan sonra rahat bir şekilde ve kendi kontrolü altında yürüterek kazandı. Hamilton bu yarışta “Grand slam” yapmış oldu. (pole,en hızlı tur ve yarışı baştan sona lider götürerek yarışı kazanması). Lewis Hamilton bu yarışı kazanarak puanını 43’e yükseltti, Ferrari pilotu Sebastian Vettel yarışı 2.sırada bitirerek toplam da 43 puanın sahibi oldu. İlk 2 yarış sonunda 2 pilot arasında puan farkı eşit. Önümüzdeki hafta Bahreyn Gp’si düzenlenecek, Mercedes AMG F1 ve Scuderia-Ferrari F1 pilotları arasında güzel ve zevkli mücadeleler bizi bekliyor olacak. Bir dahaki yarışta buluşmak dileğiyle herkese keyifli ve sağlıklı haftalar diliyorum. 10.04.2016

mercedes-benz-amg-f1-Chinese-Grand-Prix

Hüseyin BÜYÜKKALFA

Twitter:@hsynbuyukkalfa

Mail :huseyin@otomobiltutkunu.com

info@otomobiltutkunu.com